O pacienta a murit dupa ce i s-a facut transfuzie cu o grupa gresita de sange la Spitalul de Arsuri din Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 13 iulie 2016, 11:22 Actualitate | Esenţial

Spitalul de Arsuri din Bucuresti
O femeie in varsta de 68 de ani a murit, in luna iunie, la Spitalul Clinic de Urgenta de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Bucuresti, din cauza unei transfuzii gresite de sange. Femeia, care fusese muscata de caini si a ajuns la spital in soc hemoragic, avea nevoie urgenta de transfuzie de sange. Pacienta a primit insa, la transfuzie, sange de la donatori cu alta grupa. O zi mai tarziu, ea a intrat in soc posttransfuzional si nu a mai putut fi salvata, decesul survenind dupa o saptamana, scrie Puterea.ro. Cazul a fost confirmat de Ministerul Sanatatii.

Femeia a fost internata pe data de 13 iunie si in aceeasi zi i s-a facut transfuzie cu o grupa gresita de sange. Pacienta a fost internata in soc hemoragic si avea carnea de pe membre sfasiata, precum si fracturi ale antebratelor. A doua zi, ea a intrat in soc posttransfuzional si nu a mai putut fi salvata, decesul survenind o saptamana mai tarziu.

"La o pacienta internata in data de 13.06.2016, a aparut o reactie posttranfuzionala severa, in urma administrarii unei transfuzii sanguine cu 2 pungi de sange grupa A2 pozitiv, desi pacienta avea grupa B3 pozitiv. Identificarea grupei sanguine a fost efectuata de catre o asistenta care nu a fost instruita, nu a respectat protocolul afisat si nu si-a asumat responsabilitatea identificarii grupei sanguine, solicitand ajutorul medicului de garda. Medicul de garda din noaptea de 13.06.2016 a identificat in mod eronat grupa sanguina A2 pozitiv", se arata intr-o informare a Ministerului Sanatatii.

Laurentiu Colintineanu, purtatorul de cuvant al Ministerului Sanatatii, a declarat miercuri ca acest caz a fost semnalat tarziu si ca s-a luat decizia de a suspenda activitatea Unitatii de Transfuzii Sanguine de la Spitalul de Arsuri, urmand ca in urmatoarea perioada, sangele sa fie livrat de Centrul de Transfuzii din Bucuresti. "A fost o greseala de determinare a grupei de sange. Autoritatea competenta in acest caz este Colegiul medicilor. Pentru Ministerul Sanatatii, prioritatea este revenirea la normal la Spitalul de Arsi si masurile care se impun pentru a preveni astfel de situatii, pe viitor, la alte spitale", a explicat Laurentiu Colintineanu.

Managerul spitalul a demisionat dupa incident, insa mandatul sau urma oricum sa expire o saptamana mai tarziu.

Cazul a fost semnalat Directiei de Sanatate Publica abia pe data de 27 iunie.

Comisia de disciplina a spitalului nu si-a prezentat nici pana acum concluziile.

De asemenea, conducerea spitalului nu stie daca familia a fost informata in legatura cu motivele decesului si daca rudele (in cazul in care acestea exista) au intreprins vreun demers pentru tragerea la raspundere a responsabililor.

Directia de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti a efectuat un prim control la Spitalul de Arsi pe data de 1 iulie, constatand ca Unitatea de Transfuzii Sanguine (UTS) nu este autorizata si functioneaza intr-un spatiu impropriu. Directia de Sanatate Publica a dat amenzi de 20.000 de lei spitalului si de  1.600 de lei asistentei si medicului de garda considerati responsabili de transfuzia gresita.

Echipa care a efectuat controlul a dispus masuri pentru intrarea in legalitate si a anuntat ca a sesizat Colegiul Medicilor in acest caz.

Gheorghe Borcean, presedintele Colegiului National al Medicilor, a declarat insa pentru Puterea.ro ca a primit abia luni, 11 iulie, sesizarea DSP legata de incidentul de la Spitalul de Arsi si urmeaza sa o transmita Colegiului Medicilor Bucuresti. Colegiul Medicilor nu va determina, insa, oficial daca este sau nu caz de malpraxis. Acest lucru poate fi stabilit doar o comisie din cadrul DSPMB, care nu se intruneste automat, ci la solicitarea apartinatorilor (rudelor) persoanei decedate, care trebuie sa achite o taxa substantiala (1.500 - 6.000 de lei) in acest scop.

Pe data de 8 iulie, o echipa de control a DSPMB a revenit la Spitalul de Arsi, pentru a vedea daca masurile dispuse la precedentul control (de pe 1 iulie) fusesera aduse la indeplinire. Nu se intamplase nimic intre timp, asa ca s-a mai dat un termen de doua saptamani pentru aducere la conformitate.

  • Ministrul Sanatatii: Pare sa fie rezultatul unei erori umane

Ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, a confirmat acest caz pentru Puterea.ro, precizand ca este vorba despre "un caz flagrant de malpraxis managerial": "Cazul tragic al pacientei care a decedat in urma unei reactii severe posttransfuzionale a fost adus la cunostinta Ministerului Sanatatii. Din informatiile pe care Ministerul Sanatatii le detine in urma inspectiilor din unitatea sanitara, determinarea gresita a grupei de sange pare sa fi fost rezultatul unei erori umane. In acest sens, singura autoritate cu atributii legale de verificare este Colegiul Medicilor din Romania, care a fost sesizat de Directia de Sanatate Publica Bucuresti. Ministerul Sanatatii transmite condoleante familiei pacientei.

In ceea ce priveste Unitatea de Transfuzii a Spitalului de Arsi, care a functionat fara autorizare peste un an de zile, Ministerul Sanatatii considera ca suntem in fata unui flagrant malpraxis managerial. A primi mai multe cereri, referate, documentatii de la medicii din spital si a nu actiona pentru remedierea situatiei si asigurarea unui act medical sigur atat pentru pacienti, cat si pentru doctori este de neimaginat.

In acest moment, prioritara este coordonarea procesului de autorizare a unitatii si revenire la normal. Analiza cauzelor care au dus la situatia actuala, precum si a eventualelor masuri care se impun este in lucru.

Pacientii si medicii nu au nicio vina in fata unui act managerial viciat, ceea ce subliniaza inca o data necesitatea unei profesionalizari a managementului de spitale si a intaririi functiei de control din Romania".










13702 vizualizari
  • -6 (30 voturi)    
    Mda .... (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Asta nu spune nimic, lucruri de genul asta se intampla. In UK a fost taiat piciorul gresit, in US trebuia sa-i taie o emisfera cerebrala si i-au taiat emisfera gresita, Astea sunt erori medicale, nu spun ceva despre sistem, care este in colaps oricum, dar trebuie admise ca erori medicale si sanctionati responsabilii!
    • +7 (9 voturi)    
      Pai daca se intampla... (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:06)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ... atunci ce facem? Doar stam relaxati-resemnati si exclamam suav "Ghinion!" ?
      Eu zic ca am fost inzestrati cu inteligenta pentru a invata din greseli.
      Iar in UK, US, etc, daca se intampla o eroare, sunt convins ca toti cei din sistem se vor asigura ca nu se mai intampla asa ceva.
      Pe cand la noi nu m-ar mira sa aud ca peste o saptamana se va intampla acelasi lucru, in alt spital. Asta-i diferenta.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai nu am zis ca nu facem nimic! (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:04)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        Luam medicul, il ducem in piata publica, punem copiii sa-i taie capul, am zis doar ca nu spune nimic. E o eroare medicala si atat.
    • +9 (9 voturi)    
      lista poate continua: (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      a fost taiata mana buna si lasata cea gresita, oameni operati la ochiul bun, la urechea buna, domnul acela de la spitalul din Galati care a ars pe patul de operatie si a murit din cauza arsurilor (era anesteziat si nu a simtit cum patul incalzit s-a supraincalzit de la o rezistenta sticata) s.a.m.d.
      Da, se mai intampla si pe afara, dar acolo sunt excepti...la noi incep sa devina reguli. Nu e zi sa nu auzim de un malpraxis flagrant.
      • -1 (9 voturi)    
        fara sa fiu rau... (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:46)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar statistic vorbind cel mai mare numar de greseli medicale e in SUA...
        nu apar sistemul medical si TREBUIE invatat din greseli, TREBUIE sanctionati vinovatii etc... dar sa nun e consideram cei mai rai din lume, cand nu e asa
    • +5 (5 voturi)    
      sanctiuni și prejudiciu (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:41)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Mai greu la partea cu sancționarea responsabililor. Și atunci când se sancționează prejudiciul nu e plătit iar dacă se dă și închisoare tot asistenta pică rău ca în cazul bebelușilor arși. Șefii n-au văzut, nu sunt acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      cam care (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:58)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      emisfera cerebrala i-a fost taiata? :))))))))
    • +5 (5 voturi)    
      Well ... neglijenta si ucidere din culpa .. penal (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:16)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Well ... neglijenta si ucidere din culpa .. penal.

      Lepra de director si-a dat demisia incercand sa scape de raspunderea administrativa, caci de cea penala nu are cum sa scape, oricate spagi ar da.

      Este cazul sa fie rariti medicii si managerii iresponsabili. Procese corecte sunt necesare pentru ca aceste lepre sa nu scape nepedepsite.

      Din pacate mortii merg la groapa, iar medicii se umfla in spagi, sub obladuirea sindicatului crimei organizate din Romania - Colegiul Medicilor.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +1 (5 voturi)    
      Sa ma argumentez: (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:33)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      http://www.oddee.com/item_96576.aspx

      Cititi link-ul si vedeti ce gen de greseli in SUA nu in Romania. Asta nu inseamna ca medicina in SUA e la pamant si ca au nevoie de domnul Vlad Mixich sa le dea sfaturi!
      La fel, asta s-a intamplat la noi acum, nu este semnificativ pentru colapsul din sistemul sanitar, si da, este colaps, si da, poate ne-ar prinde bine unele sfaturi ale HN pe tema asta, doar unele, pentru ca stim bine ca HN are interese banesti in domeniul sanitar privat, nu? Adica sa fim corecti pana la capat!
    • +3 (3 voturi)    
      se poate (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:48)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      se mai intampla si in alte parti dar asta nu inseamna ca ca e ok..
      oricum..nu cred ca exista nici in UK nici in US Unitate de Transfuzii Sanguine fara autorizatie..si asta chiar zice ceva grav despre''sistem''
  • +19 (27 voturi)    
    Trist, foarte trist (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:37)

    Mihai-G [utilizator]

    Tragic dar ma tem ca reprezentativ pentru neputinta tarii acesteia.

    Incapacitate de a rezolva problema cainilor vagabonzi urmata de incompetenta criminala in sistemul medical.
    Deprimant.
    • -2 (4 voturi)    
      si totusi... (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      toate tarile au problemele astea... malpraxisul nu s-a inventat in romania...
      si nu suntem nici macar cei mai "buni" la asta...

      sunt greseli din care trebuie sa invatam, care trebuie platite de cei responsabili...
      dar nu trebuie sa ajungem sa ne plangem de mila sau sa ne consideram cei mai prosti ca am facut aceste lucruri...
  • +38 (40 voturi)    
    Vai de capul nostru (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:39)

    mitg [utilizator]

    "Femeia, care fusese muscata de caini si a ajuns la spital in soc hemoragic"

    De cate ori trebuie sa se repete scenariul asta ca sa luam naibii niste decizii ferme impotriva cainilor vagabonzi?

    Iar jandarmeria cand va inspecta o data punerea in aplicare a normelor cu privire la detinerea cainilor? De prea multe ori vezi specii de caini foarte periculoase fara botnita, fara lesa, fara stapani chiar (in special la case)

    De ce nu ia nimeni masuri ... niciodata ... ?

    Sincere condoleante.
    • +2 (4 voturi)    
      Well .. si medicii ! nu numai cainii vagabonzi ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:17)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Well .. si medicii ! nu numai cainii vagabonzi !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • -6 (8 voturi)    
      Tipic (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:34)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Automat ai tras concluzia ca erau caini vagabonzi ? Cat v-au spalat creierul antenele si majoritatea posturilor numai caini maidanezi vedeti peste tot !

      Masuri ? Masuri s-au luat, 30.000 de caini au fost omorati cu lopata sau cu injectie cu clor de catre hingherii infecti, cu niste preturi astronomice, caini omorati desi o hotarare judecatoreasca din 20.06.2014 spune ca activitatea hingherilor e ilegala, dar paziti de militieni au continuat sa omoare caini.

      Cu toate astea mai sunt cativa caini pe strada, pt ca afacerea maidanezul e mult prea profitabila (i.e. se pot sifona bani de la buget usor si in cantitati mari) ca ASPA, Bancescu si Treroiu sa rezolve aceasta problema.

      In fond ce pretentii poti sa ai de HN, ziar arondat PDL-ului si Hingherului Slavit Basescu!
    • -3 (9 voturi)    
      deci... (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      1 - caini nu inseamna neaaparat caini vagabonzi
      2 - caini nu prea mai sunt pe strada... eu cel putin am vazut rar in bucuresti.
      3 - ce cauta la spital de arsi femeie muscata nu prea pricep...
      4 - ce inseamna "specii de caini foarte periculoare" ? sunt vreo 6-7 rase de caini care intra legal in categoria asta... si rasa periculoasa in general inseamna "caine poate musca, daca are stapani idioti care nu il educa cum trebuie". fara lesa sa fiu sincer nu am vazut... in bucuresti cel putin. ideea e urmatoarea ORICE rasa poate sa fie foarte cuminte sau foarte rea... depinde de cum e socializat cainele! problema e la stapan, nu la animal!
  • +19 (21 voturi)    
    Incompetenta criminala (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:45)

    JestersTear [utilizator]

    Am ajuns sa auzim si in spitale (figurat vorbind) vorba romaneasca "las-o asa ca merge asa".
    E groaznic cand ajungi in spital si nu stii daca nu cumva esti pe mana unui Dorel.
  • +26 (26 voturi)    
    oripilat de Romania (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:47)

    m1ha1 [utilizator]

    Extraordinar ! Le-au dat 1.600 lei amendă asistentei si medicului de gardă iar Colegiul Medicilor in cel mai rau caz le taie 5% din salariul pe luna curentă. Iar rudele decedatei trebuie să plătească până la 6.000 lei pentru comisia DSPMB care le va spune dacă a fost sau nu malpraxis. Femeia in șoc hemoragic cică trebuia să le ceară autorizatia de funcționare a unității, apoi să fie tratată. Dar DSP-ul acum se sesizează ? Încă un motiv în plus pentru emigrare. În timp ce avocatul POPORULUI e ocupat să omoare PLEOȘNIȚELE din celulele pușcăriașilor. Dacă "Pacientii si medicii nu au nicio vina in fata unui act managerial viciat" cine e responsabil pentru acest lucru și când plătește prejudiciul creat ? Vă dați seama că știrile astea le vede o țară întreagă iar femei de 68 de ani se gândesc dacă se rentează să mai meargă la medic.
    • +6 (8 voturi)    
      Well .. avocatul popoului are de platit credite .. (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:20)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      Well .. avocatul popoului are de platit credite la banca, drept pentru care este preocupat doar sa suga din salariu si din spagi.

      Lepra de fost prim-ministru are apartament pe un bulevard central din Bucuresti, langa Spitalul Coltea, unde ii dorim sa fie tratat ca orice pacient (sic!).

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +3 (3 voturi)    
      deci... (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      problema din romania, nu e malpraxisul (Care e peste tot).
      problema e ca in romania e FOARTE greu de dovedit malpraxisul, si chiar daca e dovedit se primesc sume mici , dupa multi ani de judecata
      • +2 (2 voturi)    
        Malpraxis (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:50)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        In Romania malpraxis inseamna altceva decat in oricare alta tara civilizata, termenul are un inteles restrans, de aici si incadrarea juridica diferita. Dar astia ca tine, vorbesc din filmele cu Dr. House si refuza sa vada realitatea romaneasca.
  • +13 (15 voturi)    
    Doar atat vreau sa spun (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:47)

    artistul000 [utilizator]

    nu pot sa cred asta!!!
  • +33 (35 voturi)    
    Romania 2016 (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:53)

    vlad.pe [utilizator]

    Muscata de câini intr-o capitala europeana apoi transfuzie cu o grupa greșită de sânge = România 2016.

    Marea problema e ca asta i se poate întâmpla oricărui român.
    • -4 (10 voturi)    
      Gresit! (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:03)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      I se poate intampla oricarui ruman, fraier destul sa mai locuiasca in cacatul ala de tzara.
    • +3 (7 voturi)    
      Trist (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:50)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Mandru ca sunt roman.
    • -1 (7 voturi)    
      deci pe bune... (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      romania e cea mai rea?! pai plecati mai oameni!

      tara cu cele mai mari greseli medicale e tara in care costu medical e cel mai ridicat (si a carei eficienta e medie) va las pe voi sa ghiciti care .... (Hint: incepe cu S si se termina cu A)

      da sunt niste lucruri care nu trebuie sa se intample si care trebuie pedepsite... dar nu sunt specifice romaniei!
      • +5 (7 voturi)    
        Hint (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:35)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Tara in care oficial a fost un singur caz de malpraxis e...... te las pe tine sa ghicesti. LoooooooooL
  • +31 (33 voturi)    
    Câinii (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:53)

    m1ha1 [utilizator]

    Și acum se moare de la câini într-o țară europeană ? Unde sunt ONG-urile care și-au umflat buzunarele ? Să-și ia câinii și să aibe grijă de ei. Avem SRI dar nu avem siguranța de a fi protejați de câini in propria țară. Să vorbim de legi în folosul cetățeanului când parlamentarii au un singur scop și acela n-are nici o legătură cu omul care l-a votat. Mai bine scuipat în Occident decât să mor în halul ăsta în România.
    • -3 (5 voturi)    
      Batman batman ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:42)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      ONG-urile, atat stiti ! In cazul in care nu te duce capul sa intelegi ce inseamna un ONG iti spun eu: organizatie PRIVATA NON-PROFIT al carui obiect este sa nu faca munca in locul autoritatilor ci sa supravegheze cum isi fac munca autoritatile.

      Cand spun autoritati ma refer la hingherii ASPA, care au buget de 4 MILIOANE de EURO in 2016 ... hingheri care sunt contractori privati al firmelor capuse ale prietenilor lui Oprescu si Bancescu (unu e la puscarie, grohaitorul urmeaza si el). 200 de roni pt un caine prins, ce zici de asta ? DOUA SUTE DE LEI PT UN SINGUR CAINE!

      Tipi furaciune ! Tipa inspre ASPA si hingherii privati, nu spre ONG-uri care nu sunt lasate in interiorul adaposturilor publice, nu cumva sa vada cum sunt furati banii publici.

      Te-a spalat bine pe creier Antenele si PDL-ul !
    • 0 (4 voturi)    
      totusi au mai scos din ei, si au scos o multime (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      Dupa moartea baietelului in parcul Plumbuita, hingherii au luat majoritatea cainilor de pe strazi. Nu zic ca nu mai sunt, dar nu mai mai scoala noaptea cu latratul ca altadata, si nici rahati nu mai gasesc pe trotuare, cum erau odata. Parcam masina intr-o zona centrala din Buc, (in spatele blocurilor din piata Natiunile Unite) si aveam in permanenta bata in portbagaj: dar nu ca sa ma bat cu alti soferi din trafic, ci ca sa ma apar de cainii extrem de agresivi din aceasta zona. Cum ma dadeam jos din masina, cum sareau la mine...la fel si la intoarcere. Va dati seama ce ,,bucurie'' era pe mine, mai ales cand eram cu copilasul in masina, in vesnica alerta sa ma apar de caini. Ajunsesem ca oamenii preistorici, cu simturile incordate sa ma apar de pradatori (cu diferenta ca ei traiau in paduri, eu traiesc in Bucuresti).
      Cainii si animalele nu trebuie puse deasurpa oamenilor sub nicio forma.
      Imi pare extrem de rau de aceasta doamna, e tragic ca (inca) se mai moare din cauza cainilor.
      • 0 (2 voturi)    
        Ajax sau Axion (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:10)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ai facut clabuci la cat ai fost spalat p creier !

        In primul rand copilul nu a fost muscat de caini in parc, ci a plecat din parc, a traversat un teren viran si a intrat in curtea unui depozit printr-o poarta dezafectata ! Dar mna, daca antenele si B1 TV au zis ca a fost omorat in parc ati inghitit minciuna si v-ati isteritzat la comanda spre deliciul patronilor de hingheri care salivau la cati bani or sa mai fure de la buget.

        Cainii sareau la tine desi tu incercai sa ii calmezi cu bata in mana, wow ! Curat murdar !
        Modul tau de gandire (si nu esti singurul din pacate in Rromanistan) e motivul pt care pun animalele deasupra bipezilor.

        Uite aici "Proprietarul terenului unde Ionut Anghel a murit sfasiat de maidanezi a fost condamnat." sursa protv: (http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/curtea-de-apel-bucuresti-da-joi-decizia-definitiva-in-cazul-copilului-ionut-anghel-ucis-de-caini-in-septembrie-2013.html)
      • 0 (2 voturi)    
        - (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:02)

        seoirse [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        scuze am dat negativ in loc de plus. si da, ong-urile sunt si ele vinovate pentru ca iau bani se prefac ca adopta caini pe care ii lasa pe strazi. unde sunt cipurile?
    • +1 (3 voturi)    
      totusi au mai scos din ei, si au scos o multime (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      Dupa moartea baietelului in parcul Plumbuita, hingherii au luat majoritatea cainilor de pe strazi. Nu zic ca nu mai sunt, dar nu mai mai scoala noaptea cu latratul ca altadata, si nici rahati nu mai gasesc pe trotuare, cum erau odata. Parcam masina intr-o zona centrala din Buc, (in spatele blocurilor din piata Natiunile Unite) si aveam in permanenta bata in portbagaj: dar nu ca sa ma bat cu alti soferi din trafic, ci ca sa ma apar de cainii extrem de agresivi din aceasta zona. Cum ma dadeam jos din masina, cum sareau la mine...la fel si la intoarcere. Va dati seama ce ,,bucurie'' era pe mine, mai ales cand eram cu copilasul in masina, in vesnica alerta sa ma apar de caini. Ajunsesem ca oamenii preistorici, cu simturile incordate sa ma apar de pradatori (cu diferenta ca ei traiau in paduri, eu traiesc in Bucuresti).
      Cainii si animalele nu trebuie puse deasurpa oamenilor sub nicio forma.
      Imi pare extrem de rau de aceasta doamna, e tragic ca (inca) se mai moare din cauza cainilor.
    • +4 (4 voturi)    
      sa-ti povestesc... (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      ce fac ongurile
      (discutie cu un taximetrist)

      "M-au luat sa ii ajut ca oamenii construiau un adapost. Frumos un caine pe padoc, mancare apa etc... Apoi hrana... 3 drumuri pe saptamana a vreo 100 kg fiecare...
      Pana cand a obtinut adapostul aprobarea si banii...
      apoi un drum la 2 saptamani a 20 kg fiecare" ma rog numerele sunt putin din burta da cam asta era ideea...
      cam asta fac ONGurile.... marea majoritate... sunt si oameni care chiar ajuta, dar din pacate adaposturile de stat (ONGuri majoritatea) sunt un fel de lagare... oameni carora nu le pasa nici de caini, nici de oameni, dar folosesc cainii pentru a fura niste banuti de la stat...

      cainii nu au nici o vna ca se afla acolo... problema e ca oamenii care-si abandoneaza cainii nu sunt pedepsiti (de cei care ii tortureaza nu mai vb). cei care ii iau de pe strazi o fac numai si numai pentru bani... fara niste legi calumea nu se va rezolva nimic
      • 0 (4 voturi)    
        Mda (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:47)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        S-a ajuns ca Taxime-Tristul sa fie reper moral in Rromania. Bravo ma!
  • -5 (7 voturi)    
    30% mariri urgent ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:54)

    mircea_cjn [utilizator]

    Medicina romaneasca !
    Asa ceva cred ca nici in Africa Ecuatoriala nu se intampla !
    • -1 (1 vot)    
      pariu?! (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      asa ceva se intampla peste tot!
      diferenta a ca in celelalte state vinovatii chiar platesc!
      • +3 (3 voturi)    
        Atotstiutoru (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:46)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Iara stii tu tot... Unde se mai intampla sa fii muscat de caine sa ajungi in spital si sa mori ca nu a fost in stare idiotu sa iti identifice grupa sanguina. Hai spune, unde? Nici in India nu e asa, ca acolo ajung medici doar aia buni nu toti ratatii.
  • +7 (7 voturi)    
    1600 de lei costa viata mea domnilor ? (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:57)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Amenda de 1600 de lei pentru medicul si astenta care practic au omorat-o pe aceasta pacienta.
    Atat costa o viata de om, 1600 de lei ?
    E strigator la cer.
    Colegiul Medicilor a incercat sa acopere acest malpraxis odios, a simulat un fel de actiune si a lasat lucrurile sa treaca fara masuri dure.
    Cum sa omori un om si cei vinovati sa primeasca o amenda de 1600 de lei ?
    Felicitai lui Vlad Voiculescu pentru curajul de a aduce cazul la lumina. Un ministru curajos si competent.
    Sa scoatem mizeria la suprafata din acest sistem medical feudal.
    Daca in Bucuresti se poate intampla un astfel de caz, va dati seama ce se intampla prin oraselele de provincie, acolo unde nimeni nu controleaza cu adevarat.
    Criminali.
  • +1 (7 voturi)    
    Oare era iubitoare de animale? (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:10)

    IoPaNet [utilizator]

    Desigur cea mai mare parte din vina o au cadrele medicale care au gresit (vor stabili altii cu exactitate cine).

    Eu cand citesc insa ca "fusese muscata de caini si a ajuns la spital in soc hemoragic", nu pot sa nu imi aduc aminte de miile de "iubitori de animale" care abia asteapta sa linseze mediatic pe orice atrage atentia ca locul cainilor nu este pe strada. Desigur, 99% dintre ei nu ar face nimic pentru ar rezolva problema, nu ar da un leu in acest scop, dar la dat din gura sunt campioni.

    Am o dorinta malefica de a citi la finalul unui astfel de articol ca victima sau cineva din familia ei facea parte dintr-o asociatie de protectie a animalelor. Sunt tare curios daca si dupa un astfel de incident, presupunind ca supravietuieste, imi mai explica cu atata superioritate despre dreptul animalului de a sta pe strada...
    • 0 (4 voturi)    
      Waffen IREC (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:45)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Spune-mi te rog unde a citit neuronul tau in stirea asta cuvantul maidanezi ? Hmm !

      Post tipic pt bipedul de la tastatura made in Waffen IREC!
      • 0 (2 voturi)    
        QED (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:58)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Iata cum reactioneaza unul "care abia asteapta sa linseze mediatic pe orice atrage atentia ca locul cainilor nu este pe strada".
        Cu atacuri la persoana, cu jigniri (btw, calmeaza-te, cu neuronul meu te iau lejer la orice test IQ), incapabil sa accepte ca exista si opinii diferite de ale lui.

        Pentru linistea ta, accept ca a fost o haita de caini cu stapan. Doar stim cu totii ca maidanezii sunt solitari si nu ar umbla in haita. E bina asa?
  • +4 (4 voturi)    
    pf.. (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:47)

    misunel [utilizator]

    ce naiba mai e de zis....? incerc sa-mi imaginez cum se simt rudele femeii..si incerc sa-mi imaginez cum se abtin,cum de nu se lasa ''prada'' furiei ..
    E JALE ce se intampla in Ro ... si ..daca noi ca oameni,cacetateni, nu reactionam ,nimic nu se va shimba..si cum ne-am obisnuit sa stam cu capu'jos si in genunchi ..pare ca suntem condamnati ca natie..
    Incredibil ,incredibil,incredibil.Nimeni nu e vinovat,nimeni nu plateste pe masura ..
    Condoleante familiei...
    • -1 (3 voturi)    
      nu e specific romaniei... (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui misunel

      nici cainii, nici malpraxisul...
      specific romaniei e doar faptul ca vinovatii nu platesc si faptul ca asigurarile nu platesc dezpagubirile
      • +2 (4 voturi)    
        Cainii (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:41)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Unde ai vazut tu in Oiropa United caini? O fi plin Zagrebu/Budapesta/Sofia de caini si nu stim noi? Sa nu vorbim de capitalele tarilor vest europene. Aaaa poate tu crezi ca Pristina sau Tirana sunt in UE...... sau cine stie poate confunzi Malabo cu o capitala europeana. Ce scuza jalnica ai, nu e specific romaniei deci e ok. Si apoi va mirati ca muriti ca prostii prin spitale....
        • 0 (0 voturi)    
          Unde (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:15)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          Unde ai vazut tu in Europa abandonul nepedepsit ? Sau caine fara microcip ? Sau caine nesterilizat ? Unde ai vazut in EU bipezi care maltrateaza caini care scapa nepedesiti ? Unde in europa cainii se mananca intre ei in adaposturile de stat pt ca nu sunt hraniti ? Sau unde in europa cainii sunt omorati in adaposturi cu lopata sau cu injectii cu clor ?

          Nicaieri, doar in Romania se intampla asta ! Pt ca bipozii cu doi neuroni neconectati au inghitit minciunile din media si tot ce vor este sa dispara cainii ( nu ii intereseaza cum sau cu ce costuri umlfate de hingherii capuse de pe langa primarii).
  • +4 (6 voturi)    
    Mda (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:49)

    gigicel [utilizator]

    La sate cainii vagabonzi se tem de om.
    In orice sat din Romania vei gasi cel putin cativa caini pe strada, dar nu vor avea curaj sa atace pentru ca sunt agresati si batuti oricum de stapanii lor sau alti oameni.
    La orase, in schimb, e invers, omul se teme de caini.
    Ca-n bancul ala: "In Mother Russia ...".
    "In Mother Bucharest man fears dog".
    • -2 (4 voturi)    
      nu stiu ce vrei sa zici... (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      dar eu consider ca nu e bine sa se teama nici oamenii de caini, nici cainii de oameni
      • +1 (3 voturi)    
        LoL (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:43)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Da da...stim ... tu consideri ca tuturor trebuie sa le fie frica de 'al de sus...sau poate numa de omu cu cruce la gat? Da da, stim vrajeala....nu e specific romaniei. Al drequ, cum astia ca tine nu ajung in spitale....
  • +9 (9 voturi)    
    A identificat eronat grupa sanguină! (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:01)

    asavreau [utilizator]

    Și era medic!Cunoștințe care sunt obligatorii pentru o asistentă medicală începătoare nu le avea un medic de gardă.Ce facultate a făcut?Cum a luat examenele?Pe șpagă?Și mai trâmbițau unii că la Spitalul de arși sunt numai medici//unul și unul//!
  • +5 (5 voturi)    
    bomba ecologica (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:28)

    abflori [anonim]

    Spitalu de arsi este o bomba ecologica si 70% din personal nu are competente pentru a lucra intr-un astfel de spital ( primul fiind Stanculea - dupa parerea mea personala).
  • +1 (1 vot)    
    - (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:17)

    seoirse [utilizator]

    nu numai spitalul de arsi e o boma de mizerie. 99 la suta din spitale colcaie de bacterii si mizerii pe care femeile de service le intind cu mopurile mizerabile peste tot o singura data pe zi (si atunci s eplang ca au mult de lucru). si in privinta calificarii personalului medical numai intr-un judet mediu din provincie ies pe banda rulanta mii de asistente si infirmiere din tot felul de scoli dubioase de caeva luni. abia stiu sa scrie si sa citeasca dar sa mai fie in stare sa administreze tratamente si sa aiba grija de bolnavi. Urmaresc doar banul care stiu ca le va veni repede oriunde s-ar orienta. doctorii de asemenea ies pe banda rulanta mii de ei, din universitati facute la frecventa si apoi nenorocesc oameni in toata tara. procentul celor care sunt competenti si daruiti ( a se citi care nu ia spaga)este foarte mic. De Colegiul Medicilor ce sa mai vorbim. O sleahta care de atatia ani acopera toate crimele din sistemul medical(vezi Doar ganditi-va ca tanti de la Oftalmologie din Bucuresti face parte dn Colegiu! De noi, cei tratati mizerabil in spitalele romanesti ce sa spun?? nu exista o reactie ferma din partea oamenilor cel care pateste ceva ramane sa lupte singur pentru ca romanii parca sunt anesteziati nu se gandesc ca pot fi ei urmatorii batjocoriti de niste leper de asistente sau omorati de vreun doctor diletant. Despre cei plecati dincolo ca vezi doamne acolo sunt platiti cum trebuie aflati ca si acolo cartesc si nu sunt multumiti si in plus reusesc doar cei care sunt buni ceilalti apar prin presa cum a aparut cea care nu stia sa ia nici pulsul desi terminase la Bucuresti.Hai sa mai terminam cu slugarnicia asta in fata oricui si mai ales in fata incompetentilor! Cei care omoara direct sau indirect ani grei de puscarie si plata daunelor asa inca daca au luat o viata de copil sau adult nici ei sa nu mai aiba linistita! Sa stie ca daca nu sunt competenti nici sa nu incerce sa puna piciorul in spital. Si daca nu avem personal sa importam decat sa ne omoare a