Legea care obliga supermarketurile sa vanda 51% produse romanesti, promulgata de presedintele Iohannis

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2016, 12:33 Actualitate | Esenţial

Cumparaturi in hipermarket
Foto: Agerpres
​Presedintele Klaus Iohannis a promulgat luni legea care obliga hipermarketurile sa se aprovizioneze cu marfa alimentara de lant de productie si distributie scurt. Luna trecuta, Comisia Europeana a anuntat ca verifica daca aceasta lege incalca legislatia europeana privind libera circulatie a marfurilor pe piata comuna a Uniunii Europene. Guvernul va elabora normele de aplicare pentru lege in urmatoarele doua luni.

"In prezent, urmarim acest proiect legislativ indeaproape, pentru a evalua compatibilitatea sa cu legislatia Uniunii Europene, in special cu principiul liberei circulatii a bunurilor", declara atunci, pentru HotNews, un purtator de cuvant pentru Piata Interna al Comisiei Europene.

Proiectul de lege privind comercializarea produselor alimentare, potrivit caruia magazinele mari vor fi obligate sa se aprovizioneze cu produse alimentare pe lantul scurt, iar supermarketurile vor functiona in continuare si in week-end, a fost aprobat pe 8 iunie de Camera Deputatilor.

Deputatii au luat decizia cu 293 de voturi pentru.

Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania a spus anterior ca apreciaza propunerea legislativa ar avea ca obiectiv "subminarea comertului modern" si sustine ca "lantul scurt de aprovizionare nu garanteaza sprijin pentru producatorii romani si restrange libertatea consumatorilor romani de a alege".

Potrivit proiectului de lege, "lantul scurt de aprovizionare este un lant de aprovizionare care implica un numar limitat de operatori economici in activitati de cooperare si de dezvoltare economica la nivel local si regional si relatii stranse intre producatori, procesatori si comercianti".

Proiectul de lege prevede: "comerciantii - persoane juridice autorizate au obligatia ca pentru categoriile carne, oua, fructe, legume, miere de albine, produse lactate si de panificatie sa achizitioneze aceste produse in proportie de cel putin 51% din volum de marfa pe raft, corespunzator fiecarei categorii de produse, provenite din lantul scurt de aprovizionare.

Nerespectarea prevederilor se santioneaza cu amenda dela 100.000 la 150.000 lei.

Prevederile privind aprovizionarea cu produse romanesti intra i vigoare la 6 luni de la data publicarii in Monitorul Oficial. 

Exceptie fac comerciantii cu o cifra de afacere de pana la 2 milioane de euro, echivalenta in lei.

Metodologia de desfasurare a actiunilor privind lantul scurt de aprovizionare se aproba prin hotarare de Guvern".

Vezi aici textul legii in forma trimisa spre promulgare (si atasat


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
5866 vizualizari
  • +8 (24 voturi)    
    O idiotenie (Luni, 11 iulie 2016, 12:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Produse proaste, dar made in Romania. Mafia comertului a invins din nou, cetatenii pierd ca de obicei.Miere artificiala contrafacuta, rosii fara gust cu saminta din Turcia, piersici gata fleoscaite, habujii injectati cu substante toxice, paine mucegaita, salam cu apa pe din doua etc etc
    • +3 (5 voturi)    
      mai bine ochii in oglinda (Luni, 11 iulie 2016, 15:16)

      dava10 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Mafia comertului se bazeaza pe produsele aduse din afara nu pe cele din intern. In felul asta lantul producator-client va fi mult mai usor de verificat decat cel cu produse provenite de peste mari si tari.
      Vezi ca te cam contrazici in comentariu pt ca : mierea contrafacuta este importata, rosiile fara gust provin in peste 80% din cazuri din extern, harbujii injectati sunt din extern etc. Legumele si fructele care sunt foarte ,,tepene'', neflescaite, provin din exetern si sunt tratate tocmai pt a rezista in galantare suficient de mult cat sa apara un ametit ca tine si sa le cumpere pt aspect.
    • +3 (5 voturi)    
      Tocmai... (Luni, 11 iulie 2016, 17:21)

      FloceaIo [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...ai facut o caracterizare a produselor din IMPORT. ai uitat sa spui de pestii oceanici cu viermi sau metale grele, fructele cu un urias procent de pesticide, legumele cu gust de hartie creponata, rosiile frumoase ca aspect, lucioase sa-ti faci freza, dar lipsite de gust si nutrienti etc.
  • -8 (20 voturi)    
    mai urmeaza (Luni, 11 iulie 2016, 12:44)

    Snitzelvienez [utilizator]

    ca UE sa-ti verifice frigiderul si sa vada daca nu cumva consumi doar produse autohtone
    Poate UE ar face bine sa verifice etichetarea care nu stipuleaza clar daca sun modificate genetic..mi-am pierdut increderea in produsele vestice care arata toate la unison fiecare fruct impachetat in plastic..globalizarea asta fortata devine sufocanta pt nediul inconjurator
    • +4 (4 voturi)    
      modificara genetica (Luni, 11 iulie 2016, 13:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Asta e marea ta problema? Modificarea genetica? Ai idee macar ce e aia modificare genetica?!? De aia n-ai tu incredere in produsele vestice?!? Deci nu conteaza pesticidele, ingrasamintele chimice, conservantii pusi cu pumnul, fructele coapte pe vapor, mezelurile injectate cu tot felul de prostii, carnea de pui de 5 lei kilu din gaini care n-au vazut lumina zilei. Ce te doare pe tine e modificarea genetica... adica ceea ce face natura de 2 miliarde de ani incoace...
      • -2 (6 voturi)    
        2 miliarde (Luni, 11 iulie 2016, 18:01)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sa inteleg ca pe scara evolutiei omul n-ar avea de suferit nimic schimband peste noapte soiuri ce n-au gust nici miros..sistemul nostru imunitar se adapteaza instant de asta si avem cancer la 1 din 3 persoane
          #showComment() #showComment()
  • +7 (15 voturi)    
    Amin (Luni, 11 iulie 2016, 12:47)

    athos64 [utilizator]

    Este interesant cat de usor se pun toti politcienii de acord pentru punerea in practica a celor mai mari stupizenii legislative.
    • +2 (8 voturi)    
      e spre bine (Luni, 11 iulie 2016, 15:19)

      dava10 [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      Efectul va fi benefic. Se vor face fabrici pt procesarea mancarii, iar producatorii locali vor trebui sa ridice stacheta pt ca vor fi controlati la sange. Vor aparea investitii in aceasta industrie pt a acoperi cei 51%.
      • 0 (4 voturi)    
        este un fals subiect (Luni, 11 iulie 2016, 20:54)

        athos64 [utilizator] i-a raspuns lui dava10

        Cand ii iei consumatorului posibilitatea de a alege, abia atunci se dezvolta cartelurile. Aceasta lege nu favorizeaza nici consumatorul, nici micul producator, ci reprezinta o portita pentru clienti politici. Este conjuncturala si periculoasa pentru viitorul celor care azi se gandesc sa investeasca de dragul ei.
          #showComment() #showComment()
  • +8 (20 voturi)    
    Masura populista anti-comerciala! (Luni, 11 iulie 2016, 12:51)

    Miky60 [utilizator]

    Clar, cu legea asta ne-am intors in comunism! Piata trebuie sa fie libera, cererea/oferta/pretul/calitatea ar trebui sa se stabileasca liber, pe baze economice si naturale, nu ar trebui decis de catre un guvern prin legi! Este o mare incalcare a concurentei pietei si ar trebui atacata la Uniunea Europeana!
    • +2 (2 voturi)    
      sa apelam (Luni, 11 iulie 2016, 14:22)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      la avocatul poporului :))
  • +6 (14 voturi)    
    Ca sa cumpar ce? (Luni, 11 iulie 2016, 12:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    Magiun Topoloveni (prune fierte) la 60 lei kilul, cat somonul afumat????
    Nu ca nu as vrea sa vanda si RO cate unele.
    • 0 (4 voturi)    
      hai las-o.. (Luni, 11 iulie 2016, 14:04)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      de parca doar asta se produce in Ro..la 60 de lei kilu'..
      ce zici tu e valabil la orice produs ,din orice tara..produsele care costa mai mult sa se produca sau promoveze,costa mai mult,normal.
      pe langa magiunul de Topoloveni,ai inca cel putin 5 variante de magiun mult mai ieftine..nu te obliga nimeni sa iei de topoloveni ..
      cum nu te obliga nimeni de ex sa cumperi un baton de ciocolata kinder la 1,76 ron in locul unuia ''no name'' la 1,26 ron
      legea asta nu scoate produsele de import de pe raft,nu le interzice,deci o sa gasesti in continuare magiun de china daca vrei..
      sau e mai bine sa stabileasca marketurile ce produse sa iei,prin ''taxa de raft'' si altele nu ?
      iti dau un ex. cu usturoiul ..mergi sa vezi ca majoritate e din China,prin toate magazinele.Mai exista exceptii unde gasesti din Spania.dar rar,China are monopol pe usturoi ,din cauza pretului foarte mic sau intelegerilor cu marketurile.
      eu ca si conumator,ies in pierdere,nu mi se dau variante.
      • 0 (0 voturi)    
        Topoloveni si alte produse sunt scumpe.... (Marţi, 12 iulie 2016, 11:49)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui misunel

        ...si pt. ca romanii au productie mica si vor sa compenseze prin pret. Si uita ca 80% din romani au venit sub 1000 lei in RO.
  • -2 (8 voturi)    
    Pentru normalitate (Luni, 11 iulie 2016, 13:08)

    Arh. [utilizator]

    Prevederile referitoare la negociere, taxele stabilite de comercianti si termenele de plata ar trebui extinse la toate tipurile de produse, nu doar la cele alimentare.
    • +1 (3 voturi)    
      Exact, gata cu gumarii chinezesti (Luni, 11 iulie 2016, 15:23)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

      A sosit vremea ca opincile traditionale romanesti sa primeasca locul meritat la raft. Mandru ca sunt roman.
  • +5 (15 voturi)    
    inconstienta sau rea-vointa (Luni, 11 iulie 2016, 13:12)

    the obvious [utilizator]

    o sa isi ia certificat de producator toti smecherasii cu doua fire de verdeata puse in ghiveci si o sa importe camioane cu legume cate vor, dar sa isi faca ei pretul. o sa fie supermarketurile pline de rosii de proasta calitate, dar romanesti tata.
    • +2 (6 voturi)    
      lasa k o sa-si ia certificat de producator (Luni, 11 iulie 2016, 14:25)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      dar chiar o sa-l doara in c... de calitate. Fiindca o sa-i zica supermarketului: "nu cumva trebuie sa-ti faci cota de 51%? ia d'aici produs de pe lantul scurt."
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Luni, 11 iulie 2016, 13:37)

    tudor74 [utilizator]

    Legea asta e o tampenie ! Urmeaza sa fii obligat sa vinzi 51% haine facute la Apaca.

    Tot in comunism am ramas!
    • 0 (4 voturi)    
      Da (Luni, 11 iulie 2016, 20:01)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      mai intai trebuia facut un sondaj printre romani sa vedem ce prefera..te risti?
      • 0 (2 voturi)    
        bine zis.. (Marţi, 12 iulie 2016, 15:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        "te risti"?

        pai nu ne riscam. la fel cum nu ne riscam sa-i intrebam pe romani cate ore de matematica ar trebui sa se predea in scoala. asa este, daca ceri opinia tuturor, vei sfarsi invariabil cu o decizie proasta, in cel mai fericit caz mediocra.
          #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      Fii pe pace (Marţi, 12 iulie 2016, 13:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Fii pe pace ca nu esti in comunism, deoarece cam 80% din economia si resursele tarii sunt acum la multinationalele occidentale (moca).
  • +2 (2 voturi)    
    speechless (Luni, 11 iulie 2016, 13:49)

    moka [utilizator]

    asa barbarism si primitivism legislativ n-am mai vazut.
    Auzi tu, sa reglementeze pana si termenele de plata.
  • +3 (7 voturi)    
    tipic romanesc (Luni, 11 iulie 2016, 13:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    Eu sunt curios cum vor putea pune pe raft supermarketurile 51% fructe si legume in ianuarie-februarie... Cum vor reusi sa contrabalanseze cele citeva fructe si legume autohtone existente iarna cu bananele, portocalele, mandarinele si toate lelelalte fructe de import specifice iernii. Si mai ales ce trebuie sa faca supermarketul cind romanul va fi cumparat ratia de fructe din import pe luna respectiva... Scoate de la vinzare citricele pina se compenseaza volumul de cumparaturi din produse romanesti? Te obliga sa cumperi 3 mere la 2 portocale?
    • 0 (4 voturi)    
      mira-te (Luni, 11 iulie 2016, 18:03)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      de parca romanul n-a auzit de sere unde poti creste si banane
      • 0 (2 voturi)    
        Ha! Ha! (Luni, 11 iulie 2016, 19:33)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Cate sere de astea stii?? Mai era unul mai sus care zicea ca o sa rasara fabricile romanesti ca ciupercile dupa ploaie. Sunteti glumeti, ca sa nu zic altfel. Discutam peste vreo doi-trei ani sa vedem cate au aparut si cat produc...
      • 0 (2 voturi)    
        sigur (Marţi, 12 iulie 2016, 13:39)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        La ce cost produci tu bananele alea? Si ge gust au crescute la incalzirea prin pardoseala iarna in sere. Incearca argumente mai plauzibile...
          #showComment()
  • +4 (6 voturi)    
    O lege populista (Luni, 11 iulie 2016, 14:06)

    Ord [utilizator]

    Sa vedem la iarna ce legume si fructe romanesti vor fi prin supermarket, ca stim cu totii ca portocala este specifica climei din Vaslui, iar banana creste foarte bine in Teleorman. Nu mai zic de rosiile si castravetii care se fac foarte gustoase in lunile octombrie-martie in zona Clujului.
  • +5 (7 voturi)    
    O lege mai proasta e geu de crezut ca se putea (Luni, 11 iulie 2016, 14:18)

    LiviuX [utilizator]

    Sunt foarte curios cum se va aplica: cum se vor numara produsele, cand, de catre cine, si multe altele...
    • +1 (1 vot)    
      Imi cer scuze, am fost pesimist! (Luni, 11 iulie 2016, 21:37)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Sigur se putea, parlamentul nostru e foarte capabil, e in stare de orice!
  • -3 (7 voturi)    
    In sfarsit! (Luni, 11 iulie 2016, 15:06)

    IulianStefanica1 [anonim]

    Una din cele mai bune legi date de guvern de ceva timp incoace!
    Sa aduci legume si fructe pe lantul lung nu doar ca e nesanatos pentru agricultura locala, dar in primul rand e nesanatos pentru consumator. Produsele sunt in general imbibate cu ceara (practic acoperite doar, dar sunt studii care confirma ca ceara nu ramane doar la suprafata). Pestele e plin de conservanti, congelat si apoi deconcelat etc.

    Legea asta ar trebui sa fie data international, in special in tari care au capacitati dezvoltate pe agricultura, cum e Romania. Nu e o lege 'comerciala', dar nu tot ce e comercial e bun. E o lege buna pentru sanatatea romanului ce conteaza cel mai mult. Plus ca nu exclude concurenta, doar o muta partial pe plan local.

    Nu m-ar mira daca alte tari ne-ar urma exemplul.
    • +1 (3 voturi)    
      si atunci (Luni, 11 iulie 2016, 16:41)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui IulianStefanica1

      de ce nu se da o lege care sa spuna ca n-ai voie sa dai cu ceara? sau sa interzici intrarea in tara a produselor date cu ceara si a pestelui cu conservanti?
      • +2 (2 voturi)    
        pardon (Luni, 11 iulie 2016, 16:52)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

        nu intrarea in tara ci comercializarea pe teriotoriul Romaniei. Deci nu conteaza ca esti producator roman sau european, nu ai voie sa vinzi in RO peste cu conservanti si nici fructe cu ceara, da?
  • -1 (7 voturi)    
    Un pas spre ecomonia de piata si concurenta reala (Luni, 11 iulie 2016, 15:28)

    Rogue [utilizator]

    Un pas spre ecomonia de piata si concurenta reala:

    -cum a fost posibil pana acum ca hipermarketurile sa poata impuna producatorilor romani „taxe” de 30- 70% din valoare produsului ducand la scumpiri excesive ale acestora?.
    Pai cum se formeaza pretul liber sau artificial in functie de „taxa”?;

    - este normal ca producatorul sa fie obligat sa plateasca „angajatul” hipermarketului care se ocupa de reaprovizionarea cu produse?. Ce este angajatul producatorului sau a comerciantului?.
    Pana la urma ce cheltuieli are hipermarketul si unde se duc banii?;

    -cum de s-a permis ca sa le fie impus producatorilor sa nu vanda mai ieftin la concurenta. Adica hipermarktul impune niste taxe care il ajuta sa faca un profit „neloial” dar de platit trebuie sa plateasca toti nu doar unde se plateste taxa?.
    Parca pretul se formeaza ca urmare a cererii si ofertei nu a impunerii de catre hipermarket;

    -de ce a fost posibil ca marile magazine sa poata impune producatorilor sa lucreze doar cu anumite firme de la care primii primeau o anumita taxa?.
    Pai unde este concurenta in piata daca tu impuii colaborarea doar cu anumite firme?.
    Este piata libera sau controlata de hipermarketuri?.

    Cine platea pt. lipsa de concurenta?.
    Cetacenii atat direct care cumparau produse romanesti cu 30 -70% mai scumpe cat si indirect o parte din „taxe” erau acoperite din profitul producatorilor adica taxe mai putine platite la buget (daca doreau sa vanda ceva).


    Probabil ca va trebuii "polizata" putin ca sa fie ok, dar este un mare plus in schimbarea de atitudine pt. toti de presedinte la parlamentari.
  • -2 (4 voturi)    
    Pe de alta parte .... (Luni, 11 iulie 2016, 16:16)

    Toni_Romania [utilizator]

    ... in general leg fructe de la tarani sunt tot cu seminte din afara, ca in 1990 mare parte din tarani au aruncat semintele ce le aveau, ca-s "ceausiste"
  • -1 (1 vot)    
    Suspiciune (Marţi, 12 iulie 2016, 12:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    Am o banuiala ca pe guvern l-a apucat dragostea de "soarta produselor romanesti" pt. ca unii politicieni vor face bani cu aceasta lege.