​Corespondenta din Varsovia

Prima zi a summitului NATO de la Varsovia, incheiata cu vesti amestecate pentru Romania. Brigada multinationala are o componenta incerta, prezenta navala la Marea Neagra e amanata pana in octombrie, dar scutul anti-racheta e preluat oficial de NATO

de C. Pantazi, R. Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2016, 10:59 Actualitate | Esenţial




Prima zi a summitului NATO din Varsovia s-a incheiat cu concluzii mixte pentru Romania. Secretarul general Jens Stoltenberg a anuntat la pranz ca o brigada romaneasca (4-5.000 de militari) va fi transformata intr-o "brigada internationala", dar a revenit in cursul serii si a calificat-o drept brigada romano-bulgara. Stoltenberg a mai spus ca o eventuala decizie privind o prezenta navala NATO la Marea Neagra - ceruta insistent de Romania - va fi discutata de ministrii Apararii in octombrie. Scutul american antircheta trece sub comanda NATO, asa cum isi dorea Romania. Pentru tarile baltice si Polonia, prima zi a adus confirmarea prezentei a patru batalioane NATO. O veste buna pentru Romania a venit din SUA: surse aliate au anuntat ca SUA vor aduce anul viitor circa 1.000 de militari la baza Mihail Kogalniceanu.


Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a anuntat vineri, la Varsovia, ca o brigada romaneasca va fi transformata intr-o "brigada internationala". Acesta a precizat, in prima zi a summitului NATO, ca Alianta nu doreste o repetare a Razboiului Rece si vrea sa continue dialogul cu Rusia, iar masurile care vor fi stabilite au un caracter "defensiv".

"Pozitia noastra e clara - NATO nu cauta confruntarea, nu ne dorim un nou Razboi Rece", ca raspuns la protestele Rusiei privind amplasarea de batalioane in fostele tari comuniste Polonia, Poland, Estonia, Lituania si Letonia.

Stoltenberg a insistat pe infiintarea celor patru batalioane (cite 1.000 de soldati, aproximativ) ca principala masura de reasigurare a aliatilor din flancul estic al NATO. El a anuntat ca tarile - lider vor fi SUA (pentru batalionul din Polonia), Canada (pentru Letonia), Germania (pentru Lituania) si Marea Britanie (pentru Estonia).

Sambata are loc a doua intalnire a sefilor de stat si de guvern din tarile NATO, si tot sambata va fi facuta publica declaratia finala. Ramane de vazut care vor fi formularile oficiale ale aliatilor in legatura cu obiectivele majore stabilite de Romania pentru acest summit.
 
Evenimentele zilei:

19.25:
Obama si Erdogan au sustinut, in discursurile de la intilnirea sefilor de stat NATO, necesitatea unei prezente NATO in Marea Neagra - surse

19.09:
Polonia va trimite in Romania circa 200 de militari, contributie la brigada multinationala

18:13
NATO va prelua comandat scutului american antiracheta, dupa ce Franta a obtinut asigurari ca sistemul nu va fi sub controlul direct al Washingtonului, scrie Reuters.

"Liderii vor conveni capacitatea operationala initiala a apararii antiracheta", a declarat un oficial al NATO.

"Aceasta inseamna ca navele amplasate in Spania, radarul din Turcia si apararea antiracheta din Romania vor lucra impreuna sub comanda NATO".

Un al doilea oficial NATO a confirmat informatia, afirmand ca "sunt indeplinite conditiile" pentru trecerea sistemului sub steagul NATO.

Reuters noteaza ca Washingtonul spera ca trecerea controlului in mainile Aliantei va domoli temerile Rusiei, in timp ce statele europene occidentale membre ale NATO  considera ca nu au nimic de castigat provocand Rusia, un furnizor major de resurse energetice.

17.29: Obama le-a cerut liderilor europeni sa fie fermi in fata Rusiei. Ce diferenta de ton fata de declaratiile impaciuitoriste ale lui Hollande

17,27:
Juncker, seful Comisiei Europene, a declarat la semnarea acordului UE-NATO ca Uniunea va investi in urmatorii doi ani circa 2 miliarde de euro in securizarea statelor membre, mai ales in combaterea razboiului hibrid

17:22
Presedintele francez Francois Hollande afirma ca, pentru Franta, Rusia nu este nici un "adversar" si nici o "amenintare".

"NATO nu a intentionat sa afecteze relatiile pe care Europa ar trebui sa le aiba cu Rusia. Si, pentru Franta, Rusia nu este un adversar, nu este o amenintare", a spus acesta, citat de AFP.

"Rusia este un partener care, este adevarat, poate uneori, am vazut-o in Ucraina, sa foloseasca forta. Am condamnat acest lucru cand a fost vorba de Crimeea - si cautam (...) sa gasim o solutie pentru criza din Ucraina", a subliniat Hollande.

16.56:
Incepe sedinta decisiva a sefilor de stat si de guvern din NATO. Acum se decidi ultimele masuri sensibile, posibil sa se discute si despre initiativa Romaniei la Marea Neagra. Discutiile sint programate pentru cel putin trei ore

16.51:
Presedintele Poloniei: NATO se intoarce la menirea sa initiala - apararea comuna. Azi facem un pas inainte pentru a intari prezenta NATO pe flancul estic.

16.50: Stoltenberg, la debutul summitului: NATO isi intareste prezenta in sudul flancului estic si adopta apararea anti-racheta. Miza e securitatea noastra, intr-o lume tot mai periculoasa

16.42: Incepe reuniunea sefilor de stat NATO cu onorul dat militarilor aliati cazuti pe front. Toti sefii de stat asculta in picioare muzica solemna

16.38: Finlanda si Suedia, tari non-NATO, vor participa ca invitate in premiera la o reuniune cu sefii de stat din NATO in aceasta seara, a anuntat Stoltenberg. Motivul? Ambele tari nordice sint ingrijorate de postura agresiva a Rusiei si cauta cooperarea cu NATO

15:50 Barack Obama a anuntat ca SUA vor trimite 1.000 de soldati in Polonia.

"Statele Unite vor amplasa un batalion, circa 1.000 de soldati americani aici, in Polonia, umar la umar cu soldatii polonezi", a declarat el, dupa o intrevedere cu presedintele polonez Andrzej Duda.

15.41: Intre timp, Putin, Merkel si Hollande au discutat despre "solutii politice" pentru criza din Ucraina, potrivit unui comunicat al Kremlinului, citat de Reuters. Cei trei ar fi convenit ca Ucraina trebuie sa acorde un statut legal "special" estului tarii, adica autonomie sporita, pe intelesul tuturor. Ceea ce ar insemna ca noua entitate administrativa, controlata de facto de Rusia, se va opune oricarei decizii politice care ar apropia Ucraina de UE sau NATO

15.35: Stoltenberg, sec-gen NATO: "E cea mai puternica intarire a NATO de la Razboiul Rece"

14.42: Klaus Iohannis a sosit la Summit si participa la Consiliul NATO (reuniunea sefilor de stat si/sau guvern)



14:21
Dmitri Peskov: Speram ca bunul simt va prevala

Purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat vineri ca Moscova urmareste cu atentie summitul NATO si spera ca bunul simt va triumfa, potrivit agentiei TASS.

"Desigur, incercam sa gasim un nucleu de rationalitate, care poate fi cu usurinta observat, cum este declaratia de astazi a dl Stoltenberg legata de nevoia de a mentine contacte, de absenta unei amenintari imediate din partea Rusiei", a spus el. "Speram ca bunul simt va prevala in cele din urma".

14.07:
NATO si UE au semnat un acord de cooperare. Jens Stoltenberg a declarat intr-o conferinta de presa ca acest acord va avea ca scop si apararea impotriva razboiului hibrid si se va realiza inclusiv prin schimbul de informatii intre tari si institutii - una dintre marile probleme ale UE in acest moment din cauza reticentei unor state de a impartasi informatii cu aliati. Citeste aici declaratia comuna NATO - UE

13:30
Surse din Administratia Prezidentiala au confirmat pentru HotNews.ro ca SUA vor trimite in Romania 1.000 de militari, incepand cu 2017, in cadrul unui acord bilateral. Trupele americane nu vor face parte din brigada multinationala NATO, ci vor veni separat

13.04:
Ministrul polonez de Externe: Polonia va gazdui in urmatorii ani circa 10.000 de trupe NATO, majoritatea soldati americani

12.55: Ministrul polonez de Externe, intrebat in conferinta de presa daca Polonia va participa la brigada multinationala NATO din Romania: "Il voi lasa pe ministrul Apararii sa spuna daca participa militari polonezi sau nu"

12.30:
Summitul are loc pe Stadionul National din Varsovia, transformat ad-hoc intr-un imens centru de conferinte si securizat impecabil. Tribunele sporesc senzatia de confruntare Vest -Est

12.09: La 13.45 se va semna o Declaratie comuna UE-NATO. Interesant de vazut cit de soft sau cit de dura va fi

12.07: Cele mai importante declaratii ale lui Stoltenberg despre Romania, Moldova si Rusia:

  • Vom transforma o brigada romaneasca intr-o brigada multinationala pentru a ne intari pozitia in flancul sud-estic al NATO.
  • Vom intari apararea impotriva amenintarilor hibride, cyber-atacurilor si atacurilor cu rachete balistice din afara zonei euro-atlantice.
  • NATO nu cauta confruntarea. Nu vrem un nou Razboi Rece. Razboiul Rece e istorie si trebuie sa ramina istorie.
  • Ne vom reafirma angajamentul fata de partenerii din est - Ucraina, Georgia si Moldova - pentru a-i ajuta sa reziste presiunilor din exterior si sa promoveze reformele

12.04:
Klaus Iohannis, pe Facebook: Am ajuns la Varsovia unde, in cateva ore, va incepe Summitul NATO, in cadrul caruia voi promova proiecte importante pentru securitatea Romaniei. Astazi, Secretarul General al NATO, Jens Stoltenberg, a anuntat ca Alianta va transforma o brigada romaneasca intr-o brigada multinationala pentru a intari prezenta NATO in Sud-Estul Europei si pentru apararea impotriva atacurilor venite din afara Aliantei. Declaratia confirma astfel ca initiativele si obiectivele propuse de Romania la acest Summit prind contur si se vor regasi in documentele finale ale reuniunii.


Citeste mai multe despre   









15637 vizualizari
  • -42 (66 voturi)    
    a se citi carne de tun (Vineri, 8 iulie 2016, 11:46)

    jackalphonse [utilizator]

    Se pregatesc pentru chiftele si carnati. Este nevoie de carne tocata.
    "nu ne dorim un nou Razboi Rece". Pai ce rost mai are sa spuna asta? A inceput deja de vreo doi ani.
    Mi e teama ca deja am intrat pe un drum cu sens unic si trebuie sa ne bucuram de declaratiile astuia.
    • +30 (50 voturi)    
      putinel cracanel (Vineri, 8 iulie 2016, 11:51)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      tu esti?
      • +13 (25 voturi)    
        Dmitri Peskov: Speram ca bunul simt va prevala (Vineri, 8 iulie 2016, 14:38)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        Nenea? Nu vrei sa vezi niste gropi comune ale ucrainienilor omorati de teroristii verzi?


        Va comportati ca niste criminali, dar aveti in vocabular valori ale civilizatiei!

        Oarecum aveti ceva in comun cu emigrantii musulmani!
        • -8 (8 voturi)    
          ! (Vineri, 8 iulie 2016, 20:43)

          CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Ii au aliate pe Charles de Gaulle 2 si pe Baietasul de la Berlin. Te surprinde ca Bolsevicul isi permite sa faca asemenea mizerii? Asta cu scutul este incredibila. Dar ma rog, Franta are singurul tanc cu doua trepte in marche arriere!!!
        • +7 (15 voturi)    
          România obține (Vineri, 8 iulie 2016, 20:56)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          1000 de soldați americani la Mihail Kogălniceanu și o brigadă multinațională. Nu e rău deloc. Polonia , statele baltice și nordice au primit mai mult dar și ei sunt mai mulți. În sud suntem doar România și bulgăroii cu ceafa groasă care nu prididesc să se aplece ba la ruși ba la nemți....Bravo Iohannis!
    • +38 (48 voturi)    
      mda (Vineri, 8 iulie 2016, 12:00)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      nimeni nu se bucura,insa nu poti sa stai cu mana in barba si sa meditezi asupra filozofiei razboiului.e f simplu,cand cineva zangane din sabii pe la granite,te inarmezi,nu arunci cu porumbelul pacii in sus.
    • +17 (35 voturi)    
      carnea lipseste din frigiderele Imperiului (Vineri, 8 iulie 2016, 12:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Sovietic, leshurile din Armata Roshie imbalsamate cu infuzie alcoolica de hering putred murat si castraveti cernobilieni vor fi food pack pentru sovieticii ...de acasa
  • -6 (38 voturi)    
    de fapt (Vineri, 8 iulie 2016, 11:46)

    chiuariu [utilizator]

    voia sa spuna; vom inzestra si antrena o brigada romaneasca.
    rauvoitorii vor intelege ca romanii vor veni cu armamnetul, oamenii si cu cheltuielile iar nato cu o tinichea (tichie).
    • -16 (34 voturi)    
      stai linistit... (Vineri, 8 iulie 2016, 12:58)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Teribila brigada internationala va fi finantata integral de catre Romania. Iar prima miscare va fi achizitia de armament si echipamente. Te las sa ghicesti furnizorul. Smecheri, americanii astia...
    • +10 (18 voturi)    
      Bravo (Vineri, 8 iulie 2016, 18:54)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Mi se pare cea mai desteapta propunere a intregului summit.

      O brigada e o forta substantiala, componenta poate fi schimbata in functie de necesitati - atat politice cat si de aparare - functionarea poate duce la egalizarea calitatii fortei de aparare cat si a dotarii, stabileste un centru de experienta avansata - inclusiv in logistica - si da un semnal unificator tuturor.

      Excellent!
  • -24 (42 voturi)    
    Cursa inarmarilor (Vineri, 8 iulie 2016, 13:30)

    HP [utilizator]

    Declansata de catre amerloci si sclavetii lor europeni.

    ""Pozitia noastra e clara - NATO nu cauta confruntarea, nu ne dorim un nou Razboi Rece", ca raspuns la protestele Rusiei privind amplasarea de batalioane in fostele tari comuniste Polonia, Poland, Estonia, Lituania si Letonia."

    Daca nu cauti confruntarea, de ce faci amplasari de batalioane.

    Razboiul din Ucraina tot din acelasi motiv a inceput - sclavetii amerlocilor au incercat o lovitura de stat si au fost pusi la punct.
    • +25 (37 voturi)    
      Multumim (Vineri, 8 iulie 2016, 13:42)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Multumim, draga agent al rusilor, pentru faptul ca ne-ai deschis ochii. Acum stim cum UE si NATO e vor duce spre pierzanie, iar salvarea noastra e in mainile piticului atomic. Rusia ne va aduce civilizatie si dezvoltare fix ca dupa 1946!
      • +3 (5 voturi)    
        chiar nu are sens ! (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 12:05)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        Nu are rost sa icerci sa "discuti" cu trollii platoti de la Kremlin. In fond, nu is fac si ei decat jobul, pentru care sunt platiti ... Macar o spune foarte sincer, cand auzi pe unul care se refera la Lumea Libera drept "amerloci", iti dai seam aimediat cu cine ai de-a face!

        Iar in final, vezi ca ai gresit un pic, nu abia din 46, chiar din 1944, cand inca nu se terminase razboiul, a inceput Marele popor prieten si frate din Rasarit sa ne aduca "dezvoltare"!
        Cum era si poesia:

        Stalin si cu tancul rus,
        Fericire ne-au adus!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate, mujicii nu au putut accepta ca (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 16:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ucraina sa se desprinda din ghiara lor si culmea, sa se mai si apere. Rusii anexeaza noi teritorii, omoara pomeni cu miile, te pregatesti sa te aperi ca nu stii ce-i trasneste pufaitului prin cap si tu spui ca se cauta confruntare?
  • -25 (39 voturi)    
    nu ne dorim confruntarea (Vineri, 8 iulie 2016, 13:48)

    xanti [utilizator]

    Pai atunci de ce aduceti militari in Polonia ,10000 de trupe ,blindate ,armament ,pentru pace??????
    • +21 (33 voturi)    
      da (Vineri, 8 iulie 2016, 14:10)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ai inteles si tu in sfirsit?
      Sau tu cum crezi ca se mentine pacea cu florii?
  • -16 (28 voturi)    
    Noi in Rusia avem mai multe tancuri decat au astia (Vineri, 8 iulie 2016, 14:46)

    Lucian Ilea [utilizator]

    soldati:)))
    Avem 70000 de tancuri si transportoare blindate in Rusia ,din care 20000 de tancuri
    daca prin armata europeana astia inteleg alea 400 de tancuri germane plus alea 300 franceze si inca 200 engleze se inseala amarnic
    auzi trimit 1000 de soldati la futut gagici americanii aicea
    si io n-am facut sex de 7 ani de zile..
  • -16 (32 voturi)    
    referendum? (Vineri, 8 iulie 2016, 14:46)

    anaerobik [anonim]

    Pentru astfel de decizii importante care pot afecta intreaga societate, nu se mai respecta practica referendumului? Faptul ca avem baze militare straine, trupe militate incartiruite pe teritoriul national nu aduce stirbire statului ce in Constitutie e definit ca naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil?
    O tara cu populatie tarata din multe puncte de vedere (boli, saracie, mentalitati si apucaturi precare) are nevoie sa se apere mai intii de ea insasi, mai apoi de vecini hulpavi.
    • +14 (20 voturi)    
      Nu mai spune (Vineri, 8 iulie 2016, 15:05)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      Ce se intampla in Ucraina acum ,nu iti spune nimic? Sau Rusia trebuia sa astepte pana devine Ucraina un stat cu economie dezvoltata ?
    • +3 (5 voturi)    
      Hmmm, lantul e pus invers: (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 11:37)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      ce au bazele militare straine pe teritoriul national, incartiruite in urma unor intelegeri si tratate semnate intre parti, si nu in urma invadarii cu forta sau a unor cuceriri de teritorii prin lupta, cu stirbirea statului? Nimic, fireste. In caz de amenintare vitala, mai stai sa te aperi de tine insuti? Deci, daca un caine sare sa te muste, tu te preocupi ca ai salariul mic si esti bolnav de ulcer sau sari sa te aperi de caine?
  • +5 (19 voturi)    
    La Moscow e liber la pufaika (Vineri, 8 iulie 2016, 15:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si Phutin chiuie in draci, de ciuda. btw, ce mai face phutin, e sanatos??? La cap???
  • -15 (27 voturi)    
    nu pricep (Vineri, 8 iulie 2016, 16:20)

    xanti [utilizator]

    Ce treaba avem noi sau UE cu Ukraina,cand USA au invadat Irakul au primit sanctiuni de la UE?
    • +11 (19 voturi)    
      te faci ca nu pricepi (Vineri, 8 iulie 2016, 17:43)

      CricCricus [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Dar cine a atacat SUA la 11 sept? Te faci ca uiti si nu pricepi, dar stii f f bine si doar deviezi discutia. UE este civilizatia si Ucraina e o vecina care vrea si ea sa traiasca mai bine si nu o lasa fratele rus, ca si-ar da seama tot rusul ca tot in Europa e mai bine.
  • -16 (26 voturi)    
    ...poate ca Hollande e trollul Moskovei? (Vineri, 8 iulie 2016, 17:51)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sau poate ca doar isi apara interesele nationale?

    la fel ca Obama! (interesele marilor puteri nu converg intotdeauna!)

    e cu atat mai de neinteles cum noi ne-am aservit politica externa si de securitate intereselor americanilor contra unor beneficii iluzorii!
    • -14 (22 voturi)    
      franta (Vineri, 8 iulie 2016, 18:02)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Are afaceri cu Rusia din care castiga miliarde de euro,noi in loc sa ne vedem interesul sa facem afaceri cu rusii facilitam interesele altora fara sa obtinem nimic.
      • +9 (17 voturi)    
        Afaceri cu Rusia! (Vineri, 8 iulie 2016, 20:52)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Am mai făcut și am ieșit prost.Noi le dădeam petrolul gratis și ei ne luau mâncarea tot gratis.Și ne-au luat și uraniul.și aurul și viața-tot gratis.Ba nu ne-au mai restituit nici ce le-am dat să păstreze-tezaurul.Pentru noi rușii rămân borfași,fără cuvânt.Ca să se schimbe situația trebuie să se schimbe ei.
        • +3 (3 voturi)    
          se chemau "sa va luam" (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 12:08)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          SOVROM PETROL, SOVROMQUARTIT, si altele. Pe buna dreptate, lumea le zicea "sa va luam!"
  • +5 (17 voturi)    
    Nenorocitii de francezi ma dezgusta (Vineri, 8 iulie 2016, 19:54)

    MPopa [utilizator]

    Auzi la porcul asta de Hollande: "Rusia este un partener care poate uneori sa foloseasca forta." Mi se face sila! Si la fel de slugarnici fata de Moscova sunt atat Sarkozy cat si Marine Le Pen, deci orice partid ar prelua puterea in Franta politica fata de Moscova va ramane neschimbata.
    La ce sa te astepti de la o tara in care Partidul Comunist are locuri in parlament? Niste nenorociti pe care milioanele de victime ale comunismului ii lasa rece, ei sa stea la caldurica.
    • +6 (12 voturi)    
      francezilor (Vineri, 8 iulie 2016, 22:45)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      inca le mai este gandul la fregata aia nevanduta. Ce le-ar mai vinde rusnacilor inca vreo 10 fregate... ce daca rusia e stat terorist, bani sa fie.
  • -5 (19 voturi)    
    Iohannis driblat la Varsovia (Vineri, 8 iulie 2016, 21:17)

    zizin [utilizator]

    1) HN: ”Stoltenberg a anuntat la pranz ca o brigada romaneasca (4-5.000 de militari) va fi transformata intr-o "brigada internationala", dar a revenit in cursul serii si a calificat-o drept brigada romano-bulgara.”

    2) HN: ”Stoltenberg a mai spus ca o eventuala decizie privind o prezenta navala NATO la Marea Neagra - ceruta insistent de Romania - va fi discutata de ministrii Apararii in octombrie.”

    3) HN: ”comunicatul oficial al NATO dupa prima zi de summit, comunicat in care singura referire la Romania este in contextul preluarii de catre NATO a controlului si comenzii scutului american anti-racheta.”
    • -1 (5 voturi)    
      Tare asta! deci brigada romaneasca care va (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 11:42)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      fi transformata in brigada inter-nationala nu inseamna si eventual roman--bulgara. Sau Bulgaria nu reprezinta o natiune?
  • -4 (16 voturi)    
    Poroșenko ... ne govorit (Vineri, 8 iulie 2016, 21:27)

    zizin [utilizator]

    Poroshenko s-a dus și el la Varșovia în speranța că va putea rosti o cuvântare, ceva, despre ”agresiunea Rusiei, aspirațiile europene ale Ucrainei”, ș.a.m.d.

    Tocmai i s-a adus la cunoștință că n-are acces la microfonul NATO Summit 2016. Oh well...
  • -10 (26 voturi)    
    SOS Dallas (Vineri, 8 iulie 2016, 22:02)

    zizin [utilizator]

    Se zvonește că Obama a cerut la summit-ul de la Varșovia ca NATO să trimită un contingent de trupe la Dallas (Texas) unde un pluton de polițiști a fost răpus azi-noapte de un ”trăgător de elită” (5 polițiști morți). Eventual și la St.Louis (Missouri) unde se pare că și acolo s-a tras astăzi asupra unui polițist. Se spune că Iohannis ar fi oferit ajutor necondiționat din partea României.
    • +3 (11 voturi)    
      comentariu (Vineri, 8 iulie 2016, 22:46)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui zizin

      cu valoare intre -1 si 0.
    • +7 (11 voturi)    
      umorul de gazeta de perete (Vineri, 8 iulie 2016, 23:30)

      Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Glumele rusesti au un parfum inimitabil - de ciubote.
  • +3 (7 voturi)    
    La Realitatea TV,inegalabilul Rares Bogdan (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 8:13)

    xrogo [utilizator]

    lauda uimitoarele victorii ale presedintelui Johann,din articol vad ca de fapt e un mare semiesec !