Ministerul Educatiei a publicat joi Ierarhia absolventilor claselor a VIII-a, pe fiecare judet in parte si pe municipiul Bucuresti, Lista specializarilor, Lista liceelor, Lista scolilor gimnaziale si Lista candidatilor pe judete. Inscrierea in clasa a IX-a in liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere. In perioada 8-12 iulie, absolventii de gimnaziu si parintii acestora, cu ajutorul dirigintilor claselor a VIII-a, vor completa optiunile in fisele de inscriere.
Media de admitere la liceu este media ponderata intre media generala obtinuta la Evaluarea Nationala (cu o pondere de 75%) si media generala de absolvire a claselor din gimnaziu (cu o pondere de 25%).
"Ministerul Educatiei recomanda parintilor si elevilor sa completeze un numar cat mai mare de optiuni, ordonate cat mai realist", arata MENCS intr-un comunicat de presa.
- CLICK pe Harta de mai jos pentru a vedea Ierarhia absolventilor claselor a VIII-a - pe fiecare judet in parte, Lista specializarilor, Lista liceelor, Lista scolilor gimnaziale si Lista candidatilor pe judete. Tot aici poti vedea mediile de admitere la liceu din fiecare judet
Ulterior, in intervalul 9-13 iulie, fisele de inscriere vor fi validate. Validarea fiselor este o operatiune simpla, dar obligatorie pentru toti candidatii, in ideea de a elimina eventualele greseli aparute ca urmare a transcrierii mediilor din cataloagele scolare pe fisa de optiuni, completarii numelui candidatului sau scrierii neclare a codurilor liceelor.
Repartizarea computerizata in invatamantul liceal de stat a absolventilor clasei a VIII-a care nu implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2016-2017 este programata pe data de 19 iulie. Depunerea dosarelor de inscriere la scolile la care candidatii au fost repartizati are loc intre 21 si 29 iulie.
Candidatii ramasi nerepartizati, din cauza optiunilor insuficiente sau ca urmare a neparticiparii la prima etapa a admiterii, vor fi repartizati in data de 28 iulie. Acestia isi vor depune dosarele la liceele in care au fost admisi in zilele de 28 si 29 iulie.
Planul de scolarizare pentru clasa a IX-a - Bucuresti - si mediile ultimilor admisi de anul trecut
1. Colegiul National Sfantul Sava
Matematica-informatica: 6 clase / Media ultimului admis: 9,72
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,87
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,78
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,65
2. Colegiul National I.L. Caragiale
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 9,27
Matematica-informatica - bilingv germana: 0,5 clase / Media ultimului admis: 9,13 (cu proba de
verificare a cunostintelor de limba)
0,5 clase / Media ultimului admis: 9,18 (fara proba de
verificare a cunostintelor de limba)
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,41
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 9,02
Filologie - bilingv germana: 0,5 clase / Media ultimului admis: 8,52 (cu proba de
verificare a cunostintelor de limba)
0,5 clase / Media ultimului admis: 8,77 (fara proba
de verificare a cunostintelor de limba)
Filologie - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,21
Stiinte sociale: 1 clasa / specializare nou introdusa
3. Colegiul National de Informatica Tudor Vianu
Matematica-informatica: 9 clase / Media ultimului admis: 9,61
(6 clase de intensiv informatica si 1 clasa intensiv engleza)
4. Colegiul National Aurel Vlaicu
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,33
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,19
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 7,30
5. Colegiul German Goethe
Matematica-informatica - matern germana: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,09
Clase speciale Matematica-informatica - matern germana: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,35
Stiinte ale naturii - matern germana: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,59
Filologie - matern germana: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,12
6. Colegiul National Ion Neculce
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 9,05 (1 engleza, 1 intensiv germana)
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,03
Filologie - intensiv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,92
Stiinte sociale - intensiv italiana: 2 clase / Media ultimului admis: 8,82
7. Liceul Teoretic Jean Monnet
Matematica-informatica - 1 intensiv informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 8,84
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,75
Filologie - intensiv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,65
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,69
8. Liceul Teoretic Constantin Brancoveanu
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,86
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 7,12
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 7,29
Stiinte sociale: 2 clase / Media ultimului admis: 7,25
9. Liceul Teoretic Nicolae Iorga
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,41
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,37
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,32
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,05
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,1
10. Liceul Teoretic Alexandru Vlahuta
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 8,4
Filologie - bilingv germana: 0,5 clase / Media ultimului admis: 7,98 (cu proba de verificarea a
cunostintelor de limba)
0,5 clase / Media ultimului admis: 8,24 (fara proba de verificarea
a cunostintelor de limba)
11. Liceul Teoretic Bilingv Miguel de Cervantes
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,85
Matematica-informatica - bilingv spaniola: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,20
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,63
Filologie - bilingv spaniola: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,84
12. Liceul Teoretic Bulgar Hristo Botev
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 6,51
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,1
Filologie - matern bulgara: 0,5 clase / Media ultimului admis: 5,49
Filologie - matern neogreaca: 0,5 clase / Media ultimului admis: 4,85
13. Liceul Greco-Catolic Timotei Cipariu
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 5,58
14. Liceul Teoretic George Calinescu
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis:8,58
Filologie: 3 clase / Media ultimului admis: 8,46
15. Colegiul National Mihai Viteazul
Matematica-informatica: 9 clase / Media ultimului admis: 9,58
(2 clase intensiv limba engleza, 1 clasa intensiv informatica)
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,65
16. Colegiul National Cantemir Voda
Matematica-informatica: 4 clase / Media ultimului admis: 9,41
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,49
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,40
17. Colegiul National Iulia Hasdeu
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 9,45
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,51
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,46
Filologie: 3 clase / Media ultimului admis: 9,24
Filologie - bilingv spaniola: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,24
Filologie - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,32
18. Colegiul National Spiru Haret
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 9,54
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,58
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 9,52
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,42
Stiinte sociale: 2 clase / Media ultimului admis: 9,43
19. Colegiul National Bilingv George Cosbuc
Matematica-informatica - bilingv engleza: 3 clase / Media ultimului admis: 9,51
Filologie - bilingv engleza: 3 clase / Media ultimului admis: 9,33
20. Colegiul National Emil Racovita
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,37
Filologie - intensiv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,23
21. Colegiul National Victor Babes
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,44
Stiinte ale naturii: 4 clase / Media ultimului admis: 8,00
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,15
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,19
22. Liceul Teoretic Lucian Blaga
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,46
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 7,20
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 7,37
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,52
23. Liceul Teoretic Mihail Sadoveanu
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 8,05
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 8,10
(1 intensiv limba engleza, 1 intensiv limba chineza)
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,18
24. Liceul Teoretic C.A. Rosetti
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 8,79
Stiinte ale naturii: 3 clase / Media ultimului admis: 8,70
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,79
25. Scoala Centrala
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 9,08
(o clasa intensiv engleza)
Matematica-informatica - bilingv franceza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,65
Filologie: 3 clase / Media ultimului admis: 8,84
Filologie - bilingv franceza: 1 clase / Media ultimului admis: 8,53
26. Liceul Teoretic Traian
Matematica-informatica: 1 clasa /Media ultimului admis: 6,90
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 6,61
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 7,14
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,15
27. Colegiul National Matei Basarab
Matematica-informatica: 4 clase / Media ultimului admis: 9,31
(o clasa intensiv limba engleza, o clasa intensiv informatica)
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 9,28
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,22
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,28
28. Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza
Matematica-informatica: 4 clase / Media ultimului admis: 9,03
(o clasa intensiv limba engleza, o clasa intensiv informatica)
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,01
Stiinte sociale: 2 clase / Media ultimului admis: 8,92
29. Liceul Teoretic Dante Alighieri
Matematica-informatica intensiv engleza: 2 clase / Media ultimului admis: 8,5
Matematică-informatică - bilingv limba italiană: 1 clasa
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,57
Stiinte ale naturii - matern limba italiana: 1 clasa / Media ultimului admis: 6,01
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,58
Filologie - bilingv limba italiana: 1 clasa / Media ultimului admis: 5,63
30. Liceul Teoretic Benjamin Franklin
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 78,00
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 7,78
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 7,89
31. Liceul Teoretic Nichita Stanescu
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 6,77
Stiinte sociale: 3 clase / Media ultimului admis: 6,96
32. Liceul Teoretic Decebal
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 6,39
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,31
Stiinte sociale: 3 clase / Media ultimului admis: 6,94
33. Colegiul National Mihai Eminescu
Matematica-informatica: 4 clase / Media ultimului admis: 9,12
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,17
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 8,94
(o clasa intensiv limba engleza, o clasa intensiv limba franceza)
34. Colegiul National Gheorghe Sincai
Matematica-informatica: 5 clase / Media ultimului admis: 9,57
(o clasa intensiv limba engleza)
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 9,63
(o clasa intensiv limba engleza)
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,53
35. Colegiul National Ion Creanga
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 9,33
Matematica-informatica - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,41
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 9,27
Filologie: 3 clase / Media ultimului admis: 9,08
36. Colegiul National Octav Onicescu
Matematica-informatica: 4 clase / Media ultimului admis: 8,15
(o clasa intensiv informatica, o clasa intensiv limba engleza)
Filologie: 2 clase / Media ultimului admis: 8,33
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,54
37. Colegiul National Gheorghe Lazar
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 9,80
Stiinte ale naturii: 3 clase / Media ultimului admis: 9,75
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,68
Stiinte sociale: 2 clase / Media ultimului admis: 9,65
38. Liceul Teoretic Ion Barbu
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 8,95
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 8,9
Filologie - intensiv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,8
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,83
39. Liceul Teoretic Dimitrie Bolintineanu
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 7,50
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 7,59
Filologie: 3 clase / Media ultimului admis: 6,91
(o clasa intensiv engleza)
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,99
40. Liceul Teoretic Stefan Odobleja
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 8,20
(o clasa intensiv informatica, o clasa intensiv limba engleza)
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,23
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,27
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,23
41. Colegiul National Elena Cuza
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 9,15
Filologie - bilingv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,88
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,96
42. Colegiul National Grigore Moisil
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 9,35
(o clasa intensiv limba engleza, o clasa intensiv informatica)
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,34
Filologie - intensiv engleza: 1 clasa / Media ultimului admis: 9,21
Stiinte sociale - intensiv engleza: 1 clasa
43. Liceul Teoretic Marin Preda
Matematica-informatica: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,41
Stiinte ale naturii: 1 clasa / Media ultimului admis: 67,51
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,77
Stiinte sociale: 1 clasa / Media ultimului admis: 7,193
44. Liceul Teoretic Tudor Vladimirescu
Matematica-informatica: 2 clase / Media ultimului admis: 8,44
Stiinte ale naturii: 2 clase / Media ultimului admis: 8,49
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,52
Stiinte sociale: 2 clase / Media ultimului admis: 8,45
45. Liceul Teoretic Eugen Lovinescu
Matematica-informatica: 3 clase / Media ultimului admis: 8,22
Filologie: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,21
Filologie - bilingv portugheza: 1 clasa / Media ultimului admis: 8,01
Brosura admitere liceu Bucuresti_2016_2017
Calendar Admitere la Liceu 2016 - prima etapa de admitere
23-24 mai 2016Inscrierea pentru probele de aptitudini / sau pentru examenele de limba straina sau materna
25-28 mai 2016Desfasurarea probelor de aptitudini, de limba straina sau materna
30 mai 2016Afisarea rezultatelor si depunerea de contestatii, acolo unde metodologia permite
31 mai 2016Afisarea rezultatelor finale la probele de aptitudini sau de limba straina sau materna
8-12 iulie 2016Completarea optiunilor in fisele de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a si de catre parintii acestora, asistati de dirigintii claselor a VIII-a
8-12 iulie 2016Introducerea in baza de date computerizata a datelor din fisele de inscriere
9-13 iulie 2016Verificarea de catre parinti si candidati a fiselor editate de calculator, corectarea greselilor in baza de date computerizata si listarea fiselor corectate din calculator
19 iulie 2016Repartizarea computerizata in invatamantul liceal de stat a absolventilor clasei a VIII-a care nu implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2016 - 2017
20 iulie 2016Afisarea in scolile gimnaziale a rezultatelor, adica a listelor cu absolventii repartizati proveniti din scolile respective si a listei cu locurile neocupate in liceele din judet
20 iulie 2016Afisarea de catre fiecare liceu a listei candidatilor repartizati in acea unitate
21-29 iulie 2016Depunerea dosarelor de inscriere la scolile la care candidatii au fost repartizati
Calendar Admitere in Scoala Profesionala de 3 ani in 2016
26 februarie 2016Afisarea, la sediul scolilor care organizeaza invatamant profesional de stat cu durata de 3 ani, a Procedurii de preselectie (dupa caz) si a Procedurii de admitere, a listei cu domeniile, calificarile, numarul de locuri disponibile pentru invatamantul profesional de stat cu durata de 3 ani si perioadele de inscriere pentru anul scolar 2016 - 2017
18-22 aprilie 2016La nivelul fiecarei unitati de invatamant care isi propune sa scolarizeze invatamant profesional in anul scolar 2016-2017 se desfasoara actiunea "Saptamana meseriilor"
28 aprilie 2016Afisarea ofertei de scolarizare aprobata, concretizata in domenii si calificari profesionale, pentru invatamantul profesional de stat cu durata de 3 ani, la sediul gimnaziilor si la sediul unitatilor de invatamant cu oferta educationala pentru invatamantul profesional de stat cu durata de 3 ani.
Etapa I de admitere
13-17 iunie 2016Secretariatele gimnaziilor completeaza, la cererea elevilor si a parintilor, fisa de inscriere in invatamantul profesional de stat cu durata de 3 ani
13-17 si 21 iunie 2016Inscrierea candidatilor la scolile profesionale care organizeaza preselectie, pe baza fisei de inscriere completate
13-17 si 21-24 iunie 2016Inscrierea candidatilor la scolile profesionale care nu organizeaza preselectie, pe baza fisei de inscriere completate
21 iunie 2016La scolile profesionale care organizeaza preselectie se afiseaza lista candidatilor inscrisi la invatamantul profesional de stat cu durata de 3 ani si graficul si precizari detaliate privind organizarea preselectiei (data, ora, locul, acte necesare etc.)
22-24 iunie 2016Derularea probei de preselectie, in unitatile de invatamant in care s-a decis derularea acesteia.
24 iunie 2016Afisarea rezultatelor preselectiei la sediul unitatii de invatamant care a organizat sesiunea de preselectie.
24 si 27-30 iunie 2016Ridicarea, de catre elevii respinsi la preselectie, a fiselor de inscriere si inscrierea pentru alte calificari sau la o alta scoala profesionala, la care nu s-a organizat proba de preselectie
5 iulie 2016Desfasurarea probei suplimentare de admitere (in cazul in care numarul de candidati este mai mare decat numarul locurilor oferite de unitatea de invatamant)
6 iulie 2016Afisarea rezultatelor probei suplimentare de admitere. Depunerea contestatiilor
7 iulie 2016Afisarea rezultatelor la contestatii
8 iulie 2016Calcularea de catre Comisiile de admitere din unitatile de invatamant a mediilor de admitere, conform precizarilor de calcul din metodologia de admitere in invatamantul profesional.
11 iulie 2016Afisarea la sediul scolilor profesionale si in scolile gimnaziale a listei candidatilor admisi si a celor respinsi, in ordinea descrescatoare a mediei de admitere in invatamantul profesional
11-12 iulie 2016Candidatii respinsi in etapa I de admitere in invatamantul profesional se pot inscrie in etapa a II-a de admitere, fie tot la scoala profesionala, fie la admitere la liceu
11-15 iulie 2016Depunerea dosarelor de inscriere la scolile profesionale la care elevii au fost declarati admisi
20 iulie 2016Afisarea in toate unitatile de invatamant gimnazial a listei cu locurile neocupate dupa etapa I de admitere in invatamantul profesional de stat din judet
(Sursa)