Premierul Dacian Ciolos le-a cerut ministrilor sa nu isi ia concediu in aceasta vara

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2016, 18:01 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Facebook.com
Premierul Dacian Ciolos le-a cerut ministrilor sa renunte la concedii in aceasta vara, au declarat, pentru HotNews.ro, surse guvernamentale.

"Mandatul acestui guvern e atat de scurt incat putem sta anul acesta fara concedii", a afirmat Ciolos, in sedinta de guvern de miercuri, potrivit surselor citate.

In urma cu o zi, primul ministru a anuntat plecarea din guvern a patru ministri: Adrian Curaj (Educatie), Marius Bostan (Comunicatii), Dan Costescu (Transporturi) si Dan Stoenescu (Romanii de pretutindeni).

In locul acestora au fost propusi presedintelui Klaus Iohannis pentru nominalizare Mircea Dumitru (Educatie), Sorin Buse (Transporturi), Maria Ligor (romanii de pretutindeni) si Dragos Tudorache, interimar la Comunicatii.

Seful guvernului a afirmat ca isi doreste un "nou impuls" si "un alt ritm" in aceste ministere si a avertizat ca, daca "in lunile urmatoare" vor aparea probleme si in alte ministere, nu va ezita sa decida alte modificari in structura cabinetului.










11897 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    le-a sugerat... (Miercuri, 6 iulie 2016, 18:38)

    ..13 [utilizator]

    Asa este corect...

    Prima care a pomenit despre aceasta chestiune a fost Ministrul Justitiei care a mentionat ca nu intentioneaza sa isi ia concediu...

    Spor la treaba!
  • +10 (10 voturi)    
    MIE BAIETU* ISTA ... (Miercuri, 6 iulie 2016, 19:15)

    arheopterix [utilizator]

    Continua sa-mi placa . Pare cinstit si competent , ceeace e rar si laudabil in zilele noastre .
  • +5 (5 voturi)    
    Utopie ..poate (Miercuri, 6 iulie 2016, 19:43)

    flyngangel [utilizator]

    Desi nu sunt un om politic, si privind strict prin prisma faptelor de Dvs îndeplinite, domnule Cioloș, tin sa ma mulțumesc personal pentru inițiativa Dvs si sincer, mi-aș dori ca nici jn om politic in România sa nu își ia concediu atâta timp cat in România sunt atâtea lucruri de făcut. Concediu iti iei atunci când ai muncit si reprezintă odihna după lucrul facut, însă România anului 2016 arată precum un câmp de bătălie!! Autostrăzi nefăcute, neterminate, orașe la un nivel aproape medieval, administrativ vb, impozit confuz fără urma de sens civic si lipsit de lideri adevărați care sa fie capabili sa trezească orgoliul național, in realizarea si construcția unei tari demne de sec 21, furtișag si corupție de sus pana jos, un parlament absolut execrabil, care numai la propriile buzunare si scaune moi se gândește, birocrație cat cuprinde la toate nivelele, si SĂRĂCIE DOMNULE PRIM MINISTRU, da.. Sărăcie in societatea românească, sărăcie de valori, sărăcie de bani, sărăcie pe toate drumurile. Dincolo de fațada de nou, România e populata de o sărăcie crunta care, cu greu se poate observa din palatele puterii prin care privesc majoritatea politicilor astăzi! Exista o diferența dimensională între cei care nu mai știu pe unde sa scoată cămașă încă o zi si cei care folosesc mașina de serviciu si coloana ca sa nu stea in trafic.
    Sa imi fie cu iertare, Dvs sunteți doar unul, si puteți face numai atat cat aveți timp, dar rugativa colegii sa iasă din birou, si sa coboare in strada, sa lase mașina si sa folosească tramvaiul sau metroul la 45 de grade.. Sa își reducă salariul in mod voluntar la 1500 de RON pe luna sa vadă cum trIeste cetățeanul de rând care ia ales, si lista poate continua cat doriți.. Clasa politica se crede o clasa de dumnezei vâre nu poate fo atinsa sau schimbată, a uitat ( sau poate nici nu știe ) ca a fost aleasa de oamenii de rând pentru oamenii de rând. Simplificarea societății, semplificarea proceselor democratice, semplificarea si renunțarea la aceste foloase absurde de către toata clasa politica, vor duce la bunăstarea Națiunii domnule Prim Ministru, nu vorbe, nu monologuri, cj acțiuni simple, rapide, pe întelesul tuturor, care se pot vedea si înțelege imediat.
    Numai asa veți putea sa Spune-ți ca ați lasat ceva jn urma pentru posteritate.
    Fiți in fiecare zi ceea ce Noi poporul Roman am sperat ca sunteți.. O speranța pentru Romania !

    Cu stima si respect

    Un cetățean roman.
  • +22 (24 voturi)    
    cel mai bun guvern de dupa '89 (Miercuri, 6 iulie 2016, 19:45)

    zzztop [utilizator]

    oricat incearca tembeliziunile unor moguli sa-i denigreze se vede clar diferenta dintre niste oameni care au o profesie, au fost validati in domeniul privat unde nu te plateste nimeni pe ochi frumosi si politicieni fara rost in viata din 'marile' partide.

    Daca ar reusi sa schimbe lenevia si hotia din CNADNR ar fi excelent.
    • -7 (7 voturi)    
      deja a schimbat 8 ministri! (Miercuri, 6 iulie 2016, 21:06)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      semn ca nu era deloc bun!
      • +2 (2 voturi)    
        si ce are asta de-a face? (Joi, 7 iulie 2016, 9:55)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        inafara de faptul ca tu esti un postac trist ?
  • -15 (19 voturi)    
    Uite aici (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:18)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Uite aici un om care vrea inca un mandat!
    • +11 (11 voturi)    
      Da (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:48)

      Crocobaur [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Si uite aici unul care vrea sa il discrediteze.
    • +10 (10 voturi)    
      Asa sa fie! (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:55)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Am avea si noi in Romania un Prim-ministru adevarat o perioada mai lunga, necesara sa mai repare din imbecilitatile politrucilor pe care i-am avut in majoritatea timpului scurs de la Revolutie incoace.

      In clar, ma refer la PSD + PNL si in mare masura la PDL!

      Ma intreb daca romanii vor dovedi odata in plus ca sunt p....i si vor vota iar vechile partide de cacao...
    • +11 (11 voturi)    
      Nu știu (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:56)

      charlie [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ...dacă ar mai vrea un madat, însă ar merita încă unul !
  • -4 (6 voturi)    
    Aha, am inteles ! (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Cei patru remaniati nu au fost de acord !

    Or fi avut bilete luate din timp pt vacanta si , fie nu au fost de acord sa renunte la sejururi, fie nu au putut sa returneze biletele si sa-si primeasca inapoi banii, asa ca au ales sa se desparta in acest fel de slujba lor sezoniera (ma refer la sezonul de iarna, un pic prelungit in buza caniculei) !

    PS. Inteleg ca nu sunt probleme cu cei ramasi. Lor le sunt suficiente weekend-urile ca sa mearga la bunici, la tara.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Propunere de bun simt, odata in viata omul este intr-un post de raspundere peste milione de oameni, convine sa-ti faci treaba bine in acel moment scurt, pe urma poti sa iti iei un an sabatic si sa mergi la pescuit.
  • -5 (7 voturi)    
    oops ! (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:47)

    Miky113 [utilizator]

    Ce institutie e aia care nu are inlocuitor la comanda !!!

    In corporatii fiecare manager are minim 2 vice, plus ca la 2-3 ani se face rotirea cadrelor !

    Se prea poate ca si asta sa fie o varianta buna: cand se intorc cei 666 de parlamentari din vacantra se duce guvernu in vacanta ! si tot asa, daca nu cumva intra in circuit si doamna JWK
  • +9 (9 voturi)    
    Metehne occidentale.. (Joi, 7 iulie 2016, 0:57)

    emigrant [utilizator]

    In Occident multa lume nu-si ia vacanta sau isi ia f putin mai ales in primul an de lucru..Chiar imi spunea cineva ca a fost in Rom si doctorii la un spital Buc erau revoltati ca aveau de stat pina la 5 pm intr-o zi din cauza unei sedinte tirzii. Majoritatea tehnocratilor au venit cu o meteahna noua, necunoscuta bastinasilor: vara se mai si munceste..Succes Guv Ciolos, de departe cel mai bun de dupa Revolutie!