Vicepremierul rus spune ca a primit un SMS straniu cand a ajuns la Chisinau: "Bine ati venit in Romania"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2016, 8:24 Actualitate | Esenţial

Dmitri Rogozin
Foto: Twitter @DRogozin
Rogozin ar fi primit un SMS de la operatorul mobil rusesc MTC "Bine ati venit in Romania", scrie Agora.md. Oficialul rus viziteaza miercuri Moldova si urmeaza sa aiba o intrevedere cu ministrul Economiei, Octavian Calmic. 

"Straniu SMS: Bine ati venit in Romania. Apeluri de intrare cu optiunea 'Zero fara limite', de la 1 la 10 minute pentru fiecare apel, la doar 95 de ruble.", a scris Rogozin pe pagina sa de Twiter. 



Agora.md aminteste ca Rogozin a fost intampinat la aeroport cu proteste organizate de mai multe grupuri de unionisti, atat din partea PL, Partidului National Liberal, Miscarea Dreapta dar si din alte organizatii unioniste. 

Printre mesajele care au fost vizibile au fost "Afara armata Rusa", "Basarabia Pamant Romanesc", "1812 - noi nu uitam", "Rogozin si Vova - Afara din Moldova", dar si "Rogozin - persoana non-grata din Moldova".


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
19253 vizualizari
  • +48 (52 voturi)    
    Gura păcătosului... (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:30)

    Tescovin [utilizator]

    Or fi știind ei ceva.
    • +28 (32 voturi)    
      sunt cazuri si mai ciudate (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:10)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Daca ajungi in Crimeea, te intampina un mesaj la fel de ciudat, "bine ati venit in Rusia".
      • +1 (1 vot)    
        rogozin a mai delirat și (Joi, 7 iulie 2016, 1:08)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        altă dată. Pe atunci visa că zboară cu bombardierul deasupra României. Mai ușor cu votca că dăunează capului rău...
      • +1 (1 vot)    
        Rogozin a primit și alte urări sincere pe aeroport (Joi, 7 iulie 2016, 2:33)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Din câte povestesc cei care au fost de față, cineva i-a strigat: ”Porcule, du-te acasă!” :)
    • +25 (25 voturi)    
      "Semnalul romanesc" (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:32)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      E mai puternic in R Moldova.
      • +15 (17 voturi)    
        paranormal.. (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:43)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        de fapt s-a intors in timp, fix dupa Marea Unire de la 1918.. cand Romania deja avea antene GSM..
        • +12 (14 voturi)    
          S-a "intors" in viitor (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:10)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Dupa Unire. :)
    • +22 (24 voturi)    
      RM va deveni treptat parte a Romaniei si UE (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:53)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Tehnic, e vorba de aria de acoperire a retelelor romanesti de telefonie mobila.

      Simbolic, e un mesaj adresat unui politician rus ultranationalist, aflat foarte departe de tara sa agresiva si imperialista.

      Relatiile noastre cu poporul rus trebuie pastrate la un nivel cat mai bun, genetic suntem cu totii europeni, impartasim cateva secole de istorie si o credinta crestina.

      Din pacate, regimul putinist, autoritar si violent expansionist, dispretuitor al dreptului international si fara respect pentru frontierele vecinilor, e incompatibil cu "bunele relatii" cand e vorba de Europa.

      Nu doar Romania e neincrezatoare in politica rusa, observam ca toate statele UE din Estul Europei (mai putin o Ungarie nationalista si deschis iredentista) isi iau masuri masive pe toate planurile, inclusiv militar, pentru a rezista sau contracara amenintarea politicii lui Vladimir Putin.

      Atat timp cat Rusia intretine la Nistru o forta militara de ocupatie pe un teritoriu care nu ii apartine, la cateva zeci de km de frontiera Romaniei, tara noastra are obligatia minima de supravietuire de a se inarma cat mai repede si mai bine si de a se opune prin toate mijloacele prezentei ilegale ruse.

      Daca cercurile nationaliste si securiste din Moscova, aflate la guvernare, nu ar fi atat de agresive, Romania ar fi un stat prietenos pentru Rusia.

      Am putea avea chiar relatii foarte bune de cooperare, prin Romania Rusia ar avea un prieten in UE si NATO, daca nu ar fi obsesia putinista de a pastra ocupatia pe o fasie minuscula de teritoriu neviabil economic si unde etnicii rusi sunt minoritari fata de romani si ucrainieni.

      Incapatanarea rusa, vopsita in "strategie" (costisitoare si discutabila), de a chinui Moldova si a provoca Romania si NATO de pe Nistru, impiedica "bunele relatii" pe care le pot avea popoarele noastre europene.
    • +21 (23 voturi)    
      Amintiri din viitor (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:53)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      I-a luat-o ceasul inainte...
    • 0 (0 voturi)    
      De unde se vede treaba că (Miercuri, 6 iulie 2016, 20:28)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      radarele de pe Insula Șerpilor bat și spre Moscova.
      Aferim sau harașo?
  • +57 (59 voturi)    
    Mda, straniu (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Trebuia sa primeasca "Bine ati venit in Romania, mars inapoi acasa in cocina ta sovietica".
  • -28 (54 voturi)    
    La ce ajuta asta? (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:38)

    BEDE [utilizator]

    Parca ar contribui si mai mult la incordarea situatiei deja incordate.
    Cat despre Rep Moldova, regret, dar nu este Romania. Prea multi rusi au fost adusi acolo si prea multi moldoveni romani au fost stramutati in alte parti ale URSS. S-a creat o realitate pe care nu o putem ignora: aceea ca exista un numar mare de cetateni care regreta URSS si ar vrea mai curand sa se uneasca cu Rusia decat cu Romania.
    Singura cale normala ar fi doar ca Romania sa se dezvolte economic atat de bine incat si rusii din Rep Moldova sa vrea mai curand sa invete limba romana si sa se uneasca cu Romania. Dar cu minunata clasa politica pe care o avem, tare mi-e ca nu va iesi.
    Numai sa se mentina echilibrul prezent si sa se evite un razboi si atunci Rusia va ajunge complet falimentara si va trebui sa renunte la pretentii.
    • +14 (30 voturi)    
      Basarabia (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:54)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Deci, Alsacia si Lorena sunt ale Frantei sau ale Germaniei?
      • +19 (23 voturi)    
        corect! (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:55)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        Doar ca nu are sens sa "discuti" cu un troll sovietic.
        Recunosti imediat postacul platit de Kremlin, pentru ca oamnii normali se refera la provincia istorica Basarabia, numai mujikofilii spun de "riepublica Moldova"!
      • -15 (17 voturi)    
        LoL (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:13)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        Au un grad de independenta ridicat. Lumea vorbeste germana si sunt mult mai apropiati de Germania decat de Franta. Straßburg nu degeaba e capitala Europei. La urma urmei nu conteaza de cine apartii teritorial daca ai autonomie. Oare cum ar fi fost daca vicepremierul Romaniei se dadea jos din avion la Kolozsvár si ar fi primit un SMS cu mesajul "Welcome to Hungary" ?
    • +11 (13 voturi)    
      Foarte Corect (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:14)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Valabil si pentru ungurii din Romania...dezvolta regiunile si lucrurile se vor imbunatati de la sine...

      E bine sa fi patriot, foarte normal, dar dublat de munca, corectitudine (tot de patriotism tine)!
  • +40 (40 voturi)    
    roaming (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:38)

    soloman [utilizator]

    Era roaming de la digi romania :)
  • +31 (31 voturi)    
    stai linistit (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:46)

    gear six [utilizator]

    daca si cand te intorci la Moscova primesti ceva asemanator fara sa mai mentioneze ruble , ci lei , sa stii ca e din cauza stresului, sau , poate cine stie....:)))))
  • +25 (27 voturi)    
    Haha (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:47)

    the obvious [utilizator]

    Pai cimpanzeul asta știe să citească?
    • +10 (10 voturi)    
      de pe etichetele sticlelor de la Cricova (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      a facut deplasarea pentru a se trata...
  • +31 (31 voturi)    
    mda (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:53)

    SoulSearcher [utilizator]

    "bine ati venit pe pamant romanesc"

    suna mai bine nu ?

    ar fi fain sa fie completat cu fraza:

    "nu uitam si nu cedam mujicilor chiar daca ne-ati dezbinat si ne-ati trimis bunicii in siberia"
  • +25 (25 voturi)    
    premoniție?!... (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:54)

    periscop [utilizator]

    ...om vedea...
    • -14 (22 voturi)    
      re (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:02)

      JaxSoaSoa [anonim] i-a raspuns lui periscop

      ...cand esti pe la portile de fier de exemplu primesti sms cu bine ati venit in serbia ....este vorba strict de aria de acoperire a operatorului de retea care posibil sa bata pe o lungime mult mai mare...daca antenele sunt pe la iasi....
      • +16 (18 voturi)    
        Esti (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:42)

        Chappie [anonim] i-a raspuns lui JaxSoaSoa

        pe langa, faci pe desteptul degeaba. Toata lumea cunoaste acest lucru, Ironia situatiei este interesanta aici, nu plasamentul antelor gsm...
  • +26 (26 voturi)    
    Se intampla (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:00)

    Martinezu [utilizator]

    Daca nu prea calatoresti in Europa nu prea mai ai cum sa stii astea.
  • +14 (16 voturi)    
    dar tu (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:06)

    nahir [utilizator]

    rogojina, ce cauti la Chisinau?
    aaaaa, nu poti sa ajungi in tiraspol decat daca aterizezi la Chisinau?
    te duci sa inspectezi harmata a 14-a?
    • +9 (11 voturi)    
      niet (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:47)

      Mariusica.a [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      nu harmata......haznaua a 14a....o adunatura de betivani inarmati care se lauda ca au scapat de imperialismul moldo/roman si sunt in sfarsit independenti.....au rafturile goale in magazine si sunt la pamant cu toate....sa se duca la Rusia lor mare si la Putin Huylo....si restul sa revina la noi

      http://unimedia.info/stiri/video-reportaj-situatie-critica-in-regiunea-transnistreana--rafturi-goale-ca-pe-timpul-urss-115676.html
      • +8 (10 voturi)    
        acolo este ZombieLand Sovietic (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

        armata roshie a uitat acolo niste imbibati cu alcoolo sa faca de garda la niste fiare ruginite...
  • +13 (15 voturi)    
    frumos SMS (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:35)

    vodatepes [utilizator]

    Frumos era ca SMS-ul sa fie semnat de Stefan Cel Mare
  • +12 (14 voturi)    
    Aburii alcoolului ... (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:41)

    neagoe [utilizator]

    Si-au produs efectele.
    Greu, foarte greu pentru Rusia sa devina o tara prietenoasa si de incredere cu astfel de reprezentanti.
  • -11 (15 voturi)    
    pai nu e "straniu" (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:43)

    Codruta N [utilizator]

    E o metoda a operatorului de telefonie de a tzepui, cu fals roaming! ;)
    Si eu, cand merg in muntii Macinului primesc "bine ati venit in Ucraina" sau, pe Clisura, "bine ati venit in Srrbia" ;)
  • +10 (12 voturi)    
    oricum, frumos din partea dumnealui! (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:56)

    Cristioan [utilizator]

    Frumos ca de data aceqasta a comentat doar despre "SMS-ul straniu" si nu a mai amenintat, precum data trecuta, ca va reveni cu tancurile sau cu bombardierele ...
  • +15 (17 voturi)    
    de ras (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:14)

    gelu antigelu [utilizator]

    oamenii astia, cum e Rogozin, nu se sint bine decat provocand. intr-o lume normala se plictisesc, pur si simplu nu ies cu nimic in evidenta. in momentul cand incep sa produca scenarii si sa inventeze pericole deturneaza atentia de la realitatea cenusie. exact ca si cu URSS. tara era in rahat exclusiv din cauza lor iar ei luptau pentru pace, inventau dusmani externi, faceau lucrari faraonice fara nici o justificare economica. adica conduceau aflandu-se in treaba. milioane de oameni si-au irosit vietile pe post de sclavi pentru ca o adunatura de mafioti sa traiasca bine si sa produca doar scenarii, propaganda si sa impuna munca fara rost.
  • +12 (14 voturi)    
    Oooh nu (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:15)

    EXEs [utilizator]

    De ce nu scria "Bine ati venit in Rusia"? E o conspiratie, se intampla ceva. Servitziile trebuie sa studieze imediat problema.
  • +4 (8 voturi)    
    mare vrajeala (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si eu, aproape de granita fiind, cu roamingul activat, cind ajung intr-o zona fara semnal de la noi primesc sms de la operatorul de telefonie din Moldova. Ceea ce nu ma face sa-mi imaginez ca armata moldoveneasca se pregateste sa cureceasca judetul Iasi...
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:38)

    a.nonim [utilizator]

    O fi venit din viitor...
  • -5 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:49)

    levierul [utilizator]

    fara infrastructura ce naiba credem noi ca facem?
    Daca am avea autostrada la granita cu ei si apoi sa spunem ca vom continua proiectul, daca am avea trenuri, gazoducte, alte investitii.. da, dar asa parca ne tiganim sa spunem ca suntem acelasi sange cand defapt suntem toti niste saraci si niste betivani cronici
  • +4 (8 voturi)    
    Intoxicare tipic ruseasca (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:35)

    BroascaLaBariera [utilizator]

    Saracul vicepremierul rus ... care calatoreste pentru prima oara in afara granitelor tarii sale ... n-a aflat pana acum ca retelele de telefonie bat la o oarecare distanta de granita. Nu stie nici pe unde e Chisinaul fata de granita cu Romania. Fix !!!
  • -4 (6 voturi)    
    vai de mama voastra (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:57)

    CatalinRadoi [anonim]

    Vai de mama voastra; de fapt a noastra a tuturor.
    N-ati inteles nici unul gluma sinistra a mizerabilului: Romania se va uni cu Moldova, insa in granitele Federatiei Ruse (de aceea optiunea se cheama Ноль без границ - apartine unui operator rus si tot de aia pretul este exprimat in ruble si nu in lei sau euro).
  • 0 (0 voturi)    
    buna gluma :))))) (Joi, 7 iulie 2016, 22:45)

    IonuţChirteş [anonim]

    .