Un rus, un uzbeh si un kirgiz, cei trei atacatori sinucigasi de pe aeroportul din Istanbul

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 14:22 Actualitate | Esenţial

Atac cu bomba in aeroportul Ataturk din Istanbul
Foto: Captura Twitter
Cei trei atacatori sinucigas care au desfasurat marti atacul asupra principalului aeroport din Istanbul in care au murit 42 de persoane erau de nationalitate rusa, uzbeca si kirghiza, a declarat un oficial turc, potrivit Reuters.  

Politia a retinut 13 persoane, trei cu cetatenie straina, in raiduri desfasurate joi in Istanbul in legatura cu atacurile din al treilea cel mai aglomerat aeroport din Europa. 

Anterior, tot joi, un oficial turc a spus ca cel putin unul dintre cei trei ar fi avut legaturi cu Statul Islamic. 

Ziarul Yeni Safak a scris ca atacatorul rus era din Daghestan, aflat la granita cu Cecenia. Potrivit publicatiei, numele acestuia ar fi Akhmed Chatayev, de origine cecena. 

Chatayev este pe o lista de sanctiuni a ONU drept un lider al Statului Islamic responsabil cu antrenarea militantilor de limba rusa, cautat si de autoritatile rusesti.

Joi dimineata, echipele anti-tero si fortele speciale ale politiei au lansate raiduri simultane in 16 locatii din Istanbul.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4350 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    q.e.d Mazetovici (Joi, 30 iunie 2016, 14:31)

    un domn [utilizator]

    ISIS este in Imaginatia Multora, acum Mujicia este IMPLICATA pana la cot si mai mult in aceasta poveste ! se pare ca scuzele sultanului erdogan nu au fost suficiente
    p.s ma intreb....cand Franta a anuntat ca nu mai livreaza navele Mistral, oare cine a alimentat cardurile atacatorilor de la Charlie Hebdo , si luarea de ostatici din Paris ? oare ? cin sa fie / Mujicia ?
  • +6 (8 voturi)    
    Ce surpriza... (Joi, 30 iunie 2016, 14:31)

    florinbad [utilizator]

    Toti trei erau din fosta URSS.
  • +4 (6 voturi)    
    nationalitatea, dar religia? (Joi, 30 iunie 2016, 14:40)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu cumva sunt toti 3 musulmani?
    • +4 (4 voturi)    
      )))) musulmani miruiti de Kiril (Joi, 30 iunie 2016, 14:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      al Mujiciei ))))) curat musulmani ))))
    • -2 (4 voturi)    
      ba da (Joi, 30 iunie 2016, 16:19)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      de fapt asta e si ideea...

      Toti trei aveau cetatenie rusa, dar ca si etnie toti erau uzbeci sau kirghizi deci implcit musulmani. Rusii au o mare bataie de cap cu islamul radical sustinut si finantat de turcia, qatar si arabia saudita in aceste regiuni din caucazul de nord care fac parte din componenta rusiei. Acesti islamisti feroce sunt antrenati in turcia, si asta se stie foarte bine. Rusii au zis-o foarte clar de foarte multe ori, chiar au si demonstrat-o, dar bine inteles ca unchiul sam a intors capul in alta parte ca de obicei atunci cand a fost vorba de aliatul sau musulman "nepretuit". Deci treaba cu atentatul este cusuta cu ata alba de catre servicile secrete ale autoritatilor islamiste de la ankara pentru a distrage atentia de la acuzatile, criticile si loviturile primite in ultimul timp de catre turcia, vezi recunoasterea genocidului armean de catre germania si vatican, pierderea teritorilor controlate de marionetele sale islamiste (isis, al-qaeda, al-nusra front, etc) din iraq si siria, aproperea rusiei de china, relatiile "tensionate" cu americanii in ceea ce priveste kurzii, etc...
      • +1 (3 voturi)    
        ))))) ce telenovela )))) ce snoave (Joi, 30 iunie 2016, 16:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        pentru a justifica atacul ))))))) numai mujicii pot scrie atat de laboriaos si neconvingator....
        • -2 (4 voturi)    
          prietene, eu personal nu... (Joi, 30 iunie 2016, 17:14)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          incerc sa justific nimc pentru ca nu eu stau in spatele atacurilor dar se pare ca altii incearca din rasputeri sa faca acest lucru...eu doar am explicat cum stau lucrurile cu "cetatenii" rusi mari iubitori de sange varsatoiu si care isi fac de cap in rusia si aiurea in lume la adapostul "religiei pacii"
      • +2 (2 voturi)    
        scenariul similar invaziei din Cecenia (Joi, 30 iunie 2016, 17:35)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Scenariul de care vorbesti este exact cel utilizat de agentii FSB care au aruncat in aer un bloc de locuinte in Rusia ca motiv pentru a invada Cecenia. Sau precum scenariul German din al 2-lea razboi mondial, al utilizarii unor indivizi imbracati in uniforme poloneze pentru a ataca posturi de granita nemtesti.
        La cat de parsiv este Putin, nu m-ar mira sa dea mana cu Erdogan, apoi sa trimita un comando musulman pentru a masacra oameni la intamplare pe cel mai utilizat/aglomerat aeroport din Turcia.
  • +1 (1 vot)    
    AXIOMA KGB (Joi, 30 iunie 2016, 16:01)

    pointless man [utilizator]

    Cînd sînt mai mult de două coincidențe NU E NICI O COINCIDENȚĂ.
  • +1 (1 vot)    
    Akhmed Chatayev (Joi, 30 iunie 2016, 20:44)

    bogumil71 [utilizator]

    Akhmed Chatayev nu are sau nu avea un picior. Cum sa faca el atentatul, fara sa fie recunoscut ?