IPP solicita MAE sa comunice ce demersuri a facut pentru a stopa valul manifestarilor xenofobe impotriva romanilor din Marea Britanie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 13:34 Actualitate | Esenţial

Institutul pentru Politici Publice (IPP) cere Ministerului Afacerilor Externe sa comunice "de urgenta" masurile luate pentru a stopa manifestarile cu caracter rasist/xenofob la adresa cetatenilor romani care locuiesc in Marea Britanie, raportate de presa internationala si pe retelele de socializare dupa referendumul privind Brexitul.
 
"Apreciem ca este de datoria statului roman ca pe fondul actualului context socio-politic post-Brexit sa nu se limiteze la simpla comunicare oficiala prin care anunta pe site lansari de proiecte si sa ia masuri suplimentare la nivelul tutuor misiunilor diplomatice si consulare de pe teritoriul Marii Britanii pentru a interveni prompt in sprijinul celor aprox. 200.000 de cetateni romani care locuiesc, lucreaza, au copii la scoala in Marea Britanie si sunt expusi riscurilor imediate de a deveni tintele unor asemenea manifestari de intoleranta", se arata intr-un comunicat al IPP.
 
Institutul pentru Politici Publice afirma ca a primit in ultimele zile "formal, dar si informal, informatii privind manifestari xenofobe grave la adresa romanilor" si avertizeaza ca va monitoriza in perioada urmatoare raspunsul autoritatilor romane prin serviciile consulare speciale oferite cetatenilor romani in asemenea cazuri".

Presa britanica a relatat mai multe cazuri de atacuri rasiste si xenofobe la adresa imigrantilor, in special polonezi si romani. Premierul britanic a declarat ca a sunat-o pe omoloaga sa poloneza pentru a-si cere scuze.

Presedintele Klaus Iohannis a declarat si el, dupa summitul european de la Bruxelles, ca David Cameron "si-a cerut scuze pentru incidentele care au avut loc", in Marea Britanie.










1279 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    Mai degraba MAI ! (Joi, 30 iunie 2016, 13:55)

    fdaniel [utilizator]

    Daca MAI si-ar face treaba in tara si ar aresta toti hotii, talharii, curvele, cersetorii care ne reprezinta peste tot in Europa sunt convins ca manifestarile "xenofobe" ar scadea muult la numar.

    Si Ministerul Justitiei si al Finantelor ar avea un cuvant de spus aici. Nu e mare filozofie, trebuie numai dorinta de a o face.
    • 0 (4 voturi)    
      Poti fi mai exact (Joi, 30 iunie 2016, 14:21)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Sa ne descrii "mica filozofie" cum ar trebui MAE sa intervina in UK. Arestand pe cei cu exprimari rasiste, declansand procese penale pentru autorii anonimi de pe media on-line? Daca e asa de simplu lumineaza-ne ! Sunt convins ca multe guverne asteapta "mica ta filozofie" pentru a actiona imediat.
      • +2 (4 voturi)    
        Marite Bogdan (Joi, 30 iunie 2016, 15:12)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Arta cititului inaintea comentarii e una rara, bag de seama asa ca, in acest context, o sa reiau mica mea filozofie din micuta mea minte:

        Dupa cum scrie acolo, nu MAE (cum comentezi in marea ta filozofie) trebuie sa intervina si nu in OK (citez din acelasi tratat).

        Spun, dimpotriva, ca masurile trebuie luate in tara, de organismele competente in acest caz: MAI, MJ, MF.

        Cu stima,
        FDaniel
  • +3 (3 voturi)    
    pentru "a stopa" (Joi, 30 iunie 2016, 14:05)

    nash pandelica [utilizator]

    cum imperios cere acest institut, aflator in treaba, exista o singura solutie: repatrierea.
    altfel, probabil ca mae de la bucale tre' sa aresteze britanici si sa impuna iubirea fatza de romani. :)
    greu de inteles pt. cine n'a trait in alta tzara...
  • +2 (4 voturi)    
    IPP... tot bugetari sunt si astia.... (Joi, 30 iunie 2016, 15:08)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Cum dracu pota sa ti vina prin minte asa ceva ? Sunteti fantastici. Am ras cu lacrimi .:))))
    Hai sa le declaram razboi nesimtitilor astiia de englezi rasisti si xenofobi ...hahahahaha
  • +1 (1 vot)    
    IPP hai la lupta cea mare-anexati UK ! (Joi, 30 iunie 2016, 16:35)

    Plagarus [utilizator]

    Noi nu stim la nivel oficial cati roamani sunt in UK,dar....
    Numarul romanilor suspectati de infractiuni in Marea Britanie a urcat anul trecut cu peste 80% in unele zone, ajungand la un total de 18.000, sustine Daily Mail.
    In Anglia si Tara Galilor au fost arestati 18.127 de romani in 2015, o crestere de 4% fata de 2014, 7.895 dintre arestari fiind in capitala Londra.
    Un roman are de sase ori mai mari sanse de a intra in inchisoare decit un polonez si de opt ori mai mare decit un britanic.(www.dailymail.co.uk/news/article-3615016/Number-Romanian-crime-suspects-arrested-surged-80-areas-18-000-nationwide.html)

    92.000 de români în 2014?
    Oficial erau 92.000 de români în Marea Britanie, dar neoficial erau puţin peste 300.000.
    In perioada 1 octombrie 2014 şi 30 septembrie 2015 s-au înregistrat pentru National Insurance Number 165.000 de români,
    2016: 223.000 de români.
    Dreptul de liberă mişcare în cadrul UE permite(a) cetăţenilor români să vină în Marea Britanie pe termen scurt sau lung, diferenţă critică în stabilirea românilor “stabiliţi” în UK.(diasporaro.com)
  • +3 (3 voturi)    
    am o idee mai buna (Joi, 30 iunie 2016, 16:55)

    Tudor_Al [utilizator]

    IPP sa ceara MAI sa aresteze liderii famililor mafiote (nu intru in detalii) care trimit la cersit si furat zeci de "mai mult sau mai putin conationali", de la mosul violonist din Windsor din fata castelului reginei pina la smenarii care joaca alba-neagra pe pod la Westminster. Banii aia repatriati product castele cu turnulete aurite dar fara WC si fara apa calda, in localitati precum Buzescu!! MAI stie cine sunt, la fel si SIE, SRI si ca sa va clarific: ei 2% sunt responsabili pentru imaginea maro pentru care o au restul de 98% dintre romanii din UK, care muncesc mai mult, respecta mai mult autoritatea publica decat englezii si aduc bruma de bani facuta cu multa munca in tara. Pina sa-i scotem pe Englezi rasisti si anti-romani sa ne uitam mai bine la noi si la cei care au pasaport de Romania, nu-s multi, sunt 2% dar fac 90% din porcariile de aici... si cu totii stim cine sunt!!!!