VIDEO / FOTOGALERIE Inundatii in Bucuresti dupa o ploaie torentiala: Probleme la Gara de Nord / Cel putin doua masini avariate de un copac cazut pe str. Roma

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2016, 16:18 Actualitate | Esenţial

Inundatii in Capitala
Foto: Captura Facebook
Traficul rutier a fost deviat miercuri pe str. Roma din Capitala, unde un copac a cazut pe carosabil, potrivit biroului de presa al Brigazii Rutiere, citat de Agerpres. Potrivit Digi24, cel putin doua masini au fost avariate. Mai multe strazi din Capitala au fost inundate in urma unei ploi torentiale puternice. Probleme  au fost si la Gara de Nord dupa ce tavanul garii s-a spart in timpul ploii torentiale si apa a patruns inauntru. De asemenea, vreme de cateva ore circulatia metroului intre Piata Victoriei si Gara de Nord a fost intrerupta.

Ora 18:12 Dupa ce initial inghetase la nivelul orei 15:35, tabela din Gara de Nord functioneaza acum normal, informatiile afisate fiind de actualitate.









Ora 18:00
Metrorex anunta calatorii din statia Gara de Nord ca trenurile circula fara probleme pe segmentul Gara de Nord - Piata Victoriei 2.

Ora 17:50
Haos in statia de metrou Piata Victorie, unde pe linia Gara de nord - Dristor 2 se circula de pe un singur peron. Trenurile pleaca de la acelasi peron atat inspre statia Stefan cel Mare cat si inspre Gara de Nord. Este neclar daca se merge intr-adevar catre Gara de Nord. Panourile care anuntau metroul, au schimbat in ultimele 10 minute ora afisata pentru aceasta directie, fara ca trenul sa soseasca, potrivit reporterului HotNews.ro aflat la fata locului.





Ora 16:42
Alimentarea cu energie electrica pe Soseaua Nordului a fost intrerupta miercuri dupa-amiaza, in jurul orei 15:00, din cauza unui incident pe linia de medie tensiune, informeaza Enel, potrivit Agerpres.

"Au fost afectate doua posturi de transformare. Unul a fost deja alimentat de echipa aflata pe teren, care lucreaza acum pentru remedierea celui de-al doilea", au precizat reprezentantii companii, subliniind ca inca nu cunosc cauzele avariei.

Ora 16:40 Gabriela Firea a convocat, la ora 18:00 Comandamentul pentru situatii de urgenta pentru evaluarea situatiei din Capitala si pentru a dispune masuri urgente de remediere a situatiei in zonele afectate de fenomenele meteo extreme.

La sedinta sunt convocate conducerile operatorilor de salubritate, Apa Nova, Politia Locala, ALPAB, Administratia Strazilor, Luxten, Directia de mediu din PMB si ASSMB.

Ora 16:28 Metrourile nu circula intre Piata Victoriei si Gara de Nord, din cauza inundatiilor, informeaza Digi24.

Probleme sunt si la Gara de Nord dupa ce tavanul garii s-a spart in timpul ploii torentiale si apa a patruns inauntru. Magazinele si restaurantele au fost inundate si panoul de siguranta de la ghiseul de Informatii s-a ars, lasand Gara de Nord fara electricitate, informeaza Digi24. De asemenea, canalele de scurgere din Gara au refulat.

La ora transmiterii acestei stiri, tabela de Sosiri-Plecari a ramas blocata la ora 15:35. (UPDATE ora 17:00 Intre timp ceasul de pe tabela si-a reluat functionarea, insa pe tabele au fost lipite afise care anunta ca afisajul este nefunctional)








Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Bucuresti intervine in circa 35 de locatii din Capitala si la Gara de Nord, in urma inundatiilor.



In Bucuresti mai multe semafoare nu functioneaza din cauza lipsei de tensiune, printre care cele din zona Gara de Nord, intersectia str. Stefan cel Mare cu Floreasca sau Piata Victoriei, informeaza biroul de presa al Brigazii Rutiere.

Printre cele 35 de locatii unde sunt probleme cauzate de apa acumulata in urma ploii torentiale se numara str. Ioachim Gheorghe, str. Navodari, str. Aviator Petre Cretu, str. Neajlovului.


Citeste mai multe despre   









23145 vizualizari
  • -7 (23 voturi)    
    cade un copac in Bucuresti si e stire (Miercuri, 29 iunie 2016, 16:32)

    FFF T [utilizator]

    daca se intampla in orice alt oras/sat nu baga nimeni de seama
    • -5 (9 voturi)    
      Păi de-aia (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:13)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      că nu contați :)))))
    • +7 (11 voturi)    
      e stire (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:40)

      sdanutzzz [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      normal ca e stire cand sunt 15 copaci in tot bucurestiul
    • +9 (9 voturi)    
      Știri cu inundații au tot fost și din alte orașe (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:40)

      NicuIancu [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      Nu v-ați uitat la televizor până acum, sau despre ce vorbiți? Știri cu inundații au tot fost, din toate orașele.
      Sau dacă e vorba de București nu trebuie să fie știre? Așa le trebuie la bucureștenii ăia, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Si asta numai de la o ploaie mai serioasa. (Miercuri, 29 iunie 2016, 16:57)

    Patrula10000 [utilizator]

    Sa nu va puna necuratul sa va ganditi numai ce se intampla in caz de cutremur sau furtuni serioase...
  • -3 (11 voturi)    
    Demisia? (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:10)

    Sutcivni [utilizator]

    Vreun incompetent, ceva, își dă DEMISIA? Sau de vină e Arhitectul Șef care ne-a cadorisit cu apă de ploaie? București, pe zi ce trece, pierzi din ce în ce mai mult Provinciile? Nu peste mult timp vei rămîne de unul singur! Indepndența Provinciilor se impune!
  • -1 (7 voturi)    
    Primarii drepti,shpagari de dreapta... (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:15)

    cristian_n [utilizator]

    Pana-Halaicu(sediu Bancorex)-Ciorbea-omul Lis(cusit)-Ciorbea-Basescu(caini si Gara de Nord)-Murgeanu-Videanu-bordura...
    Cum sa nu cada si gara pe noi?
  • -5 (11 voturi)    
    doamne (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:54)

    dum_i [utilizator]

    Dumnezeu sa ne pazeasca ca e urgie!!!!

    Prea multe pacate si prea multi necredinciosi s-au adunat.
    • +1 (5 voturi)    
      Hm (Miercuri, 29 iunie 2016, 18:10)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nu imi dau seama daca vorbesti serios sau faci misto !
      Cred ca vorbesti serios, deci primesti un minus.

      Pai cum e posibil suspect de fericitule cand avem 18.000 de biserici si o megacatedrala ?
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 29 iunie 2016, 18:19)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      si toate si toti in sParlamentul Romaniei!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 iunie 2016, 18:26)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      nu! trebuie ne ferim singuri, daca ne rugam (la ce!?) sa se rezolve, nu se rezolva nimic.

      nu necredinciosii sunt de vina ca nu functioneaza canalizarea!

      nu necredinciosii sunt de vina ca sunt prea multe masini in trafic.

      nu necredinciosii sunt de vina ca orasul este condus si administrat de incompetenti de 2.5 decenii.

      nu are nimic de-a face vreun zeu cu chestia asta.
  • +2 (2 voturi)    
    unde-i pandeloaica??? (Miercuri, 29 iunie 2016, 18:23)

    timp tamp [utilizator]

    daca mai era campanie electorala o vedeam pe pandeloaica ca o fiara cu un maturoi intr-o mana la adunat apa si cu drujba in cealatta la indepartat copacii cazuti
  • +1 (3 voturi)    
    V-a pedepsit Dumnezeu,... (Miercuri, 29 iunie 2016, 18:25)

    timp tamp [utilizator]

    ati ales o mahalagioaica, veti avea centrul orasului ca o mahala...
  • -3 (5 voturi)    
    Mi-e rușine (Miercuri, 29 iunie 2016, 22:02)

    Sutcivni [utilizator]

    că sunt român! Fiecare Provincie trebuie să-și obțină independența față de Fascinanta Irecuperabilă Românie! Băgați bine la cap bucureșteni, ceasul deșteptării se apropie! Nu vă mai vrem! Sunteți incompetenți și mojici! Binențeles este vorba de clasa conducătoare nu de populațiunea care ia poziția de drepți!
    • 0 (0 voturi)    
      Lipsa de medicamente... (Joi, 30 iunie 2016, 10:15)

      NicuIancu [anonim] i-a raspuns lui Sutcivni