Evaluarea Nationala 2016: Subiectele de la examenul de Matematica

de C. Ionel, V. Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2016, 11:13 Actualitate | Esenţial


Evaluarea nationala 2016: Subiecte matematica
Foto: Hotnews
Absolventii de clasa a VIII-a au sustinut miercuri ultima proba din cadrul Evaluarii Nationale, examenul scris la Matematica. Elevii au avut de rezolvat varianta de subiecte numarul 7. Subiectele de Matematica au fost structurate pe trei mari cerinte, fiecare cu mai multe sub-puncte. Examenul a inceput la ora 9:00 iar elevii au avut la dispozitie 2 ore pentru a raspunde cerintelor. Primele rezultate vor fi afisate vineri, 1 iulie.
Amintim ca media generala obtinuta la Evaluarea Nationala constituie unul dintre criteriile pentru admiterea in invatamantul liceal de stat. Media de admitere in liceu este media ponderata intre media generala la Evaluarea Nationala (in proportie de 75%) si media generala de absolvire a claselor din gimnaziu (in proportie de 25%).


Subiectele de la examenul de astazi la Matematica - Evaluarea Nationala 2016:




Nota Redactiei: Adnotarile de pe foile cu subiecte apartin elevului care a sustinut acest examen

UPDATE ora 15:30
Ministerul Educatiei a publicat subiectele si baremul de la proba de Matematica

Evaluarea Nationala 2016 Matematica 2016 Var 07 LRO


Calendar Evaluarea Nationala 2016

15-17 iunie 2016              Inscrierea la Evaluarea Nationala
17 iunie 2016                   Incheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
27 iunie 2016                   Limba si literatura romana - proba scrisa
28 iunie 2016                   Limba si literatura materna - proba scrisa
29 iunie 2016                   Matematica - proba scrisa
1 iulie 2016                      Afisarea rezultatelor (pana la ora 16:00)
1 iulie 2016                      Depunerea contestatiilor (orele 16:00 - 20:00)
2 - 4 iulie 2016                 Rezolvarea contestatiilor
5 iulie 2016                      Afisarea rezultatelor finale dupa contestatii

Prevederile privind organizarea si desfasurarea evaluarii nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2015-2016 apar in Ordinul nr. 5.081, publicat in Monitorul Oficial pe 15 septembrie 2015.

Citeste si:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















98841 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    Evaluare Nationala - subiect matematica (Miercuri, 29 iunie 2016, 12:26)

    ottto [utilizator]

    Buna ziua! Va rugam sa faceti cunoscut faptul ca, la proba de matematica, de la Evaluarea Nationala, s-a produs o eroare in ceea ce priveste formularea cerintei de la Subiectul I, pct. 6. Felul in care este marcata indicatia referitoare la numarul de elevi este total ambigua, tinand cont de faptul ca graficul trebuia sa contina indicatii clare pe fiecare axa. Din acest motiv aproape jumatate dintre elevi au interpretat invers, pentru ca nu ar fi fost gresit din cauza indicatiei date. Se intampla ca acum 4 ani cand s-a produs confuzia dintre Subiectiva si Predicativa. Trebuie sa se ia masuri urgente in ceea ce priveste baremul pentru a fi punctate ambele variante de raspuns: 8 elevi si 3 elevi!!!!
    • +1 (11 voturi)    
      eu stiu ... (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:17)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      Poate tocmai asta era faza, sa se prinda ca elevii sunt reprezentati de histograme ... :P
    • +11 (11 voturi)    
      eroarea e la elevi (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:22)

      AlexVelicu [anonim] i-a raspuns lui ottto

      Cred că eroarea s-a produs în capul dumitale.
      Indicii:
      - Există coloane care arată ponderea și ele sunt orientate, evident, coloane fiind, vertical, de unde rezultă limpede că axa Y este pentru numărul de elevi și axa X pentru notă;
      - Axa X are zece valori (1-10), Y are doar 8 (notele sunt pînă la 10)
      - Dacă notele ar fi fost reprezentate pe axa Y (aia verticală, în caz că vă întrebați), dungile alea ar fi fost orizontale și nu verticale

      Nu e nevoie să se eticheteze clar fiecare axă, așa cum nu e nevoie ca unii să-și scrie pe frunte "ageamiu", fiindcă lucrurile de felul acesta pot fi deduse fără prea mare efort.
        #showComment() #showComment()
    • +10 (10 voturi)    
      Pe bune?!? (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:23)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      In primul rand, exista o legenda care explica faptul ca acele bare reprezinta numarul de elevi, da? In al doilea rand, un copil de clasa a 8-a ar trebui sa stie notele sunt de la 1 la 10 si nu de la 1 la 8. Copilul meu care tocmai a terminat clasa a V-a a rezolvat corect acel punct, fara sa aiba vreun dubiu. Nu aveti dreptate, nu este nicio eroare in formulare si nu exista nicio ambiguitate.
        #showComment()
    • +6 (6 voturi)    
      nu este nici o eroare (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:36)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      se intelege f clar pe ce axa sunt notele...notele sunt pana la 10
        #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      otto (Miercuri, 29 iunie 2016, 14:51)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      cred ca e confuzie doar in capul dumneavoastra. In diagrama este specificat clar care e numarul de elev (vezi legenda) conditie suficienta pentru a "descoperi" axele .
      Ceea ce propuneti dumneavoastra este intrebare de ...
    • +1 (3 voturi)    
      bine ar fi sa nu se mai incurajeze mediocritatea (Miercuri, 29 iunie 2016, 15:25)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      daca nu au citit graficul cum trebuie nu ar trebui punctati. cei care l-au citit au fost mai destepti. daca otto jr era printre aceia nu mai exista acest comentariu.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 29 iunie 2016, 20:01)

      crismat [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      Aceea a fost intrebare de Excel, capitolul "grafice" nu de matematica. E scandalos.
    • -1 (1 vot)    
      Atentie (Joi, 30 iunie 2016, 13:38)

      Vasylica [utilizator] i-a raspuns lui ottto

      Una din calitatile unui matematician este ATENTIA
      Histograma marcata cu albastru reprezinta numarul de elevi (se specifica chiar in dreapta graficului) -> Axa Y reprezinta numarul de elevi si Axa X notele.
      Raspuns final: 3 elevi au luat nota 5.
  • +3 (11 voturi)    
    penibile (Miercuri, 29 iunie 2016, 12:31)

    Bogdan31415 [anonim]

    sa treaca toti prostii.
  • +1 (5 voturi)    
    Destul de ok ... (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:03)

    ipsilon [utilizator]

    Ca sa nu zic usoare, ultimul punct de la problema de geometrie in spatiu e mai tricky ...
    • 0 (0 voturi)    
      problema de geometrie in spatiu.. (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:21)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      ..e foarte usoara..; problma de geometrie plana era putin mai greuta..
  • -1 (1 vot)    
    intrarea in liceu (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:13)

    bluuuz [utilizator]

    Daca rezultatul acetui examen reprezinta 75% din nota de intrare la un liceu e grav, pentru ca sunt de valoare mediocra si orice copil care a invatat cat de cat le poate face fara probleme, iar in acest caz sunt defavorizati in adminitere elevii care a fost la scoli mai bune cu profesori exigenti si au avut medii mai mici in clasele 5-8 ...
  • -1 (1 vot)    
    matematica (Miercuri, 29 iunie 2016, 18:29)

    StefaniaPavel [anonim]

    subiectele nu au fost asa de grele in afara faptului din subiectul 1 exercitiul 6 trebuia sa fie mai explicitttt
    daca se poate faceti ceva in legatura cu asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Evaluare 2016 ex.6 (Miercuri, 29 iunie 2016, 19:19)

    flaur67 [utilizator]

    Ar fi o nedreptate pentru cei care au gasit si legenda (era definit clar in dreapta ce reprezinta "turnuletele albastre") si au si interpretat-o corect.
    Rusine profesorilor si parintilor care nu stiu sa accepte o greseala a copilului pe care l-au educat sau l-au crescut.
    Ce ar invata un copil care a rezolvat corect exercitiul in cazul in care pana la urma inteligenta lor ar fi tratata tipic romaneste? Sper ca totusi cei in drept sa nu se lase influentati si sa nu accepte notarea cu punctaj maxim a exercitiului indiferent de raspuns.
    Profesorii si parintii care cer acest lucru ar trebui sa accepte ca uneori nu este suficient sa bagi in capul copiilor numai formule si tipare de rezolvare a unor probleme ci ca ar trebui incurajat si apreciat si modul de gandire sau logica fiecarui copil.
    Cu siguranta multi dintre cei care acum contesta se gandesc la sumele cheltuite/primite pe meditatii. Cei care nu au rezolvat corect problema cu siguranta au invatat dar.... nu au avut acea sclipire de moment si nu au interpretat asa cum ar fi trebuit exercitiul. Le inteleg revolta, dar ar trebui sa inteleaga ca aceasta ar trebui indreptata impotriva sistemului de invatamant care nu dezvolta exact ce necesita acest exercitiu, logica si capacitatea de gandire si interpretare corecta a unor informatii, lucruri care ar conduce la aparitia unei societati normale, in care cel putin copiii nostri, viitorul tarii, sa poata avea capacitatea de a face optiunile corecte pentru a avea o viata mai buna.
    • -1 (1 vot)    
      asta e gandire matematica? (Miercuri, 29 iunie 2016, 19:55)

      crismat [utilizator] i-a raspuns lui flaur67

      Gresit. Sunteti pe langa logica internă a ştiinţei matematice. Nici turnulete albastre, nici experienta in Excel. Promovati exact ce nu ar trebui promovat la matematica.
        #showComment()
  • +2 (2 voturi)    
    Cu privire la ex. 6 (Joi, 30 iunie 2016, 8:53)

    VictorChisalita [anonim]

    Pentru cine inca mai face confuzie cu privire la rezolvarea corecta a exercitiului 6 va rog sa-mi raspundeti cati elevi au luat nota 3 facand referire la diagrama in cauza. Astfel reusiti sa identificati care este axa pe care este exprimat numarul de elevi si axa pe care este exprimata nota obtinuta, intrucat nu pot lua nota 3 atat 5 elevi cat si 9 sau 10 elevi.. Avand asta in vedere puteti rezolva problema fara nici-o dificultate.

    Raspunsul corect este asadar 3 elevi au luat nota 5, in nici-un caz 8.

    Sper ca am lamurit toate persoanele care precizau ca exercitiul este o problema de excel sau orice altceva in afara de matematica si logica matematica.
  • +1 (1 vot)    
    Exista pana si o petitie ! (Joi, 30 iunie 2016, 19:35)

    LeeView [utilizator]

    S-a facut chiar si o petitie sa se schimbe dom'ne rezultatul matematic, aici e vorba de vointa popurului, de democratie etc nu de logica matematica. Pana acum au votat peste 40.000 oameni.

    Poate se strang 100.000de semnaturi sa dezbata in parlament daca nu ar trebui ca "pi" sa fie doar 3.14

    Mi-am permis sa fac si eu una:

    http://www.petitieonline.com/matematica_nu_se_supune_la_vot