UPDATE Guvernul ataca din nou la Curtea Constitutionala pensiile speciale ale alesilor locali

de C. Pantazi, I. Rosca     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2016, 13:22 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Agerpres
Guvernul condus de Dacian Ciolos sesizeaza din nou la Curtea Constitutionala legea pensiilor speciale pentru alesii locali, adoptata pe 21 iunie de Senat in calitate de camera decizionala, potrivit unor surse guvernamentale,  dupa ce, potrivit senatorilor, ar fi pus-o in acord cu prima decizie a Curtii Constitutionale care o declarase neconstitutionala, tot in urma unei sesizari a Executivului.

UPDATE Premierul Dacian Ciolos a confirmat luni, intr-un interviu acordat Radio Romania Actualitati, ca Executivul a atacat la Curtea Constitutionala legea privind pensiile speciale pentru alesii locali. "Am decis sa trimitem din nou acest proiect de lege la Curtea Constitutionala, chiar azi (n.red. luni)am semnat.  Din lege nu reiese cum vor fi finantate aceste pensii speciale. Ar continua sa impacteze bugetul de stat pentru ca si bugetele locale sunt alimentate tot de la bugetul de stat. Pe de alta parte, nu se respecta principiul contributivitatii", a declarat Ciolos. Acesta a precizat ca impactul asupra bugetului de stat ar fi de 400 de milioane de lei pe an.

Ciolos a precizat ca pensiile speciale ar putea afecta sistemul de pensii si sustenabilitatea sa.

Acesta a adaugat ca actualul Guvernul nu are in intentie sa faca modificari asupra sistemului de pensii, mai ales in conditiile in care este an electoral. "Guvernul acesta nu are intentia sa propuna reforme ale sistemului de pensii sau sa taie pensiile, asa cum am mai auzit, si nici nu exista pericolul de a nu plati pensiile asa cum sunt ele in momentul de fata. Nu ne vom atinge de sistemul de pensii, nu cred ca un guvern independent, intr-un an electoral, trebuie sa puna in discutie sistemul de pensii (...) Am vazut, unele media le transmit, ca Guvernul nu o sa mai plateasca pensiile sau o sa fie taiate pensiile sunt doar petarde pe care eu le consider, nu stiu, cu interes electoral sau cu obiectivul de a destabiliza si de a crea ingrijorare in randul pensionarilor", a spus Ciolos.

Acesta considera ca va fi nevoie probabil de o dezbatere fata de modul cum vor fi integrate pensiile speciale in sistemul general de pensii. "Dar cred că acest lucru poate să îl facă un guvern care să aibă legitimitatea politică în urma alegerilor, şi nu un guvern cum este cel pe care îl conduc", a precizat premierul.

Guvernul afirma in textul sesizarii ca, desi legea a fost declarata neconstitutionala in urma primei sesizari, constata ca punerea in acord cu decizia nu s-a facut decat intr-o mica masura.

Un prim argument al guvernului este ca prevederile legii instituie un regim legal prin care o anumita categorie restransa de cetateni este favorizata. Ulterior, Executivul afirma ca se creeaza discriminare intre categoriile de demnitati vizate.

Un alt argument se refera la faptul ca legea se aplica retroactiv, ceea ce incalca Legea fundamentala.

Guvernul atrage atentia si asupra faptului ca legea nu are un impact bugetar prevazut, nu are o analiza a numarului de persoane care vor beneficia de indemnizatiile de varsta si nu mentioneaza sursele de finantare.

***

Legea care prevede acordarea de pensii speciale alesilor locali a fost adoptata marti de Senat in calitate de camera decizionala, dupa ce fusese declarata neconstitutionala de CCR la inceputul anului, cand judecatorii Curtii au admis o sesizare a Guvernului Ciolos.

Legea a fost adoptata marti cu 101 voturi "pentru", un vot "impotriva" si sase abtineri, dupa o dezbatere foarte scurta. Senatorii spun ca legea a fost reexaminata fata de forma initiala, declarata neconstitutionala de CCR.

Judecatorii au invocat faptul ca nu este indicata sursa de finantare, dar au aratat si ca actul normativ discrimineaza intre categoriile de alesi locali, simplii consilieri locali si judeteni fiind exceptati de la lege.

Modificarile la legea declarata neconstitutionala s-au facut la Comisia de Constitutionalitate, unde s-a dat un raport cu amendamente.

Potrivit amendamentelor aprobate, legea inta in vigoare la 1 ianuarie 2017, iar banii vor fi alocati de la bugetul local, dar exista si posibilitatea ca Ministerul Dezvltarii sa elaboreze norme, a declarat Ovidiu Dontu.

Pensia de ales local nu se poate cumula cu cea de parlamentar, iar cei care au condamnari cu executare in exercitarea atributiilor de ales local- primar, viceprimar, presedinte de Consiliu judetean si vicepresedinte- nu vor beneficia de aceasta lege. Curtea Constitutionala a admis, la inceputul anului, contestatia Cabinetului Ciolos privind constitutionalitatea legii privind pensiile alesilor locali.

Cuantumul indemnizatiei pentru limita de varsta de acorda in limita a trei mandate si de calculeaza ca produs al numarului lunilor de mandat cu 0,55 din indemnizatia bruta lunara, aceeasi formula de calcul ca si la parlamentari, indemnizatie care insa nu este identica la toti alesii locali, depinzand de marirea localitatii. Salariul unui primar variaza intre aproximativ 2000 lei pe luna la o comuna si circa 6000 lei cat ar avea primarul Capitalei.

Ca si in cazul parlamentarilor, initiatorii justifica aceasta nevoie prin faptul ca alesii nu pot desfasura alte activitati in timp ce ocupa respectivele functii si pentru a oferi "atractivitate" acestor functii.

"Multi dintre cei care au indeplinit sau indeplinesc functiile de primari, viceprimar, presedinte si vicepresedinte al consiliului judetean au plecat din sfera de activitate privata, renuntand la beneficii financiare mult mai consistente pentru a se pune in slujba comunitatilor locale" se arata in expunerea de motive.

"Pentru a corespunde asteptarilor societatii din Romania, de a avea persoane bine pregatite profesional si dedicate activitatii sferei publice, consideram ca este necesar ca pentru functiile ce fac obiectul prezentei initiative sa existe un sistem de indemnizatii care sa faca atractiva ocuparea functiilor de primar, viceprimar, presedinte si vicepresedinte al consiliului judetean" mai spun initiatorii.

Vezi aici traseul legislativ al proiectului de lege: http://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=19431.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
6517 vizualizari
  • -22 (28 voturi)    
    haha (Luni, 27 iunie 2016, 13:31)

    Mazeta [utilizator]

    Cioloș, care va avea pensie specială, cere judecătorilor CCR, care vor avea pensie specială, să nu accepte pensiile speciale.
    • +23 (25 voturi)    
      Cred ca si tu ... (Luni, 27 iunie 2016, 13:39)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vei avea pensie speciala ! Dar in ruble !
      • +3 (3 voturi)    
        plus bonusuri pt activitatea pe HN-RO: (Luni, 27 iunie 2016, 15:16)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        30 "arginti".
    • +12 (14 voturi)    
      stiu, e greu pentru matale (Luni, 27 iunie 2016, 13:44)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de inteles, ca la Moscova nu va predau chestiile astea de morala...

      Hai sa-ti desenez: o persoana cu spirit etic STIE ca nu e frumos sa minti/furi. Una cu moralitate NU O VA FACE, punct.
    • -12 (14 voturi)    
      Completare (Luni, 27 iunie 2016, 13:47)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...ale altora.
    • +3 (3 voturi)    
      Ooo, tu înțelept al neamurilor (Luni, 27 iunie 2016, 15:13)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Îți mulțumim pentru comentariul tău iluminator. Ooo, tu preafericit între preafericiții înțelepți
    • +1 (5 voturi)    
      Pensie speciala? (Luni, 27 iunie 2016, 15:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce pensie speciala va alea Ciolos? Ca parlametar nu e, iar ministrii nu-s inclusi in legea pensiilor speciale ale parlamentarilor... Ori imi scapa mie ceva, ori ceea ce faci tu e dezinformare bolsevica de cea mai joasa speta.
    • +1 (1 vot)    
      vezi, mazeto, (Luni, 27 iunie 2016, 15:21)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce-nseamnă să ai cojones?
    • +1 (1 vot)    
      Ai putea sa detailezi? (Luni, 27 iunie 2016, 16:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "Cioloș, care va avea pensie specială" Nu de alta dar atunci si ponta va putea avea pensie speciala. Asta chiar ar fi strigator la cer.
    • +2 (2 voturi)    
      nu prea mai tine cu fumigenele mazeto (Luni, 27 iunie 2016, 18:00)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      specialitatea ta, dezinformarea, cat o fie ea platita o sa dispara in curand
  • +7 (11 voturi)    
    dar cea pt s-parlamentari de ce nu? (Luni, 27 iunie 2016, 14:15)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ce au acestia in plus fata de alesii locali?! Orice pensie care nu respecta principiul necontributivitatii si e "speciala' ar trebui eliminata, cel mult acordata celor care nu au avut contributii din cauza statutului special (ex militari ) si asta proportional cu salariul, ca la orice alta persoana, nu in raport cu cine stie ce cumuluri de venituri.

    si Legea privind Famelia Regala Duda et comp e cumva mai constitutionala?! cu ce drept o familie cu avere imobliara de 50-60 mil EURO primeste stipendii de la stat, adica tot de la saracii platitori de contributii?
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Luni, 27 iunie 2016, 15:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      orice pensie, indiferent ca este din pilonul I, II sau III trebuie sa se bazeze pe principiul contributivitatii.
      Asta inseamna ca, cat ai strans, atata iei la pensie (unii pot sa ia toata suma odata, altii lunar, in functie de cum opteaza fiecare). Dar principiul contributivitatii nu poate fi incalcat.
      Aceste pensii se platesc din fondul de pensii, of course. Asa ca, degeaba am eu salariu mare in prezent si platesc multi bani pentru pensie, la 65 ani ma voi trezi cu o pensie de nimic, si asta pentru ca din banii mei se vor plati pensiile acestor imbuibati de parlamentari.
      In plus, mai platesc si la pilonul 2 de pensii. Am primit de curand harite acasa, ca am strans peste 30 000 ron ca valoare a activului pana in prezent. Acest lucru ma bucura, daca se mentine trendul voi strange multi bani in momentul pensionarii.
      Doar ca, ce ma fac la pensionare? Se vrea contopirea celor 2 fonduri de pensii (pilonul I si II), si asa se va reusi plata pensiilor ,,speciale''. Se ia de la cei care au strans mult in cont la pilonul II si se platesc pensiile speciale de la pilonul I.
      Pai nu, domnilor parlamentari, nu ne convine...vrem ca pensiile sa fie strict calculate pe principiul ,,contributivitatii'' (adica iei pensie in functie de cat ai contribuit in cei 42 ani de munca).
  • +7 (11 voturi)    
    Postaci (Luni, 27 iunie 2016, 14:50)

    Sani [utilizator]

    Bai Mazeta, Gigi hai sa sumarizam:
    PSD = patriot, corect, frumos, inteligent,...
    Ex: Ponta, Iliescu, Dragnea, Nastase,...

    Oricine altcineva = tradator, mincinos, urat, prost,....
    Ex: Cf. listei primite de la partid!

    Intrebare: Basescu va este prieten acum? Nu mi-e clar!
    Multumesc in avans pentru clarificari.
  • +9 (9 voturi)    
    Nicio noutate : parlamentarii au ramas aceiasi (Luni, 27 iunie 2016, 15:04)

    Susufler0 [utilizator]

    mari nesimtiti si au adoptat aceiasi legea veche si neconstitutionala a pensiilor "nesimtite", modificata maximum 5 la % !

    De altfel, fara schimbarea principiului care sta la baza crearii acestor pensii speciale, legea nu poate fi constitutionala, deoarece principiul este neconstitutional.

    Modificarile aduse legii sunt absolut neesentiale. Ele vizeaza data de la care devine operational "noul" act normativ - 1.01. 2017 ; sursele de finantare - bugetele locale ; modul de calcul precum si persoanele exceptate.

    PS. Succes ! Legea va fi declarata neconstitutionala "de pe scaun" !
  • +7 (7 voturi)    
    Lupta cu Parlamentul trebuie continuata (Luni, 27 iunie 2016, 15:13)

    vatco [utilizator]

    Guvernul intelege ce discriminare ne poate face in continuare acest grup ales si trimis de noi sa ne faca legi drepte nu legi strimbe .
    Pentru a fi realesi din nou, acesti senatori , vor sa faca cadou pe viata alesilor locali- pensii speciale- iar noi contribuabili reali ( nebugetari si nealesi ) sa primim pensii pe principiul contributivitatii si modelul de calcul pe puncte de pensii.
    Noi si cei cu salarii decente ajungem sa iesim la pensie cu pensii care nu ne asigura nici traiul zilnic. IIn timp categorii speciale - politie , sri, armata, magistratura, diplomatie, parlament, etc. primesc pensii speciale sau isi calculeaza pensia dupa alt model decit cel al punctului de pensie rezultat din contributitivate.
    Acum se incearca ca o masa mare de alesi locali sa primieasca aceleasi tip de pensii speciale.
    Este o incalcare flagranta a textului constitutiei privind discriminarea intre categorii de populatie.
    Publicati cei care aveti acces la date statistice ce buget consuma cei cu pensii speciale fata de cei cu pensii calculate pe contributivitate.
    Stiu ca circa 10% cu pensii speciale primesc cam 45-50% din valoarea totala cumulata a pensiilor platite in aceasta tara ( lunar sau anual).
    Acum daca se va ajunge sa se adopte aceasta noua intiativa , probabil circa 15% din privilegiati vor consuma 50-60 % din aceasi valoare.
    Ne arunca prafuri in ochi - ca banii se iau din bugetele locale.
    Dar bugetele locale nu sunt finantate intr-o mare proportie de la bugetul de stat?
    Oare bugetele locale nu sunt colectate tot de la contribuabili - ca taxe pe teren , locuinte , autoturisme, etc.?
    Pentru ca si-au dat legii ca ei nu raspund pentru initiarea unor legii pentru avantajarea lor sau a unor grupuri de interese, ei forteaza parmanent generarea de anomalii si discriminari in societate.
    Trebuie sa stie acest grup de mafioti ca suntem multi cei care le integem actiunile si nu se stie cind vom iesi din starea asta de anestezie in care stam inca.
  • +2 (2 voturi)    
    Putem scăpa de speciali. (Luni, 27 iunie 2016, 15:16)

    asavreau [utilizator]

    Să-i băgăm la pușcărie pe toți.Imposibil să nu fi făcut ei vreo coțcărie,așa că hai cu ei la DNA.Pușcăria ne salvează de a le plăti pensii nesimțite.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai ca la judecatori nu se mai pune ca cica e (Luni, 27 iunie 2016, 16:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      constitutional sa aiba pensii speciale (Stanciu care a ajuns la CCR are 30.000/luna cam cat iau 85 de fosti membri CAP)
      Iau pensii speciale cei din armata, aviatorii si parlamentari nostri. Sa ramana tara fara parlamentari? Ce va face DNA-ul? Dar noi fara micile noastre bucurii?
  • +1 (1 vot)    
    Seriozitate (Luni, 27 iunie 2016, 15:17)

    grimis [utilizator]

    Acum vom vedea cât de serioasă este această lege.