Reuniune de urgenta la Cotroceni: Iohannis, Ciolos si Isarescu discuta cu liderii partidelor politice / Iohannis: Nu sunt motive de ingrijorare pentru economia Romaniei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 9:49 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a declarat vineri ca, din discutiile avute cu guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, dupa Brexit, a rezultat ca nu sunt motive de ingrijorare pentru economia romaneasca, scrie Agerpres.

'Cred ca situatia deosebita in care ne aflam acum, datorita rezultatului votului de la referendumul din Marea Britanie de iesire din Uniunea Europeana, impune o intalnire de acest tip in care ne armonizam punctele de vedere, ne gandim la ce este de facut. (...) Din discutiile pe care le-am avut cu domnul guvernator am inteles ca nu sunt motive de ingrijorare pentru economia Romaniei si pentru finantele romanesti', a spus Iohannis, la inceputul consultarilor de la Cotroceni cu premierul Dacian Ciolos, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, si liderii partidelor politice.

Seful statului a afirmat, totodata, ca din discutiile avute cu liderii politici concluzia este ca Romania sa continue pe calea europeana.

'Am inteles ca toata lumea este perfect de acord ca Romania sa continue calea europeana', a mentionat Iohannis.

La consultarile de vineri de la Palatul Cotroceni participa premierul Dacian Ciolos, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, copresedintii PNL Alina Gorghiu si Vasile Blaga, presedintele PSD, Liviu Dragnea, liderul UNPR, Valeriu Steriu, copresedintele ALDE, Daniel Constantin.

Numaratoarea finala a voturilor de la referendumul de joi din Marea Britanie confirma ca cei mai multi britanici au optat pentru Brexit, adica iesirea tarii lor din Uniunea Europeana, transmit DPA, AFP si BBC. Conform rezultatelor definitive, 51,9% dintre alegatori au votat in favoarea Brexit-ului. Rata de participare la vot a fost de 72,2%












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9160 vizualizari
  • -7 (17 voturi)    
    Huuuuhh !!! Gata m-am linistit ! (Vineri, 24 iunie 2016, 10:12)

    eu sunt [utilizator]

    Ce sa discute un pampalau, niste penali si un premier care nu prea poate guverna ?

    Tara in acest moment este pe mana hotilor si a incompetentilor. Am sperat ca vor aparea alternative dupa protestele din toamna. Din pacate m-am inselat.
  • -10 (18 voturi)    
    Ciobanis rămîne fără schengen (Vineri, 24 iunie 2016, 10:14)

    stos [utilizator]

    ...iar Isărescu, ar trebui să se retragă împreună cu Vasi-
    lescu, la ferma de la Drăgășani, unde are cramă și e răcoare.
    Cît despre guvern, este posibil ca slugile FMI să nu se mai poată întoarce la Bruxelles și să-și caute loc de muncă în România. Prost o fi cine le-o angaja.
  • -11 (13 voturi)    
    bravo (Vineri, 24 iunie 2016, 10:15)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    bravo britanicilor!
  • -7 (11 voturi)    
    Am luat nota, ne consideram informati! (Vineri, 24 iunie 2016, 10:16)

    SkyDan [utilizator]

    Britanicii nu trebuiau sa fie partasi la aceasta forma hiperbirocratica de administrare. Le-a fost asasinat spiritul creativ, mobil, agresiv. Britanicii cu gene slabe au murit pe mari, in lupte crancene in a forma noi continente. Nemtii au tocat si gazat oamenii civilizati ca sa preia puterea. Britanicii au cucerit India cu o companie comerciala. Quelle difference!

    Bine a zis regina: " dati-mi trei motive sa ramanem in UE". Pai daca la 90 de ani are claritatea asta va dati seama ce pot aia de 20-30?

    Long live the Queen!
    • +10 (10 voturi)    
      nu cred ca trebuie (Vineri, 24 iunie 2016, 10:27)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      sa gazezi oameni ca sa te consideri natie puternica. Trebuie doar sa alegi conducatori vrednici si corecti.
  • +4 (8 voturi)    
    imperiul (Vineri, 24 iunie 2016, 10:19)

    meandmyfriends [utilizator]

    Este o diferenta foarte mica, suficienta pentru a nu pune in aplicare referendumul; pentru ca nu-i asa, referendumul este consultativ, si nu e bine sa lasam soarta imperiului si UE pe mana emotiilor alegatorilor.

    N-am inteles de la inceput, de ce se consulta gloata pe treburi ultra tehnice ?!?
  • +7 (9 voturi)    
    Poftim?! (Vineri, 24 iunie 2016, 10:33)

    alegzandru [utilizator]

    Adica vor calca in palatul preziential: Dragnea - condamnat definitiv? Blaga si Gorghiu, mamaligari care incurajeaza initiative penale in parlament?? O chema si de la ALDE te pomeni, pe Tariceanu?

    Penalii astia sa discute subiecte serioase gen consecinte Brexit? KI ar trebui sa discute doar cu oameni responsabili de la Guvern si Banca Nationala, nu cu hotii aia care nu se vor abtine si vor fura serviciul de cafea la plecare!
    • -1 (1 vot)    
      Pai au motive de ingrijorare (Vineri, 24 iunie 2016, 11:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      Au inceput miscarile nationaliste, si, cine stie, unii s-au tot saturat sa fie furati de mafiile de securisti si clientela politica numte partide. O tara atit de corupta ca ROmania nu merita sa mai existe - si nota de plata nu va intirzia sa vina. Putin si Orban rid pe sub mustta
      • 0 (0 voturi)    
        Romania (Vineri, 24 iunie 2016, 13:40)

        ileana14 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        „Romania nu merita sa mai existe” - si unde v-ar placea, la rusi sau la unguri? Ori poate la turci?
  • +2 (8 voturi)    
    Consultari de al Cotroceni (Vineri, 24 iunie 2016, 10:43)

    Theros [utilizator]

    Este salutara aceasta intalnire dar NUUU in acest format!! Ce stie ghorghiu, blaga , dragnea ,isarescu sau chiar ciolos , ca sa nu mai vorbim de joannis despre acest eveniment. ??? Sa aducem cateva precizari:
    1. Acesta este un referendunm, deci o consultare populara . Teoretic NU se poate intampla nimic .
    2. Cei care Nu cunosc "culisile unei asemenea manevre " pot traage concluzii pripite si eronate. Ceeaace se va intampla si la noi , avnd in vedere cine ne conduce TARA!!!!!Va reaamintesc ca atat parlitul de basescu , cat si joannis acum doua zile au "opinat" caa VOTUL VA FI PENTRU MENTINEREA IN U.E. a ANGLIEI. CE VIZIONARI SUNT ACSTE DOI ANALFABETI!!!
    3. Pentru asi produce efectele rezultatele referendumului sunt supuse dezbaterii si analizei in parlamentul britanic., care poate tine cont de acest vot exprimat de populatie sau nu. Este insa dificil de crezut ca sa Nu poti sa tii cont de acest vot , dar pentru a arata ca parlamentarii britanici AU IN VEDERE INTERESELE ANGLIEI, VOR CERE TIMP SA INCEAPA NOI NEGOCIERI IN CADRUL U.E. PENTRU A OBTINE CAT MAI MULTE AVANTAJE.
    4. In urma unor negocieri care vor fi de lunga durata si nu se poate aprecia cu ce rezultate se vor incheia !!
    5. In cazul in care Anglia Nu va obtine rezultatele scontate , atunci , in conformitate cu prevederile Tratatului de la Lisabona , premierul britanic va trebui sa comunice in scris Comisiei Europene ca INTENTIONEAZA SA INCEAPA NEGOCIERILE PENTRU IESIREA OFICIALA A MARII BRITANII DIN U.E.Aceste negocieri pot dura cel putin doi -trei ani.
  • +1 (3 voturi)    
    Dar Firea, ce zice Firea? (Vineri, 24 iunie 2016, 10:57)

    red.herring [utilizator]

    Lasati-i pe astia de la partide, de la guvern, samd, e mult mai important ce zice Pasarica maiastra Firea, si ce propuneri o sa faca ea pentru bucuresteni din perspectiva Brexitului
    • +1 (1 vot)    
      Cintec, joc si voie buna (Vineri, 24 iunie 2016, 11:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      Pupila varanului vrea festivaluri folclorice de tip VOluntari. In rest, la 'consultari' avem un condamnat penal (pentru furt), un bronotozaur fesenist sef de mafie portocalie, i politruca impostoare si vreun securist de la unepere - sliga a generalului plagiator
  • 0 (0 voturi)    
    Cum? (Vineri, 24 iunie 2016, 13:15)

    ACP [utilizator]

    Ramanem in UE? Ma mir ca cei peste 500 de daunatori nu au profitat de ocazie sa ne scoata si ei din UE. Fara referendum ca oricum la noi nu se tine cont de ce vrea populatia.
    In afara UE poti da amnistii peste amnistii. Pot fi scosi coruptii de sub urmarie penala. Se pot aloca fonduri firmelor de partid. Pensii speciale fara numar.
    Acum dupa alegeri e ocazia sa isi ia tara inapoi.
    Se poate dubla numarul de parlamentari si aloca coloana oficiala fiecaruia.
    Cate si mai cate in afara UE