"Corina Cretu se face de ras la Bruxelles cu scrisoarea publica trimisa guvernului" - surse guvernamentale

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2016, 16:12 Actualitate | Esenţial

Corina Cretu
Foto: Parlamentul European
"Comisarul Corina Cretu se face de ras la Bruxelles cu aceste interventii la adresa guvernului, Comisia Europeana stie ca un comisar nu se amesteca in actul guvernamental din statele membre", au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale dupa ce Cretu a criticat guvernul, printr-o scrisoare facuta publica, pentru intarzieri la fondurile europene pentru transport.

"Regretam ca nu a avut aceeasi atitudine profesorala si cu guvernul Ponta, care a amanat luarea deciziilor esentiale pe fonduri europene. Corina Cretu incalca toate cutumele Comisiei Europene, care arata ca scrisorile catre ministri nu se fac publice", au mai spus sursele citate.

Comisarul European pentru Politica Regionala, social-democrata Corina Cretu, i-a transmis, joi, o scrisoare ministrului Transporturilor, Dan Marian Costescu, in care se declara "ingrijorata de ritmul lent in pregatirea proiectelor" europene ale Romaniei pentru infrastructura de transport, derulate de companiile din subordinea Ministerului Transporturilor.

Corina Cretu (PSD) acuza intarzieri la proiectele de transport din perioada 2007-2013, precum si lipsa de noi proiecte pentru perioada 2014-2020.

Scrisoarea comisarului european (propus de PSD) vine pe fondul unei performante slabe a ministrului Costescu, acuzat de societatea civila pentru ritmul lent al proiectelor de investitii. Contextul e insa mai larg: ieri, mai multi ministri din guvernul Ciolos au atacat guvernul Ponta pentru performantele slabe din guvernarea 2012-2015.










12154 vizualizari
  • +30 (34 voturi)    
    Ati gresit titlul (Joi, 23 iunie 2016, 16:31)

    mitg [utilizator]

    Acesta trebuia sa fie doar "Corina Cretu se face de ras la Bruxelles".

    Nimic mai mult. O penibila si o incompetenta de asa rang, mai rar.
    • +8 (8 voturi)    
      cu asemenea "comisari" (Joi, 23 iunie 2016, 19:45)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui mitg

      cum sa nu ii intelegi pe britanici.
      Mi-e teama sa nu fim noi protagonistii unui sutincorexit.
    • +9 (9 voturi)    
      Cartita kgb-ista (Joi, 23 iunie 2016, 20:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Este si motivul pentru care a ajuns la Bruxelles. Acolo nu trebuie sa faca nimic, doar din cand in cand sa faca cate un serviciu stapanilor ei de la Moscova.
  • +29 (33 voturi)    
    O " coarda " marca PSD (Joi, 23 iunie 2016, 16:33)

    Plagarus [utilizator]

    Asta si comisariatul,Ponta si autostrazile prabusite.
  • +32 (36 voturi)    
    Sper (Joi, 23 iunie 2016, 16:46)

    MPop [utilizator]

    Sper ca atacurile guvernului Ciolos sa nu se domoleasca ci sa se intensifice si sa scoata la lumina cat mai mult acesti hoti si mincinosi care se dau cei mai invatati ai tarii.

    Oricum acum nu ii mai suspenda nimeni ca sunt in vacanta asa ca pot vorbi cu libertate!
  • +33 (35 voturi)    
    a terminat toapa (Joi, 23 iunie 2016, 16:47)

    loveparade [utilizator]

    partida de shopping si i-a venit indeea asta la o inghetata.
    pesedistii astia pe unde merg se fac remarcati, mai mare dragul...
  • -16 (22 voturi)    
    care este rolul unui komisar... (Joi, 23 iunie 2016, 17:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ..eu(ssr) daca nu sa trage de ureche decidentii locali din gubernii?
  • -25 (31 voturi)    
    Anul trecut presa "prietena" publica (Joi, 23 iunie 2016, 17:20)

    xrogo [utilizator]

    cateva articole denigratoare la adresa Corinei Cretu,unde era acuzata de rele tratamente la adresa angajatilor,de excursii pe bani publici si alte acuzatii.
    Comisia Europeana s-a sesizat,a anchetat si surpriza,nimic nu era adevarat,articolul de mai sus este in acelasi ton,scorniti baieti,poate ramane ceva!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Mai vrea un Hexi Pharma (Joi, 23 iunie 2016, 18:21)

    Sociolog [utilizator]

    Ce numeste intarzieri sunt de fapt investigatii pe circuitul spagilor prin care infractorii lui Ilici printre care si viitoarea inculpata Cretu Corina au furat mii de km de autostrazi de-a lungul multor decenii, culminand cu infractiunile de o ticalosie inumana ale bandei Dottore-Ghita-SEAC-Condrea.

    Aceleasi personaje au tras in studenti la revolutie. Iliescu, mentorul asociat al Corinei Cretu, il omagia saptamana aceasta si pe Atanasie Stanculescu pentru "rolul" sau in revolutie, Stanculescu fiind acela care a dat ordinul de foc in manifestantii de la Timisoara.
  • +14 (14 voturi)    
    Asa-i la fostii comunisti, se "intrajutoreaza" ! (Joi, 23 iunie 2016, 18:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Doar ce i-a dat semnal Dragnea si To'arasa Comisar a si sarit.

    PS. Din pacate pt ea, direct in balarii !
  • +9 (9 voturi)    
    Dna Cretu... (Joi, 23 iunie 2016, 19:50)

    astronaut [utilizator]

    v-a mana Iliescu de la spate ! vedeti ca ati gresit data si adresa , cel pe care ar fi trebuit sa-l atentionati nu mai este la guvernul Rom , a fugit , s-a dat lovit de structuri ,
    si si-a dat DEMISIA !
  • +4 (4 voturi)    
    D-na Cretu s-a scuzat la A3 (Joi, 23 iunie 2016, 22:52)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    D-na Cretu a recunoscut ca intarzierile accesarii fondurilor europene sunt "istorice". Haitei de la A3 nu prea i-a convenit aceasta afirmatie.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa nu se amestece! (Vineri, 24 iunie 2016, 7:03)

    echidistantul_ [utilizator]

    Se stie ca doar ambasadorii unor tari pretine au voie sa se amestece inactul guvernarii in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce....blonda (Vineri, 24 iunie 2016, 8:08)

    persuasiv [utilizator]

    sunteti,doamna cretu.
  • 0 (0 voturi)    
    Fals! (Vineri, 24 iunie 2016, 10:56)

    cerceteaza [utilizator]

    Iar se emit pareri personale pe post de adevaruri!
    Va amintesc interventia Comisiei Europene in 2012 in treburile Romaniei cu ocazia conflictului cu Basescu, cand Ponta a fost nevoit sa incheie o intelegere de 11 puncte cu Seful comisarilor Barroso.
    Cand Comisia Europeana vrea, intervine.
  • 0 (0 voturi)    
    i (Vineri, 24 iunie 2016, 17:38)

    AurelDeleanu1 [anonim]

    nu ai cum sa fii in psd si sa fii prea dotat intelectual