Doua proteste sunt anuntate joi seara in Piata Universitatii impotriva recentelor decizii controversate ale Parlamentului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2016, 13:52 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Universitatii
Foto: Hotnews
Doua proteste sunt anuntate, pe Facebook, joi seara, in Piata Universitatii din Bucuresti, in zona "Fantanii", dupa mai multe decizii controversate adoptate de Parlament in ultima perioada, printre care dezincriminarea conflictului de interese pentru angajarea de rude sau permiterea continuarii mandatului de ales in cazul unei condamnari la inchisoare cu suspendare.

La cele doua chemari la protest - "La Brutarie" si "Catuse inainte de paine" - si-au anuntat participarea, in total, circa 2.300 de persoane.

"Parlamentul profita ca suntem topiti de caldura si ne-o trage din triaj", scrie pe pagina "Catuse inainte de paine", in care este acuzata dezincriminarea conflictului de interese pentru cei care si-au angajat rudele, proiectul de superimunitate a avocatilor, legea pensiilor speciale pentru alesii locali si inchiderea Dosarul Diaspora referitor la organizarea votului pentru prezidentiale, dupa ce Parlamentului nu a permis inceperea urmaririi penale impotriva fostului ministru de Externe Titus Corlateanu.

Cele doua proteste sunt anuntate la ora 18.00.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18405 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 23 iunie 2016, 13:59)

    UncleBob [utilizator]

    Ar trebui sa iasa toti cei care sunt nemultumiti! S-a furat ca in codru in ultimii 27 de ani tocmai pentru ca nimeni nu le-a spus nimic. Acum este momentul potrivit. Niciodata nu e prea tarziu!
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bine! (Joi, 23 iunie 2016, 17:04)

      IonutStoica1 [anonim] i-a raspuns lui UncleBob

      Tu iesi?
      • 0 (0 voturi)    
        Daca as putea... (Joi, 23 iunie 2016, 18:32)

        UncleBob [utilizator] i-a raspuns lui IonutStoica1

        Sunt de multi ani plecat din tara, dar cu siguranta as fi acolo daca as putea. Vreau din tot sufletul sa avem o tara mai buna, sa ma intorc inapoi si sa nu imi para rau ca am facut-o...
  • +2 (4 voturi)    
    Succese (Joi, 23 iunie 2016, 14:04)

    xrogo [utilizator]

    !!!
  • +3 (3 voturi)    
    bravoooo (Joi, 23 iunie 2016, 14:44)

    coloneze [utilizator]

    ieri au facut o schema, nu au trecut in acelasi timp si superimunitaytea avocatilor cu conflictul de interese ca sa nu irite puternic si ca sa testeze strada. in acelasi timp, au modificat lewgea notarilor in care ii absolva de raspundere penala pe unele acte, desi CCR ul a fost clar cand a spus parlamentarilor ca ei sunt functionari publici dpv penal, indiferent de modificarile legislative
  • +1 (1 vot)    
    IMPOTRIVA CUI? (Joi, 23 iunie 2016, 15:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noi nu avem Parlament ci doar o adunatura de penali si complici la furt care ar trebui alungati cu PIETRE, JUDECATI si condamnati pentru regimul CRIMINAL din Romania. Hoti care voteaza legi pentr hoti si pentru a-si clientela lor. Ar trebui sa infunde TOTI puscariile asa cum ar merita, daca Justitia nu i-ar apara.
  • 0 (0 voturi)    
    La basca ... (Joi, 23 iunie 2016, 16:51)

    mopsu [utilizator]

    adica nu-i doare nicaieri, sunt siguri ca vor fi alesi de populatia saracita, la alegerile din toamna... Uitati-va la fripturistul nicolicea, la ciutacu, care-l aduce pe sticla pe fostul dobritoiu, condamnat... Ce vrem ?
  • 0 (0 voturi)    
    marcut2@YAHOO.COM (Joi, 23 iunie 2016, 22:06)

    MarcuCornel [anonim]

    cea mai mare prostie.daca se iese in strada iesiti si schimbati capii din parchete si justitie,care s-au dovedit nedrepti,iesiti in strada si cereti asa cum noi alegem primarul si parlamentarul ,si aceste parchete si judecatori sa-si alwaga .daca ii lasam pe a;lti sa-i aleaga in veci nu v-om vedea dreptate.