Colegiul Medicilor, suparat pe declaratiile ministrului Sanatatii privind organizarea feudala a sistemului: Personalul din sanatate este indreptatit sa fie mandru, sa fie demn

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2016, 18:42 Actualitate | Esenţial

Spital din Romania
Foto: Stirile ProTV
Colegiul Medicilor a transmis, vineri, intr-un comunicat, nemultumirile privind declaratiile ministrului Sanatatii, Vlad Voiculescu, care a comparat sistemul de Sanatate cu o feuda medievala. O reactie a venit si din partea Federatiei "Solidaritatea Sanitara", care s-a declarat uimita de declaratiile ministrului, considerand ca reflecta "mai curand starea de necunoastere a echipei ministeriale decat lipsa unor date relevante in domeniu".

Colegiul Medicilor a transmis ministrului Vlad Voiculescu, prin intermediul unui comunicat de presa remis vineri agentiei Mediafax ca "personalul din sanatate este indreptatit sa fie mandru, sa fie demn, sa fie autonom in profesie, pentru sa singura relatie cinstita in sistem si nepoluata inca este cea dintre noi si pacientii nostri. Si daca asta inseamna sa fii feudal, da, cu mandrie suntem!".

Raspunsul vine dupa ce ministrul Sanatatii a declarat ca sistemul de Sanatate functioneaza ca o feuda medievala. "Primul gand care-mi vine in minte cand ma gandesc la sistemul de sanatate este cuvantul feudal. Este o feuda de sus pana jos si intr-un sistem feudal e mai putin vorba despre oameni, despre oameni buni sau rai, este vorba de sistem si despre pastrarea feudei, a privilegiilor. Este un sistem feudal si sper ca pana la sfarsitul acestui mandat sa destructuram cateva lucruri", a declarat Voiculescu miercuri, in cadrul discutiilor care au avut loc dupa proiectia unui film despre reteaua citostaticelor.

Colegiul Medicilor mai spune ca, vizavi de relatia doctor-pacient si a actului medical, "au aparut jocuri de interese, manevre economice, manipulari mediatice, malversatiuni financiare, dezinformari mediatice, care nu au nimic de-a face cu relatia fundamentala in sanatate: medic-pacient. Politicul induce de zeci de ani, in mod constient sau inconstient, deliberat sau intamplator, ideea ca doar el poate garanta cetatenilor, prin reglementari, sanatatea natiunii si a individului".

Reprezentantii medicilor mai spun ca "singura sursa solida, de nadejde, de perspectiva competenta si in mare parte libera din sistem, este resursa umana".

Nu in ultimul rand, Colegiul Medicilor mai transmite un mesaj ministrului Voiculescu in care il indeamna sa se alieze cu personalul din sanatate si cetatenii.

"Daca va manifestati interesul pentru destructurarea retelelor infractionale sau cu potential infractional, daca va manifestati interesul pentru sanatatea natiunii, cu respect, Domnule Ministru, va rog sa va detasati de gandirea structuralist-politica a unui inalt functionar public si sa va aliati cu cele doua categorii fundamentale ale sistemului sanitar: personalul din sanatate si cetatenii", se mai arata in comunicat.

La randul sau Federatia "Solidaritatea Sanitara" s-a declarat uimita de declaratiile ministrului, considerand ca reflecta "mai curand starea de necunoastere a echipei ministeriale decat lipsa unor date relevante in domeniu".

"Mai mult decat atat, unele dintre informatii nu le cunoasteti deoarece fie nu ati dorit sa le cunoasteti, fie consilierii dvs. v-au impiedicat sa faceti acest lucru, din moment ce Federatia 'Solidaritatea Sanitara' din Romania vi le-a transmis deja de ceva vreme, asa cum va vom indica in continuare, anexand si documentele doveditoare pentru afirmatiile noastre!  Absenta dorintei de dialog de care dati dovada, dublata de incalcarea prevederilor legale in domeniu si de diferite parti-pris-uri sindicale sau ONG-iste dovedite de unii dintre consilierii dvs., au condus la o stare de izolare care genereaza necunoastere", arata Federatia.

Federatia sustine ca numarul de medici din sectorul public de sanatate poate fi calculat foarte simplu, utilizand bazele de date folosite de ei, impreuna cu Ministerul Muncii, pentru calculul corectiilor salariale care au stat la baza elaborarii OUG nr. 20/2016: "Daca acest lucru nu poate fi facut de consilierii domniei voastre atunci o facem noi, asa cum am facut-o si pentru Ministerul Muncii, cand am identificat principalele probleme ale sistemului sanitar si impreuna am gasit cateva solutii pentru rezolvarea unora dintre probleme."

Potrivit sursei citate, din aceeasi baza de date pot fi aflate si salariile medicilor, fiind posibile totodata analize comparative intre diferite spitale.
 
"Faptul ca nu cunoasteti numarul de garzi ale medicilor nu poate fi in nici un caz o scuza, din moment ce aveti toate parghiile administrative la indemana! De la fiecare DSP puteti obtine liniile de garda aprobate pentru fiecare unitate sanitara din judet (informatie care se gaseste deja la Ministerul Sanatatii) iar la nivel fiecarei unitati sanitare publice, aflata fie in subordinea fie in coordonarea sau sub controlul Ministerului Sanatatii, se afla graficele lunare de garzi, in baza caruia pot fi lesne calculate numarul de garzi efectuate de fiecare medic", spune organizatia sindicala.
 
Semnatarii scrisorii il acuza pe ministrul Sanatatii ca nu a dat curs solicitarilor de dialog: "Cu alte cuvinte, in timp ce dvs. afirmati ca nu cunoasteti cate garzi fac, medici din sistemul de sanatate romanesc raspund plini de solicitudine la intrebarile noastre pe aceasta tema, pentru ca noi sa putem oferi in continuare informatii pe care Ministerul Sanatatii nu poate sa le obtina, desi are parghiile administrative necesare!
 
Va amintim ca in loc sa dovedeasca deschidere pentru rezolvarea in comun a acestei probleme, echipa pe care-o conduceti a preferat sa nu ne raspunda la materialele transmise pe aceasta tema, incalcand procedurile aplicabile in domeniul comunicarii institutionale, si sa se inconjoare (sa va inconjoare) de tacere!

Dupa cum puteti constata, domnule ministru, lipsa de transparenta in actul de administrare si ignorarea regulilor de dialog social v-au condus la aceasta situatia de necunoastere!"
 












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
6534 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    acelasi (Vineri, 17 iunie 2016, 18:51)

    ValentinV [utilizator]

    Acelasi personal medical care te trimite acasa fara sa acorde suficienta importanta pacientului (considerand ca unii au doar o banala raceala sau ca cei in varsta oricum nu mai merita toata atentia), acelasi personal care iti spune ca ai nu stiu ce si dupa ce apare plicul brusc nu mai ai nimic serios si esti bine, acelasi personal care te trimite sa iei medicamentele de la farmacie atunci cand esti internat, acelasi personal care s-a complacut cu sistemul actual de atatia ani...? Intreb si eu..
  • +21 (29 voturi)    
    cum sa nu (Vineri, 17 iunie 2016, 18:55)

    mavis [anonim]

    cand le mureau pacientii de la infectii, cu zecile de mii, sutele de mii, erau tot 'mandri, demni'? Titlul de doctor, medic, asistent, profesor, lautar, ministru etc etc nu inseamna automat ca esti demn, iar personalul medical din Ro, prin tacere/complicitate, a aratat clar ca este parte din tragedia prin care au trecut atatia bolnavi.
  • +14 (18 voturi)    
    Incep represaliile?Se pare ca doctorilor le plac (Vineri, 17 iunie 2016, 19:12)

    Consta [utilizator]

    dezinfectantii Hexi, citostaticele bine motivate de companii si conditiile din spitalele romanesti, caci prea lupta sa nu se schimbe nimic in sanatate....

    In rest, uite ca nici ei n-au spus exact cati sunt :).
  • +20 (22 voturi)    
    colegiul medicilor... (Vineri, 17 iunie 2016, 19:16)

    pehash [utilizator]

    ca dovada ca este de tip feudal, actualul presedinte al Colegiului Medicilor, Gheorghe Borcean, a fost vicepresedinte din 1998 pana in 2015! 17 ani!..

    si vorbim de acel "Colegiu" de unde colegul Vasile Astarastoaie nu s-a dat dus decat dupa ce a fost condamnat definitv (cu suspendare..) si era acuzat printre multe altele ca se incapatana sa cumuleze nspe functii pentru care ar fi trebuit sa lucreze cu norma intreaga cate 5 zile.. pe zi...
  • +17 (21 voturi)    
    oamenii isi apara feudele.... (Vineri, 17 iunie 2016, 19:29)

    ilex2013 [utilizator]

    Nu cred ca ministrul sanatatii a exagerat cu ceva. Azi dimineata am fost sa-mi fac niste analize, n-am reusit..Sistemul informational nu functiona, calculatoarele laboratorului cazusera, personalul medical scruta orizontul asteptand informaticianul, holul era plin de pacienti care asteptau de o ora sa se intample ceva in contextul in care recoltarile se fac numai doua ore pe zi - intre 8 si 10. Si asta este doar un exemplu. In rest ma bucur ca personalul medical este mandru si demn ca le mor pacientii cu zile...si ca ministrul habar n-are cat de minunat e totul....numai salariile ii nemultumesc in rest totul e perfect.
  • +15 (21 voturi)    
    Vai ce sensibili sunt "atarnatii " din sistem (Vineri, 17 iunie 2016, 19:30)

    Plagarus [utilizator]

    Li se spune un adevar trist,evitat de toti deminitarii si gata sunt lezati,bietii " eroi " ramasi la vatra doar din interes material (nn informal ) sau din cauza varstei.
    Spitalele şi secţiile sunt conduse de către medici apropiaţi de vârsta pensionării, care, de cele mai multe ori, lasă locul odraslelor şi pilelor care nu au altă iscusinţă sau dorinţă decât de a ajunge mai sus pe scara ierarhică.
    Anual întră în sistem 3000 de medici și ies aproximativ 3500 (prin migrație, pensionare ).
    De la aderarea RO la UE au plecat peste graniţă peste 45.000 de angajaţi din sistemul de sănătate românesc, dintre care 28.000 de medici şi 17.000 de asistente
    Cu mici excepţii, în RO se practică medicina de acum 25-30 ani, politicienii sunt descurcăreţi şi se tratează la Viena,
  • +14 (20 voturi)    
    Are dreptate (Vineri, 17 iunie 2016, 19:44)

    ipolitic [utilizator]

    Colegiul Medicilor sa fie suparat. Relatia medic-spaga-pacient este sfanta, nu-i de nasul unui contopist. Cat despre feudalism, e numai pe jumatate adevarat.
    Adica, numai pacientul e cu "io bag", chirurgul e cu "io scot", de musai ori ba.
    • +5 (7 voturi)    
      spaga (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 10:45)

      ion roata [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      "(...) singura relatie cinstita in sistem si nepoluata inca este cea dintre noi si pacientii nostri".

      Orice mafiot ar fi mandru de membrii acestui colegiu.
  • +7 (13 voturi)    
    Well .. ministrul a fost bland, ei sunt ciocoi (Vineri, 17 iunie 2016, 19:52)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well .. ministrul a fost bland, ei sunt ciocoi pur sange, pusi doar pe strans spaga.

    Iar despre mandria ciocoiasca putem spune multe, mandri si ingamfati cu pacientii, ligai pe langa cei puternici.

    "Solidaritatea" se lanseaza in plangeri indelungi pentru ca nu au reusit ei primii sa-l linguseasca pe Ministru ! iau luat niste ONG-uri fata ... lasa-ti domn' Ministru ca va spunem noi cati suntem in cautare de ciolan carnos gustos ... noua sa ni-l dati ... nu care cumva sa scape vreun pacient ne vamuit, ne scotocit, nespaguit de noi ... este mare pacat ... dom' Ministru ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +12 (14 voturi)    
    da da da (Vineri, 17 iunie 2016, 20:11)

    Nevermind [utilizator]

    Marsh. Dialog ar trebui sa aiba cu medicii care-si fac treaba, nu cu sulfele din diferite organizatii care-si apara functiile si afacerile de la stat, cu statul.
  • +11 (15 voturi)    
    Sistemul medical functioneaza ca o feuda medievala (Vineri, 17 iunie 2016, 20:21)

    nlln [utilizator]

    Ministrul Sanatatii a spus adevarul.
    Intrebati toti medicii care au plecat despre motivul care i-a determinat sa ia aceasta hotarare.Nu intotdeauna salariul mizarabil a fost motivul principal.
    Da, sistemul medical romanesc functioneaza ca o feuda medievala.
    Numarul garzilor efectuate de medici reprezinta o cu totul alta problema. Foarte serioasa si foarte grava.
    De ce accepta Colegiul Medicilor ca un medic sa ramana in garda dupa o zi de lucru iar ziua urmatoare este tot la spital? Poate cineva lucra de azi de la ora 8 dimineata pana maine la ora 15 dupa amiaza?
    De ce accepta Colegiul Medicilor ca un medic desi lucreaza in sistem public, adica la stat , sa isi plateasca personal asigurarea de malpraxis?
    Si multe , foarte multe alte probleme.De fapt cred ca sistemul medical are doar probleme.
    Inca o data, Ministrul Sanatatii are dreptate.
  • +10 (14 voturi)    
    Se simt (Vineri, 17 iunie 2016, 20:30)

    MSMS [utilizator]

    Cum sa nu, imediat au sarit sacalii. Despre ei este de fapt si vorba. E numai lapte si miere in sistemul medical romanesc, ca de aia pleaca pe capete medicii, de bine ce este.
    Garzi.... Mergeti la spitalul Judetean din Timisoara si vedeti cati rezidenti sunt de garda si cati apar oficial.
    Restul sunt cu forta, garda neplatita.
    Ministrul asta clar ii deranjeaza, e un pericol pentru viesparele din sistemul romanesc
  • -6 (12 voturi)    
    proiectie film reteaua citostaticelor (Vineri, 17 iunie 2016, 21:36)

    chloe [utilizator]

    Domne ce succes are filmul asta !De cand ministru este
    "eu sunt Vlad" se tot da filmul ba pe la HBO sau prin diverse alte locuri.
    Poate ca sistemul medical romanesc este de tip feudal dar si ministrul este inconjurat de consilieri incompetenti care nu stiu nimic despre sistem sau despre cum ar trebui sa fie sistemul.
    Ministru se pare ca s-a izolat si se uita si se tot uita la proiectia filmului care chipurile pe el l-a facut ministru dar pe oricare alt cetatean l-ar fi trimis cel putin la o discutie cu politia.
    Din cate inteleg eu ministrul vrea sa schimbe o feuda cu alta, adica sa scapam de cei vechi batrani si .. si sa-i inlocuim cu cei noi, ca el si consilierii lui scoliti toti pe afara pe baniii nu stiu cui (Soros ?) care nu se pricep la nimic dar se pricep la toate siau cu eventual alti medici (ciocoii noi) chipurile nemultumiti si reformisti dar in realitate frustrati si nemultumiti ca nu au prins si ei ceva din feuda.
    • +3 (5 voturi)    
      . (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:04)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui chloe

      Ti-a plecat neuronul de Rusalii la mare? Sper ca nu are doar bilet dus.
  • +7 (9 voturi)    
    SISTEMUL SANITAR ESTE FORMAT (Vineri, 17 iunie 2016, 22:26)

    arheopterix [utilizator]

    De fapt , din doua sisteme ..1-,,.SISTEMUL,, ce include marile clinici universitare (cu grila de salarizare superioara si ciubucuri asisderea ) , aici conduc satrapi ,,feudali ,, cu toate trasaturile specifice (autoritate absoluta , aroganta si transmitere ereditara a mosiei ) si restul ..Adica 2-.OASTEA DE TARA , Grila de salar micuta , ciubuc asisderea , Dotare materiala la limita de jos, clienti care ,, nu-si permit la Bucale ,,. E un balet mecanic , in care Nr1 tolereaza pe Nr 2 pentru ca altfel ,,sarantocii ,, I-ar invada si pune la lucru ,,moca ,,pe gingasii feudali preocupati de a da ingrijiri celor cu dare de mana . Nr 2 accepta de nevoie rolul ingrat de ruda saraca ...Ar fi multe de dezvaluit , dar ma tem ca plictisesc.Fericiti cei saraci cu duhul ...adica bolnavii care habar nu au in ce morisca intra .