VIDEO Accident grav pe DN 1: Un autocar care transporta copii, supraincarcat, s-a rasturnat intre Brasov si Fagaras. 4 adulti au murit, un ranit este in stare grava

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2016, 13:11 Actualitate | Esenţial

Autocarul rasturnat
Foto: Captura Digi 24
Un autocar care transporta 28 de copii si 3 adulti s-a rasturnat, vineri, in jurul pranzului, pe DN 1, intre Brasov si Fagaras, pe drumul dintre localitatile Vladeni si Persani. Un copil si 3 adulti au murit in accident, iar 26 de raniti au fost transportati la spitale din Brasov, unul dintre ei fiind in stare grava, potrivit datelor comunicate de Ministerul Sanatatii. Din declaratiile martorilor accidentului, autocarul ar fi fost supraincarcat in momentul accidentului - avea o capacitate de 21 de locuri pe scaune, insa transporta 31 de persoane. Autocarul venea de la Iasi si se indrepta spre Arad, unde copiii urmau sa participe la un festival. El fusese inchiriat de reprezentanti ai Palatului Copiilor din Iasi de la o firma privata. Autoritatile din Iasi au dispus controale atat la sediul firmei de transport cat si la Palatul Copiilor, iar Parchetul de pe langa Curtea de Apel Brasov a deschis un dosar penal in rem pentru ucidere din culpa si vatamare corporala.

---------------------------

Ora 20:30 Directoarea Palatului Copiilor din Iasi: Sunt incertitudini in lista copiilor din autocarul rasturnat in Brasov

Ora 18:19: Toti cei 4 oameni care si-au pierdut viata in accident sunt adulti, au declarat surse medicale pentru Hotnews.ro. Informatia a fost confirmata oficial de Ministerul Sanatatii. Cea mai tanara victima are 20 de ani. Informatiile initiale erau ca 3 adulti si un copil si-au pierdut viata.

Ora 17:23: Potrivit Registrului Auto Roman, autocarul avea autorizatie pentru 25 de locuri. (Mediafax) Ministerul Sanatatii a anuntat ca autocarul transporta 31 de persoane.



Ora 16:05: Parchetul de pe langa Curtea de Apel Brasov a deschis dosar penal in rem pentru ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa in cazul accidentului.

Ora 16:02: Autocarul rasturnat era inchiriat de reprezentantii Palatului Copiilor din Iasi de la o firma privata. Autoritatile din Iasi au dispus controale atat la sediul firmei de transport, cat si la Palatul Copiilor, a declarat prefectul de Iasi, Marian Grigoras, citat de Mediafax.

Ora 15:33: Ministerul Sanatatii: 26 de raniti in accident, toti au fost transportati la spitale din Brasov - 5 la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judetean, 12 la Spitalul de Pediatrie, 4 la Spitalul Militar si 4 la Spitalul Sf. Constantin.

Ora 15:15: Ministerul Sanatatii: 24 de raniti au fost transportati la spitale din Brasov, unul singur este in stare grava. 5 raniti au fost transportati la Spitalul Judetean Brasov, 10 la Spitalul de Pediatrie, 5 la Spitalul Militar si 4 la Spitalul Sf. Constantin.

Ora 15:08: Prefectul Brasovului: Toate victimele decedate au fost descarcerate. Traficul in zona accidentului este in continuare blocat.

Ora 14:42: Ministerul Sanatatii: Autocarul rasturnat transporta 28 de copii si 3 adulti. Martori ai accidentului au declarat la Digi 24 ca autocarul era prevazut cu doar 21 de locuri pe scaune.

Ora 14:40: Ministerul Sanatatii anunta ca doi raniti sunt in stare foarte grava, un ranit in stare grava, iar ceilalti sunt raniti usor. Toate victimele aflate in stare grava vor fi transportate la spitale din judetul Brasov, iar un elicopter al Ministerului Afacerilor Interne va transporta pacienti la Bucuresti, daca va fi necesar.

Ora 14:33: Autocarul se indrepta spre Arad, unde copiii urmau sa participe la un festival.

Ora 14:30: Adriana Paladia, purtator de cuvant al Ambulantei Brasov: 21 de raniti au fost preluati de ambulante si sunt in drum spre spital. Ranitii au traumatisme multiple si sunt constienti. Un ranit este in stare foarte grava.

Ora 14:26: Traficul este blocat, in zona accidentului s-a format o coloana de masini. Politia rutiera a deviat circulatia pe o ruta alternativa.

Ora 14:05: 22 de copii raniti, dintre care 16 ar fi in stare grava, scrie publicatia locala Brasovultau.ro.

Ora 14:00:
Klaus Iohannis, mesaj pe Facebook: "Am aflat cu tristete despre accidentul petrecut pe drumul intre Brasov si Fagaras. Sper in insanatosirea grabnica a tuturor celor raniti si imi exprim sincere condoleante pentru familiile celor care au pierit. Am luat legatura cu autoritatile, care fac tot posibilul pentru limitarea consecintelor si acordarea ajutorului la fata locului."

Ora 13:53: 6 salvari cu raniti au plecat spre spitale din Brasov.

Ora 13:45: Doi dintre raniti sunt in stare foarte grava. La locul accidentului se afla 11 ambulante. (Agerpres)

Ora 13:39: Din primele informatii, autocarul ar fi avut prevazute doar 21 de locuri, insa transporta aproape 30 de persoane, iar accidentul s-ar fi produs din cauza neadaptarii vitezei intr-o curba. (Digi 24)

Ora 13:35: Ciprian Sfreja, purtatorul de cuvant al IPJ Brasov, la Digi 24: Sunt raniti incarcerati, se intervine pentru descarcerarea acestora.

Ora 13:31: Autocarul venea dinspre Iasi si s-a rasturnat intr-o curba periculoasa, unde se circula cu limita de viteza si au loc accidente frecvent.

Ora 13:22: 14 raniti in accident, declara Adriana Paladia, purtatorul de cuvant al Ambulantei Brasov. In functie de gravitate, se va hotari ce raniti vor fi transportati la spitale cu elicopterul.

Din primele informatii, autocarul a iesit de pe carosabil si s-a rasturnat, scrie Brasovultau.ro.

Trei echipaje SMURD si o ambulanta s-au deplasat imediat la fata locului, dar au fost chemate si elicoptere care sa ii transporte pe raniti.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
41913 vizualizari
  • +35 (45 voturi)    
    regii soselelor (Vineri, 17 iunie 2016, 13:49)

    rsbl [utilizator]

    Soferii de autocar si microbuz, acesti regi ai soselelor care nu tin cont de reguli ar trebui controlati si pedepsiti drastic.
    Insa asa e la noi, ne multumim ca mai incapem 1-2 in microbuz/autobuz pana la destinatie si ca ajungem cu cateva minute mai repede multumita meseriasului de la volan.
    Politia se face ca nu vede, autoritatile din transport se uita dupa avioane cu mainile in buzunar ...
    • +27 (49 voturi)    
      soferi cu caracter (Vineri, 17 iunie 2016, 14:06)

      OvidiuFilip [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      Mai lasa soferii..uitate la patroni care le cere sa faca lucruri inlegale...si care nu baga bani in masini,si trec pe la itp ca prin branza...eu sunt sofer de autobuz care respect legile ,si vad la patronul meu cum nu respecta legile si isi baga bani in buzunar,si nu baga un ban in masini...sunt singurul din firma care ma cert cu el pe baza problemelor de inegalitati care le face...astept sa fiu dat afara intr o zii..
      • +9 (13 voturi)    
        Dvs. aveți si caracter și curaj (Vineri, 17 iunie 2016, 15:22)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuFilip

        Sunteți de admirat (mda, și de concediat probabil d.p.d.v. al patronului).
        Dar câți dintre colegii dvs. (de meserie, nu de angajator) gândesc și mai ales procedează ca dvs? Poate dacă ați fi mai mulți n-ar fi cazul să vă temeți acum pentru job...
      • +8 (12 voturi)    
        corect! (Vineri, 17 iunie 2016, 15:29)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuFilip

        In plus, ii obliga pe soferi sa scoata timpi de transport foarte mici, supraincarca masinile, etc.
        Raul trebuie taiat de la radacina.
      • +5 (15 voturi)    
        nu astepta... (Vineri, 17 iunie 2016, 15:50)

        villa [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuFilip

        .. aduni probe si te duci cu ele la politie - sau preferi sa mai moara niste oameni, dar tu sa iti pastrezi job-ul in continuare?
        • 0 (0 voturi)    
          hai ca esti amuzant (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 1:05)

          keenox [utilizator] i-a raspuns lui villa

          Si politia ce crezi ca o sa faca? :)) ii doare pe ei undeva
      • +5 (13 voturi)    
        accident (Vineri, 17 iunie 2016, 16:00)

        calic [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuFilip

        Domnule sofer !

        Dumnevoastra aveti dreptul sa Nu va urcati la volan din momentul cand sesizati ca este o problema la autocarul pe cal urmeza sa munciti !
        Dv. trebuie sa sesizati "patronul " administratorul de transport al societati unde lucrati de problemele aparute la autocarul pe care lucrati , este indicat sa aduceti la cunostinta problemele observata .. Nu astepta sa te dea afara .. prezinta demisia de onoare cu mentiuni speciale !
        • 0 (4 voturi)    
          usor (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 1:07)

          keenox [utilizator] i-a raspuns lui calic

          Usor de zis cand n-ai familie de crescut acasa. Oamenii astia care indura astfel de chestii crezi ca stau de bine ce le e?
      • -1 (11 voturi)    
        cate denunturi ati facut la DNA? (Vineri, 17 iunie 2016, 16:38)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuFilip

        sau in alta parte?
    • +1 (7 voturi)    
      Pare un autobuz școlar. (Vineri, 17 iunie 2016, 16:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Din imagini pare un autobuz școlar destinat să ducă la școală copii din cadrul unei comune și nu ă circule interurban cu viteze mari.Pe asemenea autobuze nu sunt șoferi experimentați pentru circulație interurbană,pe distanțe mari.Vine vara și microbuzele școlare încep să facă curse în beneficiul borfașilor politici și ultimele alegeri au arătat că au rămas în funcție și încearcă să recupereze cheltuielile pentru alegeri.Apropo,câți flotanți mai sunt în localitățile unde au votat și și-au schimbat în ajun domiciliul?
      • 0 (2 voturi)    
        Ma intreb... (Vineri, 17 iunie 2016, 18:29)

        Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Daca si aici politicienii sunt vionvati.... inseamna ca sunt niste zei.... Amesteci lucrurile, fara sa ai vreo justificare, ar fi bine sa fii mai obiectiv si sa lasi manipularea!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Criterii inventate de tine pe loc (Vineri, 17 iunie 2016, 18:55)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Atât timp cât mașina respectivă avea o clasificare de la Registrul Auto, scrii doar ca să te afli în treabă.
  • +27 (49 voturi)    
    Romanii trebuie sa aleaga. (Vineri, 17 iunie 2016, 13:57)

    Lok [utilizator]

    Vor drumuri decente ca in occident sau o pita inmanata de Dragnea.

    Foarte trist.
    • +13 (23 voturi)    
      Nu e vorba aici de sosele (Vineri, 17 iunie 2016, 14:15)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      (sunt proaste, da, dar asta nu explica si nu scuza).

      E un accident provocat in parte de indolenta si incompetenta autoritatilor care dau permise oricui.

      In rest, e prostie (din partea soferului) si nefericire.

      Sa speram ca nu e nimica foarte serios, totusi.
      • +10 (16 voturi)    
        hmmm (Vineri, 17 iunie 2016, 14:37)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        este si vina autoritatilor... drumurile proaste duc la accidente.
        si soferii care iau la pitesti carnetul de asemenea cum ai spus...
        acum sa vedem ce zice politia... da cel mai probabil soferul se credea schumacher...

        nu inteleg ultimul tau comentariu.... sunt deja 4 morti
      • +2 (10 voturi)    
        E vorba si de drumuri. (Vineri, 17 iunie 2016, 14:51)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Autostrazile fata de drumurile express au mult mai putin accidente per km parcursi.
        • +3 (13 voturi)    
          Autostrazi (Vineri, 17 iunie 2016, 15:22)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Nu stiu romanii sa conduca pe autostrazi. Cand o sa le avem o sa apara si Mega Accidentele.
      • +2 (6 voturi)    
        CUm ar putea (Vineri, 17 iunie 2016, 15:24)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        să nu fie „nimica foarte serios” când sunt patru morți, printre care un copil. și 3 răniți în stare gravă?
    • +1 (5 voturi)    
      Factori si rezultat (Vineri, 17 iunie 2016, 14:48)

      GCI [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Un comentariu este despre soferi, altul despre drumuri, altul despre patroni... etc

      Propun sa le adunam pe toate:
      soferi + drumuri + patron + masina = dezastru

      Acum, daca soferii sunt decenti si nu incarca microbuzul peste capacitatea de transport, punem la soferi 0

      Daca drumurile nu au gropi si sunt semnalizate corespunzator, punem la drumuri 0

      Daca patronul respecta legea si asigura conditii decente (bilete, intretinere masini), punem 0

      Daca masina e intr-o stare buna, punem si la ea 0.

      Deci, daca totul e ideal => dezastru = 0

      Dar:
      - nu toti soferii sunt corecti
      - drumurile au probleme
      - patronii nu investesc in masini noi
      - masinile vechi au peste 900000km de functionare - cine stie daca au schimbat vreo piesa in 10 ani la cum trosnesc...

      Din pacate, primul care ar trebui sa stie la ce risc se supune este soferul iar el trebuie sa ia decizia daca a merge pe un drum prost cu pasageri extra intr-o masina nesigura chiar merita.

      Urmatorul pe lista e pasagerul: de ce draq te mai sui in microbuzul ala daca vezi ca e plin si se descompune in mers?

      Urmatorul: daca nu se prinde de ce nu are soferi si nici pasageri, atunci e un idiot (adica patronul). Punand siguranta oamenilor in pericol, ar trebui dat in judecata.

      Din pacate, abia in ultimul rand e politicianul care oricum nu se plimba cu microbuzul si nu cunoaste problema... daca i se aduce la cunostinta si nu reactioneaza prin mobilizarea fortelor locale (politie/tribunal), abia atunci ar trebui blamat si investigata orice problema de coruptie legata de firmele care transporta pasageri.
    • -4 (6 voturi)    
      de ce nu se poate si "pita" si drumuri? (Vineri, 17 iunie 2016, 14:51)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu la "pita' lui Dragnea ma refer, nu la jignirea aia aruncata din coltul mustatii la adresa tuturor romanilor. Dar de ce sa nu se poata si una si alta?

      Ar mai fi o problema, n-as pune pe primul loc calitatea drumului ca fiind cauza accidentului. Vorbim de o zona de munte, unde soseaua este... "serpuita".
      • 0 (8 voturi)    
        Oricare ar fi fost circumstantele... (Vineri, 17 iunie 2016, 15:22)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

        Alesii penali sunt de vina pentru 50% din accidente... si ma refer la toti PDL PNL PSD PCR.

        Autostrazile de o densitate modesta cum ar fi Austria reduc la jumatate nr de accidente. Tu crezi ca soferii lor is mai rasariti si ca pana si ai nostri conduc diferit inafara pentru ca occident??? Au drumuri.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Road_traffic_safety#Statistics
        • +1 (1 vot)    
          LoL (Vineri, 17 iunie 2016, 19:29)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          De ce nu sunt vinovati aia care i-au ales?
      • +4 (6 voturi)    
        Lok (Vineri, 17 iunie 2016, 15:29)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

        se referea strict la „pita” lui Dragnea - jignitoare, cu iz de amenințare și șantaj, adică de mită electorală. Unii agaranția unei vieți demne, sigure, normale - și mult mai ieftină pentru „ofertant”...
    • +8 (12 voturi)    
      Regim criminal (Vineri, 17 iunie 2016, 15:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Banii pentru sosele au fost furati in mod constant de mafia rosie care jefuie tara de 25 de ani. Post comunistii si progeniturile lor au mii de morti pe constiinta. Regimul criminal securist,indiferent de culoarea politica ar trebui sa plateasca pentru morti !! Pina si criminalul Iliescu e inca liber, insa !
    • -2 (10 voturi)    
      pai in SUA (Vineri, 17 iunie 2016, 16:41)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      cu asa o retea de autostrazi nu sunt accidente? sau crezi ca asta le rezolva pe toate?
      • +1 (1 vot)    
        Sunt dar din alte motive (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 3:49)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        RIP cei morti.
  • +10 (14 voturi)    
    Lipseau parapetii... (Vineri, 17 iunie 2016, 14:14)

    unTaran [utilizator]

    si radarele laser. Cu siguranta ca nu a adaptat viteza la conditile de trafic, alo politia,,,,,,alo politia...alo......
  • -20 (38 voturi)    
    elicopterele (Vineri, 17 iunie 2016, 14:20)

    Eugen_ [utilizator]

    Unde sunt elicopterele acum, domnule Arafat? Tot prin republica Moldova zboara, carand bosorogi de 85 de ani? Cati raniti, cate vieti puteau salva acum cei 4 eroi romani prabusiti pe teritoriul altui stat, facand o treaba pe care respectivul stat nu e in stare s-o faca?

    Tot aud la stiri ca s-au solicitat elicoptere. Probabil dureaza pana ajung de la Chisinau si de la Balti.

    Sa va fie rusine, copiii mor si voi trimiteti elicopterele sa plimbe rusi, pardon, "cetateni moldoveni"! Dati-va demisia, e a n-spea oara cand subalternii dvs. isi dovedesc incompetenta. Inseamna ca nu-i puteti controla.

    Si pentru ala de la Cotroceni, rusine bai manechinule! Copiii mor si tu scrii mesaje pe Facebook. Misca-ti ba fundul pana la locul accidentului. Sau nu poti, ca pana se gateste doamna presedinte se face seara...

    Imi este rusine ca sunt roman. Azi, pentru prima data, recunosc acest lucru. Nu-mi era rusine de tiganii romani care cersesc prin occident, insa cu asa conducatori precum Arafat si Iohannis, mai preocupati sa isi salveze propriul fund, chiar imi este rusine.
    • +10 (18 voturi)    
      ai sa ajungi "bosorog"! >: (Vineri, 17 iunie 2016, 14:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

      Sper ca atunci urmasul lui Arafat iti va ASCULTA "sfaturile", in ce te priveste!

      MULTI nesimtiti, pe lumea asta...!! >:
  • +10 (22 voturi)    
    - (Vineri, 17 iunie 2016, 14:20)

    seoirse [utilizator]

    cand se mai termina cu criminalii astia de soferi care omoara oamenii mai ceva ca in razboi???? si adultii din masina de ce nu I-au strigat dobitocului sa incetineasca?? mai terminate cu devierea discutiei catre calitatea drumurilor cand majoritatea accidentelor sunt cauzate de viteza si neatentie!!!un criminal vitezoman caruia pur si simplu nu I-a pasat de copiii nevinovati pe care ii ducea!unde se grabea el?? si mai lasati-ma cu patronii!da si ei sunt responsabili dar nimeni nu le zice dobitocilor sa conduca cu viteza de sa nu poata stapani masina mai ales cu atatia pasageri!politia nu isi face datoria in tara asta si amenzile pentru depasirea vitezei sunt prea mici! din aceasta cauza suntem pe primul loc la morti din accidente rutiere din UE! E plin de cefosi (si cefoase) pe toate drumurile tarii si din pacate mor cu miile oameni nevinovati din cauza lor! politia rutiera sta cu fundul la birou in majoritatea timpului in loc sa fie in strada controland asa cum era inainte!
    • +15 (17 voturi)    
      adultii... (Vineri, 17 iunie 2016, 14:48)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui seoirse

      Adultii din "autocar", daca se poate numi autocar o chestie cu 22 de locuri, NU ar fi trebuit sa accepte sa intre TREIZECI SI PATRU de copii in respectivul autovehicul. Nici soferul n-ar fi trebuit sa permita supraincarcarea, pentru ca sunt convins ca microbuzul avea omologare doar pentru locuri pe scaune, nu si in picioare. Copiii, saracii, au intrat in microbuz ca mieii la taiere :(
    • +8 (12 voturi)    
      pai nu i-or fi zis... (Vineri, 17 iunie 2016, 14:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui seoirse

      ... ca s-or fi temut sa nu-l enerveze! :(
    • +14 (18 voturi)    
      Iata cand se va termina (Vineri, 17 iunie 2016, 15:04)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui seoirse

      Se va termina atunci cand in Romania se va face puscarie pentru crimele comise cu masina.
      Atata timp cat in Romania aproape toate accidentele soldate cu morti se baga la ''din culpa'' in traducere ''nu a vrut, s-a intamplat'' si se sfarsesc cu condamnari cu suspendare, carnagiul va continua.
      Nevasta lui Paunescu, Ana Maria Strauss, Serban Huidu, Silviu Lung, si lista poate continua cu mii de nume mai mult sau mai putin cunoscute. Toti condamnati cu suspendare pentru ca au ucis cu masina depasind pe contrasens, au ucis pe trecerea de pietoni, au ucis circuland cu viteza mult peste limita legala. Dar justitia a decis ca nu au vrut ...
      Dar cand au incalcat legea circulatiei cu buna stiinta atunci nu au vrut sa o faca? Nu au incalcat-o ''din greseala''.
      Atunci cand justitia va incepe sa dea sentinte cu executare atunci o sa devenim responsabili pe sosele.
      Pina atunci numaram mortii.
    • +15 (19 voturi)    
      Cauze multiple (Vineri, 17 iunie 2016, 15:23)

      Qxx [utilizator] i-a raspuns lui seoirse

      Prima cauză e de departe educația românilor.
      Românul circulă pe străzi de parcă ar fi pistă de raliuri. Nu, domnilor și doamnelor. Șoseaua - așa cum e ea - e a tuturor: șoferi de mașini mici mai noi sau mai vechi, camioane, autobuze, bicicliști și pietoni.

      Mi se pare de prost gust când văd mașinile cu antenoaiele alea pe ele ca să poată afla dacă e poliția pe drum sau nu, să poat circula cu orice viteză.

      Apoi e vina Poliției. Anul trecut, pe tronsonul Tg/ Jiu - Petroșani se lucra. Nefiind din zonă, nu știam cu se merge pe acolo. Am văzut - și nu exagerez - SUTE de mașini și camioane trecând pe roșu.
      La intrarea în Petroșani am văzut un echipaj de Poliție. Am orpit și le-am explicat ce am văzut. Au ridicat din umeri că nu au ce face, șoferii se anunță între ei și pe sectorul în care vor fi vor circula regulamentar iar apoi se vor apuca din nou de circulat cum știu ei.

      Întrebare: cât costă o viață de copil? Ca în cazul ăsta e vorba de minim un copil și 3 adulți.

      Eu cred că se pot găsi soluții. Cea mai simplă ar fi bruiajul stațiilor respective. Sau mai bine, intoxicarea cu informații false până devin inutile. Cred că s-ar găsi destui voluntari pentru treaba asta, în timpul liber.

      Apoi, camere de luat vederi și, evidet, ridicarea permisurilor de conducere.

      Dar peste toate astea, noi trebuie să ne autoeducăm. Fără asta, orice ar face Poliția sau SRI-ul sau Papa de la Roma tot degeaba rămâne.
      • 0 (4 voturi)    
        Românisme multiple, cauze diverse (Vineri, 17 iunie 2016, 18:50)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

        După ce bruiezi stațiile ce faci, bruiezi și telefoanele mobile?

        Oferi un exemplu excelent de atitudine tipic românească, preferi să obstrucționezi activitatea tuturor de dragul unei siguranțe iluzorii. Oricine a circulat de 50 - 100 de ori pe un anumit tronson de șosea va înceta să mai respecte limitele de viteză stabilite arbitrar sau diverse semafoare în zone de lucrări unde timp de 2 minute nu trece nicio mașină din niciun sens.

        Ca să poți spera la respectarea regulilor de circulație ele trebuie să aibă sens și să fie corelate cu situația reală de pe teren. Tocmai regulile stupide fac să nu se mai respecte nicio regulă.
        • +3 (5 voturi)    
          sigur că da (Vineri, 17 iunie 2016, 21:14)

          Qxx [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Da, sigur tipic românesc.
          După tine, care nu eşti tipic românesc din câte se pare, nu are sens să stai la semafor pe Valea Jiului în condiţiile în care se lucrează la drum, nu-i aşa?

          Dacă nu-ţi dai seama de diferenţa dintre un telefon mobil şi o staţie de emisie/recepţie de uz general eu nu am ce-ţi face.

          Românul nu are reflexul să respecte legea, el o respectă doar constrâns. Românul tău e şmecher, "i-a făcut pe fraieri". Românul tău merge cu 90 km/h prin sate că tot aşa nu are rost să stea ca fraierii.
          Şi tot românii tăi mai fac accidente în care uneori mai omoară pe alţii din maşina lor sau alta.

          Dar să-ţi mai spun: ştii de câte ori am evitat cretini pe şosele? cam la fiecare drum mai lung de 300 km. Dacă vezi că în faţa ta e coloană de nu-i vezi capătul, la ce naiba te bagi în depăşire? Pentru ce mai pui la încercare reflexele altora? Aşa se moare, din zei care aplică legea doar când le convine.
          • -1 (1 vot)    
            Legea nu are credibilitate în RO (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:18)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

            Românii nu respectă legea tocmai pentru că este folosită abuziv. O restricție trebuie aă mai aibă și sens, nu doar să fie impusă prin lege. Românii sunt ”vaccinați” împotriva legii, tocmai fiindcă li s-au impus de-a lungul timpului tot felul de aberații.

            Ca să propui să fie bruiate stațiile radio înseamnă să fi fost crescut numai cu pedepse.
    • -2 (6 voturi)    
      Viteza si neatentie!!! (Vineri, 17 iunie 2016, 15:47)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui seoirse

      Viteza cu care fura politicienii si neatentia noastra!!!

      Avem 1000 de morti anul asta, si pana la sfarsit mai urmeaz 1000. Rata e direct corelata cu km de autostrazi si daca aveam macar aia 1000 promisi din 2004 eu zic ca aveam un apreciabil 200 de morti mai putin la sfarsitul anului.
  • +18 (20 voturi)    
    numele firmei!!! (Vineri, 17 iunie 2016, 14:53)

    Codruta N [utilizator]

    DE CE evitati sa dati numele firmei transportatoare??!!!!!!
  • -5 (9 voturi)    
    Ce nu inteleg eu... (Vineri, 17 iunie 2016, 14:53)

    JestersTear [utilizator]

    ... este traseul microbuzului. De la Iasi pana la Arad, drumul ocoleste mult prin Brasov. Sau mai aveau de luat pe cineva din alta localitate? Ciudat
    • +5 (7 voturi)    
      deloc ciudat (Vineri, 17 iunie 2016, 15:30)

      GeoOvy [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      atata timp cat nu este o autostrada din Moldova catre vest, cei majoritatea vor face traseul Iasi - Arad/Timisoara prin Brasov.
    • +1 (5 voturi)    
      ba nu ocoleste! (Vineri, 17 iunie 2016, 15:45)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Poate or fi cativa km in plus - dar evita niste drumuri EXTREM de proaste!
  • +5 (13 voturi)    
    Pai nu Dragnea spunea? (Vineri, 17 iunie 2016, 15:01)

    ac [utilizator]

    Romanii nu vor catuse, vor o piine de mincat.
    Uite-o, acolo e. In autocarul cu patru morti si multi raniti.
  • +2 (10 voturi)    
    Tarzanii si soselele romanesti,"potrivite pe spagi (Vineri, 17 iunie 2016, 15:04)

    Plagarus [utilizator]

    "Romania, primul loc in UE dupa numarul de morti in accidente rutiere.
    RO si Bulgaria sunt tarile cu cel mai mare numar de decese rutiere, aproape dublu fata de media inregistrata la nivelul Uniunii Europene (UE), arata statisticile pentru 2015 privind securitatea rutiera, publicate de Comisia Europeana (CE)".(1asig.ro)
  • +7 (9 voturi)    
    Tara (Vineri, 17 iunie 2016, 15:28)

    V. Veroiu [utilizator]

    Lui "las' ca merge si asa" loveste din nou.
  • +5 (9 voturi)    
    Ce spune legea in cazul ca politia ii prinde cu (Vineri, 17 iunie 2016, 15:30)

    deval [utilizator]

    mai multi calatori decat locuri ? Se ia carnetul soferului pentru un an si se retrage autorizatia firmei definitiv plus 100000 amenda? Daca nu , despre ce vorbim ? Idiotii organizatori de ce nu puteau merge cu CFR , chiar la cuseta pentru un drum atat de lung ? Politisti, organizatori, soferi spagari -coruptia ucide !!!
  • +13 (17 voturi)    
    Linii preorasenesti (Vineri, 17 iunie 2016, 15:52)

    Martinezu [utilizator]

    Oriunde mergeti veti intilni "soferi" de microbuze preorasenesti. Acesti " soferi" ca si cei de taxi , nu au reguli. Regula este sa ia cati mai multi pasageri. Atit.
    Vorbesc la telefon in timp ce incaseaza, si tin volanul cu burtile.
    Statii sunt peste tot si pot opri sau stationa dupa bunul plac. Pot sa opreasca in centrul intersectiei, pe , inainte sau dupa trecerea de pietoni. Acolo unde vrea clientul.
    Politia nu ridica un deget, s-a generalizat regula ca nu exista reguli.
    Tara de corupti, sortiti pieirii.
    Putin sunt cei care fac o corelatie intre ce se intimpla si mizeriile din parlamentul nostru.
  • 0 (8 voturi)    
    din pacate se tot intimpla (Vineri, 17 iunie 2016, 16:23)

    dorin78 [utilizator]

    romania are citeva probleme
    1. nu exista drumuri decente, autostrazi, drumuri expres,tuneluri care sa nu aiba atitea curbe. drumurile in romania sunt foarte obositoare (mai ales prin munti).
    2. in Romania nu se pune accent pe verificarea masinilor, si din pacate se merge pe ideea ca nu ne permitem si multe masini nu au verificari tehnice la zi
    3. nu se face educatie pentru a se respecta regulile de circulatie.

    solutii.
    pe termen scurt
    1. instalarea de radare fixe in toate punctele de risc, si instalarea de balize din beton pentru a se evita iesirea de pe carosabil.
    2.educatie atit prin panouri pe strazi cit sipe canale media
    pe termen lung
    constructia de drumuri si de infrastructura in general...

    nu este normal sa ai 10 sau 100 de curbe pe un drum de 3-400 de km.
  • +7 (15 voturi)    
    Cine raspunde? (Vineri, 17 iunie 2016, 16:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sefa ISJ, acea politruca traseista CAMELIA GAVRILA, trebui sa isi dea demisia IMEDIAT. ARE PATRU MORTI PE CONSTIINTA. In toate scolile din Iasi e o harababura imensa, iar numirile se fac pe criterii politice. CRIMINALII TREBUI SA AJUNGA DUPA GRATII IMEDIAT.
  • +7 (13 voturi)    
    era dotat cu centuri? (Vineri, 17 iunie 2016, 16:46)

    basilicus [utilizator]

    pasagerii le purtau?
  • +3 (5 voturi)    
    pt ca... (Vineri, 17 iunie 2016, 17:17)

    MariusPuiu [anonim]

    pt ca parapeti, pt ca benzi inguste cat pt o bicicleta. in us/canada, benzile sunt duble fata de cele de la noi. pune putina viteza, o curba si un parapet, si iese dezastrul...
  • +5 (5 voturi)    
    totusi... (Vineri, 17 iunie 2016, 17:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de ce ati distrus chefereul?

    stupid people.
  • +5 (5 voturi)    
    Incompetenta omoara (Vineri, 17 iunie 2016, 19:43)

    Qwertz [utilizator]

    Romania - tara unde e cate un Colectiv in fiecare saptamana. Selectia naturala vine si din incompetenta crasa specifica poporului roman.
  • 0 (4 voturi)    
    Din pacate (Vineri, 17 iunie 2016, 20:34)

    M.aura [utilizator]

    Astfel de accidente vor mai avea loc. Pe linga infrastructura defectuoasa, parcul auto pentru transport intern e tot mai uzat, iar soferii se abat de la reguli frecvent.
    Sa vedeti autocarele de la ditamai firma Codreanu pe ruta Iasi-Brasov in ce hal sint, parca ar fi destinate transportului rural. Soferii iau de multe ori persoane peste capacitatea autocarului, acestea stind inghesuite pe culoar, in picioare, ca la RATP.
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru cei care maninca politica... (Vineri, 17 iunie 2016, 20:41)

    M.aura [utilizator]

    ...cu ocazia fiecarei tragedii:

    "ACCIDENT pe o autostradă din Spania: Un autocar, la bordul căruia se aflau studenţi participanţi la Erasmus, s-a răsturnat. Cel puţin 13 morţi şi 34 de răniţi

    Cel puţin 13 persoane au murit, iar alte 34 au fost rănite duminică într-un accident, în nordul Spaniei, în care a fost implicat un autocar la bordul căruia se aflau 57 de persoane, inclusiv studenţi străini care se întorceau de la un festival de artificii.[...]
    Autocarul pare că s-a izbit de bariera din dreapta, pe autostrada AP7, după care s-a răsturnat şi s-a lovit de bariera care desparte cele două sensuri, a declarat Jane, un purtător de cuvânt din provincia Catalunia, în nordul Spaniei."(mediafax- 20 martie 2016)
  • +2 (4 voturi)    
    Accident foarte asemanator (Vineri, 17 iunie 2016, 20:43)

    M.aura [utilizator]

    "Douăzeci şi opt de persoane, între care 22 de copii, au murit marţi seara într-un accident de autocar produs la Sierre, în cantonul Valais din sudul Elveţiei, a anunţat miercuri agenţia de presă elveţiană SDA-ATS, citată de AFP.

    Autocarul era înmatriculat în Belgia, a precizat agenţia.Vehiculul, care circula în direcţia Sion, a lovit un perete al tunelului autorutier dintre ieşirile estică şi vestică din Sierre.

    Autocarul a deviat de la traiectoria sa din motive care deocamdată nu sunt cunoscute şi a intrat în peretele tunelului.
    Autocarul transporta 52 de persoane, mai precis două clase din Flandra, din oraşele Lommel şi Heverlee. Copiii se întorceau în Belgia dintr-o vacanţă în Val d'Anniviers.
    Cei doi şoferi ai autovehiculului au murit în accident.

    Persoanele rănite au fost admise în patru spitale din Valais, a precizat agenţia elveţiană."(14 martie 2012)
    • +2 (4 voturi)    
      Dragă M,aura, (Vineri, 17 iunie 2016, 21:22)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      îți dau perfectă dreptate.Tragedii se pot produce în orice zonă geografică și sub orice regim politic. Dar pentru trăitorii pe aceste meleaguri a devenit axiomatic faptul că respectarea legii e invers proporțională cu „datul dreptului” - iar riscurile cresc nu direct proporțional, ci exponențial.