Teodor Baconschi da in judecata Antena 3, de la care cere 250.000 euro daune morale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2016, 18:04 Actualitate | Esenţial

Teodor Baconschi
Foto: Agerpres
Teodor Baconschi a dat in judecata postul de televiziune Antena 3, de la care solicita daune morale in valoare de 250.000 de euro, acuzand o "campania sistematica de insultare si denigrare" a sa.

Fostul ministru de Externe afirma, intr-o postare pe contul lui de Facebook, ca a depus la Tribunalul Bucuresti transcrierea a 53 de emisiuni "calomniatoare" la adresa sa, difuzate in perioada 2014 - 2016.

Iata mai jos postarea lui Teodor Baconschi:

"Astazi, 16 iunie 2016, am depus, prin avocat, la Registratura generala a Tribunalului Bucuresti, actiunea civila prin care solicit postului TV Antena 3 plata unor daune morale in valoare de 250.000 Euro.

Precizez ca in dosarul cauzei figureaza transcrierea celor 53 (cincizeci si trei) de emisiuni calomniatoare la adresa mea, difuzate si redifuzate de numitul post TV in intervalul 2014-2016, adica dupa pronuntarea Hotararii definitive a Curtii de Apel Bucuresti (decizia 1328R din 18.09.2014) care a stabilit, in procesul intentat contra lui Bogdan Diaconu, ca acesta m-a defaimat in chestiunea presupusei "fraudari a votului de la Paris, la alegerile prezidentiale din 2009".

Campania sistematica de insultare si denigrare a mea, desfasurata prin realizatorii Antena 3, a incalcat in mod repetat articolul 30.8 din Constitutia Romaniei si jurisprudenta relevanta a Curtii Europene pentru Drepturile Omului, provocandu-mi daune de imagine publica extrem de grave.

Agresiunea mediatica a postului respectiv este cu atat mai nejustificata cu cat alegatiile privind asa zise "fraude electorale la Paris" au facut obiectul unor sesizari la Curtea Constitutionala, Parchetul de pe langa ICCJ si Autoritatea Electorala Permanenta, care le-au respins categoric. Solutiile respectivelor institutii abilitate au fost date publicitatii prin comunicate de presa emise de Curtea Constitutionala si Autoritatea Electorala Permanenta, astfel incat postul Antena 3 nu poate invoca faptul ca nu avea cunostinta de acest lucru.

Am deplina incredere ca, intr-o materie unde exista deja o Hotarare definitiva si irevocabila a Justitiei, se va face si de aceasta data dreptate".


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
6700 vizualizari
  • +18 (22 voturi)    
    a cerut o suma Infima (Joi, 16 iunie 2016, 18:15)

    un domn [utilizator]

    vs cat ar merita latrinele sa plateasca
  • +15 (19 voturi)    
    Foarte bine, pacat ca ... (Joi, 16 iunie 2016, 18:32)

    mitg [utilizator]

    E prea mica suma.

    Cereti cel putin 2,500,000€ - chit ca sansa sa dispuna un judecator suma asta este de 1 la infinit -, macar sa stea departamentul juridic si financiar cu morcovul in ... o perioada.
  • +15 (21 voturi)    
    pai nu e bine (Joi, 16 iunie 2016, 18:37)

    NL [utilizator]

    250.000 de euro impartit la 53 de emisiuni da 4716,9811... (si o gramada de zecimale dup-aia), care e un numar foarte inestetic. Trebuia sa fi cerut 5000 de euro/emisiune.
    Intr-o nota serioasa, daca toti cei care au fost linsati de pseudo-televizunea asta ar proceda la fel poate Antena 3 era la ora asta o televiziune de stiri, nu de c*c*t.
    Sa speram ca judecatorii nu se vor lasa intimidati si vor face si treaba CNA-ului.
    • +1 (3 voturi)    
      Aritmetică (Joi, 16 iunie 2016, 19:27)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui NL

      în emisiunile lătrăilor de la latrină sunt 2-3 calupuri publicitare de 10 minute fiecare, la un preț pe minut de 5-10 mii de euro minutul (în funcție de rating, dar ei înșiși se laudă cu ratinguri fabuloase), deci veniturile din publicitate pentru o singură emisiune sunt între 100 de mii și 300 de mii de euro. Pentru 53 de emisiuni veniturile cumulate au fost între 5,3 milioane de euro și 15,9 milioane de euro.
      Este normal să păstrezi profitul făcut pe denigrarea și defăimarea unui om? Este normal ca eu să fac niște fotoșoape cu Badea lustruind hemoroizii varanului cu limba să vând aceste imagini contrafăcute și la un eventual proces cu Badea el să îmi ceară doar 5% din suma încasată? Eu zic că nu e normal.
      Domnu' Baconski, ar fi trebuit să cereți minimum 5,3 milioane de euro (hai să merg la limita inferioară a estimării).
  • +14 (22 voturi)    
    Sper ca haita de la A3 (Joi, 16 iunie 2016, 18:38)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    va primi o lectie exemplara din partea Justitiei.
    Mai sper ca CNA va initia o reglementare care sa sanctioneze cu mari amenzi manipularile prin mass-media.
  • +13 (21 voturi)    
    Bravo lui (Joi, 16 iunie 2016, 18:43)

    man_and_twin [utilizator]

    Si e un exemplu de urmat pt multi altii care se regasesc in aceeasi situatie.

    Din pacate manipularea A3 a prins si nici macar algebra elementara (5400votanti/14ore/5reprezentanti=1min si 10 secunde pt a aplica o singura stampila) nu mai are vreun efect pt ei. Doar plata de daune morale mai poate sa-i invete minte.
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Joi, 16 iunie 2016, 19:31)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      1. Faceti socoteala pentru ultimele ore de vot nu pentru toata ziua.
      2. Referitor la "invatat minte", ce spui de cazul Mircea Basescu / familia Mondialul? Tot astia au fost primii care au facut public scandalul, si, iata azi MB a ajuns la inchisoare. Sau o fi vreo eroare judiciara?
      • +1 (3 voturi)    
        )))) clisee (Vineri, 17 iunie 2016, 10:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

        marca Latrina 3, am remarcat comentariile tale in spriritul latrina 3..de multa vreme...
  • +11 (19 voturi)    
    Ajutati-l pe Gâdea (Joi, 16 iunie 2016, 18:47)

    A78 [utilizator]

    Iar trebuie sa lucreze Gâdea pe centura vinerea si sambata cand nu are emisiune , sa faca rost de bani sa plateasca daunele ....
    • -3 (5 voturi)    
      Rectificare"mahalaua inepta",rafinamentul (Joi, 16 iunie 2016, 21:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui A78

      se vede de departe !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cei mai multi (Joi, 16 iunie 2016, 18:55)

    ipolitic [utilizator]

    din categoria sus-amintita nici macar nu au inteles ce inseamna. Macar tu intelegi...
  • -5 (9 voturi)    
    misterul insa perdureaza... (Joi, 16 iunie 2016, 18:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...baconsky a inginerizat cel mai rapid proces de votare documentat in istorie: un vot la 5 secunde!
    • +1 (3 voturi)    
      aritmetica e greu :( (Vineri, 17 iunie 2016, 9:21)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      În 2009 s-a votat între 7 și 21 deci 14 ore, a câte 3600 secunde fac un total de 50400 secunde. Au fost cinci cabine de vot deci au fost pentru voturi 252000 secunde. Au votat 3785 persoane conform rezultatului comunicat de BEC în 2009. Așadar revin pentru un vot 66-67 secunde, în medie. E greu? Te doare encefalul când faci o socoteală? :)
      În plus, Teodor Baconschi a câștigat irevocabil procesul cu PSD-istul Bogdan Diaconu care îl acuzase de „fraudarea votului la Paris pentru că s-a votat la 13 secunde” - nu la 5 secunde - văd că minciuna evoluează, peste câțiva ani o să scrie postacii că s-a votat la jumătate de secundă. Instanța a stabilit că Diaconu a mințit.
      Și nu în ultimul rând, în 2014, când alegerile au fost organizate de Monta și Corlățean, și când în loc de 5 cabine de vot au fost doar 3 și când s-a introdus și infamul formular care trebuia semnat în fața comisiei (pentru a lungi cât mai mult timpul petrecut de un votant în secție). Ghici câți au votat la Paris în condițiile acestea? 4142.
      Recapitulare: Paris 2009 - 5 cabine, fără piedici birocratice (formular) - 3785 voturi.
      Paris 2014 - 3 cabine, piedici birocratice - 4142 voturi.
  • +1 (3 voturi)    
    asa ar fi trebuit sa procedeze toti (Joi, 16 iunie 2016, 20:39)

    __alex__ [utilizator]

    cei care au fost terfeliti de haita varanului.
    Fineturile cu 1 Leu despagubire simbolica nu tin la lingai fara coloana.
  • -2 (8 voturi)    
    Cum era perla acestui fin intelectual, (Joi, 16 iunie 2016, 21:54)

    xrogo [utilizator]

    "plebea inepta",cu referire evidenta la votantii care n-au votat convingerile acestui intelectual de paie !!!
    • +1 (3 voturi)    
      nu a gresit sunt spectatorii latrinelor (Vineri, 17 iunie 2016, 10:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      e simplu (evident e valabil pentru tine)