FOTO Peste 500 de persoane au fost in Piata Universitatii la protestul pentru renumararea voturilor de la sectorul 1

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iunie 2016, 16:05 Actualitate | Esenţial

Clotilde Armand, la manifestatia din Piata Universitatii
Foto: Hotnews
Peste 500 de persoane au participat sambata dupa-amiaza, in Piata Universitatii, la un miting de protest pentru renumararea voturilor de la sectorul 1 Bucuresti, relateaza Agerpres.

Manifestantii au purtat steaguri tricolore si au afisat mai multe mesaje prin care se cerea renumararea voturilor: "Renumarare sau Remunerare", "BEC fara buletine = Casiera fara casa", "BEC a calcat pe BEC" sau "Indiferenta voastra, problema tuturor".

La eveniment a participat si reprezentanta Uniunii Salvati Bucurestiul, Clotilde Armand, care a declarat ca se bucura sa vada cate persoane "s-au adunat in sprijinul ideii de democratie".


Clotilde Armand, primita cu aplauze in piata, a petrecut aproximativ o ora alaturi de protestari, timp in care a vorbit cu cetatenii prezenti la vot, a explicat ce doreste sa faca in continuare si a primit invitatii sa mearga sa candideze in alte orase din tara.

Intrebata daca a urmarit meciul de fotbal dintre reprezentativele nationale ale Frantei si Romaniei, Clotilde Armand a declarat ca a vazut meciul, si ca, in mod firesc, a tinut cu Romania.

In timpul evenimentului au existat cateva persoane care au cerut ca participantii la protest sa se deplaseze spre sediul Biroului Electoral Central, insa indemnul a fost ignorat ceilalti protestatari.

Prezent la protest, scriitorul Gabriel Liiceanu a afirmat ca nu vede de ce nu s-ar renumara voturile din sectiile din Sectorul 1 si nu s-ar reface alegerile.

"As vrea sa protestez la ideea ca desi exista oameni politici condamnati pentru fraudarea votului in 2012, s-ar parea ca acest demers inimaginabil pentru o democratie autentica mai exista azi la noi. Daca nu ar fi nicio problema, nu vad de ce nu s-ar renumara voturile sau de ce nu s-ar reface alegerile", a spus Liiceanu.

Printre cei care au participat la protest s-au aflat producatoarea Ada Solomon, regizorul Alexandru Solomon, realizatorul de programe TV Moise Guran, actorul Vlad Radescu.

Protestul, care nu a fost aprobat de autoritatile locale, potrivit reprezentantilor jandarmilor prezenti la fata locului, s-a desfasurat fara incidente si s-a incheiat dupa ora 18.00.

***

UPDATE 17.20
Potrivit Digi24, circa 600 de persoane sunt prezente la protestul din Piata Universitatii

UPDATE 16.10
La manifestatia din Piata Universitatii a sosit si Clotilde Armand, candidata Uniunii Salvati Bucurestiul (USB) la Primaria Sectorului 1, care dupa numararea oficiala a voturilor s-a clasat pe locul doi, dupa candidatul PSD, desi datele unui sondaj realizat la iesirea de la urne o dadeau castigatoare.

Amintim ca Uniunea Salvati Bucurestiul a cerut, dupa alegerile locale din 5 iunie, renumararea buletinelor de vot din 18 sectii din Sectorul 1, apreciind ca in acestea "s-a inregistrat o corelatie negativa puternic semnificativa" intre procentajul voturilor nule si cele pentru candidata USB Clotilde Armand.

Cererea USB a fost respinsa marti seara de Biroul Electoral de Circumscriptie, care a informat ca partidului Uniunea Salvati Bucurestiul i-au fost asigurate toate conditiile legale de reprezentare in cadrul procesului electoral si ca lipsa de diligenta a delegatilor USB nu poate fi imputata Biroului Circumscriptiei Electorale nr. 1 - sectorul 1.

***

Aproximativ 300 de persoane s-au adunat sambata dupa-amiaza, in Piata Universitatii, pentru a cere renumararea voturilor de la alegerile locale din Sectorul 1 al Capitalei, transmite Agerpres. Printre participanti se afla si scriitorul Gabriel Liiceanu.

"Nu mi se pare corect sa stiu ca votul meu nu este numarat corect si acesta ar trebui sa fie si procesul democratic. Noi nu suntem intr-o democratie participativa unde putem sa decidem toate legile. Noi putem sa decidem foarte putine lucruri. Daca insasi procesul acesta nu este unul valid, nu stiu cum am mai putea avea incredere in institutiile statului", a declarat Florin Badita, unul dintre organizatorii care au lansat pe Facebook anuntul de organizare a acestui protest incepand cu ora 15.00.

La protest nu si-au facut deocamdata aparitia liderii Uniunii Salvati Bucurestiul (USR), care de asemenea au promovat apelul pentru organizarea actiunii din Piata Universitatii.







Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
10181 vizualizari
  • -49 (77 voturi)    
    jos marxismul (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 16:27)

    xanti [utilizator]

    A iesit Le pen 2 cu marxistii in piata.
    • -21 (37 voturi)    
      si mentalitatea ta ? (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 16:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ashtia sunt aripa intelectuala de stanga....
    • +46 (60 voturi)    
      wow (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:01)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui xanti

      ce comentariu idiot
      • -15 (21 voturi)    
        tapalaga (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:03)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        A spus ca e partid format din marxisti si eu il cred ca e om informat.
        • +6 (6 voturi)    
          asa este (Duminică, 12 iunie 2016, 12:30)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          dar idiotia cu Le Pen 2 ai gandit-o singur!
      • -2 (12 voturi)    
        Cum de nu se strigă "Jos Ponta!"?? (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:30)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Cum se face că geniile alea din piaţă nu strigă încă Jos Ponta? Hai, băgaţi mare, Jos Ponta, Jos Ponta!
    • +5 (5 voturi)    
      Garibaldutzule, (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:44)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ia da tu definitia marxismului si explica tu frumos, cu cuvintele tale, cum sunt oamenii de la Universitate, in frunte cu Clotilde, marxisti. Te-ascultam.
    • +4 (4 voturi)    
      Cand nu poti ataca idei (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:17)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ataca la persoana. Nu aduci nici un plus dar nici celalalt nu se simte bine. Mentalitatea cu capra adusa la nivel ideologic. Mai ca imi vine da zic ceva de tarani stramutati la sate de Ceausescu, dar ma abtin.
    • +4 (4 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:36)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Te rog argumenteaza, ce o face marxista?
    • +4 (4 voturi)    
      ce bei, nene? (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:52)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      zi-ne si noua, sa stim sa ne ferim.
  • -27 (49 voturi)    
    Pareri . (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 16:34)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Asa cum era de asteptat , cei interesati din partide nefiind parte la chermeza , numarul shaormelor fiind foarte mic sau zero , cei din Piata au fost pe acolo doar in trecere si pentru un selfie . In fond ,putina miscare prinde bine oricui .
    • +2 (2 voturi)    
      Ar pride bine si ceva minte (Luni, 13 iunie 2016, 14:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Pentru cei ca tine. A face "misto" de cei ce doresc eliminarea coruptiei in administratia publica e chiar ridicol, daca nu ar fi trist. Ne meritam astfel soarta si infractorii ce ne conduc.
      • -2 (2 voturi)    
        Replica . (Luni, 13 iunie 2016, 16:08)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Eliminarea coruptiei se face de catre parchete si nu prin inlocuirea unor hoti cu alti hoti , ce-i drept mai cu staif . Cunoastem asta din toti anii postrevolutionari . Eu sustin lupta impotriva coruptiei dar nu accept figuri guduroase , cu priviri nevinovate , gata sa te ingroape in propriile idealuri nemarturisite . Sunt satul peste cap de asemenea specimene .
        • 0 (0 voturi)    
          Ce dovezi ai ca sunt hoti (Luni, 13 iunie 2016, 16:14)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

          Oprescu + alti zeci de functionari ai primariilor au fost condamnati sau trimisi in judecata. USB lupta de ani de zile si oamenii lor au activitate exemplara si comportament moral si civic. Ne e sila de de cei ca tine care pentru a apara infractorii sustin ca toti sunt la fel. Nu e deloc asa: sunt infractori si sunt oameni cinstiti.
          • 0 (0 voturi)    
            Replica . (Luni, 13 iunie 2016, 18:38)

            Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Depinde de unde vezi lucrurile . Una este sa stai in usa primarului X si sa-l ameninti cu proteste pentru orice nebunie imobiliara , gen Hala Matache sau extinderea Berzei , sperand sa dea nenea primar in contrapartida niste lucrari de proiectare la o firma a lui madam Clotilde ( abia acum am aflat care era chichirezul protestelor ) si alta este sa stai cu stomacul gol si sa protestezi la diverse . Caz care nu s-a intamplat , in fapt . Daca mai adaugi ce spun si diversi antreprenori pe care lumea nu-i iubeste pentru ca au facut ordine edilitara, au scapat orasul de cocioabe si care au fost sicanati de USB , cam ai tot tacamul . Chestia cu strada , ham -ham , n-are nicio treaba cu adevarul din dos .
  • -27 (57 voturi)    
    Fassssssssssss (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 16:36)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ce sa faci.... s-a fasait.
  • +33 (55 voturi)    
    Salutam cetatenii activi ! (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 16:50)

    Vlad-I [utilizator]

    Totusi este bine ca strada sa tina pulsul cu puterea, sa stie ca nu merge orice magarie.
    • -25 (41 voturi)    
      sa tina pulsul (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:02)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Am vazut la alegeri,a tinut pulsul pana a murit de tot strada.
    • -35 (59 voturi)    
      STRADA VOASTRA (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:41)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Strada voastra ( ulita, mai degraba) tine pulsul numai cand alegerile nu ies cum le convine lor.
      Iti aduci aminte de taranisti in '92, dupa alegeri ?
      Si ce au putut sa faca acei derbedei in Bucuresti , pt ca au pierdut alegerile impotriva FSN -ului de atunci ?
      Nu, nu iti aduci aminte, erai poate un mucea pe vremea aia.
      De ce nu iesiti ma in strada si cand mor copii in spitale, se dilueaza treburile si seful vostru de la Cotro incearca sa ascunda sub pres mizeriile ?
      DE CE ?
      Afara, afara
      Cu Soros din tara
      • +3 (3 voturi)    
        troll din Basarabia (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:51)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        .
      • +7 (9 voturi)    
        Ce-are protestul cu Soros?! (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:58)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Ce-are Soros cu numararea voturilor??!! Si de ce nu iesi tu in strada la protestele pe care le consideri intemeiate? Cum ii tragi pe altii la raspundere, daca tu nu iesi la protest?

        Nici una, nici alta fleosc! Soros! Sunteti obsedati de el, desi lumea nu-l cunoaste. V-a casunat voua prin neuroni ca societatea civila e in legatura cu Soros. Treaba lui, faca ce-o vrea. Ce-are viata lui vreo legatura cu noi?!
      • +3 (5 voturi)    
        cei care (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:45)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        strigă împotriva lui Soroş îs cei mai proşti copii din curtea şcolii.
      • +3 (5 voturi)    
        esti o fosila (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 20:11)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        ce asteptam sa dispara.
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:38)

        Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Pastileleeee, nu uita sa-ti iei pastileleeee!!!
      • +4 (8 voturi)    
        Imi aduc aminte! (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 22:31)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Ba da, imi aduc aminte, si in 1992 ne-atri anulat doua milioane de voturi. Nastase macar a fost sincer, ne-a spus de la obraz: "Votati voi, dar le numaram NOI!"
        Dar cred ca incurcati putin lucrurile, "seful de la Cotro" nu este de loc al nostru!
        Da, l-am ales noi, insa Klown Ciolannis a venit in Parlament si s-a dovedit a fi doar Presedintele Antenelor! Asa ca nu va mai luati de ficus, ca este de-al Dvs!
        • -1 (7 voturi)    
          Băi, tu ești defayat rău de tot! (Duminică, 12 iunie 2016, 15:23)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Crioan

          Habnat nu ai ce vorbești! Ce treabă avea Năstase cu anul 1992, numai tu poți să știi!
    • -1 (5 voturi)    
      "Ține pulsul", ///?!? (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:50)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Poate vrei să zici că ține pasul, măi Spirule.

      Deh, face parte dintr-o generație de trei lei, ce/ți trebuie ție carte cînd ai un aifon la bucă ...

      P.S. Corectă lozinca: "Afară, afară / Cu soroșii din țară!" . La asta mă raliez și eu 100%
  • +36 (52 voturi)    
    Senatul a fost desfiintat in 2009 (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:03)

    mavis [anonim]

    Senatul a fost desfiintat orin referendumul din 2009. Cine sunt indivizii din parlament? De ce nu sunt maxim 300 deputati?
    • +2 (4 voturi)    
      de daia (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:23)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      din acelasi motiv pt care acum nu au avut chef sa renumere voturile din 10 sectii dar in 2009 le-au renumarat din 10.000
      din acelasi motiv pt care tu iei amenda 500 de lei daca nu iti platesti impozitele si astia iau o "negociere" daca nu patesc impozit la 20 mil Euro furati
      din acelasi motiv pt care tu daca furi un mar iei 3 luni de puscarie dar astia daca fura milioane sunt realesi chiar si in puscarie si pusi sa jure ca respecta legile statului
    • +7 (7 voturi)    
      asta e politica romaneasca... (Duminică, 12 iunie 2016, 10:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      nu conteaza voturile ca oricum se rezolva la numaratoare
      nu conteaza referendumul ca oricum nu se respecta
      fara un 1907 nu vad cum s-ar indrepta politica romaneasca
  • -31 (61 voturi)    
    Clotilde intre bastinasi (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:04)

    andipetre [utilizator]

    Cam asta e atitudinea USB si a doamnei Armand in raport cu romanii: o poza a unui colonist francez din secolul XIX inconjurat de băștinașii care trebuie civilizați (pe care europenii ii considerau atunci, sincer, fara metafore, inferiori ca rasa).
    • -6 (8 voturi)    
      cocota asta franceza (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:28)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      E un fel de Le Pen ,o marxista de stanga cum zicea intr-un partid platit din banii rusilor..
      • 0 (0 voturi)    
        Ce tampenie ! (Luni, 13 iunie 2016, 16:16)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Cum arata un marxist de dreapta? Cat despre alte tampenii daca nu e bautura e degenerare corticala severa.
    • +4 (4 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:39)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      No pe bune, ce fumezi, si de unde iei?
  • +46 (68 voturi)    
    IN PREMIERA MONDIALA IN ROMANIA, (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:21)

    Susufler0 [utilizator]

    unui partid care solicita renumararea voturilor dintr-un anumit nr de sectii, unde respectiva organizatie politica NU A AVUT REPREZENTANTI, i se respinge cererea (altfel motivata), spunandu-i-se ca lipsa de diligenta a delegatiilor acelei formatiuni politice, nu poate fi imputata Biroului Electoral de Circumscriptie !!!

    Bineinteles,ca imediat mi-am adus aminte( si, cred, ca nu numai eu, ci si voi), cum in decembrie 2009, dupa ce candidatul la Presedintie al PSD, dl Mircea Gioana, a cerut, dupa incheierea celui de-al doilea tur de scrutin, (care-l daduse invingator pe adversarul sau, Traian Basescu), renumararea tuturor voturilor declarate nule la nivelul intregii tari, deci din toate cele peste 18.200 de sectii de votare in care partidul d-lui Geoana avusese CEL PUTIN cate un reprezentant, BIROUL ELECTORAL CENTRAL nu a indraznit sa spuna ceea ce i s-a spus lui Nicusor Dan acum, ci s-a executat umil, slugarnic si descalificant si a acceptat cererea neintemeiata a PSD, dispunand, urgent renumararea tuturor voturilor declarate nule in intreaga tara. Dupa renumararea a cca 60% din voturi, diferenta a crescut in favoarea lui Traian Basescu si atunci s-a renuntat la continuarea numaratorii pt ca se dovedise ca "hotul a strigat hotii si totul devenise ultra penibil pt Geoana, Dragnea si ai sai.

    Si atunci, daca dreptatea se imparte cu masuri diferite, dupa cum te cheama PSD ori USB, la ce mai putem sa ne asteptam noi oare in toamna de la alegerile Parlamentare, vegheate de acest Birou Electoral Central si de toti "nepoteii" lui din teritoriu ?
    PS. Asa cum astazi "Dreptatea" s-a retras cu "capul spart" din fata "Aparatorilor" Ei, nu se va retrage tot asa si in toamna ?
    • -3 (7 voturi)    
      În premieră mondială (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:37)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Reprezentanţii unui partid chiulesc de la supravegherea alegerilor ca să meargă la concert. Asta spune totul despre "partidul" respectiv şi ce votaci are....
      • +4 (6 voturi)    
        Te prefaci ca nu intelegi care este esenta (Duminică, 12 iunie 2016, 13:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        problemei !

        Sa inteleg ca doar daca ai delegati in fiecare sectie de votare existenta pe cuprinsul intregii tari si spui ca ti se pare ca sunt cam multe voturi anulate, doar atunci iti admite BEC cererea si dispune renumararea, pt ca atunci, nu-i asa, ai fost vigilent si nu ti-au fugit oamenii la concerte, dar au "dormit pe ei in sectii" !!!

        PS. Ha-ha-ha... Oricum o dati, nu merge :)))
    • -6 (6 voturi)    
      Cine i-a oprit sa-si (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:10)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      desemneze delegati in acele sectii ? Fiindca mie asa mi se pare ca suna toata treba: unde noi n-am fost ne-au furat. Prima si de altfel singura intrebare logica ce se pune este : de ce n-ati fost acolo ? Nu cumva pentru ca nu sinteti destui cit sa acoperiti macar sectiile de votare dintr-un sector ? Si mai doriti sa va extindeti in tara ? Nu stiam ca apa chioara are asa un efect tulburator asupra intelectului .
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e comentariu de om dintr-o tara de hoti (Duminică, 12 iunie 2016, 19:57)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

        Daca nu sunt acasa inseamna ca poate intra oricine in casa mea ? Pai asta nu e stat de drept, e statul in care hotul neprins e negustor cinstit.

        De ce trebuie observatori de la partide ? Nu e deajuns ca exista oameni care sunt pusi acolo sa-si faca treaba corect ?

        Crezi ca patronul unui supermarket e cu ochii pe camerele de supraveghere sau pe casiere ? Nu, fiecare isi face treaba pentru care a fost pus acolo, nu incearca sa fure la prima ocazie...

        Putin puscarie (de la 5 ani in sus) pentru cei care fraudeaza alegerile, i-ar linisti definitiv pe cei fara scrupule...
    • +2 (2 voturi)    
      La momentu actual (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:38)

      Potrivit [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tot ce mai putem face e sa ne asiguram ca la toamna vor fi destui reprezentanti. Eu am de gand sa ma ofer si voi incerca sa ma asigur ca totul e facut cum trebuie legal. A ajuns situatia prea de tot, daca nu luam fiecare initiativa, cei care stiu cat de prost stau lucrurile cu adevarat, atunci slabe sanse sa mai faca altcineva.

      Ca sa va dovedesc ce penibil a fost, examplu sectia 37 Bucuresti, de care s-a vorbit ca nu erau datele inscrise bine in rezultatele preliminare, "VOTANTII AU PLECAT, ACASA, CU 24 DE BULETINE DE VOT" (sectiunea h, pagina 4)

      Procesul verbal final a fost pus online, il puteti vedea aici https://elections.birzan.org/ARHIVAOPTICA/42/PG_42_1_37_2735.tif
      Restul proceselor verbale la toate sectiile din Bucuresti https://elections.birzan.org/FileCD.html#cej42
  • -32 (56 voturi)    
    UN AMRE FAS (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:38)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    DA cand coruptia ucid ecopii in spitale, sau dilueaza...atunci nu iesiti, nu vedeti?
    AFARA, AFARA
    CU SOSROS DIN TARA
    • -6 (8 voturi)    
      USB nu e partidul lui Soros (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:04)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Tapalaga a explicat clar e pro rusia e finantat de Belarus.
      E plin de marxisti.
    • +2 (4 voturi)    
      Du-te inapoi la scoala (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:19)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      si termina patru clase, daca nu e efortul prea mare...
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:20)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Esti pe langa
      Si cu momentul si cu comentariul
    • +1 (1 vot)    
      Ce-ai, (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:39)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      ma?
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:41)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      pastileleee nu-ti uita pastileleeeee!!!!
      dupa soros ce o sa mai acuzi? extraterestrii? reptilieni? the people from the future took our jobs?
    • +3 (5 voturi)    
      Tataie, vezi ce te repeti (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 22:35)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Ai mai spus asta mai sus. Plus alte baliverne. Sau o fi ecoul acum.
      In rest, cand BEC spune ca USB nu a fost vigilent si e problema lui, recunoaste ca ar fi o problema dar trebuia evitata prin angajarea de jandarmi electorali de catre fiecare partid. Nu ai observatori, e normal sa fii furat. Aici nu inteleg cum e posibila asa justificare.
  • +4 (8 voturi)    
    trolli platiti de rusia (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:56)

    mavis [anonim]

    au inceput sa distorsioneze realitatea: ii numesc pe acesti tineri iesiti in strada taranisti, introduc tampenia cu Soros, incearca sa introduca ideea cum ca Europa vede romanii ca pe o rasa inferioara.

    Sa nu va va faceti iluzii, daca nu se iau masuri ca trollii rusi sa nu poata posta pe siturile romanesti, vor reusi cu siguranta sa modifice atitudinea romanilor fata de UE, NATO si democratie. Incet incet, pas cu pas vor reusi.
    • -3 (7 voturi)    
      Dar cu trolii hamericani? (Duminică, 12 iunie 2016, 15:25)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui mavis

      Ăia care fac totul ca să se creadă că românii sînt bucuroși să ple ce la răynoi contra Rusiei? cu năblegii ăia ce ai de gînd să faci, bpi Adolf?
      • +2 (4 voturi)    
        Să plece la război contra Rusiei? (Duminică, 12 iunie 2016, 16:52)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Nu tataie, românii nu trebuie să PLECE la război contra Rusiei, că dacă o fi, războiul va fi aici, pe plaiurile strămoșești, războiul cu Rusia o să VINĂ peste noi. Știi tu cum a spus un general rus despre trupele din Ucraina: o divizie de tancuri a greșit drumul și s-a trezit 300 de km dincolo de frontieră. Uite de aia sunt românii, bulgarii, polonezii recunoscători temutei armate americane că deplasează trupe și tehnică în estul sălbatic să ne apere de mujici. Știi nu? Abrams, F22 Raptor, distrugătoare în Marea Neagră, etc... lucruri care funcționează în timpul luptei și produc văduve de mujici, nu mașini de luptă cărora le cade clanța la prezentare :)))
        • -1 (1 vot)    
          am vazut clipul (Duminică, 12 iunie 2016, 17:13)

          mavis [anonim] i-a raspuns lui zet

          cu Putin cand ramane cu clanta in mana cand incearca sa deschida usa la supermobilul de lupta rusnac :))) genial
  • +8 (16 voturi)    
    tehnica PSD (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 17:57)

    anion [utilizator]

    In principal se intampla urmatoarele in sectiile de votare
    - intotdeauna sectiile de votare se deschid mai devreme de presedinti fara a fi present tot efectivul - - - 90% din presedinti au afinitati politice
    - Afara se fac sondaje de partide asupra votului cetatenilor
    - partidele mari stiu bine in ce sectii de votare sunt invinsi.
    - In interior se fac grupuri de interese ex. presedinte simpatizant, reprezentanti partide aliate, corupere trimisi opozitie. Sarcina este sa introduca in urne voturi pana cand diferenta este minima pe baza votului inregistrat de sondajul de afara.
    • -7 (11 voturi)    
      Prietene, lasa fanteziile (Duminică, 12 iunie 2016, 4:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Prietene, lasa fanteziile, ca visezi in culori. Nu exista " sa introduca in urne voturi pana cand diferenta este minima pe baza votului inregistrat de sondajul de afara". Sunt liste de votanti, liste electronice de CNP-uri, sisteme de control incrucisat, etc. BEC face bine ca nu deschide Cutia Pandorei la fanteziile oricarui dezaxat suparat ca populatia e diferita. Asa-i: 99% sunt oameni normali.
  • +6 (6 voturi)    
    jeanne d'arc vs Romania (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:10)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Doamna asta Clodilde se crede un fel Jeanne d'Arc care a venit sa ne salveze si poate asa e. Ce fac in acest timp romaniii adevarati :
    (1) stau sub bolta verde si "savureza" mici si bere dupa un pic de munca pana a dat caldura; majoritatea n-au fost la alegeri si nu le pasa; cat mai e pana la Rusalii mai e o zi libera lunea ailalta se intreaba?
    (2) directorii de spital si doctorii numara spagile din cursul sapatamanii.
    (3)angajatii de rand de la stat si privat se gandesc cat mai e pana la salariu ; au cheltuit cam mult azi la mall.
    (4)oamenii de afaceri se gandesc cum sa mituiasca primarii si primarii cat sa ia spaga
    (5) serviciile si procurorii ne asculta
    (6) gabi firea se viseaza mergand moca pe RATB cu pandele si copiii.
    (7) gabi firea viseaza o apa mare , verzuie-e apa calda gratuita din Bucurestiul anului 3040.
    (8) KWI pur si simplu doarme dupa-amiaza.
    (9) in acest timp mii si mii de oameni sufera din lipsa de educatie, de saracie, de boli, de lipsa de orizont.
    Treziti-va din somnul cel de moarte !
    Liiceanu se plimba prin piata univeristati si da interviuri.Este indignat. Numai atat?
  • -6 (6 voturi)    
    he he (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:19)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    o mangaietura pe crestet cu mana stanga, PAC! una peste cap cu mana dreapta.

    astia cu protestul sunt in aceiasi tabara cu cei care omoara oamenii in spitale... rolul lor este sa fasaie orice initiativa.

    va mai amintiti pe cei din Uniti Salvam de pe facebook? aia ce propuneau trasee de maraton prin Bucuresti da' de da'de se plictiseste lumea?

    PLICTISESTE, tineti minte cuvantul asta....
  • +4 (8 voturi)    
    Observatie (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:37)

    Sani [utilizator]

    S-a dat ordin PSD pentru toti postacii sa devina foarte activi impotriva USB.

    Marota aleasa: Strainii si in special SOROS.

    Eh, Basescu revine incet-incet la matca FSN, deci (pe ascuns deocamdata) este prieten si nu ma tine.

    Am o singura intrebare:
    Alegerea marotei este inventia PSD-ului sau ai sefilor de la Moscova?

    Ciudat, alt prieten al lui Putin (ungurul Orban) il ataca pe conationalul Soros....pute a .....putinism!
    • -2 (4 voturi)    
      Pacat ! Amesteci lucruri destepte cu (Duminică, 12 iunie 2016, 16:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      idiotenii !

      Ce treaba are Basescu cu USB si cu porcaria pe care a facut-o BEC USB-ului ?

      Cum revine Basescu "incet-incet la matca FSN" ?

      PS. Daca nu iti argumentezi spusele, procedezi precum trolii PSD !
  • +5 (5 voturi)    
    psd-ul a calcat pe viespi (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 18:51)

    Vlad-I [utilizator]

    Sa faci pe smecherul cu partidul ONG-urilor nu-i chiar ce-a mai buna alegere.
  • +2 (2 voturi)    
    Cam tarziu cu iesitul din casa... (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:01)

    Iulian_c [utilizator]

    Daca se iesea in strada spre sectia de votare acum o saptamana poate ca arata mai fericita situatia ...
  • -6 (8 voturi)    
    Clotilde = Arafat (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:27)

    abisala [utilizator]

    Va mai aduceti aminte 2012? Aceeasi reteta. Arafat era omul simpatic nedreptatit de catre guvernul zilei de atunci, guvern rau care a trebuit sa plece, guvernul Boc daca va mai amintiti. Nu conta ca legea sanatatii ne-ar fi scutit poate de dezastrul din sanatate de azi.
    USB-ul incearca sa dea jos guvernul Ciolos, si vad ca-s o gramada de fraieri care inca nu se prind ca pun umarul la aducerea in prim plan a unui guvern Dragnea/Tariceanu. Cum asta? Pai nu guvernul a organizat alegerile? Cine ar trebui sa-si dea demisia pentru incompetenta?
    Sa fie oare naivi Nicurosr Dan si Clotilde Armand? Ma indoiesc. dupa atatea vizite la A3:(.
  • 0 (4 voturi)    
    Daca ezita sa arate platforma, nu iese nimeni (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 19:40)

    PasPerTu [utilizator]

    Nu stiu ce se spera cu codelile astea de a-si standardiza programul politic, macar tentativ pentru alegeri. E clar ceva suficient de centrist - Nicusor a si zis ca nu e nici de dreapta nici de stanga. Extremist nici nu poate fi vorba, pentru ca nu revendica nici umbra de spargeri si marsavii ca accidentatii lui Dottore.

    Clotilde trebuie sa inteleaga ca in zona asta bolsevicii au furat si revolutii printre altele iar lumea buna sufla si-n iaurt, asa ca nu scapa fara o platforma cat de cat acolo alba ca zapada, rose bombon, bleu bebe, verde praz ... Se poate schimba dupa alegeri ca oricum fara "feedback" nu e buna de nimic. Numai regimurile Big Brother stiu totul dinainte si mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    De ce sunt votati penalii (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:46)

    PasPerTu [utilizator]

    Pentru ca toti alegatorii sunt patati, fie din epoca de aur cand trebuia sa furi ca sa traiesti, fie din vremea lui Dottore care a facut tot posibilul sa corupa cat mai multa lume de la primul penal PSD pana la ultima baba din cimitir ca sa-si largeasca baza electorala.

    Trebuie explicat clar ca daca o iei pe panta combinatiilor infractionale cu PSD trebuie sa fii atent ca platesti cat nu face si te acoperi de penibil, cum s-a vazut cu Alinuta Bunicutei. De asemenea trebuie trasa o linie in functie de prejudiciu si perioada comiterii faptelor ca sa nu se teama toate babele pe care le santajeaza Dragnea ca au furat si ele cateva garoafe din cimitir sa le vanda in piata.
  • +2 (2 voturi)    
    Regrete... (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 22:01)

    MarmotulAuriu [utilizator]

    Din pacate, atata vreme cat la vot n-au iesit nici macar 40% protestele sunt degeaba. Daca diferenta era macar de un 5% PSD-ul n-ar mai fi avut ce sa fure. Dar de... se pare ca e foarte greu sa-ti rupi 30 de minute intr-o duminica sa mergi la vot... Asta e societatea romaneasca 40% s-au prezentat la vot la nici un an de la o tragedie de care se dadeau toti marcati si dupa care toti cereau schimbarea. Ei bine cand ati putut sa schimbati ceva 60% ati preferat sa stati acasa sau la mall sau la concert...
  • -3 (7 voturi)    
    Alo, strada, (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:02)

    Un cititor [utilizator]

    aveți nevoie urgent de reparații: vă curg mucii, nu știți să scrieți și aveți pantalonii rupți în cur. Gâsiți și voi un guru ca lumea. De Liicheleanu râde lumea în hohote.
  • -2 (10 voturi)    
    propunere (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    propun sa se voteze de cate ori e nevoie pana iese USB / Nicusor / Clocloclotilde
  • -2 (10 voturi)    
    600 ??? :))) (Duminică, 12 iunie 2016, 2:35)

    LearnHowToThink [anonim]

    De ce vad in poze doar 20 ???? :))
  • -3 (9 voturi)    
    Cum ramane cu "statul de drept"? (Duminică, 12 iunie 2016, 4:32)

    newlook [utilizator]

    Cum ramane cu "statul de drept"? E bun sau nu e bun? Cand e, cand nu e?
  • -3 (9 voturi)    
    NUMAI ATITI? (Duminică, 12 iunie 2016, 8:50)

    EmilNae [anonim]

    vedeti de asta ati pierdut alegerile ca sustinatorii vostri in loc sa vina in piata au preferat un mic, o gradina, o excursie.Tot asa si in noaptea alegerilor in loc sa stea sa numere voturile au placat la vreun concert sau prin centrul vechi.La asa alegatori asa responsabilitate asa rezultate.Si vreti sa va faceti partid sa intrati in parlament.Jalnic, o sa trebuiasca sa-l punem pe zgonea sa va adune de prin circiumi ca sa faca cvorumul in parlament.
  • -5 (11 voturi)    
    pastile (Duminică, 12 iunie 2016, 9:32)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    jale mare in USB! ori sin prosti ori au uitat sa-si ia pastilele! bravo BEC ca nu s-a lasat intimidat de 500 de nu stiu ce sint! legea e pentru toata lumea!
    • +5 (9 voturi)    
      pai tocmai lege prevede posibilitatea renumararii (Duminică, 12 iunie 2016, 11:00)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Oamenii nu cer ceva nedemocratic, sau ilegal ! In 2009 au fost renumarate voturile dar era cererea psd ! Alta viata ! Instututia asta parazitara care functioneaza continuu nu a verificat niciodata nimic ! Semnaturi, dreptul de a candida, cheltuielile partidelor ...NIMIC ! Un bun instrument de prosteala ...
      • -2 (6 voturi)    
        Legea nu se aplica dupa halucinatia unor nebuni (Duminică, 12 iunie 2016, 15:51)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Legea nu se aplica dupa halucinatia unor nebuni. Nu se declara stare de razboi Germaniei chiar daca posibilitatea e prevazuta in lege si se aduna 25 de nebuni in PU. BEC face bine ce face.

        Apropos, dupa care lege fac aia manifestatie? Cu ce autorizatii? Cum e cu statul de drept?
      • +1 (3 voturi)    
        Te obosesti degeaba, esti flancat (Duminică, 12 iunie 2016, 17:14)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        de postaci pesedei ! Tu le vorbesti de precedentul "Geoana" din 2009 iar ei se comporta ca niste autisti.

        De-aia pe forum se intalnesc trei categorii de utilizatori : Comentatorii (care, de regula, sunt cu argumentele la ei), postacii, (care vin cu lozincile preplatite) si trolli, "strambacii", (care oricum sunt de preferat postacilor), pt ca nimeni sa nu se plictiseasca !

        Fiecare-si alege ce doreste si dupa cum se prinde cu cine are de-aface !
  • +5 (7 voturi)    
    Ce odios isi unesc fortele si aici psd+pnl=love (Duminică, 12 iunie 2016, 11:08)

    deval [utilizator]

    Cu psd nu am treaba ca au scame pe ADN dar pnl-istilor le spun : de ce va mai jenati si nu intrati in psd sa re-oficializati iubirea, buna intelegere cu vare va impartiti prazile de 26 de ani ! Uite ca ALDE marturiseste si e miluit de psd cu ceva frimituri .....
    • +3 (3 voturi)    
      Apropo (Duminică, 12 iunie 2016, 17:02)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Aștept PNL și Predoiu să iasă și să își ceară scuze pentru că și-a prostit în față electoratul (mă refer firește la minciuna galactică despre locul 2 ocupat de Predoiu în sondaje, când colo Predoiu era la 20% în spatele lui Dan). El cu mânuța lui a pus-o pe Firea primar.
      Dar stai, că de fapt le convine. Nu am văzut nicio tristețe la PNL că au dat bucureștiul (probabil definitiv) pe mâna celei mai sinistre mafii. Mai bine mafioți la primărie cu care putem negocia, decât Dan, cu care nu te poți domnule înțelege deloc, nu e deloc ”politician”.
  • +6 (10 voturi)    
    Ar fi de râs (Duminică, 12 iunie 2016, 11:34)

    marki [utilizator]

    ... dacă n-ar fi de plans. Toți postacii încearcă să manipuleze, să ducă în derizoriu, să bagatelizeze și, astfel, să legitimeze mârșăviile PSD!
    S-a furat cu nesimțire crasă, nerușinaților! Dacă n-ar fi așa, de ce ar refuza BEC-ul (împânzit de slugile PSD) să aprobe o acțiune absolut normală a celor care se simt nedreptățiți? Astea sunt manevre demne de defunctul pcr, sper să ajungeți la lada cu gunoi cât mai repede posibil!
  • 0 (6 voturi)    
    Regresie peste tot! (Duminică, 12 iunie 2016, 13:51)

    SkyDan [utilizator]

    Faceti regresia peste tot in Bucuresti ca nu-i mare lucru si dovediti-i pe hotzomani.

    Sper ca BEC-ul central sa aprobe. Acolo sunt judecatori
    • +1 (1 vot)    
      Bec (Duminică, 12 iunie 2016, 15:13)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Asa cum ii spune si numele, BEC este cel central dar din pacate a spus ca nu admite nicio cerere de renumarare. Acum nu stiu daca o mai fi vreo posibilitate in instanta...
  • 0 (4 voturi)    
    fara (Duminică, 12 iunie 2016, 20:32)

    fazanino [utilizator]

    Chiar nu inteleg de ce BEC nu aproba renumararea voturilor!
    E singurul mod in care s-ar inchide gura carcotasilor si s-ar demonstra clar pentru toti Gica Contra ca madame Clotilde Armand a pierdut , asa cum era normal!