Societatea civila denunta un comportament abuziv al Jandarmeriei, care a amendat in ultima luna mai multi participanti la mitinguri: Jandarmeria e toba de abuzuri

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2016, 12:43 Actualitate | Esenţial

Mai multe ONG-uri considera "abuziv, cu conotatii penale si menit sa descurajeze libera exprimare" modul in ca Jandarmeria a amendat mai multe persoane care au participat in mai la comemorarea victimelor din clubul Colectiv si in iunie la un protest pentru sustinerea lui Clotilde Armand.

ONG-urile ii solicita ministrului de Interne, Petre Toba, sa explice la ce trebuie sa se astepte participantii la mitingul anuntat sambata, de la ora 15, pentru renumararea voturilor din Sectorul 1, unde Clotilde Armand era data castigatoare duminica seara, pentru a pierde in cele din urma alegerile in fata PSD-istului Dan Tudorache.

Iata mai jos scrisoarea deschisa a ONG-urilor:

"Domnule Ministru,
 
In urma cu cateva zile organizatoarea unei actiuni publice care a avut loc pe 6 mai, pentru comemorarea victimelor accidentului din clubul Colectiv, a primit acasa o amenda desi in momentul intrunirii jandarmii au anuntat ca se afla la fata locului doar pentru a-i proteja pe participanti.    
Tot in urma cu cateva zile jandarmii au legitimat sapte persoane care stateau de vorba in zona fantanilor de la Universitate. Intrebat care este motivul legitimarii, jandarmul respectiv a afirmat ca "a ascultat ce vorbim si nu pare chiar o intalnire intre prieteni".
Din punctul nostru de vedere modul de lucru al jandarmilor, din ultima perioada, este abuziv, cu conotatii penale si menit sa descurajeze libera exprimare.
Si pentru ca sustinem dreptul fundamental la libera exprimare si dreptul la libera intrunire va rugam, domnule ministru, in subordinea caruia functioneaza Jandarmeria, sa ne raspundeti la urmatoarele intrebari:
La ce sa se astepte participantii la protestul anuntat pentru sambata si duminica in Piata Universitatii? Sa fie legitimati si amendati?
Si ce veti face daca, diseara, nationala de fotbal a Romaniei castiga si ies mii sau zeci de mii de oameni in strada sa isi manifeste bucuria? Trimiteti Jandarmeria sa ii amendeze pe toti?
 
In asteptarea raspunsului dvs,

Semnatari:
Asociatia Pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania - Comitetul Helsinki
Asociatia AMPER
Centrul pentru Jurnalism Independent
CeRe
GRADO
Centru de Resurse Juridice
Centrul pentru Inovare Publica
Grupul pentru Democratie Participativa Plenum
ActiveWatch
FDSC"
 












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3402 vizualizari
  • -2 (4 voturi)    
    eu zic... (Vineri, 10 iunie 2016, 12:59)

    VasileTache2 [anonim]

    ca toate aceste ong-uri bine platite sa respecte legea! Pt ca pt asta sant platiti;sa consolideze puterea legii in tara noastra ! Sau nu...
  • 0 (2 voturi)    
    Greucenii cu coji intre dinti (Vineri, 10 iunie 2016, 13:07)

    valahiandusk [utilizator]

    Jandarmii sunt luati din randul spargatorilor de seminte din fata blocului. Da-i taranusului putere si vei avea abuzuri
  • +2 (4 voturi)    
    mitinguri (Vineri, 10 iunie 2016, 13:14)

    Razvan_M [utilizator]

    Tin minte mitingurile ilegale ale politistilor si pe cele anti-putere din vremea lui Boc. Pe vremea aia jandarmii priveau nepasatori mitingurile sau pareau neputinciosi in fata "furiei" participantilor agresivi la miting.
    Este interesant ca atunci cand vorbim de mitinguri legitime acestea sunt reprimate brutal.
  • 0 (2 voturi)    
    Pe interlopi nu ii amendeaza ? (Vineri, 10 iunie 2016, 13:39)

    Frankie [utilizator]

    Pe interlopi, infractori, mafioti, proxeneti nu ii amendeaza?
    Amendeaza doar amaratii nevinovati de la niste proteste ?
  • -1 (3 voturi)    
    Constatari . (Vineri, 10 iunie 2016, 13:45)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Dupa numarul semnatarilor ne dam seama ce afacere a devenit chestia cu oengheurile . Oricum , oportunistii acestia , care in fond castiga si ei o paine , trebuie sa stie ca toate au o limita . Daca legea spune ca pentru o manifestatie trebuie sa ai aprobare , atunci trebuie sa o ai . Nu esti tu Gheorghe dracu' pentru ca faci parte dintr-un ONG . Poate se gandesc si indivizii la treburi productive si ar fi de folos societatii in mai mare masura .
  • 0 (4 voturi)    
    Societatea civilă (Vineri, 10 iunie 2016, 13:56)

    Un cititor [utilizator]

    nu e alcătuită doar din organizațiile lui Soros.

    P.S. Câte „comunități internaționale și căte „societăți civile există”?
  • +2 (6 voturi)    
    Jandarmii au ajus să facă ce vor ??? (Vineri, 10 iunie 2016, 13:57)

    _CK_ [utilizator]

    Legea 550 / 2004, art. 27 Drepturi și obligații, Pct. 2:

    "b) să legitimeze orice persoană când există indicii temeinice că a săvârşit, săvârşeşte sau se pregăteşte să săvârşească o faptă ce constituie infracţiune ori contravenţie, precum şi persoanele care solicită intrarea într-un perimetru legal restricţionat;"


    " INDICII TEMEINICE CA A SAVARSIT, SAVARSESTE SAU SE PREGATESTE SA SAVARSEASCA ".

    Altfel, NU AU DREPTUL sa te legitimeze !!!

    Nu ai voie sa te aduni in grup si sa stai de vorba ?

    Mai tine cineva minte "PLIMBAREA ANTENEI 3" pe la Palatul Cotroceni, cand au blocat tot traficul ?

    La fel vom ieși și noi, SĂ NE PLIMBĂM ! Doar că vom fi mulți cei care ne vom plimba. Unde este problema ?
  • +1 (5 voturi)    
    JANDARMERIA ROMANA (Vineri, 10 iunie 2016, 13:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceeasi Militie comunista pusa in slujba noii mafii care jefuie tara.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta nu-i nimic, stati sa vedeti din toamna ! (Vineri, 10 iunie 2016, 14:07)

    Susufler0 [utilizator]

    In special "echidistanta" in ceea ce priveste manifestatiile si mitingurile partidelor de la putere precum si ale celor din opozitie. E vorba atat de mitingurile dinainte anuntate cat si de cele organizate ad-hoc, din precampanie si din campanie !!

    Sa vedeti prigoana fara pic de rusine pe actiunile organizate de opozitie atat din partea Primarului General (in ceea ce priveste eliberarea aprobarilor) cat si din partea jandarmeriei si a politiei lui Toba (in ceea ce priveste desfasurarea) !

    PS. Auspiciile nu sunt favorabile Strazii. Se va incerca "Incalecarea" ei, prin mijloace aparent legale. Spun aparent legale, deoarece , mijloacele legale, folosite abuziv isi pierd practic caracterul de legalitate !
  • +2 (6 voturi)    
    Au dreptate (Vineri, 10 iunie 2016, 14:10)

    UpNext [utilizator]

    Cum e posibil ca jandarmii sa legitimeze oameni in grupuri neautorizate? Ce, au omorat, distrus, incendiat ceva??

    Legea o face STRADA, asta nu inteleg autoritatile si prostii care au votat PSDul! Strada, ca d-aia suntem o "democratie originala"! Aici nu suntem pe Rin, Vltava sau Dunare, suntem pe Dambovita!!

    Chiar, ce-ar fi sa intre politia, jandarmeria si pompierii intr-o "greva" de vreo doua-trei saptamani, pe un motiv oarecare (ca sunt suficiente)?? Sa faca STRADA ordine in tara.....