Stema Romaniei va fi modificata - apare din nou coroana pe capul acvilei de aur

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2016, 11:37 Actualitate | Esenţial

Stema Romaniei
Foto: Agerpres
Camera Deputatilor a adoptat miercuri in unanimitate un proiect de lege care prevede readucerea coroanei pe capul acvilei de aur din stema tarii. Pana la data de 31 decembrie 2018, autoritatile publice au obligatia sa inlocuiasca stemele si sigiliile existente in prezent cu noile modele ale acestora.

Pana la aceasta data, cele doua modele de stema si de sigiliu pot fi folosite in continuare.

Monedele si bancnotele emise de BNR anterior datei de 31 decembrie 2018 vor continua sa circule si dupa aceasta data, in paralel cu monedele si bancnotele cu stema noua.

Deputatii au luat decizia cu 262 voturi "pentru", informeaza Agerpres. Camera Deputatilor a fost for decizional, legea merge la promulgare.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4948 vizualizari
  • +5 (21 voturi)    
    Țara arde și baba se piaptănă (Vineri, 10 iunie 2016, 11:44)

    _CK_ [utilizator]

    Care este scopul acestei modificări ? În afară de aceea de a cheltui niște bani în plus peste tot prin țară ? Oare ce firme care produc steme pentru instituțiile publice vor să mai câștige și contractele astea ?
  • +4 (18 voturi)    
    Tichia de margaritar... (Vineri, 10 iunie 2016, 11:47)

    Andradda [utilizator]

    ..mai lipsea!
    • +3 (3 voturi)    
      revenirea la normalitate (Vineri, 10 iunie 2016, 14:24)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      daca acum 60 ani niste imbecili te-au dus pe o cale gresita, nu e tarziu sa revii la simbolurile si valorile de unde ai fost luat


      si da, lucurile mici conteaza
  • +4 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 10 iunie 2016, 11:48)

    M. G. [utilizator]

    Din ciclul nu avem ce face si modificam ceva. Ce treaba are coroana cu stema? Mai bine votau sa apara stema pe steag intotdeauna, ca la basarabeni, sa nu ne mai injure Ciadul ca le-am copiat steagul.
  • +5 (17 voturi)    
    Te uiti pe stemele astea.. (Vineri, 10 iunie 2016, 11:54)

    Andradda [utilizator]

    ..peste tot sunt numai ursi, vulturi, lei, cruci, dragoni si varcolaci, dar daca te uiti pe cer nu vezi decat ciori, corbi, pupeze si vrabiute :)))
    • +1 (3 voturi)    
      Păi și ce-ai vrea ? (Vineri, 10 iunie 2016, 12:40)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Să te uiți pe cer și să vezi urși, lei și dragoni ? Normal că vezi ciori și vrăbii.
    • +2 (2 voturi)    
      au uitat cucul!!! (Vineri, 10 iunie 2016, 13:42)

      traian_mari [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Canta cucu!!
  • -2 (2 voturi)    
    Acvila avea coroana... (Vineri, 10 iunie 2016, 12:08)

    mcris [utilizator]

    ...pe vremea monarhiei. Se transmite un mesaj eronat.
  • +1 (1 vot)    
    face (Vineri, 10 iunie 2016, 12:36)

    nahir [utilizator]

    iliescu apoplexie sau da in icter mecanic daca apuca sa vada stema tarii reintregita cu coroana pe capul acerei.
  • -2 (2 voturi)    
    Ban irositi (Vineri, 10 iunie 2016, 13:37)

    _tudor_ [utilizator]

    .
  • -1 (1 vot)    
    bani publici vheltuiti aiurea (Vineri, 10 iunie 2016, 14:18)

    jescu [utilizator]

    Daca dadea legea ca toate stemele instalate/cumparate de acum inainte sa aiba elemente plus atunci era in regula. Dar sa schimbi toate stemele existente inseamna risipa de ban public.