Traian Basescu si sotia sa au primit cetatenia moldoveneasca: Nu am planuri politice in Republica Moldova

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 9 iunie 2016, 15:23 Actualitate | Esenţial

Traian si Maria Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu si sotia sa, Maria Basescu, au primit cetatenia moldoveneasca. Presedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a semnat joi decretele de acordare a cetateniei celor doi, anunta Unimedia.md. Fostul sef al statului a precizat, intr-o declaratie de presa la sediul PMP, ca nu are planuri politice in Republica Moldova.

Traian si Maria Basescu au depus o cerere pentru a primi cetatenia moldoveneasca pe data de 8 martie, la presedintia de la Chisinau.

Termenul legal de solutionare a unor astfel de cereri este de un an, insa in cazul lui Traian Basescu, fiind vorba despre o persoana cu statut special, exista posibilitatea ca solicitarea sa fie analizata in regim prioritar, declara in luna martie Ana Samson, consultant principal pentru relatii publice al presedintiei moldovene.

Traian Basescu declara in iulie 2013, dupa o vizita in Republica Moldova, ca dupa ce isi va incheia mandatul de presedinte al Romaniei, va cere, "poate", cetatenia moldoveana, in semn de respect si dragoste pentru tara vecina si oamenii ei.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3243 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    felicitari! (Joi, 9 iunie 2016, 15:45)

    firstfb [utilizator]

    bravo Băse, te-ai tinut de promisiune!
  • -8 (14 voturi)    
    se apuca (Joi, 9 iunie 2016, 15:46)

    Toni_Romania [utilizator]

    Se apuca acum de "afaceri" cu terenuri in MD.
  • +8 (12 voturi)    
    Planul se realizeaza in parametrii stabiliti ! (Joi, 9 iunie 2016, 15:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Prima etapa a fost indeplinita.

    Urmeaza a doua, respectiv castigarea unui mandat de parlamentar in Parlamentul Republicii Moldova.

    A treia- desemnarea lui drept Prim ministru.

    A patra- banuiti care e...

    PS. Asa ar trebui sa fie, dar din pacate nu va fi !

    PPS. Pe unii, o secunda, i-au trecut fiorii pana sa-si dea seama ca e vorba de o utopie.

    PPPS. Pt secunda aceea si pt fiorii aia, am scris comentariul.
  • +9 (13 voturi)    
    Imi iau si eu cetatenie, daca face un partid! (Joi, 9 iunie 2016, 15:53)

    pedepsitorul [utilizator]

    Sa vezi cafteala cu comunistii din Chisinau!
  • -8 (12 voturi)    
    Parca il vad ca ..... (Joi, 9 iunie 2016, 16:01)

    8736 [utilizator]

    .....la viitoarele alegeri isi depuna candidatura la presedintia Moldovei. Sau ajunge macar prim-ministru. Si apoi sa vezi ras: Organele judiciare din Ro vor cere arestarea presedintelui/PM Md pentru Na!na! . :-)
  • -8 (12 voturi)    
    II sfatuiesc sa se duca acolo (Joi, 9 iunie 2016, 16:06)

    jackalphonse [utilizator]

    Avem contract de extradare cu Moldova? Poate avem nevoie sa l mai invitam si pe aici...
  • +5 (11 voturi)    
    felicitări (Joi, 9 iunie 2016, 16:12)

    gorky.park [utilizator]

    Un gest simbolic frumos, atât din partea familiei Băsescu care a solicitat cetățenia cât și din partea autorităților moldovenești și o bună oportunitate de reabilitare politică a domnului Băsescu dar cât și o șansă pentru Republica Moldova.
    • 0 (0 voturi)    
      Măsură, măsură în toate! (Vineri, 10 iunie 2016, 17:20)

      Viceversa [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Reabilitare, are nevoie? Au alții nevoie să se abiliteze pe măsura abilirăților sale!.
  • -4 (8 voturi)    
    hm ... (Joi, 9 iunie 2016, 16:28)

    dagenia [utilizator]

    ... ce ne pregateste ? :)
  • +5 (9 voturi)    
    Bravo Base! (Joi, 9 iunie 2016, 16:29)

    Om-bun [utilizator]

    Pe cind presedinte al R. Moldova?
    (au nevoie!)
  • +1 (9 voturi)    
    Și ceilalți! (Joi, 9 iunie 2016, 16:33)

    Reticent [anonim]

    Ar trebui ca Iliescu și Constantinescu să facă același pas, să se facă modificările de legislație și Iohannis să obțină și el cetățenia RM.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi o idee excelentă (Joi, 9 iunie 2016, 20:49)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Reticent

      nu știu de ce ai primit minusuri
  • -6 (12 voturi)    
    foarte bine... (Joi, 9 iunie 2016, 16:45)

    exilatul [utilizator]

    acum nu are decit sa si ia si progeniturile cu succesuri si sa se mute acolo...poate il aleg presedinte moldovenii..
  • -6 (12 voturi)    
    tanti nutzi (Joi, 9 iunie 2016, 17:10)

    gentro [utilizator]

    se muta si ea la moldova?
    poate legile moldovenesti permit cuplurile formate din 3!
    • +2 (2 voturi)    
      Inteligentule ! (Joi, 9 iunie 2016, 19:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gentro

      "Cuplurile formate din 3 !" Si, nu-i asa, triunghiul amoros format din 2 !!!

      PS. Mai ai frati pe-acasa ?
      • -2 (2 voturi)    
        inteligentule (Joi, 9 iunie 2016, 22:55)

        gentro [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        That exclamation mark at the end of the sentence clearly showed the intended irony. You did not get it. Nevertheless, you had to jump in with your insults.
        NEAM PROST!
  • -1 (1 vot)    
    tanti nutzi (Joi, 9 iunie 2016, 19:54)

    gentro [utilizator]

    ce va grabiti fratilor cu minus dupa minus?
    nu a recunoscut nutzi ca toate ilegalitatile sale au fost cauzate de un vis grandios? ca orice adolescenta din plescoi, a visat si ea sa devina prezident(a). sau cel putin pe langa , sau sub un prezident. poate deveni DOAMNA PREZIDENT NUTZI DE PLESCOI OT MOLDOVA. domne , ce mioritic suna!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Gestul (Joi, 9 iunie 2016, 20:56)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Este frumos. Sa-l intrebam pe Base ce parere are de faptul ca suspectul furtului de $1 miliard din Moldova este si cetatean israelian