UPDATE Alerta falsa cu bomba la o cladire de birouri din nordul Capitalei

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 9 iunie 2016, 14:17 Actualitate | Esenţial

Cladirea Bucharest One, evacuata in urma unei alerte cu bomba
Foto: Claudiu Ghioc
O cladire de birouri din nordul Bucurestiului a fost evacuata joi in urma unei alerte cu bomba. Potrivit informatiilor HotNews.ro, este vorba despre cladirea Bucharest One, in care isi are sediul Vodafone, in zona Aurel Vlaicu.

16:04 Alerta cu bomba a fost falsa, relateaza Digi24

Potrivit postului de televiziune, politia a constat ca nu exista niciun pericol iar angajatilor li s-a permis sa revina in cladire

15:42
Barbatul care a sunat la 112 pentru a sesiza, joi, alarma cu bomba de la o cladire din sectorul 2 al Capitalei a fost dus la audieri, la o sectie de politie, au precizat oficiali ai IGPR. citati de Agerpres.

Potrivit acestora, pirotehnistii au verificat pana in prezent subsolul cladirii in care a fost anuntata alarma, urmand sa continue verificarile la nivelul parterului si al celor 26 de etaje.

Oficiali de la IGPR au precizat ca suspectul este cetatean roman.

15:23
Proprietarul cladirii Bucharest One, cunoscuta si ca Globalworth Tower, confirma ca imobilul a fost evacuat in urma unei alerte la 112, precizand ca toata lumea este in siguranta:

"Confirmam ca Globalworth Tower, cladirea noastra, a fost evacuata ca urmare a unei alerte telefonice la 112. Toata lumea este in siguranta. O investigatie este in curs de desfasurare, conform procedurilor specifice in aceste situatii. Pentru mai multe informatii, va rugam sa va adresati autoritatilor responsabile."

UPDATE Potrivit Digi24, un suspect ar fi fost dus la audieri.

Serviciul Pirotehnic din IGPR a fost sesizat in jurul orei 13:55 in legatura cu "amplasarea unui dispozitiv" intr-o cladire de pe raza sectorului 2, informeaza Agerpres citand oficiali ai Politiei Capitalei.

Politia precizeaza ca in zona traficul se desfasoara ingreunat.

Purtatorul de cuvant al Politiei Romane Georgian Dragan a declarat pentru Digi24 ca Serviciul Pirotehnic intervine in zona pentru a stabili daca este vorba despre o alerta reala. De asemenea, masinile au fost ridicate din imediata apropiere a cladirii.



Mall-ul Promenada, de langa Bucharest One, in fata caruia s-au adunat angajatii evacuati din cladire / Foto: Claudiu Ghioc


Bucharest One / Foto: Claudiu Ghioc


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
31295 vizualizari
  • -6 (20 voturi)    
    ... (Joi, 9 iunie 2016, 14:24)

    tirolez [utilizator]

    Probabil apel facut de pe o cartela pre-pay. Prinde orbul, scoate-i ochii.
    • +2 (6 voturi)    
      Stimate domn (Joi, 9 iunie 2016, 15:47)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      La 112 se poate suna de pe orice telefon public si chiar si de pe un telefon GSM fara nici o cartela prepay. Hai sa fim un pic seriosi: cine e idiot va gasi o metoda prin care sa stea cat mai ascuns si faca astfel de glume. Asadar obligativitatea inregistrarii posesorilor cartelelor SIM nu va reduce cu nimic numarul de apeluri false la 112. Exceptia fiind atunci cand va trebui sa inregistrezi si codul IMEI al telefonului. Raman insa (putinele, ce-i drept) telefoane publice.
      • -5 (5 voturi)    
        nu (Joi, 9 iunie 2016, 16:53)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        fara cartela in telefon nu poti suna in RO.in alte tari da,dar la noi,nu.
        • +3 (3 voturi)    
          eu zic sa testezi inainte sa vorbesti (Joi, 9 iunie 2016, 17:53)

          IonutIT [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          scoate-ti sim-ul din telefon si suna la 112
        • +1 (1 vot)    
          Foarte ciudat (Joi, 9 iunie 2016, 18:35)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Pentru ca exista o directiva europeana care spune ca atunci cand un telefon nu poate fi folosit pentru urgente (dintr-un motiv) acest lucru trebuie mentionat in manualul de utilizare. De exemplu cand instalati Skype scrie: "acest software nu permite apelarea de urgenta". La fel este o norma si in SUA.
    • +3 (3 voturi)    
      stai calm (Joi, 9 iunie 2016, 16:24)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ca-ti trebuie mai mult decat o cartela pre-pay. daca vor, te gasesc baietii imediat.
  • -10 (26 voturi)    
    hm (Joi, 9 iunie 2016, 14:28)

    Xorciser [utilizator]

    E vorba de lipsa de securitate in aceste cladiri de birouri. Accesul se face cu pass, dar e foarte usor de intrat plus de asta nu cred ca exista nici un plan de evacuare, nu exista sisteme de comunicare in cladire etc.

    Probabil ca e doar o alarma falsa insa ar trebui sa ridice semne de intrebare pentru toate cladirile de birouri din zona.
    • +5 (7 voturi)    
      habar nu ai ce vorbesti (Joi, 9 iunie 2016, 15:15)

      W. [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      E clar ca nu stii nimic despre cladiri de tipul asta si nici nu ai lucrat vreodata intr-una dintre ele.
      Accesul se face pe baza de cartela, exista planuri de evacuare, zonele comune sunt supravegheate video, etc.

      Evident ca daca cineva iti fura card-ul de acces va reusi sa intre in cladire, insa va fi vazut pe camere si va fi identificat in caz de nevoie.
      • 0 (0 voturi)    
        Accesul se face pe cază de cartelă?!? (Vineri, 10 iunie 2016, 15:59)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui W.

        Mwahaha ... să fii tu sănătos cîţi furnizori intră doar pe delaraţii pe propria răspunde "da, eu car butoiaşele cu apă la 5", "am adus un colet pentru firma X de la 2".

        Nu mai zic de livratorii de pizza, catering, cei de la eMag and stuff ... dacă mai ai şi o cantină sau ceva magazine la parter sau la subsol, te-ai scos.

        Deci, accesul numai pe bază de card e o gogoriţă.
    • +4 (8 voturi)    
      Stiti cum se intra intr-o cladire de birouri? (Joi, 9 iunie 2016, 15:50)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Astepti la usa cu card tinand in maini niste sacose voluminoase, in gura cu dintii un pahar de cafea si facandu-te ca incerci prin buzunare sa cauti cardul.

      "Colegii" te vor vedea in ce hal esti si iti vor deschide usa. Nu te va intreba nimeni nimic intrucat din cauza paharului cu cafea din gura e evident ca nu poti sa le raspunzi.

      Deci chestia cu cardul la intrare este ca sa tina oamenii onesti si cinstiti afara impreuna cu angajatii care si-au uitat cardul. Cine vrea sa intre, intra.
    • +6 (6 voturi)    
      incorect (Joi, 9 iunie 2016, 15:56)

      Humbert [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      lucrez intr-o caldire alaturata acesteia despre care e vorba in articol si pot confirma ca exista proceduri de evacuare in caz de incendiu sau de urgenta si se fac si exercitii periodice de evacuare in care iesim toti afara, timpul fiind cronometrat.

      corporatiile nu prea se joaca cu siguranta, chiar si in Romania.
    • +6 (8 voturi)    
      Lucrez intr-o cladire mai mica decat asta (Joi, 9 iunie 2016, 16:12)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Crede-ma, exista plan de evacuare, anual se fac simulari, vin controale de la ISU...si e o cladire de doar 5 etaje.
      Pe fiecare etaj e un angajat care se ocupa de evacuare (eu sunt responsabil pe etajul meu) si chiar am avut alarme reale...totul s-a desfasurat cum trebuie.

      Concluzia e urmatoarea: companiile mari iau in serios aceste lucruri...nu necesita un efort prea mare, insa daca lucrurile merg prost, impactul asupra imaginii e foarte mare.
      • +2 (2 voturi)    
        Depinde de companie (Joi, 9 iunie 2016, 18:36)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Am fost si eu pe la companii care faceau serios aceste exercitii si pe la altele pe care nu le interesa: puteai arde de viu daca iti faceai treaba la birou.
  • -16 (26 voturi)    
    agentii lui Putin (Joi, 9 iunie 2016, 14:38)

    Toni_Romania [utilizator]

    Agentii lui Putin isi fac de cap.
    • +9 (21 voturi)    
      evident cu sprijinul si al TAU (Joi, 9 iunie 2016, 15:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      cumatru tau Mazeta a fost retinut ?
      • -4 (6 voturi)    
        Esti comunist? (Joi, 9 iunie 2016, 15:14)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Tii cu Putin?
      • -3 (7 voturi)    
        Cum? (Joi, 9 iunie 2016, 15:38)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu Gaspadin Putin pune bombe in RO? Nu el taie uzinele cu faiul si padurile cu chainsaw? Nu el inchide spitalele? Nu el isi "trage" cladiri de patrimoniu cu "retrocedari"?
      • -1 (5 voturi)    
        Teroristul Aragaz (Joi, 9 iunie 2016, 15:41)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        De fapt urma sa vina nenea ala din Patarlagele cu 2 butelii in spate, zis si Teroristul Aragaz.
  • +6 (8 voturi)    
    He he ;) (Joi, 9 iunie 2016, 15:12)

    goguduru [utilizator]

    Avea vreunu deadline sau milestone review si nu era gata. :D
  • +3 (5 voturi)    
    pana acum (Joi, 9 iunie 2016, 15:40)

    Toni_Romania [utilizator]

    De 40 de ani de cand se pun bombe niciodata inainte de vreun atentat ce a avut loc, teroristii nu au sunat la Sectia 2: "Bai, vom detona o bomba!".
    • 0 (0 voturi)    
      Ba da, unii sunau (Vineri, 10 iunie 2016, 15:56)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Cei de la ETA, parcă, făceau din astea ... căci voiau doar să producă pagube şi să insufle teama, nu să omoare neapărat pe cineva.

      Şi parcă şi IRA făcea aşa ceva la un moment dat .. după aia s-au radicalizat.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu ne ataca nimeni, (Joi, 9 iunie 2016, 17:05)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ne atacam singuri cand votam cu mafia rosie.
  • +1 (1 vot)    
    Da? (Joi, 9 iunie 2016, 22:43)

    Amoredivino [utilizator]

    Cred că a văzut cineva vreo corporatistă, bombă sexi.