Dan Suciu: Premierul considera ca nu e cazul sa se plimbe cu barca prin zonele inundate pentru a-si arata implicarea

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2016, 16:11 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea, incadrat de Victor Ponta si Doina Pana, in barca, pe ulitele din Teleorman
Foto: Guvernul Romaniei
"Premierul considera ca nu e cazul sa se plimbe cu barca prin zonele inundate pentru a-si arata implicarea intr-un procesc complicat si tragic, atata vreme cat la nivelul Ministerului Afacerilor Interne activitatea se desfasoara in bune conditii", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului Dan Suciu, precizand ca s-a comentat foarte mult, in ultima perioada, asupra faptului ca nu exista actiune la nivelul Guvernului in privinta inundatiilor. Reamintim ca in 2014, cand au fost inundatii in Teleorman, fostul premier Victor Ponta a fost criticat pentru faptul ca a acceptat sa mearga cu o barca penumatica trasa, prin apa de mica adancime, de sase lucratori ISU. Vezi foto.

Dan Suciu a precizat ca legat de inundatiile in ultima vreme, a existat o actiune de supraveghere, coordonare si de implicare directa prin mii de angajati ai Ministerului Afacerilor Interne. De asemenea, premierul a cerut Ministerului de Interne, Ministerul Dezvoltarii Regionale, Ministerul Agriculturii si Ministerul Mediului sa se implice in evaluarea pagubelor, a mai spus Suciu.

Potrivit unei informari a Ministerului de Interne, la nivel national au fost afectate 374 de localitati din 31 de judete, cele mai dificile situatii fiind inregistrate in Bacau, Harghita, Neamt si Vrancea. Peste 4.850 de pompieri, politisti si jandarmi au intervenit zilnic pentru limitarea efectelor inundatiilor si viiturilor. In cadrul misiunilor, au fost evacuate preventiv 133 de persoane din zonele inundate, iar 76 de persoane au fost salvate din situatii de risc. Cu toate eforturile depuse, doua persoane in varsta de 49 de ani, respectiv 73 de ani, si-au pierdut viata in viituri produse pe raza judetelor Bacau si Vrancea.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6617 vizualizari
  • +8 (18 voturi)    
    Mi se pare corect !!! (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:19)

    gigiN [utilizator]

    Sa-i delege pe cei cu....nevoie de voturi :ponta,tariceanu,drag-nea,pe alinutza si pe vames !
    • +1 (1 vot)    
      Nu e corect deloc! Si e taran, stie ce-nseamna (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:16)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      sau ar trebui sa stie ce-nseamna sa-ti pierzi bruma de avere. La TVR ne-au asasinat cu imagini cu oameni necajiti pe care nu-i ajuta nimeni! De ce nu stau posturile Tv ciopor pe guvernanti sa SPUNA CE NAIBA FAC pentru a-i ajuta pe cei care le platesc salariile nemeritate si nesimitite?
  • +28 (30 voturi)    
    barca pesedului (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:32)

    ras-putin [utilizator]

    Imagine emblematica pt Romania: o mina de oameni de rind care trga dupa ei "barca" psd. Dar lumea inca ii voteaza, probabil din cauza ca prefera sa traga barca decit sa fie in ea. Sau spera ca daca trag cu spor o sa-i invite in barca sa se odihneasca putin. Vise.
    • +9 (9 voturi)    
      ha-ha-ha!!!!!! (Miercuri, 8 iunie 2016, 18:00)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      intr adevar o imagine emblematica a unui popor de retardati...ma intreb daca in rom e posibil sa te plimbi cu barca si ...pe la jilava...ma refer la cei din..barca...
  • -9 (11 voturi)    
    Sfaturi . (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:36)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Dar poate sa aplice legea in Romania , sa oblige administratia , prefecturile , sa achite datoriile rezultate din hotarari ale justitiei , sume mari de bani care intarzie cu anii si sa arate privatilor cum este sa fii exemplu in conduita financiara . Altfel , adio s-un praz verde cu toata lupta cu evaziunea fiscala . Ca doar n-om fi tampiti sa platim statului ceea ce el nu da inapoi nici obligat .
  • +22 (28 voturi)    
    ...din pacate (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:46)

    Vasile [anonim]

    ... concetățenii noștri din Teleorman, unul dintre cele mai sărace județe din Romnia, numai la populisme d-astea pun botul.

    Plus că deja au fost spălați de A3 că tehnocrat e sinomim cu satana.
    • +5 (7 voturi)    
      las' ca nici cei din Bucuresti nu-s mai breji! (Miercuri, 8 iunie 2016, 18:23)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      ai nostrii sunt si sa ne traiasca! o sa ne dea DNA primarita transport GRATIS, mancare GRATIS, aer GRATIS, totul va fi GRATIS!!!!!
  • -24 (30 voturi)    
    Mult mai vorbesti Suciule.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar de facut ceva, cind va face premierul TAU ( ca al meu nu e)
    • +1 (3 voturi)    
      nu poti (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:02)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si cu piticutul si cu pisicutul
    • +4 (4 voturi)    
      sa (Miercuri, 8 iunie 2016, 19:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      inteleg ca ti-e dor de show-urile televizate de hantene si rtv cu actorii tonta, dragnea & "fa doino" in rolurile principale.
  • -13 (15 voturi)    
    Este o ironie deplasata (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:00)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca Ponta se plimba cu barca intrucit era un bun cunoscator al termenilor marinaresti . Ciolos asta , putem pune pariu ca habar n-are care e tribordul si care e babordul unei barci . Ar fi in stare sa-i caute si bompresul .
    • +5 (5 voturi)    
      daca vrei informatii despre... (Miercuri, 8 iunie 2016, 18:14)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      babord si tribord intreaba-l pe Basescu ca o sa-ti dea lectii mai mult decat poti duce :)
  • +14 (16 voturi)    
    Vă dați seama (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:02)

    Geirge [utilizator]

    ...că o vizită din asta organizată pentru publicul Antenelor sustrage forțe și resurse materiale care au fost alocate luptei cu inundațiile. Cioloș face bine că-i lasă să se ocupe cu dezastrele pe cei din ministere.
    • -1 (3 voturi)    
      Dar sa nu spui o vorba? ca Prim Ministru? (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      este delasare, nu e bine deloc! deloc!
  • -8 (10 voturi)    
    Da - bine! (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:15)

    ..13 [utilizator]

    Poate sa prezinte masurile intreprinse Ministrul Mediului??? Daca este nevoie de masuri suplimentarea pentru a nu se mai repeta???

    Exista bani economisiti - pot sa fie alocati pentru a intreprinde masuri de prevenire a inundatiilor?

    Reply - este pe bani acum!
  • -8 (10 voturi)    
    zero cultura politica Julien, zero... (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:47)

    demaGOGU [anonim]

    ..in adancimea corpului politic din Ro functioneaza ceea ce se numeste technic verticala puterii, ascensorul cu dublu sens intre opinca si vladica!, sau cum spun francezii legatura organica, i-mediata dintre clasele populare si elementul regalien.

    Ciolos se autoexclude din joc refuzand prezenta, simbolica!, in mijlocul norodului....care iarta dar nu uita.
    • -3 (7 voturi)    
      .... (Miercuri, 8 iunie 2016, 19:37)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ce sa caute acolo impostorul?
      el nu are nimic de a face cu poporul roman si cu grijile si nevoile lui!
      el este tehnocacat,adus de viitura in palatul Victoria.
      este si el si "guvernul" lui o emanare-o ragaiala a strazii!
    • +4 (6 voturi)    
      Gândire de turmă. (Miercuri, 8 iunie 2016, 19:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pui un berbec în față și toată lumea se duce grămadă.Ce să facă un premier la inundații?Forțele implicate în loc să-și facă treaba ar fi ocupate cu protecția premierului.Ziariștii au fost blânzi când Ponta,Dragnea și toată suita plimbau barca pe uscat.Nici nu au căutat o zonă cu apă adâncă.Asemenea cataclisme nu pot fi prevăzute.Unora le place să fie mințiți și să vadă bani cheltuiți aiurea.
  • +3 (3 voturi)    
    Misto poza, dar... (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:43)

    venice [anonim]

    Ce nu inteleg eu e de ce tractoristii aia doi si-au lasat utilajul in spate si s-au urcat intr-o barca rapciugoasa? Apa-i mica, totusi, inca nu le-a ajuns la fund..