Senatul a respins cererea de reexaminare trimisa de Iohannis. Primarii si consilierii condamnati cu suspendare isi pastreaza functiile

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2016, 15:40 Actualitate | Esenţial

Senatul a decis sa respinga cererea de reexaminare a presedintelui Klaus Iohannis privind Statutul alesilor locali cu 82 de voturi "pentru", 2 abtineri si 27 de voturi "impotriva", mentinand astfel varianta initiala potrivit careia alesii condamnati cu suspendare nu isi pierd mandatul, transmite Mediafax.

Legea propune incetarea de drept a mandatului de consilier local, consilier judetean, primar si presedinte al CJ sa se produca doar in cazul condamnarii prin hotarare judecatoreasca definitiva la o pedeapsa privativa de libertate cu executare pentru sanctiunile de dare de mita si luare de mita incetarea de drept a mandatului sa se produca in cazurile de hotarare judecatoreasca ramasa definitiva.  

Asfel, incetarea mandatului nu se aplica in cazul condamnarilor cu suspendare.  

Pe 15 ianuarie, presedintele Klaus Iohannis a retrimis Parlamentului, spre reexaminare, legea care modifica legea nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali, motivand ca, in forma transmisa spre promulgare, legea "ar putea afecta lupta impotriva coruptiei, precum si eficienta cadrului legislativ in materie de integritate"

In cererea de reexaminare, presedintele precizeaza ca exercitarea functiilor de primar, consilier sau presedinte al CJ de catre o persoana condamnata penal, in baza unei hotarari judecatoresti definitive, cu suspendare plaseaza sub semnul vulnerabilitatii exercitarea mandatului de ales local. 

Legea retrimisa in Parlament de seful statului modifica Statutul alesilor locali astfel incat consilierii judeteni, primarii sau presedintii de Consilii Judetene isi pot pierde mandatele doar daca sunt condamnati "prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva la o pedeapsa privativa de libertate cu executare". Legea a fost respinsa de Camera Deputatilor, insa a mers la promulgare dupa ce a fost adoptata de Senat, in calitate de for decizional.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2739 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    In concluzie (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:43)

    mitg [utilizator]

    Liber la furat, "dar cu masura, sa le dea decat o suspendare".
    • 0 (0 voturi)    
      Ma intreb... (Joi, 9 iunie 2016, 0:20)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Oare in baza a ce au respinso?

      O lege ceva...?
  • +16 (16 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:55)

    GeorgeT [utilizator]

    Prosti mai suntem, si suntem si multi, ne meritam soarta
  • +11 (11 voturi)    
    Asa parlament...asa legi! (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:58)

    John7ro [utilizator]

    Acum nu le ramane legiuitorilor decat sa le dea cu executare ca sa indrepte un rau in devenire!
  • +8 (10 voturi)    
    Mai bine asa (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:06)

    IoanC [utilizator]

    Lasati ca e mai bine asa. Poate de acum judecatorii, vor lua in calcul ca daca dau pedepse cu suspendare, penalii vor ramane si cu functia si in libertate, asa ca putem spera sa vedem de acum doar pedepse cu executare.
    • +2 (4 voturi)    
      FALS (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui IoanC

      JUSTITA IN ROMANIA e la fel de corupta ca si sistemul, apara hotii si mafiotii din orice partid. Circul e doar la TV, pentru prostii ca noi.
  • +5 (9 voturi)    
    Originalitate (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:19)

    marki [utilizator]

    După cum îl cunoaștem noi, domnul Președinte va considera că și-a făcut datoria și va promulga legea exact așa cum și-o doresc mafioții din Parlament. Probabil că, curând, în țara tuturor posibilităților, nici un politician nu va putea ocupa vreo funcție, dacă nu are cel puțin o condamnare la activ. Și un doctorat plagiat, desigur (era cât pe ce să uit... :) ).
    Așa, să vă intre bine în cap!
  • +7 (7 voturi)    
    Suntem atat de retrograzi (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:19)

    loveparade [utilizator]

    incat o lege sa mentioneze in mod special "in cazul condamnarii prin hotarare judecatoreasca definitiva la o pedeapsa privativa de libertate CU EXECUTARE"?!
    ce om normal la cap gandeste ca daca o lege nu prevede "cu executare" un parnaias ar putea conduce DIN PUSCARIE o urbe sau judet(sau sa voteze in consilii)?practic avem nevoie de asa o lege care sa sublinieze ca nu se poata conduce din puscarie.
    incercam sa fim eleganti si sa eliminam din gandire, discurs si fapte conceptul "fara violenta" insa acesti parlamentari care voteaza impotriva criteriilor de integritate ar trebui eliminati fizic!
  • +7 (7 voturi)    
    Asa este, suntem cei mai mari mameluci (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:22)

    Susufler0 [utilizator]

    iar Tariceanu si toti senatorii din Parlamentul Romaniei, stiu asta si rad in hohote de noi !

    PS. Stiu foarte bine ca nici macar 50 de oameni nu vor iesi la Universitate sa protesteze impotriva acestei legi neobrazate, sfidatoare care de fapt spune : "Prostilor, da, voi astia cinstitii, care mergeti cu RATB-ul si va validati de fiecare data cartela de transport, noi, astia penalii, care mergem cu limuzinele, ne batem joc de voi cand vrem (uneori, de lene, se mai intampla asta si cand nu vrem). Faceti-ne ceva daca puteti !

    PPS. Si, intr-adevar, nu putem, pt ca altfel, acum Senatul ar fi fost ...
  • +7 (7 voturi)    
    PARLAMENT DE PENALI (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un asa 'parlament' de hoti si golani nu pot decit sa apere hotia pina la capat. Pina cind vor fi alungati cu pietre. E PREA MULT, NE_AM SATURAT!