Livia Stanciu despre candidatii cu probleme in justitie alesi la locale: Nu mi se pare o normalitate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 13:06 Actualitate | Esenţial

Livia Stanciu
Foto: Agerpres
Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Livia Stanciu, a declarat marti ca realegerea in functii a unor primari care au probleme cu justitia nu este un lucru normal. "Mie nu mi se pare o normalitate sa fie votati astfel de oameni, chiar daca opereaza prezumtia de nevinovatie in ceea ce ii priveste, pana la momentul pronuntarii unei hotarari de condamnare. (...) Stiti foarte bine care a fost punctul meu de vedere in ceea ce ii priveste si pe cei condamnati la pedeapsa cu suspendare conditionata, cum era inainte, sau suspendare sub supraveghere. Imi mentin acelasi punct de vedere", a spus Livia Stanciu marti, la iesirea din sediul Consiliului Superior al Magistraturii, potrivit Agerpres.

Intrebata daca votul de duminica a demonstrat o lipsa de incredere in activitatea justitiei, Livia Stanciu spune ca nu crede acest lucru, dar "poate sa demonstreze altceva".


Citeste mai multe despre   









4000 vizualizari
  • -11 (21 voturi)    
    Nici mie nu mi se pare normal (Marţi, 7 iunie 2016, 13:43)

    The Special One [utilizator]

    Ca un judecator sa isi dea cu parerea, mai ales cand din pct de vedere legal e nevinovat.
    • -3 (5 voturi)    
      daca nu i se pare normal (Marţi, 7 iunie 2016, 14:13)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

      nu are decat sa grabeasca solutionarea corecta a spetelor in care sunt implicati ceiu care candideaza.
    • +3 (3 voturi)    
      Ar trebui să ne luam după Cezar (Marţi, 7 iunie 2016, 16:39)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

      Tot ne dăm latini.
      El spunea că asupra Cezarului nu trebuie să planeze nici o suspiciune. Deci dacă vrei să reprezinți lumea din poziția de candidat trebuie să fii imaculat. Cred că în acest caz nu trebuie să funcționeze prezumția de nevinovăție pentru că dacă intri cu suspiciuni în treaba asta tot timpul vei fi suspectat de ceva și asta nu e normal pentru cineva cu funcție de reprezentant al poporului.
      Dacă cu se pare anormal, așa e în toată lumea, deci cred că noi suntem speciali în sensul greșit de data asta.
  • -10 (20 voturi)    
    Manipulare (Marţi, 7 iunie 2016, 13:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    Patachina asta ordinara (ma scuzati dar nu mai pot) a dat (dimpreuna cu colegii sai) o hotarare definitiva si irevocabila in cazul Nastase cu interzicerea unor drepturi:

    http://www.mediafax.ro/social/adrian-nastase-condamnat-definitiv-la-4-ani-de-inchisoare-cu-executare-in-dosarul-zambaccian-dana-nastase-3-ani-cu-suspendare-11855245

    Deci modalitatea de a ii scoate din clasa politica, punctual pe cei care au savarsit fapte foarte grave exista si e in pixul judecatorilor.

    Intrebarea este: de ce vor prin propaganda sa convinga alegatorii sa nu mai voteze (la gramada persoane suspecte, cu sau fara decizii definitive si irevocabile etc) diversi cand au acest instrument legal si moral?

    Suspendare conditionata, suspendare sub supraveghere bla bla bla. Daca Dragnea (de exemplu) a comis grav de ce nu a primit cu executare si cu interdictii? Aaaa ... nu a comis atat de grav si nu e foarte clar daca a comis si ce ... pai atunci bine pa! Sa ne mai lase propaganda cu "catai frauda a comis Dragnea la Referendum" pentru ca decizia instantei nu prea e in directia respectiva.
    • +6 (20 voturi)    
      @Jiji (Marţi, 7 iunie 2016, 14:00)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Domnule psdist, antenist, postac sau ce mai sunteti: nu e normal intr-o tara civilizata sa candidezi sau sa ocupi o functie importanta in stat daca planeaza asupra ta orice suspiciune. Iti rezolvi problemele si apoi, daca esti bun profesionist, te intorci. Intelegi tovarase? Uita-te PUTIN (sic) si in vest si vezi cum se face.
      • -4 (12 voturi)    
        tovarase psiho... (Marţi, 7 iunie 2016, 14:17)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        tovarase psiho...aceste sfaturi sa i le dați lui Mutu, de la Cotroceni!
        • +1 (5 voturi)    
          Ok (Marţi, 7 iunie 2016, 15:28)

          hopshio [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

          Ati uitat argumentele Domnule Tamp.
      • +3 (7 voturi)    
        "normal" și "legal" sunt categorii diferite (Marţi, 7 iunie 2016, 15:57)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        Nu e normal să ajungă lucrurile ca în Germania, unde președintele a ajuns să demisioneze deși nu era vinovat de nimic. Când o să scrie în lege că o persoană care a avut orice fel de discuție cu un procuror n-are voie să candideze, atunci n-o să candideze.

        La momentul de față legea nu spune așa ceva, iar tu și Livia Stanciu încercați să inventați niște criterii mai presus de lege. Tu poate nu ești jurist, dar ea n-are nicio scuză.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu merge... (Marţi, 7 iunie 2016, 16:04)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        Drepturile si libertatile nu pot fi afectate de "suspiciuni". Asa vin si zic ca am suspiciuni legate de toti contracandidatii mei si sa se retraga toti ca asa se face in Vest (sanchi!). Ce naiba, doar nu suntem copii.

        PS nu sunt tovars cu tine deci cred ca ma incurci cu altcineva.
    • +4 (6 voturi)    
      bun exempu ai ales... (Marţi, 7 iunie 2016, 14:23)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      pe Năstase l-au condamnat pentru niște găinării de doi lei dar l-au făcut scăpat pentru tunurile de sute de milioane și miliarde de euro/dolari(EADS, Microsoft, Rompetrol, Petrom, Sidex, Călărași, ARO, Reșița, Târgoviște, Hunedoara, restul de 300 nave din flotă...)
  • -1 (13 voturi)    
    Da. Nu este normal. (Marţi, 7 iunie 2016, 13:58)

    evoque [utilizator]

    Acesta este efectul zornaitului de catuse de dimineata pana seara pe la televiziuni. Acesta este efectul victimizarii produs de institutiile "independente" de cercetare. Acesta este efectul informatiilor "pe surse". Acesta este efectul cauzat de perceptia publicului ca numai psd-istii sunt hoti iar cei de la pdl sunt protejati. Propaganda dementa psd=hoti, coroborata cu cele de mai sus si "absenta" presedintelui, la care se adauga greseala enorma cu schimbarea guvernului Ponta a dus la absenteism si la succesul psd. Psd nu a castigat pentru ca este mai bun sau mai curat, a castigat pentru ca unii au sperat ca DNA si Justitia independenta sa puna pe scaune.
  • +2 (12 voturi)    
    prezumția de nevinovăție e FACULTATIVĂ??? (Marţi, 7 iunie 2016, 14:15)

    timp tamp [utilizator]

    când un judecător pune prezumția de vinovăție sub semnul întrebării e semn că justiția funcționează la fel ca pe timpul comuniștilor!!!
  • 0 (8 voturi)    
    Alt circ (Marţi, 7 iunie 2016, 14:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Presedinta ICCJ stie bine ca nu face altceva decit sa fie complicea justitie corupte din Romania. O declaratie care sa ne faca sa credem ca la noi Justitia lucreaza. NU - Justitia e parte corupta a unui sistem corupt si e de partea mafiei. adica a celor care ne fura zi de zi.
  • +2 (10 voturi)    
    Pai Doamna (Marţi, 7 iunie 2016, 14:43)

    cu5clase [utilizator]

    zdreanta cu sprancene de faianta, nu tu i-ai dat o gluma de condamnare lui Dragnea?! 2 anisori pe carnetel, de-l vedem pe mustacios renascut si proaspat schimbat de chiloti.

    Nu stie piranda asta ca hotararile ICCJ au rol de jurisprudenta si restul staborului face ca ea ?

    Un sincer regionalism: HAI SICTIR,
    • +2 (4 voturi)    
      Pai Pirando, pe voi astia, va deranjeaza oamenii (Marţi, 7 iunie 2016, 15:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      cu carte, pe voi astia cu 5 clase dar cu doctorate in talharii. Mai uita-te si tu la MadMax si vezi ce se-ntampla cand nu mai ai de la cine sa furi! Vezi, justitia tine cu voi, ca-i mai lasa sa respire si pe oamenii cinstiti si asa, aveti si voi de unde fura. Iar cuvantul cu pricina nu e "regionalism". Dar de unde sa stie asta unul cu 5 clase?
      • 0 (4 voturi)    
        Te-ai (Marţi, 7 iunie 2016, 17:26)

        cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        aprins. 'ntelectualule ? Ia un furazolidon pentru tranzit verbal accelerat. Si nu mai da din clape in timpul orelor de munca, ca nu produci destui bani la buget, bun de furat. Mucles.
  • +1 (3 voturi)    
    Pai multi romani nu sunt in normalitate (Marţi, 7 iunie 2016, 14:49)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Unii voteaza cu neocomunisti, altii pot sa voteze dar nu o fac. Ce-i normal in asta?
  • +3 (11 voturi)    
    Curat constitutional,coana mare, (Marţi, 7 iunie 2016, 14:50)

    xrogo [utilizator]

    si femeia asta ,cu ideile ei staliniste vrea sa fie numita la CCR,cu ce tupeu poate sa judece un articol daca este constitutional sau nu,daca ea nu respecta prezumtia de nevinovatie,prevazuta chiar de Constitutie,nu ma mai mira ca s-a folosit de justitie ca sa treaca peste un simplu cetatean ca doamna Rarinca!!!
    • -2 (8 voturi)    
      Ce tupeu de pontac ai! Cum va taie din tupeu (Marţi, 7 iunie 2016, 16:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cineva, cum e "stalinist"! Ma mir c-ai auzit macar de Stalin. Puteai avea si parte de tatucul popoarelor, indiferent cit de tztuzer erai. Stii chestia asta? Daca da, ce invataminte ex-tragi?
    • +3 (3 voturi)    
      De data asta votez cu tine, Mirciulică :) (Marţi, 7 iunie 2016, 16:01)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      După o deja celebră tradiție, în România judecătorul e izvor de lege :)

      Astfel încât Livia Stanciu în calitate de alegător are alte păreri decât Livia Stanciu președinte al ICCJ.
  • +2 (8 voturi)    
    sa plateasca (Marţi, 7 iunie 2016, 14:53)

    vodatepes [utilizator]

    Madam daca cetateanul este nevinovat ( desi ar trebui sa primeze nevinovatia) cine plateste? Cine plateste pentru procesele pierdute la CEDO de statul Roman din cauza sentintelor timpite date de colegii dumneavoastra.Suntem pe primul loc la CEDO cu dosare depuse de cetateni romani si cu cele mai multe condamnari. Cine plateste? Plateste bugetul national adica noi toti. Sunt documente venite de la CEDO prin care se atrage atentia justitiei din Romania ca repeta gresile in sentitnte pe banda rulanta. Pe tema asta sa comentati madam ca din bani nostril va platim si va platim oalele sparte.
    • +3 (5 voturi)    
      Mai scump platim taharia fratiei voastre (Marţi, 7 iunie 2016, 16:01)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      decit sentintele de la CEDO. Mult mai scump!
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 7 iunie 2016, 15:23)

    vitan.sandu [utilizator]

    In mintea doamnei este normal doar sa o condamne pe Rarinca (chiar daca cu suspendare), desi amarata ii chiar platise utilitatile defunctului sot al dnei Stanciu. Ca o fi cerut mai mult decat au fost utilitatile (se simtea indreptatita si la o remuneratie pentru servicii), este altceva, dar sa o condamni pentru asta nu putea face decat un om fara Dumnezeu. Dar candva va plati. Macar in fata Celui de sus daca nu in fata oamenilor.
  • +5 (9 voturi)    
    STITI DE CE (Marţi, 7 iunie 2016, 15:27)

    EmilNae [anonim]

    Stiti de ce nu este normalitate? iata de ce :
    ""Loretta Sanchez, co-preşedinte al grupului de prietenie cu România din Congres, şi-a exprimat îngrijorarea cu privire la "încălcările documentate ale drepturilor omului, sub pretextul combaterii corupţiei, violarea drepturilor procesuale pe timpul anchetelor penale şi ameninţările la independenţa justiţiei din România“, ""

    asta si nu o spune Dragnea sau Ponta o zice un reprezentat al marelui licurici. Si daca nici astia nu stiu cu ce se manica democratia atunci cine.
    Nu vreu sa ma gindesc daca o spunea Ponta ce jale era tot csm sarea si iccj era distrusa.
    ca a spus-o un american ignoram
    Sa stiti Cereches de aceia a cistigat alegerile fiind in puscarie si inca cu cel mai mare procent.
    Alegatorii au vazut asta inaintea americanilor.Numai voi justitia va faceti ca nu vedeti.
    Cit despre amenintari vedeti sa nu va treziti intr-o zi fara obiectul muncii.
    Stit care-i semnalul pe care poporul vi-l trasmite? Ori va faceti treaba asa cum trebuie corect, impartial pe baza de probe ori plecati .Cale de mijloc nu mai aveti.
    Si sa raspundeti material si juridic si dumneavoastra judecatorii si procurorii pentru dosarele care le faceti si sentintele care le dati.Pina una alta sinteti sigura breasla din tara care nu raspundeti de nimic si asta-i anormal
    • 0 (2 voturi)    
      Pardon, + din greseala (Marţi, 7 iunie 2016, 16:02)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      ar fi fost bine sa pot da unlike.
    • +1 (3 voturi)    
      normalitate (Marţi, 7 iunie 2016, 17:24)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Adica Chereches e prins in flagrant cu mii de euro, dar ar mai trebui sa credem noi ca e nevinovat?
      Mai pe romaneste a fost prins cu mâța-n in sac.
      Omul e vinovat clar, atat ca nu s-a judecat inca si avocatii lui mai incearca tot felul de tertipuri.
      Nu e normalitate pentru ca ati reusit sa convingeti oamenii ca oricine i-ar conduce, ar fura. Dar se schimba incet, incet treaba asta si va punem noi pielea-n băţ.
  • 0 (4 voturi)    
    JILAVA (Marţi, 7 iunie 2016, 16:13)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    La puscarie cu corupta asta ordinara
  • 0 (0 voturi)    
    Vai . . . . (Marţi, 7 iunie 2016, 22:39)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . dar cum de v-ati dat seama? Dumneavoastra nu ar trebui sa vorbiti dupa scandaloasa sentinta data de completul pe care l-ati condus in dosarul Referendumului. Nici macar nu I-ati interzis unui Dragnea sa mai faca politica si iata ca acest om conduce de fapt Romania. Cum de nu va dati seama ca de fapt ce obtine procuratura in lupta cu coruptii este facut praf si pulbere in multe cazuri de judecatori Se fura cu milioanele, se primesc mite cu milioanele de se darama autostrazi facute de mantuiala de catre mituitori, mor oameni cu zile in spitale, plagiatele sunt o moda si judecatorii nostril dau sentinte de 1-2 ani cu suspendare ca doar sunt de-ai nostril, baieti buni care mai gresesc si ei,nu? Ca doar e omeneste.