Ambasadorul roman in SUA, dupa ce senatorul McCain a afirmat ca democratia din SUA va functiona chiar daca va castiga Trump, pentru ca "Nu suntem Romania": Probabil a comis o eroare, e un prieten constant al Romaniei

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:55 Actualitate | Esenţial

Imagine din ultimul spot al lui McCain
Foto: YouTube
Ambasadorul roman la Washington, George Maior, a precizat sambata, referitor la declaratiile senatorului american John McCain, ca "probabil" a comis o eroare invocand tara noastra "intr-o formulare nefericita" intrucat este "un prieten constant al Romaniei", transmite Mediafax. Senatorul republican John McCain a declarat, in contextul dezbaterilor electorale din SUA, ca, indiferent daca Donald Trump va deveni presedinte, sistemul democratic de control institutional functioneaza in Statele Unite, spunand: "Nu suntem Romania."

"Probabil ca domnul senator John McCain a comis o eroare invocand Romania intr-o formulare nefericita care contrazice esenta unei declaratii oficiale sprijinita de senatorul John McCain si adoptata in unanimitate de Senatul Statelor Unite ale Americii, prin care tara noastra este apreciata tocmai pentru contributia majora la promovarea si respectarea principiilor democratice in regiune", a afirmat Maior, potrivit unui comunicat de presa emis de misiunea de la Washington.

Maior a afirmat ca McCain este cunoscut "drept un prieten constant al Romaniei'' si a amintit ca senatorul a semant Rezolutia Senatului Statelor Unite ale Americii privind implinirea a 135 de ani de la stabilirea relatiilor diplomatice dintre Romania si Statele Unite ale Americii.

Documentul, mentioneaza diplomatul roman, subliniaza "rolul semnificativ al Romaniei, in ultimii 25 de ani, dar mai ales in contextul regional actual, in directia promovarii stabilitatii, securitatii si respectarii principiilor democratice in Europa Centrala si de Est, Balcanii de Vest si regiunea Marii Negre."

Senatorul republican John McCain a declarat, in contextul dezbaterilor electorale din SUA, ca, indiferent daca Donald Trump va deveni presedinte, sistemul democratic de control institutional functioneaza in Statele Unite, spunand: "Nu suntem Romania."

Numerosi politicieni si analisti din Statele Unite, inclusiv din Partidul Republican, sunt preocupati de perspectiva unei victorii a controversatului magnat Donald Trump in scrutinul prezidential.

In acest context, senatorul republicanul John McCain, devenit recent un sustinator reticent al lui Donald Trump, a declarat ca natiunea americana nu va fi in pericol in cazul in care controversatul politician devine presedinte.

"Eu cred in continuare ca avem institutii guvernamentale care vor tine sub control o persoana care ar incerca sa isi depaseasca atributiile constitutionale", a declarat John McCain, citat de ziarul The New York Times.

"Avem Congresul. Avem Curtea Suprema de Justitie. Nu suntem Romania", a adaugat McCain. "Institutiile noastre, inclusiv presa, sunt inca suficient de puternice pentru evitarea" actelor neconstitutionale, a subliniat senatorul republican.


Citeste mai multe despre   









6706 vizualizari
  • +47 (55 voturi)    
    credeam ca a sesizat (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:59)

    zaboo [utilizator]

    cum romanii din state sunt bataia de joc a functionarasilor romani de la consulate si ambasada
    • +16 (22 voturi)    
      de la dansul... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Nu se vede chiar asa de clar - are un ecran frumos aranjat si deci....

      Cred ca este a doua gafa a lui Maior in timp relativ scurt!

      Numai de bine sa auzim!
      • -19 (29 voturi)    
        Situl Hotnews infestat cu comentarii agenti rusi (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:18)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Aproape toate comentariile, începând cu primul, al userului zaboo, sunt scrise de agenți rusi care lucrează la departamentul de dezinformare și război psihologic al Moscovei.
        • +9 (9 voturi)    
          Nu sunt fan McCain, chiar deloc, DAR... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:34)

          imipasa.ro [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ... efectele loviturii de stat din 2012 se vor mai vedea multi ani de-acum incolo.
          My two cents.
          • +2 (2 voturi)    
            premierul USL vs. premierul Grivco (Duminică, 5 iunie 2016, 15:57)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui imipasa.ro

            Mai democratice au fost alegerile din 1992, pierdute de Emil Constantinescu în fața lui Ion iliescu. Alegerile din 2014 au fost de nivelul celor din 2000, când oamenii au ales între Ion Iliescu și Vadim Tudor.

            România nu are democrație, are doar decorurile. În realitate, lupta politică se dă între securiștii noi și securiștii vechi. Cei vechi promovați pe bază de origini sănătoase, cei noi promovați pe baza părinților generali de Securitate.
        • +7 (7 voturi)    
          auzi si voci (Duminică, 5 iunie 2016, 0:50)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ?
          • +2 (2 voturi)    
            Fata de comentariul facut, intrebarea ta (Duminică, 5 iunie 2016, 17:44)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            este 100% legitima !

            PS. Si, zau, cred ca daca este intr-una din situatiile descrise in manual o sa-ti raspunda cu maxima sinceritate !
        • +6 (8 voturi)    
          grija mare, (Duminică, 5 iunie 2016, 6:50)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ca vreo 2-3 rusi iti sunt colegi de birou si partenera ta de viata este de fapt spion rus :))

          zaboo nu e prietenul meu, dar matale suferi rau de teoria conspiratiei, vezi rusi chiar si acolo unde nu sunt. sunt curioasa, ce anume te-a deranjat la primul comentariu/ la acel punct de vedere?
        • +3 (3 voturi)    
          Nu, incepand cu al tau (Duminică, 5 iunie 2016, 11:51)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          care esti agent rus fara sa stii.
    • -11 (35 voturi)    
      McCain a confundat Budapesta cu Bucurestiul (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:31)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      O ipoteza pe care am citit-o pe internet ar fi ca John McCain a făcut confuzie intre Budapesta și București. S-ar fi referit, de fapt, la regimul lui Viktor Orban, criticat repetat de americani.
      Rămâne de văzut totuși dacă într-adevăr McCain a vrut sa zică Ungaria în loc de Romania.

      In alta ordine de idei, constat un asalt al serviciilor ruse de război psihologic asupra rubricilor de comentarii ale articolelor referitoare la remarca lui McCain. Majoritatea mesajelor, aparent venind din partea unor romani, au tenta pro rusa, ridiculizează Romania și sunt scrise de oameni plătiți de Moscova sa ne atace.

      Citat: ""Avem Congresul. Avem Curtea Suprema de Justitie. Nu suntem Romania", a adaugat McCain. "Institutiile noastre, inclusiv presa, sunt inca suficient de puternice pentru evitarea" actelor neconstitutionale, a subliniat senatorul republican."
      • +7 (7 voturi)    
        Informatiile lui McCain despre Romania sant din (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:17)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        2012. De pe la lovitura de stat a USL-ului. Cam vechi.
        Ambasadorul nostru se pare ca tine cu Moscova.
      • +9 (9 voturi)    
        bati campii (Duminică, 5 iunie 2016, 2:53)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        McCain n-a pomenit orase, a zis numele tarii. Si e diferenta mare intre Hungary si Romania. Daca intra-devar a confundat numele tarilor inseamna ca e senil rau. Iar daca e cineva agent sau postac platit sa intoxice forumurile cu teorii absurde, tu esti ala.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu a confundat - prima conditie ca sa te-mbraci (Duminică, 5 iunie 2016, 11:52)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        e sa recunosti ca esti in fundul gol. De-acolo incepe progresul.
      • +3 (3 voturi)    
        oare cum o fi? (Duminică, 5 iunie 2016, 12:08)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ai senzatia ca daca psd-ul pune mina pe romania ca orban pe ungaria e altfel? mccain n-a facut confuzie, ca indiferent ce zicea, bucuresti sau budapesta, tot aia e.
    • -2 (4 voturi)    
      McCain nu cunoaste Romania (Duminică, 5 iunie 2016, 1:35)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      a zis si el Romania dar nu pt ca stie ceva despre Romania ci pt ca cel mai probabil a citit vreun articol in NY Times despre Ungaria si a facut o confuzie

      orice alta explicatie nu are sens.
  • -27 (39 voturi)    
    Saracul McCain,acum inteleg de ce a (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:10)

    xrogo [utilizator]

    castigat Johann alegerile,tonomatele si lingatorii de clante pe la ambasade au jurat ca daca castiga Ponta alegerile,atunci se termina cu democratia in Romania.
    Asa ca McCain si SUA au facut toate aranjamentele sa nu se intample asta,si culmea,nu stiam de aranjament daca nu-l lua gura pe dinainte pe distinsul senator.
    Vorba lui tanti Leana,exista o explicatie in toate,asa se explica rasturnarea de situatie turul 2 fata de turul 1,interventia Marelui Licurici !!!
    • +10 (10 voturi)    
      Are dreptate (Duminică, 5 iunie 2016, 9:12)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Imi pare rau dar McCain nu a comis nici o eroare - are perfecta dreptate. Nu obligatoriu in privinta lui Trump ci in cea ce priveste Romania. Atit cei care au preluat puterea - politic si economic - dupa 1990 - cit si clonele si progeniturile lor trebuie sa dispara pentru ca romania sa aiba o sansa la un sistem relativ curat.
  • +42 (54 voturi)    
    Care-i problema? PSD a acaparat atatea institutii (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:15)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    incat ce zice asta nu-i minciuna. Ponta vroia sa aiba si STS-ul sub controlul lui, pentru a castiga alegerile.

    Gelu Diaconu, fostul sef ANAF, e prieten la catarama (sau la catusa?) cu generalul izmana Oprea.

    Olguta Vasilescu, primar al Craiovei, acuzata de fapte de coruptie, este tinuta in puf de catre Dragnea, impotriva propriilor "standarde" ale PSD.

    Nastase, Mazare, Nicusor Constantinescu, Mircea Cosma, Pavaleanu & Co., etc. etc.

    Deci ce zice americanul nu e gresit, DNA mai are mult de lucru.
    • -27 (37 voturi)    
      Ai înţeles foarte prost (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:19)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Din păcate pt tine, nu era vorba de obsesia ta Ponta, ci de cu totul altcineva, şi anume despre un preşedinte, mai exact fost preşedinte.
      • +9 (9 voturi)    
        Ti-ai luat ratia de ulei? (Duminică, 5 iunie 2016, 1:35)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Sau ti-au dat numai faina luna asta?
    • +11 (15 voturi)    
      si eu cred ca nu a gresit.... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:43)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      pur si simplu are dreptate. Sa ne amintim cum era Romania in timpul guvernarilor PSD, incluzand ultimul al lui Ponta turcitul. Nu vreu sa zic ca acum ar fi mai bine! Doamne feri!
      • +6 (6 voturi)    
        TONTA TURCITU (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:54)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Suna bine dar de fapt Tonta e albanez (asta spune el ) , si cum 80%din ei sunt musulmani , tontalaul n-a facut decat sa se arunce in neam .Dar daca ne uitam mai atent pare mai degraba uzbec sau chirghiz , oricum faza cu moscheea e fireasca din punctul lui de vedere (mai putin ,al nostru )
  • +22 (34 voturi)    
    nu a gresit cand a spus despre RO (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:16)

    ..13 [utilizator]

    Ca NU functioneaza democratia in RO - sunt numeroase exemple - ne place sau nu ne place, aceeptam sau nu situatia, asta este realitatea.

    Suntem departe de o democratia reala in RO.

    In ceea ce priveste USA cred ca o sa aiba o crunta deziluzie - dupa 8 ani de mandat democratic inca 4 ani cu un posibil candidat democratic si relativ slab pe politica externa, chiar daca a avut un mandat pe externe, i9ncheiat insa nu prea bine...

    Asa se incalzesc inca unii oficiali americani cu apa rece precum ca sunt prea mari pentru a se busi/defecta - uite ca viata a demonstrat ca si unul mare se poate prabusi, din pacate.

    USA nu tocmai puternica inseamna ca inamicii democratiilor vor fi un pic mai putin puternici ceea ce nu prea imi convine cand unul mare anti-democratic este so close, near by RO.

    Dar nimic nu este ireversibil, dar are de fiecare data sunt costuri asociate - unii le pot suporta mai usor, altii mai greu.
  • -9 (23 voturi)    
    Dregerea busuiocului in stil american. (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:20)

    quietguy58 [utilizator]

    Dregerea busuiocului in stil american.

    Intre timp, voi "Keep the faith" si noi va luam la misto gen John MCSenila.
  • +21 (37 voturi)    
    McCain (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:33)

    BDlamunte [utilizator]

    Pentru mine McCain este reprezentantul acelei parti din SUA pe care o iubesc: cu valori, implicata, care nu negociaza cu dictatorii si teroristii, care cunoaste profunzimile si subtilitatile conflictelor regionale. Obama este reprezentantul relativismului: face compromisuri si vorbeste frumos. Insa Statele Unite sunt cu un pas in urma Rusiei ca gandire strategica. Trump pe de alta parte e un populist care ar zice orice ca sa atraga atentia, spune vrute si nevrute dar la greu va da bir cu fugitii.
    Am ras cand am vazut afirmatia lui McCain: a vorbit ca un roman. Are dreptate, desigur; totusi, e o lipsa de tact si de intelepciune din partea lui sa arunce vorba asta... insa trebuie sa recunoastem deschis ca are dreptate. Romania este o tara corupta cu o democratie slaba.
  • +24 (32 voturi)    
    Un prieten aproape constant... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:35)

    dexpropriat [utilizator]

    McCain ar fi preferat sa spuna ca America nu e Rusia, dar nu a avut curajul sa-si supere noul sef - Trump, zis si prietenul dictatorilor.
    Oricum, nici Romania nu e departe de Rusia. Trebuie doar sa preia PSD-ul puterea totala... Deci la VOT!!!
    • +14 (18 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:59)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Votati si chemati la vot!
  • +27 (33 voturi)    
    A spus adevarul (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:44)

    Zummm [utilizator]

    Iar o dam in s.f-uri *De fapt a vrut altceva sa spuna etc.* Ce naiba ma, parca n-ar stii cum merge treaba la Rromanica.
  • 0 (24 voturi)    
    Nepoliticos cu Romania este McCain (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:49)

    Carpi [utilizator]

    Singura scuza a lui ar fi ca este de profesie ofiter (mai grav: l-a prins populatia din Hanoi cand s-a catapultat in Vietnam si l-au batut mar !). Urmarile detentiei a facut din el (probabil) un om suparacios si usor iritabil. Jos palaria pentru cate a suportat in Vietnam!
    Desigur nu justifica sa vorbeasca de rau Romania pentru asta. Propun ca romanii sa-l invite sa-si verse naduful pe Asad, alitolahi etc. si sa lase in pace Romania. Un stat despre care nu stie mai nimic, avand in vedere cultura sa generala destul de modesta (Tinand cont de posturile inalte pe care le ocupa).
    Deh' , n-a existat in istoria lumii piloti care au fost si ,,savanti'' dupa retragerea de la mansa ( Cu exceptia lui Henri Coanda desigur !!! ).

    Totusi : daca face aluzie la lovitura de stat al lui Crin Antonescu si Ponta, impotriva lui Blaga la Senat in vara lui 2012, are dreptate ! Ar fi trebuit sa sa specifice in clar acest lucru !
    • +7 (7 voturi)    
      sa spui/admiti adevarul (Duminică, 5 iunie 2016, 0:52)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      nu inseamna sa vorbesti de rau...
    • +2 (2 voturi)    
      Adevarul n-ar trebui sa doara in cazul asta (Duminică, 5 iunie 2016, 11:54)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      nu noi nenorocim Romania.
  • +21 (31 voturi)    
    așa și este (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:50)

    georghe [utilizator]

    Imaginați-vă Ponta președinte sau ce democrație au simțit studenții și bărboșii pe spatele lor după ce a ieșit Ilici președinte.
  • +11 (19 voturi)    
    VORBA LUI BOLINTINEANU (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:51)

    pointless man [utilizator]

    „Vorbă cutezătoare, vorbă amară, vorbă teribilă !”

    De fapt el spunea cam același lucru:
    „Sunt vorbe amare, dar trebuie a le spune; nu ştim să măgulim. Ranele descoperindu-le, se pot vindeca; ascunzîndu-le, se măresc, gangrenează şi moartea este aproape. Trebuie a se vindeca această rană, sau existenţa unei naţiuni române devine netrebuincioasă în planul aceluia ce a creat popoarele.”
  • +23 (33 voturi)    
    nu cred (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:53)

    ion roata [utilizator]

    nu cred ca e o eroare; baiatul asta stie ca principala preocupare a parlamentului roman este sa ii scape pe corupti; ca partidele de la noi se dovedesc a fi niste structuri mafiote, ca avocatul poporului este o gluma de institutie, ca daca reuseste sa supravetuiasca fragila democratie de la noi asta se datoreaza sprijinului dat de occident dna-ului.
  • -6 (12 voturi)    
    e strategie... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:54)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu poti preda un popor filo-american cand va trebui "livrat" marele deal (geo) politic.

    o putem numi etapa de fezandare, in lipsa unui termen mai bun.
  • +14 (24 voturi)    
    Si . . . . (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:01)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . nu are dreptate? Ce stat de drept suntem daca se permite ca un condamnat penal definitiv sa faca de drept si de fapt politica in Romania? Ce stat de drept suntem daca altul trimis in judecata pentru fapte grave si suspect ca a ajuns in fruntea piramidei in baza unui plagiat, se pregateste sa ia sefia uneia dintre camerele parlamemntului cu sprijinul nemijlocit al condamnatului? Ce stat de drept suntem cand al doilea om in stat ataca frecvent Justitia si hotararale ei? Si in final ce fel de stat de drept suntem cand insusi seful statului este acuzat ca a primit pe baze falsa o locuinta pe care a exploatat-o din greu, caz in care Justitia s-a pronuntat in defavoarea sa, apeleaza la tot felul de subterfugii avocatesti pentru a anula decizia? Maior mai bine tacea, pentru ca nicaieri in lume nu se numeste un ambasador fost sef de servicii de informatii pentru simplu motiv ca nu sta nimenui de vorba in mod serios cu el. Dar intr-un stat de drept ca al nostru, orice este posibil! Nu?
  • +14 (24 voturi)    
    Mc Cain a gresit bine! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:09)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Dragnea, Tariceanu, si un sfert din parlamentarii din Paralmentul Romaniei sunt fie condamnati definitiv ,fie cercetati penal. La fel, multe garnituri de minisitrii vechi si noi. KWI tocmai a dat verde la cercetarea penala a 5 fosti ministri. Dl Basescu e cercetat penal. Zeci de procurori si judecatori sunt condamnati in ultimii doi ani. Zeci de medici cercetati penal pentru mita, mega-afacerea biocidelor diluate o istorie cu sinucideri, milioane de euro sifonate in offshore, gagici din rep.Moldova si discret KGB.
    Asta e "rule of law" ? O tara bananiera aflata din motove politice si strategice in UE si NATO si condusa de fapt de ambasadorul USA din fortareata din Baneasa. Unde a gresit McCain? Probabil cand a semnat declaratia aia din Congres .
    Si ca sa intarim acesta caracteristica a Romaniei de tara bananiera , de Africa a Europei, vom avea primar in capiatala pe Gabriela V-F.
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuia sa-ti dau numai jumatate de + (Duminică, 5 iunie 2016, 11:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      faza cu condusul de la Baneasa o ratezi pentru ca dac-ar conduce SUA ar conduce dupa criteriile dupa care se conduc si ei. Ergo... am avea justitie, am avea mai multa competenta in politica...
  • -2 (22 voturi)    
    Remarca este si mai ciudata atata timp cat (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:10)

    Susufler0 [utilizator]

    McCain face comparatie intre sistemul de control institutional american, reprezentat de Congres si de catre Curtea Suprema de Justitie, sistem care il va putea tine sub control pe Trump, odata ajuns Presedinte, spre deosebire de Romania care nu a putut (sau nu ar putea ?) tine sub control o persoana care ar incerca sa-si depaseasca atributiile Constitutionale !!!

    Comparatia e absurda pt ca te duce cu gandul la Traian Basescu. Doar ca acesta a fost victima nu agresorul iar derapajul Constitutional a fost al institutiilor , respectiv al Parlamentului . Deci, din toate punctele de vedere, declaratia senatorului republican e o gafa de proportii !!!
    • -13 (19 voturi)    
      Asa gluma buna n-am auzit de mult, (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:14)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      auzi braul,Basescu victima,victima care a incalecat si violat Constitutia cum a vrut,care a comandat justitia cum a vrut,care a aservit serviciile,halal victima !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Intrepretezi absurd si-l bagi in ciorba pe Base (Duminică, 5 iunie 2016, 12:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      desi nu exista decit un singur reper in fraza lui: Romania asa cum e ; stat mafiot, condus de neamurili tovarrhasului Ceausescu (nu la propriu, sper ca te prinzi). Curtea de Justitie e formata din oameni cu inalta tinuta intelectuala nu din absolventi de licee de politie si Academii de Politie sectia de drept (de pe dreapta).
  • -2 (24 voturi)    
    Maior (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:28)

    HP [utilizator]

    Deci:

    1) McCain avea dreptate, desi e un /// de republican (pleonasm)

    2) Nu Maior trebuia sa iasa la rampa, pupincurismul nostru necunoscand limite - ci ambasadorul SUA la Bucuresti.

    Adica daca e de dres busuiocul, sa o faca cei vinovati.

    Apropo, ce mai face ucigasul lui Teo Peter ? tot bine mersi ? Sanatate.
    • +1 (3 voturi)    
      Penibil "patriotismul" tau! (Duminică, 5 iunie 2016, 12:01)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ce mai fac miile de soldati americani cazuti pe campurile de lupta in WWI - ei sunt cei care au permis Romania mare. Fara ei mergeam prin tara cu pasaport! Dar pun pariu ca nici nu intelegi nici nu admiti.
      • +1 (1 vot)    
        Poftim ? (Luni, 6 iunie 2016, 12:46)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Bai ciuri-buri, in WW1 nu au existat soldati americani. Mai invata istorie.
  • +4 (18 voturi)    
    De ce sa ne ofuscam patriotic,daca are dreptate? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:45)

    Plagarus [utilizator]

    Comod ar fi sa dam vina pe istorie si pe U.S.S.R.
  • -2 (6 voturi)    
    not only a Freudian slip (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:50)

    PaulPastout [anonim]

    but a Brzezinskian slip also.
  • +16 (22 voturi)    
    Hai sa nu o dregem cu busuioc (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:55)

    Geo7 [utilizator]

    Este evident ca Mccain s-a referit la Romania si nu la Ungaria. El stia de asaltarea statului de drept in 2012 de catre USL. hai sa nu ne mai imbatam cu apa rece! Statul de drept si democratia inca nu a functionat in Romania pana acum... Cu crema tarii fugita peste granite si neimplicata, cu o populatie care refuza sa gandeasca si care continua sa aleaga aceeasi politicieni certati cu bunul simt si cu un comportament prelungit mafiot, cu un parlament care ingreuneaza votul, cu un Referendum pentru 300 de alesi tratat cu fuldul de Dragnea and Co., cu alegeri de primari intr-un singur tur, etc. Cu o populatie locala lipsita de vana si unitate careia i se pare aberanta transparenta si eficienta fondurilor publice devalizate de mafia locala. Si se mai gasesc si postaci care sa dea minus la astel de reflectii personale... Doar sa arate cat sunt de ingusti la minte...
  • -5 (11 voturi)    
    mcCain si Romania (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:22)

    neurino [utilizator]

    Bine mai Mccain ca te-ai comparat cu Romainia si nu cu Cambogia.
    Daca ajunge un senotor american sa spuna ..nu suntem chiar ca Romania e grav, foarte grav...si nu pentru Romania ci pentru Americana.
    .
    Cat il priveste comparatiile, sa il anunte pe McCain careva ca , din fericire, pana acum Romania nu a avut un presedinte de "talia" lui Trump si nici atributiile prezidentiale in Romania nu sunt egale cu cele in America.
  • +3 (15 voturi)    
    E vina celor ca Maior (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:26)

    CosminTudor [anonim]

    E simplu domnilor! Imaginea de cacat pe care o are Romania in lume si care e demonstrata acum de declaratia lui John McCain care a vrut sa dea un exemplu de tara bananiera, de mana a treia si iata ca i-a fost cel mai la indemana sa aleaga Romania, imaginea asta deci e responsabilitatea ambasadelor noastre, si in cazul asta al ambasadei Romaniei in SUA!
    Sa vada si domnul Maior cum e vazuta tara lui in locul unde e el ambasador. Poate afla acum pentru prima oara...
    • +3 (11 voturi)    
      Nu confunda imaginea cu realitatea (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:47)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui CosminTudor

      Daca ai vizita macar Americam Canadam Australia, Noua Zeelanda, Singapore, Kuala Lumpur, Japonia, Hong Kong...ai realiza cat de cruda e Realiatea din Romania. Te zbati la limita dintre Lumea a 3a si a doua.
  • -5 (13 voturi)    
    Lăsați-l, nu puneți la suflet (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:33)

    Nyk1 [utilizator]

    E bătrân și nici torturile nord-vietnamezilor nu i-au făcut bine d.p.d.v. psihic. Cu toate că a fost neoconul tipic timp de mulți ani, în ultimul timp susținerea acordată lui Trump i-a mai spălat din păcate.
  • +12 (16 voturi)    
    Interesanta perceptia americana (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:39)

    inquirer [utilizator]

    Imi vine greu sa cred ca McCain a ales Romania pur si simplu la intamplare.
    Asta arata cam ce reputatie are Romania in cercurile de putere din SUA.
    De remarcat servilismul fostului sef SRI, care a sarit rapid sa isi arate lipsa de coloana vertebral.
    Cred insa ca si asta stiau americanii despre politiciebii romani.
    Pana si, de exemplu, Pakistanul manifesta mai multa personalitate in raspunsurile ei.
    • +5 (5 voturi)    
      Imaginea pe care o merita (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui inquirer

      Asta o are - de tara de mafioti cu circ democratic pentru populime, cu un parlament de hoti i complici la furt. Cit despre ambasadorul nostru in SUA, mai bine sa nu vb. Pentru ca un asa stat, un asa ambasador.
  • +4 (4 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:16)

    Pac-pac [utilizator]

    Ciocul papagalului asta adevar ciripeste.
    Pe romaneste, l-a luat gura pe dinainte dar esenta ramane valabila: Romania este privita de SUA ca o tara bananiera. Ceea ce nu-i departe de realitate. E de ajuns sa te uiti la maimutele care au reprezentat-o in ultimii 20 de ani si intelegi cu cine ai de-a face.
  • +3 (5 voturi)    
    Stie mai bine dl Senator (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca Romania e un simulacru de democratie al unei mafii decuristo-comuniste care a confiscat tara si a jefuit-o cum a vrut. Cu sprijinul farsei numite justitie si al grupelor de crima organizata numite partide.
  • 0 (4 voturi)    
    Romania pentru americani (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:58)

    echidistantul_ [utilizator]

    Asa cum a fost pentru turci, germani si rusi in trecut, Romania este o prostituata de centura pentru americani.

    Te folosesti de ea, te faci una cu ea, dar tot prostituata ii este numele.
    Pacat de tara cu astfel de tradatori ca si actualul ambasador , fost sef SRI.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce manipulare grosiera (Duminică, 5 iunie 2016, 12:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      vai, o sa sarim toti ca arsi si-o sa zicem "da! mujicul asta are dreptate"!
  • -1 (5 voturi)    
    Un prieten... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:08)

    Costin1968 [utilizator]

    al Romaniei ...poate singurul...
  • -2 (2 voturi)    
    asa tara, asa prieten (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:56)

    __alex__ [utilizator]

    constant ;)
    Au si americanii taricenii lor.
  • +5 (5 voturi)    
    nu a comis nicio eroare (Duminică, 5 iunie 2016, 0:22)

    pardalian [utilizator]

    Omul stie ce vorbeste. Punct
  • -2 (4 voturi)    
    Normalitate... (Duminică, 5 iunie 2016, 1:59)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai mi se pare normal. Cu un presedinte care transmite in exterior atunci cand e suspendat ca nu exista procedura suspendarii si demiterii in Constitutie si ca de fapt e o lovitura de stat la un moment dat te astepti ca unii sa il si creada. Defilam cu europarlamentari care mint fara jena in Parlamentul European ca in Romania s-au furat 1,5 milioane de voturi (cred ca nici in tarile africane nu se intampla asa ceva). Ne place sa ne facem de kkt. Ne laudam ca suntem corupti, nefiind mai corupti decat altii, ne place sa mintim (cred ca uneori ne convingem chiar si pe noi insine) ca daca o sa castige alegerile un anumit partid sau un anumit politician de fapt castiga, rusii, kgb-ul, comunistii sau mai nu stiu cine samd. Iar mai nou ne-am facut un brand de tara dintr-o tuta care zangane non stop catuse. Ne cam place sa ne batem joc de imaginea noastra in strainatate sperand ca ne vor ajuta altii dar nefacand nimic in interior. Si rezultatul e ca nimic nu se schimba dar avem o imagine proasta. Si atunci sa ne mai mire ceva?
  • +5 (5 voturi)    
    are dreptate (Duminică, 5 iunie 2016, 2:32)

    gopo2016 [utilizator]

    democratia e doar pe hirtie in Romania, daca mai e si acolo, in rest totul e impartit in hoti si restul de prosti care platesc taxe, mai mult o hotomanie decit democratie
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca se zice " hotocratie" (Duminică, 5 iunie 2016, 10:46)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Cred ca regimul politic din Romania este o "hotocratie"- chiar daca nu exista inca termenul el va fi in curand consacrat.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce s-ar fi putut intampla daca... (Duminică, 5 iunie 2016, 7:15)

    Piru [utilizator]

    Cand Mc Cain a facut aceasta declaratie s-a gandit la ce s-ar fi intamplat daca alegeam alt presedinte (unul populist ca si Trump). Intr-adevar la ei nu se poate intampla ce la noi s-ar fi putut intampla.
    Raspunsul lui Maior afost corect.
  • -2 (6 voturi)    
    Ce atitudine de slugi... (Duminică, 5 iunie 2016, 8:39)

    echidistantul_ [utilizator]

    Romania se comporta ca si o sotie abuzata...
    Primeste un dos de palma de la sot si declara ca totusi, e un om bun, ca probabil a vrut s ao mangaie
    Ha ha ha
    • +3 (7 voturi)    
      Romania e asa cum spune McCain (Duminică, 5 iunie 2016, 12:07)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      de-aia a pierdut milioane din cei mai harnici cetateni si mai pierde! Fiindca alde voi sunteti cocotati sus, invers proportional cu intelectul, harnicia si competenta.
      • +1 (1 vot)    
        Pierde Romania... (Duminică, 5 iunie 2016, 21:50)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Pierde... pentru ca actualul ambasador din SUA, fost spion sef in Romania a urmarit doar interesul americanilor. Le-a furnizat carne de tun.
        Patria a priori... dar oare care patrie?