Bucurestiul - capitala din UE cu cel mai poluat aer, in perceptia propriilor locuitori

de CZ     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2016, 14:02 Actualitate | Esenţial

Bucurestiul - cel mai poluat
Foto: Pixabay
​Bucurestiul are cel mai mare nivel de poluare a aerului si de galagie dintre capitalele statelor membre ale Uniunii Europene, in perceptia propriilor locuitori, releva o statistica Eurostat prezentata vineri.

Conform datelor Oficiului european de statistica, referitoare la nivelul de satisfactie al locuitorilor din capitalele tarilor UE, in anul 2015, doar 22% dintre locuitorii Bucurestiului se declarau multumiti de calitatea aerului si 31% de nivelul de zgomot din oras.


(Clic pt a extinde)
Gradul de satisfactie fata de calitatea aerului din oras

Astfel, gradul de satisfactie al bucurestenilor fata de aerul si de linistea din oras este cel mai redus comparativ cu locuitorii celorlalte capitale din UE. Ceva mai multumiti de orasul lor sunt locuitorii Sofiei (Bulgaria): 28% - grad de satisfactie fata de aer si 36% fata de nivelul de zgomot.

Parisul (Franta) este a treia cea mai poluata capitala din UE, in privinta aerului, in perceptia propriilor locuitori: doar 30% dintre parizieni se declara multumiti de calitatea aerului din oras.

In ceea ce preste nivelul de zgomot, Atena (Grecia) este pe locul al treilea la poluarea fonica in perceptia propriilor locuitori: 43% grad de satisfactie fata de nivelul de liniste in randul atenienilor.


(Clic pt a extinde)
Gradul de satisfactie fata de nivelul de zgomot din oras

La polul opus, pe locul I este capitala Irlandei: 88% dintre locuitorii Dublinului se declara multumiti de calitatea aerului din oras, iar 82%, de nivelul de liniste.

Viena (Austria) si Helsinki (Finlanda) ating tot un grad de satisfactie de 88% in randul propriilor locuitori in ceea ce priveste calitatea aerului.

Cand vine vorba de nivelul de liniste, Helsinki este pe locul al doilea ca grad de satisfactie in randul propriilor locuitori - cu 81%, urmat de Luxemburg, cu 79%.


Citeste mai multe despre   









2750 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    Transport public ineficient si poluarea extrema (Vineri, 3 iunie 2016, 14:10)

    zzztop [utilizator]

    eu as face tramvaiele principale super rapide si cu ore clare de sosire in fiecare statie. ar deveni astfel alternative la metrou si ar scade foarte mult poluarea. as completa apoi cu linii de troleibuz rapide.

    si as incerca schimbarea mentalitatii bucurestenilor care ii face sa prefere o ora de stat in masina in locul transportului public, bicicletelor.
    • +7 (9 voturi)    
      Unde-s statiile de monitorizare a aerului? (Vineri, 3 iunie 2016, 14:54)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Oamenii ar fi alarmati de ce se intampla daca datele culese de cele 2 statii de monitorizare a calitatii aerului ar face publice informatiile in timp real.

      In Bucuresti ar trebui sa functioneze minim 8 statii de monitorizare a calitatii aerului. In prezent numai 2 statii au mai ramas in functiune si nici alea bine.

      Sa amintim si ca de cativa ani Comisia Europeana ameninta cu declansarea procedurii de infringement impotriva Romaniei din cauza poluarii aerului din Bucuresti, Brasov si Iasi? E grav, nu e de joaca!

      Oamenii stiu asta? Cel putin cei cu copii mici sau rude bolnave s-ar spera dac-ar sti ce inhalam pe strazile orasului.
      • 0 (0 voturi)    
        @statii de monitorizare a aerului (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:40)

        IonutVlaicu [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        Citisem acum cateva luni, o stire privind aceste statii. Cica nu au functionat niciodata. Ar fi fost necesari aproximativ 50.000 euro pentru a le pune in functiune, lucru care nu s-a intamplat.

        Sper sa nu ma insel...
    • +1 (3 voturi)    
      Din ce bani (Vineri, 3 iunie 2016, 14:55)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Viena:

      Single ticket: € 2.20 (Children € 1.10)
      24-hour Vienna ticket: € 7.60

      La noi : 0.3 euro / 0.6 euro (tab/metrorex)
      Abonament zilnic la ambele 3.5 euro.

      Vrei sa aia acelasi numar de autobuze , aceasi calitate da sa platesti de 2-3 ori mai putin?

      Nu mai vorbim pe langa asta si in Viena transportul in comun este subventionat pana la 45%.

      Si cand o sa sara aia sa imi spuna de salarii..

      Da dragilor , pentru ca avem salariile de 3-4 ori mai mici din aceeasi cauza avem si de 3-4 ori mai putine autobuze si de 3-4 ori mai vechi ca varsta.
    • +1 (3 voturi)    
      asa e (Vineri, 3 iunie 2016, 15:03)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      aglomeratia e principala problema. ma refer la aglomeratia auto. daca am incerca punerea pe picioare a RATB-ului in detrimentul masinii personale ar fi un avantaj pt toata lumea (chiar daca pt cei comozi ar parea un dezastru initial. mersul cu ratb, mai ales daca e predictibil, poate fi chiar ok si cu siguranta mult mai relaxant)
      • +4 (4 voturi)    
        Problema cu RATB-ul (Vineri, 3 iunie 2016, 15:26)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        La fel ca si cu oricare alta regie e ca se fura prea mult. Calatorii fura si ei prin neplata biletului iar conducerea fura si ea cat poate. Pai in astfel de conditii pot spune ca RATB-ul inca merge prea bine...
    • +1 (1 vot)    
      @transport public ineficient (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:51)

      IonutVlaicu [anonim] i-a raspuns lui zzztop

      De-as fi primar, as face urmatoarele:
      1) as interzice circulatia in centrul Bucurestiului, acces avand doar ratb'urile, atat.
      2) pe mijlocul soselelor actuale as planta pomi, iar benzile le-as destina biciclistilor (2/3) iar o banda pentru ratb.

      Astfel, aglomeratia dispare, imbunatatesti aerul, si vei crea ambutoiaje in celelalte zone. DAR, omul din centrul si cei din zonele unde exista cel putin metrou ar prefera sa isi vanda masina si in caz de nevoie, sa inchirieze.

      Pe masura ce se obisnuieste populatia cu sistemul asta, maresti raza privind interzicerea circulatiei.

      Pretul pentru a inchiria o saptamana un Ford Focus se ridica undeva la 200Euro.
  • +5 (5 voturi)    
    si in realitate (Vineri, 3 iunie 2016, 14:10)

    eu sunt [utilizator]

    cum e? era interesanta comparatia.
    • -3 (7 voturi)    
      mai rau! (Vineri, 3 iunie 2016, 14:26)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      .
      • +2 (2 voturi)    
        40-86 ug/mc (Vineri, 3 iunie 2016, 16:47)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Poluarea se măsoară în micrograme pe metru cub. Uniunea Europeană recomandă o limită de 40 ug/mc ca medie anuală, iar Organizația Mondială a Sănătății recomandă o limită de 20 ug/mc

        Pentru București ultimele date publice sunt din anul 2014: valori de 40-86 ug/mc. Datele au fost culese de stația de monitorizare a calității aerului din Lacul Morii, departe de centrul toxic al orașului.
        Cine știe ce respirăm în realitate!?
    • +1 (3 voturi)    
      In realitate e mai rau (Vineri, 3 iunie 2016, 15:29)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Sigur
  • +5 (5 voturi)    
    Se arde ilegal pacura noaptea cu binecuvintarea (Vineri, 3 iunie 2016, 14:18)

    D-or [utilizator]

    autoritatilor. Cu aprobarea Primariei, cu neimplicarea Mediului. Si nu pentru caldura, ci pentru producerea energiei electrice! In mijlocul unui oras cu peste 2 mil locuitori, intr-o zona fara curenti de aer.

    Trist e ca nu am regasit decit in programul unui singur candidat - si acela la o primarie de sector - tratata explicit interzicerea de facto a poluarii cu pacura. Si mai trist e ca ceillati candidati au luat in derizoriu subiectul.

    Groaznic e ca se anunta construirea a ltor 6 CET-URI care sa produca energie electrica. Subiectul nu a fost evitat in campania candidatilor.
    • +3 (5 voturi)    
      aerul din bucuresti e otrava (Vineri, 3 iunie 2016, 14:53)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ce sa mai zici de cladirile de birouri sau unele blocuri noi care au centrale pe cladire cu pacura sau de nenumaratele case dintre blocuri ramase nedaramate de ceausescu care inca mai folosesc sobe pe pacura, motorina sau carbuni, nu mai pun tot felul de fabrici, depozite sau gospodarii care ard tot felul de gunoaie in ograda noaptea fara ca cineva sa se sesizeze.

      Bucurestiul e un haos din punct de vedere al aerului.
      • 0 (0 voturi)    
        Trebuie o harta on-line cu poluatorii (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:24)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        Am tot propus-o in campania mea cu speranta ca ideea va fi preluata de cistigatori. Depinde ce interese vor fi mai puternice.
  • +3 (5 voturi)    
    asa ceva (Vineri, 3 iunie 2016, 14:19)

    Alex1512 [utilizator]

    Văzând sondajele pentru alegerile locale, nu pot să nu mă intreb: paradox sau masochism?
    • +2 (4 voturi)    
      Mai degraba prostie pe scara larga, (Vineri, 3 iunie 2016, 14:48)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      mi se pare mai plauzibil.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce masochism? (Vineri, 3 iunie 2016, 16:09)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      Distinsa doamna Fierea (Victoria dumneaiei este sigura, votarea va fi o simpla formalitate) ne va aduce aerul curat din Voluntari!
      Poluarea si galagia sunt false problem!
      In plus, asa cum ne recomanda Dl. Negoita inca din toamna lui 2014, "cui nu ii place, nu are decat sa se mute in alt oras!"
  • +2 (4 voturi)    
    Doar poluat ? (Vineri, 3 iunie 2016, 14:20)

    Plagarus [utilizator]

    Multeeele probleme, de la depozitarea haotică a deşeurilor, la parcările insuficiente cauzate de numărul prea mare de maşini ce parchează într-o zonă ce nu a fost concepută pentru a susţine acest număr, apoi străzi foarte înguste ce aduc de asemenea probleme asupra parcărilor, spaţii verzi insuficiente şi prost întreţinute, surse de zgomot şi vibraţii,..............
  • +1 (1 vot)