VIDEO 10 mii de sindicalisti din educatie au protestat in Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 11:23 Actualitate | Esenţial

Sindicalistii din educatie au organizat miercuri un miting si un mars de protest in Capitala, la care au participat in jur de 10.000 de oameni, cu toate ca organizatorii anuntasera, anterior, prezenta a cel putin 15.000 de manifestanti. Traficul rutier a fost restrictionat cateva ore pe traseul marsului sindicalistilor.



Ora 13.27: Circa 10.000 de sindicalisti s-au strans la miting si acum au plecat in mars prin Bucuresti.

Ora 12.10: In Piata Victoriei s-au strans circa 5.000 de sindicalisti din educatie.

Potrivit unui comunicat al Brigazii Rutiere, intre orele 11:00 - 12:30, va avea loc mitingul in Piata Victoriei, perimetrul cuprins intre prelungirea bd. Aviatorilor - Parcul Kiseleff - Calea Victoriei - prelungirea bd. Iancu de Hunedoara.

De asemenea, intre orele 12:30 - 14:00, se va desfasura marsul pe traseul Piata Victoriei - str. Buzesti - str. Berzei - str. Stirbei Voda - Splaiul Independentei - str. Constantin Noica - sos. Cotroceni - bd. Iuliu Maniu - Complex Politehnica.

Pentru buna desfasurare a manifestatiei, incepand cu ora 9:00, traficul rutier este restrictionat pe sos. Kiseleff, intre str. Arh. Ion Mincu si Piata Victoriei.

Circulatia pe Piata Victoriei va fi resistematizata prin asigurarea traficului rutier pe doua benzi de circulatie pe sens, in fata Guvernului, intre bd. Aviatorilor si Calea Victoriei, respectiv bd. Lascar Catargiu.

Se va restrictiona traficul pe sensul de circulatie din Piata Victoriei, relatia str. Buzesti - bd. Nicolae Titulescu catre Calea Victoriei, respectiv catre bd. Lascar Catargiu (restrictia se va mentine pana la finalizarea activitatii). Pe str. Paris traficul va fi directionat doar catre bd. Aviatorilor, iar pe breteaua Iancu de Hunedoara - doar catre bd. Aviatorilor.

Incepand cu ora 12:30 se va restrictiona gradual traficul rutier de pe traseul de deplasare a marsului, precum si pe strazile care acced in acestea.

Politistii recomanda urmatoarele rute alternative: Piata Presei Libere - bd. Kiseleff - Piata Arcul de Triumf - Piata Charles de Gaulle - Calea Dorobantilor - sos. Stefan cel Mare; Piata Presei Libere - Piata Montreal - bd. Marasti - bd. Ion Mihalache - Piata Victoriei.

Brigada Rutiera ii sfatuieste pe conducatorii auto sa evite deplasarea in zona si sa foloseasca rutele ocolitoare.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6261 vizualizari
  • +4 (14 voturi)    
    pe surse (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:00)

    DimijoareiObt [anonim]

    Soc si groaza la guvern ! Sindicalistii din invatamant cer imperios cei 2 la suta pentru Armata !
  • -15 (23 voturi)    
    ministerul a prezentat (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:31)

    berenger [utilizator]

    o ofertă care, pur și simplu, deformează realitatea. altfel spus, ministerul a mințit atât de urât că mie, în locul lor, mi-ar fi rușine.

    „Potrivit unui document obţinut de Mediafax, ordonanţa de urgenţă privind salariile din sectorul bugetar, respinsă de liderii sindicatelor din educaţie, prevede o creştere salarială de 207 lei pentru un profesor gradul I, vârsta 25-30 de ani, cu studii superioare. În prezent, potrivit unui exemplu conţinut de grilă, un profesor gradul I, vârsta 25-30 de ani, cu studii superioare, are un salariu de încadrare de 2.405 lei (conţine cele trei majorări succesive anterioare), la care se adaugă gradaţia de merit, 601 lei, indemnizaţie diriginte, 301 lei, spor de vechime, 826 lei, compensaţii tranzitorii rural, 241 lei, şi se ajunge la un salariu de bază de 4.374 lei. La salariul de bază se adaugă două sporuri, spor simultan, 331 lei, şi spor rural, 241 lei, şi rezultă un salariu brut de 4.946 lei.”

    idee e că se rostogolesc peste tot niște cifre aberante și contradictorii, manipulând ideea că profesorii încasează niște salarii fantasmagoric de mari. prima eroare (deliberată) e „vârstă 25-30” de ani, când, de fapt, cifrele sunt valabile pentru „vechime 25-30 de ani” (pentru că sporul de vechime e calculat la această vechime, nu la cea de 3-8 ani, specifică vârstei de 25-30 de ani). apoi, enumerarea de sume sugerează că toată lumea primește gradație de merit într-un cuantum de o valoare frumoasă, când, de fapt, procentul de acordare e de 0,1% din totalul cadrelor didactice, iar acordarea depinde de mafiile din inspectorate. apoi, sporul de rural e... spor de rural (deci nu pentru toți), iar suma vehiculată e cea pentru localități total izolate, pentru comunele apropiate de un centru urban, sumele fiind insignifiante. oricum, sporul rural e numărat de două ori, precum steagurile lui pristanda. altfel spus, comunicatul ministerului e o mârșăvie ordinară, iar măreața presă românească preia pe nemestecate niște cifre total fanteziste.
    • +18 (20 voturi)    
      s-a umplut de P$idei... (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      mult ati avut rabdare dupa debarcarea lui mickey mouse
    • +15 (17 voturi)    
      intradevar (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:14)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      se rostogolesc cifre aberante.Cele reale sunt date de numarul de absolveni de facultate care nu au nici o sansa sa se incadreze in munca,de cresterea promovabilitatii la bacalaureat(?) si a notelor la examenul de capacitate (?). Iata motive reale pentru care dascalii pot cere marirea salariilor.In prezent salariul mediu in invatamant este mult mai mare decat in mediul privat.
      • -6 (12 voturi)    
        minți (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:39)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        și manipulezi. salariul mediu în învățământ e mai mic decât în sectorul privat (iar comparația e oricum falsă, pentru că sectorul privat cuprinde și necalificați, și absolvenți de opt clase și lucrători part time etc.). în fapt, salariul la încadrare e salariul minim pe economie, ceea ce face încadrarea în învățământ atractivă doar pentru cei care nu-și găsesc loc în altă parte (și asta se întâmplă de zeci de ani). iar după aia ne mirăm că nu sunt performanțe...
      • +1 (7 voturi)    
        Intr liniuta adevar (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:02)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        Inteleg ca ati avut un profesor prost platit si indulgent.
        • +1 (1 vot)    
          probabil, (Joi, 2 iunie 2016, 10:39)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          dar la evaluari profesorii mei aveau note mult mai bune decat cele ale actualilor dascali.
  • +8 (10 voturi)    
    Buzduganul psd-ului... (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:31)

    purplehaze [utilizator]

    ...se roteste iarasi si iarasi prin Piata Victoriei, acum si la Cotroceni, dand glas "durerii" politice a psd-lui ce tanjeste dupa guvernare.
    Liderii de sindicat, ca la un semn, sunt gata sa-si dovedeasca "charisma" de lideri, amintindu-se de ce si pentru ce anume au fost alesi. Cum excursiile cu autocarele pe la Bucuresti sunt intotdeauna binevenite pentru provinciali, dascalii s-au asezat frumos pe scaunele si au plecat la colindat, asa cum stiu ei...Huo! Hotii! ...uitand ca au in fata un guvern de tehnocrati si nu o Cutie a Milei far'de fund asa cum au fost obisnuiti. De propriul efort, de competitivitate, de acceptul, chiar de CEREREA/PROPUNEREA unor reforme din partea dascalilor nici nu poate fi vorba. Vrem doar ...BANI, uitand ca sacul are si fund, iar umplerea lui se face in primul rand prin sudoarea privatilor si apoi a societatii in ansamblu. Dar cantecul sirenelor politice este mult mai lesne de ascultat, nu-i asa ?
  • +13 (17 voturi)    
    bai (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:31)

    break a leg [utilizator]

    cum ii apuca pe sindicalistii astia protestele numai cand nu sunt guverne psd. cat a fost ponta curgea lapte si miere si acum le ia ciolos banii? rusine, breh... de parca banii pe care i-ati primi in plus ar schimba cei 50% elevi analfabeti functional.

    pe asta trebuie sa fiti platiti: pe calitatea pe care o livrati
    • -7 (9 voturi)    
      e exact invers (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:11)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

      primești calitatea pe care o plătești. vrei calitate mai mare, plătești mai mult, asta e o axiomă valabilă oriunde și oricând. și invers: plătești puțin, primești un produs de o calitate îndoielnică.
      • +3 (5 voturi)    
        breh, dar profii astia pe vremea lui ceashca (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        ce faceau ? cum de unii elevi au ajuns oameni si profii din 201..muiezti is posmagii.....And so, my fellow Romanian: ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country. ...
        • -2 (2 voturi)    
          păi (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:17)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          „profii” ăștia de pe vremea lui „ceashca” au ieșit la pensie, în cea mai mare parte. ceilalți sunt puțini și săraci că o majoritate puternică spune că nu merită mai mult
      • +2 (2 voturi)    
        Ti se pare firesc ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:59)

        Canache [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Acum citiva ani, tot pe scandal de lefuri, s-a propus verificarea/reconfirmarea pe post; mama ce scandal a iesit din partea valoroaselor noastre cadre didactice care iau postul cu 5-6 la examen de ocupare !
        In rest, ai dreptate; n-ar mai trebui facute asa angajarile iar cei vechi sa mai faca niste traininguri si sa ramina in functie de rezultate. Apoi sa se discute de bani.
        p.s. Nu stiu daca se mai dau bani profilor dar era o vreme cind luau cadouri la comanda.
  • +7 (11 voturi)    
    Alta data (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:37)

    Martinezu [utilizator]

    Credeam in mitingurile astea.
    Azi, nu dau doi lei pe revendicari. participanti lideri.
    Cum oare poti sa iesi sa protestezi sa iti indexeze salariu, cand totul in jurul tau se destrama?
    Ce faci ba profesore cu 100 -200 -1000 de lei, daca mori in spitale?
    Ce faci cu banii daca in loc de metrou si sosele ai furturi si santiere lasate de izbeliste ?
    Pentru ce luptati si iesiti voi in strada????Sa va mai luati o pereche de ciorapi si un chilot in plus?
  • +14 (16 voturi)    
    si mai sunt si agramati.... (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:53)

    ilex2013 [utilizator]

    Daca vor salarii mai mari ar trebui sa se abtina sa dea interviuri, majoritatea sunt agramati si incoerenti...lucru care te face sa te intrebi cine o fi de vina pentru dezastrul din invatamantul romanesc : salariile mici (care nu sunt chiar atat de mici comparativ cu cat muncesc) sau calitatea dascalilor????
  • +4 (4 voturi)    
    Educatie submediocra,pretentii obraznice ! (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:56)

    Plagarus [utilizator]

    - DIPLOME PE BANI;
    - prea multa teorie;
    - pilele, smenurile, orele particulare, chiulul profilor de la ore;
    - superficialitatea, interesul pentru diploma mai mare decat pentru cunostinte;
    - stilul de a racola elevii la pregatire in particular al profesorilor;
    - profesorii sunt din ce-n ce mai nepregatiti si prefera sa tina orele in particular decit la scoala;
    - profesorii care se plang de salariile mici , dar uita ca lucreaza pe jumatate ca timp fata de mine;
    - profesorii frustrati care isi vand manualele si isi cheama elevii la meditatii. lipsa de obiectivitate a notelor (ideea de nota in sine);
    - multimea de lume "facatoare" de facultate desi nici liceul n-ar fi trebuit sa-l termine;
    - faptul ca nu te pune sa gandesti si sa sintetizezi, ci sa memorezi ca un robot si atitudinea de "zei" a profesorilor;
    - lipsa de creativitate a profesorilor;
    - elevii sunt educati sa bage in cap, dar nu si sa analizeze ce au bagat in cap;
    - proverbialele mentalitati...faptul ca se pune accent pe tocit si nu pe gandit, ca profesorilor putin le pasa de studenti, faptul ca nu exista decat putini profesori care, si pe bani putini, sa-si faca bine treaba. Si sa nu uitam birocratia, care e atat de birocratica incat ne birocratizeaza de ne merg fulgii...:)
    - nivelul profesional (al profesorilor 60% ) de rahat rahat, pilele, Facultatile particulare, si cele de stat infiintate dupa 89, modalitatile de obtinere a diplomei de doctorat si titlurilor de profesor, etc
    - lipsa de transparenta si comunicare;
    - plagiatul, impostura si cercul vicios al incompetentei: profesori timpiti si indolenti trec de sila, de mila si de spaga elevi tampiti si indolenti, care intra in facultati tot pe baza de spagi si care termina la fel de idioti precum au intrat. Cei mai idioti dintre ei raman in invatamant, pentru ca sunt incapabili sa faca altceva.