Perchezitii la sediul UTI din aeroportul Otopeni. Vicepresedintele UTI, ridicat de mascati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 8:26 Actualitate | Esenţial

Tiberiu Urdareanu
Foto: AGERPRES
Procurorii DIICOT efectueaza, miercuri, 7 perchezitii in Bucuresti si in localitatile limitrofe, la sediul UTI Grup din aeroportul Otopeni si la domiciliile unor suspecti, in cadrul unui dosar de spalare de bani si evaziune fiscala, au declarat surse judiciare citate de Agerpres. Patronul grupului de firme UTI este Tiberiu Urdareanu, om de afaceri controversat si membru UNPR. Vicepresedintele UTI, Ion Obloja, a fost ridicat de mascati. Procurorii au gasit 50 de mii de euro la perchezitia de la domiciliul acestuia, au declarat surse judiciare citate de Mediafax. Prejudiciul total în acest caz este estimat de procurori la peste 21 de milioane de lei.

Pe 29 octombrie 2015, Tiberiu Urdareanu a fost retinut pentru 24 de ore de procurorii DNA pentru dare de mita, alaturi de primarul suspendat al Iasului, Gheorghe Nichita (PSD), acuzat de luare de mita in acelasi dosar.

Numele lui Urdareanu apare si in dosarul in care Ludovic Orban este urmarit penal de DNA pentru cumparare de influenta in campania pentru alegerile locale din 5 iunie. Urdareanu ar fi denuntatorul lui Ludovic Orban si l-ar fi inregistrat pe fostul candidat PNL la Primaria Capitalei in timp ce ii cerea bani pentru a isi plati aparitiile televizate in campania electorala.

Tiberiu Udrareanu este actionar majoritar al grupului UTI. Legaturile politice ale lui Urdareanu au dus de-a lungul timpului la specializarea UTI in contracte pe bani publici si fonduri europene. UTI este abonat la contracte in domeniul IT si securitate cu companii de stat, ministere si primarii.

Urdareanu este membru al conducerii UNPR din anul 2012. El detine acum functia de presedinte al Departamentul energie, resurse si politici industriale din UNPR.

Tiberiu Urdareanu, un personaj extrem de puternic, figura in 2014 pe locul 46 in TOP 300 Capital cu o avere evaluata la 98-100 milioane de euro.

Tiberiu Urdareanu, fost ofiter superior la Institutul de Cercetari Militare de la Clinceni, este fiul fostului general de armata Tiberiu S. Urdareanu, fostul sef al Directiei de tancuri din Ministerul Apararii Nationale.

Clienti actuali si trecuti ai UTI Grup: MApN, MAI, Parlament, Nuclearelectrica, Portul Constanta, Primaria Bucuresti, Aeroportul Otopeni.

Grupul UTI, controlat de omul de afaceri Tiberiu Urdareanu, a realizat dosarul electronic de sanatate, sistemul de plata a rovinietei si sistemul electronic de achizitii publice (SEAP).

De asemenea, UTI a castigat contracte pentru lucrari la magistrala M5 a metroului bucurestean, aeroporturile din Iasi, Bacau si Satu Mare.

Grupul a avut si contracte pentru lucrari la mai multe spitale si clinici, printre care Spitalul "Bagdasar-Arseni" din Bucuresti, Spitalul Municipal din Ploiesti si Spitalul Sfantul Spiridon din Iasi.










14068 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Bine le-a facut (Miercuri, 1 iunie 2016, 8:40)

    goga_gabriel-fuck_md [utilizator]

    La inchisoare cu gasca asta de derbedei hoti in frunte cu Oprea
  • +17 (17 voturi)    
    wow (Miercuri, 1 iunie 2016, 8:54)

    vladf [utilizator]

    In sfarsit au descoperit soarecii pisica.
    Cand tot ce inseamna automatizare in Bucuresti de la semafoare, bariere, incetinitoare de viteza, camere de luat vederi, popice pe sinele de tramvai .... toate poarta marca UTI si asta are sute de milioane avere .... oare cum de si-au dat seama?
  • +11 (11 voturi)    
    O ce veste minunata! (Miercuri, 1 iunie 2016, 8:56)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Da, stiu, e cam devreme pentru colinde, dar...
  • +15 (15 voturi)    
    banii s-au dus (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:26)

    levierul [utilizator]

    Firmele corecte au fost falimentate de personaje ca acesta si Ghita prin coruptia generalizata. Cum facem sa corectam treaba? Dam timpul inapoi? Probabil ca multi dintre angajatii buni ai celor corecti, au plecat din tara. Cum se poate schimba imaginea cat sa ii aducem inapoi? Cum facem cu generatiile urmatoare? Ii punem pe copii sa invete si sa fie foarte buni in ceea ce fac cat in final sa ajunga ori in alta tara, ori muritor de foame pentru ca nu este parte a coruptiei?
    • -3 (3 voturi)    
      ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:15)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Care ghita? :)
      • +6 (6 voturi)    
        ghita ciobanul (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:58)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        evident
  • +7 (7 voturi)    
    banii s-au dus (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:26)

    levierul [utilizator]

    Firmele corecte au fost falimentate de personaje ca acesta si Ghita prin coruptia generalizata. Cum facem sa corectam treaba? Dam timpul inapoi? Probabil ca multi dintre angajatii buni ai celor corecti, au plecat din tara. Cum se poate schimba imaginea cat sa ii aducem inapoi? Cum facem cu generatiile urmatoare? Ii punem pe copii sa invete si sa fie foarte buni in ceea ce fac cat in final sa ajunga ori in alta tara, ori muritor de foame pentru ca nu este parte a coruptiei?
  • +10 (10 voturi)    
    astia ne sunt 'patriotii', copii de (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:07)

    __alex__ [utilizator]

    militari, militari la randul lor care jefuiesc tara.
    Ca si juristii care fura, ar trebui sa primeasca pedepse duble si sa le execute la ocna, nu la puscarie.
    • +3 (3 voturi)    
      "Militari" crescuti si formati de Rusia (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:02)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Astia sunt "militarii" de care a avut parte Romania dupa ocupatia ruseasca din 1944. Tradatori de tara.
      • 0 (0 voturi)    
        Si de neamprostia ceausista (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        2 postari de nota 10 .
  • -2 (12 voturi)    
    Am o intrebare, totusi... (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:26)

    Metec [utilizator]

    Vad ca, atunci cand e vorba de patroni romani, procuratura e necrutatoare. Pe directoarea generala de la Hexi au umflat-o, pe actionar l-au "sinucis", pe Urdareanu si pe vicele de la UTI I-au bagat la bulau. Adamescu e la inchisoare, Nicolae la fel. Foarte bine, nimic de zis! Coruptia se pedepseste, indifferent de forma. Dar de ce doar patronii romani sunt luati cu fulgi cu tot?!
    Oare credeti ca firmele straine nu dau spaga pentru tot felul de autorizatii sau pentru achizitii publice? Nu fiti naivi. Dar n-am vazut, pana acum, vreun CEO francez, englez, rus sau neamt sa fie luat pachet de DNA si bagat la zdup! Oare de ce?! Sa fie vesnica teama de "scandaluri diplomatice"? Pai, si cum mai ramane cu principiul de fier "fiat iusttia, pereat mundus"?!
    • +10 (10 voturi)    
      Sa nu relativizam, (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:34)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      e clar ca sunt si altii, dar de undeva trebuie inceput. Marii moguli care combina elemente de media, politic si economic sunt un pericol real pentru societate fiindca pot acumula destula putere incat sa nu mai poata fi dislocati din varful lantului trofic si isi pot asigura cu usurinta voturile pe cai democratice, pot controla institutii care ar trebui sa ii controleze pe ei.
    • -7 (9 voturi)    
      Pai nu e politic sa faca acolo curatenie, (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      atunci pe la care ambasade o sa mai merga Codruta ca sa fie laudata,cine o sa-i mai dea decoratii si medalii?
    • +3 (11 voturi)    
      Apropo de ce spui (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:50)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Sa ma lamureasca si pe mine cineva: Microsoft a dat spaga sau nu, cum ramasese?
  • +4 (4 voturi)    
    UTI (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:13)

    Qu [utilizator]

    UTI...cum te prinde...cum te *uti.

    Corect spuns intr-un comentariu: "In sfarsit au descoperit soarecii pisica." Astia practica manarii de cand exista si nu s-a sesizat mai nimeni. La fel ar trebui luati la rost si producatorii de softuri care au avut contracte cu statul si au fabrica soft-uri de milioane de euro care nu le-a folosit nimeni niciodata.