Vlad Voiculescu, despre propunerile de modificare a Legii antifumat: Am incredere ca Parlamentul va lua decizia corecta

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 12:51 Actualitate | Esenţial

Semn fumatul interzis
Foto: Hotnews
Ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, a declarat luni referindu-se la propunerile de amendare a Legii privind fumatul in spatiile publice ca are incredere ca Parlamentul va lua decizia "corecta" si va face tot ce ii sta in putere pentru a sustine rolul preventiei pentru sanatate, informeaza Agerpres. Vlad Voiculescu a fost prezent la premierea de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii a Coalitiei Romania Respira si a deputatului Aurelia Cristea, initiatorul Legii privind fumatul in spatiile publice.

"(...) Foarte important este ca suntem aici pentru a recunoaste meritele catorva dintre noi care au promovat interzicerea fumatului in spatii publice. (...) Ce vedeti astazi aici este intruchiparea democratiei participative, intelegand prin asta participarea activa a societatii civile mai ales in elaborarea politicilor publice, mai ales in domeniul sanatatii. Si pentru ca acestea sa fie prioritare pe agenda publica este nevoie de angajament politic, bineinteles. Asta in contextul modificarilor ce se doresc aduse la Legea de interzicere a fumatului in spatii publice. Am incredere ca Parlamentul Romaniei va lua decizia corecta si va face tot ce ii sta in putere pentru a sustine rolul preventiei pentru sanatatea tuturor", a spus ministrul.

In acest context, Vlad Voiculescu a aratat ca in fiecare an in Romania mor din cauza fumatului aproximativ 40.000 de persoane, dintre care 5.000 din cauza fumatului pasiv.

"Maine este Ziua Mondiala fara Tutun. Ca sa punem lucrurile in perspectiva, fumatul pasiv ucide de trei ori mai multi oameni decat toate accidentele de circulatie. De asemenea, ca sa intregim imaginea, trebuie sa stim ca 40% dintre cei afectati de fumatul pasiv sunt tineri. Trebuie sa stim ca jumatate dintre tinerii care fumeaza au inceput sa fumeze inainte de a implini varsta de 12 ani", a adaugat ministrul.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4738 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    Nu modificati legea (Luni, 30 mai 2016, 13:03)

    marsur [utilizator]

    Este cea mai buna lege legata de sanatatea generala din ultimii 50 de ani . FUmatorii inteleg ca este bine chiar si pt ei sa stea intr-un spatiu deschis si sa inhaleze doar fumul lor .Restul au nevoie de un consult psihiatric inainte de raze la plamani .
    • +5 (7 voturi)    
      M-as fi asteptat la o pozitie mai transanta (Luni, 30 mai 2016, 14:32)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui marsur

      In aceasta cauza din pozitia de ministru al sanatatii. Stie foarte bine ca schimbarea legii se face doar la interesele unor patroni nu ca s-ar gandi parlamentarii la fumatori. Legea este foarte buna.
  • +1 (15 voturi)    
    legea trebuie inbunatatita (Luni, 30 mai 2016, 13:09)

    gigi1 [utilizator]

    Legea actuala este prea permisiva, dupa ce s-a interzis fumatul in spatii inchise acum nu mai poti sa mergi pe strada unde sunt cafenele, nu mai poti sa stai linistit in parc sau sa mergi linistit pe alei trebuie constant sa te feresti de aerul otravit, alta problema e ce au inteles parintii fumatori din lege, care acum stau rezemati de gardul locului de joaca in exterior si asta cred ei ca inseamna sa protejezi copii de fumul cancerigen care evident nu se opreste in gardul imaginar.
    • -3 (15 voturi)    
      precis! (Luni, 30 mai 2016, 13:19)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      De AIA nu sunt pline cafenelele de nefumatorii care zbierau ca ei nu pot sa intre in cafenele, ca sunt "discriminati" (de fapt, toate cafenelele sunt acum mai mult goale) - din cauza ca bietii nefumatori nu mai pot merge pe strazile cu cafenele, pentru ca fumeaza 2 - 3 oameni pe strada! :P
    • -3 (5 voturi)    
      Mda... (Luni, 30 mai 2016, 14:48)

      BuneaFlorin Dorin [anonim] i-a raspuns lui gigi1

      Gigi, esti cel mai tare fratioare! Sa stii ca ai perfecta dreptate! Eu propun chiar sa-i inpuscam pe nemernicii aia de fumeaza, ca doar e dreptul nostru la aer curat! Romania sa fie o tara complet nefumatoare! Iar daca vreodata vreun rus sau vreun american fumeaza langa granitele noastre, sa le dam bomba atomica! Ca doar e dreptul nostru la aer curat! Bah, da' tu cand mananci fasole nu poluezi aerul? Penibilule!
      • +4 (6 voturi)    
        aerul curat e sanatos (Luni, 30 mai 2016, 15:54)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui BuneaFlorin Dorin

        Cum imi pui tu mie sa respir aer otravit eu iti impun tie sa respiri aer curat ca sa fim amandoi sanatosi si fericiti si sa ne respectam reciproc, e pacat intradevar ca nu putem altfel decat prin legi.
        • 0 (2 voturi)    
          Sanatos (Luni, 30 mai 2016, 16:33)

          BuneaFlorin Dorin [anonim] i-a raspuns lui gigi1

          Just, aerul curat e benefic tuturor. N-am spus nimic de faptul ca nu ar fi corecta legea sau ca nu e ok sa fumam afara. Dar te cam plimbi spre extreme.... Nu-ti pun eu mai mult aer otravit decat masinile care ne polueaza pe toti! De altfel te invit sa folosesti si tu bicicleta, macar in oras... Legea Antifumat e buna asa cum e ea! Poate doar mai putin discriminatorie ar fi fost si mai bine! Dar si asa e buna...
  • +10 (14 voturi)    
    Poate (Luni, 30 mai 2016, 13:14)

    placintacubranza [utilizator]

    Sa fie prima data cand Ministerul Sanatatii nu va mai sustine pozitia companiilor producatoare de tutun?
  • -7 (15 voturi)    
    Da, da (Luni, 30 mai 2016, 13:20)

    HP [utilizator]

    Lasa bre, vedeti voi cum sa faceti autostrazi, spitale si scoli.

    Sanatatea mea, afacerea mea, sunt treburile mele.
    • +2 (6 voturi)    
      nu bre (Luni, 30 mai 2016, 15:17)

      croky26 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si citostatice pe cand ai face tu cancere in sfera ORL si pulmonar pe banii obtinuti din taxele tuturor, ha? Esti penibil.
      • -2 (10 voturi)    
        Ba da bre (Luni, 30 mai 2016, 16:13)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui croky26

        Pentru ca eu platesc taxe si impozite pe viciu cat nu vei plati tu niciodata. Din ele imi voi plati tratamentul daca ma voi imbolnavi.

        Intre timp, din banii aia, contribui ca cei ca tine sa aiba parte de tot felul, asa ca zi merci si gura mica.
        • 0 (6 voturi)    
          vorbeste dependenta, drogul (Luni, 30 mai 2016, 16:34)

          gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Toti dependentii au acelasi discurs, o alta categorie are vorba "da ce ma, beau din banii tai?" pentru nicotina din fericire e indeajuns sa ai vointa nu trebuie sa treci pe la centre de detoxifiere, exerseaza puterea vointei si vei fi puternic si in altele, nu mai fi slab si astepta sa te imbolnavesti ca sa te "bucuri" de taxele platite.