Klaus Iohannis: Am cerut Guvernului un plan de actiune pentru a face din Diaspora o "prioritate nationala" in mod real

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2016, 11:05 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat ca a cerut Guvernului o foaie de parcurs pentru a face din diaspora o prioritate nationala, cu scopul de a folosi potentialul romanilor din afara granitelor, fie intorcandu-se in tara, fie reprezentand imaginea Romaniei in exterior.

Presedintele a transmis duminica un mesaj cu ocazia Zilei Romanilor de Pretutindeni, care se sarbatoreste in fiecare an in ultima duminica a lunii mai, scrie Mediafax.

"Stiu ca prin munca, tenacitate, ambitie si curaj, voi, romanii plecati in afara granitelor, aduceti valoare comunitatilor in care traiti si faceti cinste Romaniei, in numeroase domenii. M-as bucura ca experienta pe care ati dobandit-o in strainatate sa poata fi pusa in slujba tarii noastre. In acest sens, am cerut deja Guvernului o Foaie de Parcurs pentru a face din Diaspora o "prioritate nationala" in mod real. Astfel, nu vom irosi potentialul romanilor de peste hotare, care pot contribui la dezvoltarea Romaniei, fie intorcandu-se in tara, fie reprezentand imaginea ei in lume", se arata in mesaj.

Seful statului se refera si la romanii din Republica Moldova si Bucovina de Nord, precizand ca trebuie sprijiniti pentru a-si pastra identitatea.

"Pe unii romani circumstante istorice nefericite i-au despartit de tara si este datoria noastra sa-i sprijinim pentru a-si pastra identitatea, traditiile si cultura. Iar pe cei care au ales, pentru moment, sa traiasca si munceasca peste granite trebuie sa-i sustinem pentru ca drepturile si libertatile sa le fie aparate", spune Klaus Iohannis.

Presedintele mai face apel la solidaritate si responsabilitate: "Va invit pe toti, indiferent daca traiti in tara sau in afara ei, sa fiti "buni romani", sa construiti, sa fiti uniti, sa va aparati valorile, pentru ca impreuna, cu rabdare, sa construim o alta Romanie, asa cum ne-o dorim. La multi ani romani, de aici sau de departe!"

Vineri, presedintele s-a intalnit, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanti ai romanilor din strainatate veniti la Bucuresti cu ocazia Conferintei "Excelenta romaneasca peste hotare", organizata de catre Departamentul Politici pentru Relatia cu Romanii de Pretutindeni, din cadrul Ministerului Afacerilor Externe, Institutul Cultural Roman si Institutul "Eudoxiu Hurmuzachi".


Citeste mai multe despre   









3034 vizualizari
  • +12 (26 voturi)    
    Aratati ca va pasa! (Duminică, 29 mai 2016, 11:34)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Aratati ca va pasa! A trecut mai bine de un an si jumatatede cand zeci, sute de mii de romani au fost umiliti in sectiile de votare stand la coada pentru a va da votul! Acusi-acusi le veti cere votul din nou!
    Unde sunt vinovatii pentru mizeriile de atunci?

    Timpul trece, un sfert de mandat s-a dus, iar impresia generala este ca am scapat de raul cel mare. Din nou. Si atat...
    • -5 (9 voturi)    
      romania (Duminică, 29 mai 2016, 16:09)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      asteptam un plan de actiune pentru romanii din romania care muncesc in romania, platesc taxe si impozite in romania, fac cumparaturi in romania, isi cresc copiii in romania, voteaza in romania, se bucura in romania, se intristeaza in romania, iubesc in romania, se distreaza in romania, se plimba in romania, se trateaza in spitale din romania, isi cumpara case in romania, locuiesc in romania. pe cand romanii din romania o sa devina o prioritate nationala pentru politicieni?
  • -4 (26 voturi)    
    parabolele lui Iohannis (Duminică, 29 mai 2016, 11:34)

    Mazeta [utilizator]

    Klaus Iohannis aplică pilda tatălui risipitor. Se bucură mai mult de fiii nației care au fugit din țară decât de cei care au rămas. Nici nu așteaptă ca ei să se întoarcă acasă, că deja le taie vițelul cel gras.
    • +4 (8 voturi)    
      Fiul (Duminică, 29 mai 2016, 15:14)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Era vorba de fiul risipitor.
      Ma rog in rest e bine... Herr se gandeste unde o sa ajunga nu unde este...
  • -9 (25 voturi)    
    He he (Duminică, 29 mai 2016, 11:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    Romanii aflati inca in tara mai au de asteptat pana sa devina "prioritate nationala" pentru Herr Joiannis si guvernul sau fanariot.
  • +11 (27 voturi)    
    inca o bifa pe agenda de lucru (Duminică, 29 mai 2016, 11:54)

    revo [utilizator]

    Serios? Ti-ai adus aminte de diaspora? Incerci sa-i periezi pe oamenii aceia care s-au strivit la cozi pentru tine si au trimis miliarde de euro in tara, ca se le furati voi? Ce astepti de la ei? Sa se implice cumva in tara, sa se intoarca, sa trimita iar multi bani, sa iasa la vot, ce? Frectie la un picior de lemn, greu sa se mai lase pacaliti inca o data. Daca mai sperau ceva, daca mai speram ceva, cu tine si cu USL totul s-a naruit, n-a mai ramas decat scrum.
    "...sa fie buni romani..." Tu, voi toti hotii catarati in fruntea bucatelor, sunteti buni romani?

    Presupunand ca aceasta mica interventie a fost si pentru mobilizarea electoratului de dreapta sa iasa la vot, si presupunand ca PNL, care te-a sustinut oficial, ar fi de dreapta (!?), pentru ce ar vota PNL? Ce a facut PNL in afara de de ciocul mic si joc de glezne si fofilarea de la raspunderea guvernarii? Exista PNL?
    Nu, exista doar USL, care traieste bine merci, si tu la fel, ai spatele si luxul asigurate, ca prim-ministru Grivco ce esti.
    Banuiesc ca citirea de discursuri scurte, pe care ti le baga cineva sub nas, este cumva obligatorie, ca sa-si justifice si consilierii cumva salariul si sa nu innebuneasca de plictiseala la Cotroceni. Acum da fuguta si ia-ti o vacanta de 1 iunie, ca ai obosit, leneveste nitel pe plaja la Miami. Uite, doamna Carmen e mai activa, are activitati extra-scolare.
    • +2 (10 voturi)    
      Subscriu si eu la critica ta. (Duminică, 29 mai 2016, 13:24)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Nu cred ca asocierea USL - Iohannis e coercta. USL a fost o asociere toxica pentru a da jos un intoxicat si deci nu putea produce nimic bun. Cu un Ponta mitoman si Antonescu abulic ce vroiai sa iasa? Unde a fost rationalizarea sperantei? La fel la Revolutia din '89. Au dat jos un nebun ca sa-l inlocuiasca cu 1000 de smintiti.

      Ionannis e pierdut in propriile-i narcisisme. Taurul trebuie luat de coarne si-i este frica. Romania e un dezastru existential si nu poate fi miscata cu platonisme de genul celui de azi.
  • +5 (11 voturi)    
    her ficus (Duminică, 29 mai 2016, 12:35)

    bobyrou [utilizator]

    her ficus si-a adus aminte ca au venit alegerile... altfel nu inteleg de ce atata "graba"
    • -3 (7 voturi)    
      Îți spun eu de ce -atâta grabă- (Duminică, 29 mai 2016, 18:21)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Noi cetățenii i-am cerut președintelui Iohannis via Facebook să se implice în problemele din sănătate. Președintele s-a implicat la cererea noastră prin discutatrea acestei probleme în CSAT. Adică a făcut ce ținea de el. Urmează să vedem ce fac ceilalți. Și acum este la fel. Cetățenii au cerut implicare președintelui în problema românilor de pretutindeni, ceea ce se și întâmplă. De asta -atâta grabă-.
  • -2 (2 voturi)    
    Zilele Romanilor de Pretutindeni (Duminică, 29 mai 2016, 12:37)

    ViorelRG [utilizator]

    Site-ul MAE ne zice ca Ziua Romanilor de Pretutindeni s-a stabilit prin legea 299/2007 si se sarbatoreste la 30 noiembrie: http://www.mae.ro/node/23515.

    Intrebarea este: cine stie mai bine Presedintia sau Guvernul/MAE?
  • +7 (11 voturi)    
    Presedinte nu pot sa-ti spun dar planta da (Duminică, 29 mai 2016, 12:42)

    mnicku [utilizator]

    esti complet dus cu puta , irecuperabil.
    Decccciii ,,,aaaa. Citat din "clasicul" kiwi

    "Prioritatea mea dupa preluarea mandatului este ca sa se faca dreptate pentru ca toti romanii sapoata vota si cei ce s-au facut vinovati de faptul ca romanii din diaspora n-au putut vota sa raspunda " ....

    Ce ai facut in mandatul tau in afara de faptul ca esti indiferent fata de soarta tuturor romanilor? feng-shui la Cotroceni, plimbari externe cu nemiluita, achizitii limuzine de lux, complicitate cu borfasii din parlament....samd
  • -3 (5 voturi)    
    Vorbele sunt bune, faptele vor fi masura lor (Duminică, 29 mai 2016, 12:49)

    SkyDan [utilizator]

    Sa vedem ce idei, ce viziuni vor urma si ce forta ce energie de implementare vor investi.

    NU ADUCI PE CEI PLECATI PRIN GARGARA SI PATRIOTISM!

    EU asa as face:
    1. Romania un tarm al investitiilor de pretutindeni
    - Timpul si birocratia in a deschide si a admin un business redus la minim.
    - One stop shop pt. aprobari, e-admin, e-business, e-control.
    - Acordati credit OMULUI, pedepsiti cu putina puscarie. CONFISCATI de 10x paguba!

    2. Taxe minime pe profit corporativ de 20%, de la 500KRON si zero sub. Taxa pe munca unica de 20% incepand de la 2500RON/luna si zero sub

    3. Invitati toate marile fonduri de investitii si corporatii sa deschida afaceri in Romania. Doar gigantii pot creea afaceri predictible

    4. Faceti Romania un taram al IT&C. E viitorul, cultiva gandirea abstracta de cea mai rafinata forma, aduce cel mai mare profit. Zone exclusive IT in marile centre universitare cu zero taxe pe profit, incurajat imigratia inteligenta, profesori de calibru international

    5. Promovati all-azymuths: agricultura, mineritul, energia, fabricatia et.all. Romanii din Moldova, Ucraina, Serbia, Bulgaria, Ungaria, EU, vor fi dispusi sa vina asap.

    6. Faceti curatenie pe strazi, prin spitale, prin blocurile imputite, renovati cladirile vechi, creeati un mediu urban placut si responsabil. Verde, biciclete, centre de cultura, show-uri, avangardism cultural si stiintific.

    7. Mariti 3x FORZA DNA. Fortele comunist-securistoide au distrus Romania de 70 de ani prin crima, teroare, furt si coruptie. STOP-ati coruptia prin implementare de procese sistematice optime, Minimizati influenta toxica a politicului in economic.
    Politicul ca o forma desavarsita de PATRIOTISM! Lefuri minime, pensii minime, cultura si inteligenta maxima! E PRO PATRIA MORI!

    8. Pensii minime garantate pt.toti de 1KRON in rest pensii private. FARA CAS.

    9. EURO, Schengen, CUVANTUL DAT

    10. BE PROUD, BE SMART, BE GOOD!

    11. Promotion,Promotion,Promotion!

    westmountromania[at]gmail[dot]
  • +6 (10 voturi)    
    Nu-i meriti la ce " prestatie " ai her KiWI ! (Duminică, 29 mai 2016, 12:53)

    Plagarus [utilizator]

    Mandatul asta de bine de rau il vei duce la capat, precum o trista figura din galeria Iliescu & Constantinescu.
  • -5 (5 voturi)    
    Lista interminabila de "Prioritati nationale" ! (Duminică, 29 mai 2016, 12:58)

    Miky113 [utilizator]

    -atacul
    -parchetele
    -defrisarile
    -demografia
    -irigatiile si nu numai
    -turismul
    -tvr
    -ceneadenere
    -CNATDCU
    -pensiile speciale
    -bacalaureat by Mungiu
    -ajutoarele sociale
    -mafiia si mama ei(corruption)
    -exportul de IQ
    -privattizarea pana la capat
    -parlament din 300 de spartani
    -viteza la net
    -casa noastra (Romania)
    ---
  • -9 (15 voturi)    
    Autism tip Merkel (Duminică, 29 mai 2016, 13:29)

    MarkAurelius [anonim]

    ”Diaspora” e o prioritate...
    ”Diaspora” e invitată fie să se întoarcă în țară fie să reprezinte România în străinătate.
    Aștept de la membrii ”diasporei” ce se întorc, cursuri de șters pensionari la cur (pentru a-și pune în valoare experiența), cursuri de făcut curat prin case, cursuri de cules căpșuni, portocale, cursuri de șutit portofele, etc.
    De la membrii diasporei ce aleg să NU se întoarcă aștept ca în timp ce șterg pe cur pensionari spanioli, italieni, sau de alte naționalități, culeg diverse fructe sau dau cu jula, să cânte câte o doină și să le prezinte beneficiarilor ”serviciilor” lor grafice cu variile evoluții din România.
    Bravo, domnule președinte! Dacă ”diaspora” reprezintă ”o prioritate națională” probabil că ar trebui să te demitem și să alegem un ștergător de cur ca președinte!
    • +5 (9 voturi)    
      Nu uita ca Brain-ul tarii e afara (Duminică, 29 mai 2016, 15:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui MarkAurelius

      Nu toti sterg la fund batrani sau culeg capsuni. Suntem si ingineri, manageri, zidari, sudori, tamplari, avocati, contabili, etc....Cam tot ce trebuie sa aiba o tara, ELITA, 99% e afara.
      • +4 (6 voturi)    
        nu te pune cu el (Duminică, 29 mai 2016, 16:28)

        verdi [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ca o fi si asta vre-un doctor docent
        la fel ca ponta
        bombo e in vacanta iar el in loc sa profite de moment si sa-si foloseasca gura pentru a mai lua aer o foloseste la a debita genialitati
  • +4 (12 voturi)    
    mai ceva ca tovarasul Ceaușescu (Duminică, 29 mai 2016, 13:59)

    timp tamp [utilizator]

    armata prioritate națională,
    serviciile prioritate națională,
    educația prioritate națională,
    sănătatea prioritate națională
    crosul de la Sibiu prioritate națională,,
    diaspora prioritate națională,
    ...tovarășul Klaus este multilateral dezvoltat
  • +3 (5 voturi)    
    Speranţa vopsită (Luni, 30 mai 2016, 0:32)

    hot news [utilizator]

    Gest de politician neinspirat. Cu o personalitate rigidă şi un temperament îndoielnic, tot ce demonstrează preşedintele este o suită de rateuri pe care încearcă să le contreze cu o atitudine de parvenit megaloman.
    Se vorbeşte despre Diaspora cu o usurinţă destabilizată. Formalismul omului slab pregătit dar liber, în sfârşit, să-şi strige credinţele creţe pe la toate colţurile, face ca emigrantul să fie etichetat ca un subprodus. Excepţia devine argumentul imbecilului pentru a ostraciza o lume muncitoare, care suferă, dar care a descoperit că există şi speranţe realizabile.
    Emigrantul nu a "fugit" cum ar vrea unii să creadă ci a fost izgonit de ignoranţa şi indiferenţa ţării sale. Sentimentul dezrădăcinării nu poate fi înţeles de suficienţa celui rămas în vatra puritană a României, vopsită pentru a părea mai frumoasă. Curajul celui plecat, de la "căpsunar" si până la inginerul de la NASA, este dispreţuit. Dacă putem înţelege reacţia frustratului naţional, abandonat şi strivit de cotidian, ar fi mai greu să cauţionăm prostia contagioasă a fudulului frustrat.
    Pentru cine sau pentru ce s-ar mai întoarce cei din Diasporă ?
    Pentru spitalele ucigaşe ?
    Pentru şcolile mediocre ?
    Pentru prostul viclean din Parlament care fură şi se împăuneză pe la televizor cu trufia imbecilă a idiotului fericit ?
    Pentru xenofobul şovin mândru de creştinismul său viril şi gata să dea de pământ cu cel diferit de sine?
    Daţi-le măcar un motiv valabil celor din Diasporă pentru a vrea să renunţe la civilizaţie în schimbul Evului Mediu distrugător de speranţă din România.
    Nu mai căutaţi. Nu veţi putea găsi ceva credibil.
    Discursu-mi este pesimist. Defetist, chiar. Dar cu siguranţă nu găsesc îndemn rezonabil în voraova convenţională şi ipocrită a Preşedintelui. Şi cu atât mai puţin în comentariile celor de pe aici, presupuşi a fi cei cu care ar trebui să convieţuim paşnic în gulagul noii societăţi a imposturii ca stil de viaţă.
    Speranţa de mai bine nu-i pentru foarte curând.
  • +2 (6 voturi)    
    pai ati facut (Luni, 30 mai 2016, 7:30)

    toxx [utilizator]

    o prioritate din Diaspora in mod real: daca nu renunt la cetatenia romana, trebuie sa va platesc voua CAS-ul asistatilor din tara... asta da prioritate nationala !
  • -3 (5 voturi)    
    ? (Luni, 30 mai 2016, 8:53)

    Gila1 [utilizator]

    De ce Diaspora ar trebui sa devina prioritate nationala? Si cu romanii din tara ce facem ?
  • +2 (4 voturi)    
    Cenzura (Luni, 30 mai 2016, 13:13)

    hot news [utilizator]

    Hotnews nu are nevoie de adevăraţi comentatori ci de o mulţime cenusie care să-i oficializeze un număr de vizionări justificându-i astfel existenţa. Cenzura este uneori de neânţeles comparând textele publicate. Un comentariu mai lung are nevoie de peste 8 ore pentru a fi publicat, ieşind astfel din actualitatea dezbaterilor sau, dacă apare, este ciunţit de pudibonderia "mediatorului" neobişnuit cu subtilităţile licenţelor jurnalistice.
    Lamentabil pentru un site de ştiri (care nu este prea rău de alfel) dar excesiv în temerile sale protecţioniste.
  • -2 (2 voturi)    
    vrea sa dreaga busuiocul... (Luni, 30 mai 2016, 18:07)

    Flinder [utilizator]

    Iohannis deja a ajuns atat de jos incat crede ca mai "drege busuiocul" cu diaspora care l-a scos presedinte, dupa ce in tara s-a compromis toal intr-un an de zile, mai ales cu "guvernul lui" pe care nici nu are demnitatea sa si-l asume. Dar degeaba face "sluj" si in fata diasporei ca s-au lamurit si ei de acest nepriceput si neavenit caruia "i se rupe de romani ". Pentru el, a fi presedinte e singurul scop in sine, restul nimic nu conteaza, doar sa se plimbe si sa beneficieze de avantajele functiei.