Raluca Pruna spune ca nu a putut lua metroul pentru ca nu se mai vand cartele dupa ora 22.00, desi a fost invitata de paznic sa sara turnichetul

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 8:04 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Ministerul Justitiei
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, acuza faptul ca la metroul bucurestean nu se mai vand bilete dupa ora 22.00 si ca nu exista macar automate cu cartele, desi garniturile circula pana mai tarziu. Pruna spune ca, ajunsa in aceasta situatie, a fost recunoscuta de paznicul Metrorex, care a invitat-o sa sara turnichetul, lucru pe care l-a refuzat, apeland la un prieten care a luat-o cu masina din Piata Victoriei.

Mesajul de pe Facebook al ministrului justitiei:

"O chestiune de bucurestean, fara legatura cu justitia. Aseara, cateva minute dupa ora 10, la metrou la piata Victoriei. Vreau sa imi cumpar o cartela, domnul din ghereta dedicata imi spune ca nu imi poate da niciuna, caseria s-a inchis la orele 22, el e numai paznic. 

Constatare: automate pentru cartele nu exista. Sunt descumpanita, el e dragut, ma recunoaste, imi spune nu e nicio problema, pot sari peste bara/tourniquet. Nu inteleg sa sar ii spun, am the right change, as vrea totusi o cartela. 

Nu poate face nimic, insista sa sar, ii multumesc, nu pot calatori fara bilet, insista din nou, rezist, iese amabil din ghereta, imi arata un afis cu programul casieriei. Totul e regulamentar, e inchis dupa 22. Totusi pot sari bara pe raspunderea lui, pentru ca au trecut numai 3 minute de la ora inchiderii;-) 

Ii multumesc pentru incredere, dat nu pot sari. Intre timp mai multi fericiti posesori de cartele trec regulamentar, rasucind tourniquet'ul. Invataminte: dupa ora 22 fie nu poti merge cu metroul in Bucuresti daca nu ai deja cartela, fie esti free rider. Ma gandesc ca e anul Domnului 2016, intr-o capitala europeana. 

Era insa tarziu, ma declar invinsa, dar sunt totusi acasa. Sun cel mai bun prieten, vine sa ma culeaga intre statia de la pta Victoriei si Romana. A fost prea rapid. Nu pot spune daca la Romana programul caseriei e acelasi... Cel mai probabil ca da;-) 

PS Poate Metrorex aude si ne explica de ce ar functiona metroul dupa 10 pm daca nu poti calatori cinstit, adica cu bilet?! Mi-e dor de taxatoare;-)))".


Citeste mai multe despre   









22438 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Automat (Vineri, 27 mai 2016, 8:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Stiu ca la Gara de Nord exista automate si la fel si la Republica (este si acolo o gara, insa mica).
    Ma mir ca la Victoriei nu sunt...
    • +13 (13 voturi)    
      ce spune (Vineri, 27 mai 2016, 10:16)

      seagrass [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      spune bine.

      Metrorex are obligatia sa tina deschisa cel putin o casa de bilete/ statie pina se inchide accesul in statie.

      Daca vor lega vreodata metroul de aeroport ( in urmatorii 10.000.000 de ani asa cum preconizeaza guvernele post decembriste) , si nimeresti in mijlocul noptii la metrou, asta inseamna ca :

      1.programul metroului ar trebui schimbat (all over) , doar nu dormi la poarta peronului pina la 5 dimineata, daca ai avut avion in mijlocul noptii?

      2.ar trebui sa aiba si exchange, ce faci daca nu ai lei la tine, mergi la gradina zoologica sau sari turnichetii?

      P.S. Nu vorbesc de faptul ca vii cu trenul la Gara de Nord in mijlocul noptii si esti la cheremul mafiei taximetrelor( pentru ca metroul nu functioneaza tot timpul si nu este integrat ca in alte parti , aiurea in lume)
      • 0 (2 voturi)    
        exagerezi.. (Vineri, 27 mai 2016, 13:19)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui seagrass

        1. ar putea fi prelungit programul in weekend - vineri/sambata, dar ce rost are sa mearga metroul marti dimineata la ora 3? are RATB curse de noapte la ora aia, inclusiv la Gara de Nord si Otopeni
        2. schimbi la aeroport.
        3. "mafia taximetrelor" se rezolva usor daca suni si comanzi un taxi normal.. preferabil unul care nu are tarif de 30 centi/km, mai ieftin decat in Botswana - ex Taxi Plus de la Cobalcescu (9453) sau Uber (rezolvi si problema cu valuta ca platesti direct cu cardul).
    • +16 (16 voturi)    
      Metrorex și bătaia de joc (Vineri, 27 mai 2016, 10:56)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Primul lucru la care mă gândeam este „Ditamai ministrul n-avea un card cu paypass să poată trece”

      Dar apoi mi-am dat seama că nu asta e problema. Problema e că experiența utilizatorului la metrou s-a degradat: în trecut funcționau niște chestii care acum nu mai merg. Se intra cu card activ, acum nu se mai poate. Se intra cu plata prin SMS, acum nu se mai poate. Automate de cartele există în doar câteva stații, dar de peste un an de zile la ele plata cu cardul este „temporar indisponibilă”. Undeva acolo e o bătaie de joc majoră. În ritmul ăsta nici paypass n-o să mai funcționeze și o să poți lua metroul doar dacă te gândești din timp să cumperi cartelele lor obscure care se găsesc doar în câteva maghernițe și numai marțea între orele 10 și 12.
      • +6 (6 voturi)    
        puterea sindicatelor.. (Vineri, 27 mai 2016, 12:41)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Metrorex se afla in subordinea ministerului transporturilor. Initiativele gen automate de cartele si card activ au fost posibile inainte de 2012, dar dupa ce a venit PSD la putere sindicatele s-au impus usor - orice schimbare care putea duce la reducerea cheltuielilor cu personalul a fost respinsa.
      • +3 (3 voturi)    
        @Aqualung (Vineri, 27 mai 2016, 15:15)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Ai fi uimit sa aflii ca Metrorex este SINGURA enitate economica unde nu poti plati cu cardul.... Se prefera doar sumele cash (inclusiv la automatele de bilete - unde exista).

        Oare de ce?

        POe astia nu-i mai vede nimeni ca nu respecta legea care spune clar ca este obligatoriu sa accepti plata cu cardul..
        • +2 (2 voturi)    
          Deloc (Vineri, 27 mai 2016, 15:56)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Te contrazic: nu sunt uimit deloc. Săptămâna trecută am coborât din mașină într-un sat pe un drum județean și am cumpărat ceva de la magazinul sătesc. Avea POS și am plătit cu cardul. Metrorex sunt ultimii care știu doar cash.
          • 0 (0 voturi)    
            Două cuvinte (Vineri, 27 mai 2016, 18:52)

            war4peace [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

            Doar două cuvinte:
            EVAZIUNE FISCALĂ.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai este o entitate (Vineri, 27 mai 2016, 19:57)

          linus_torvalds [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Poate nu economica, dar... am fost sa platesc "impozitul pe venitul realizat din instrainarea folosintei bunurilor" - adica impozitul pe chiria unui apartament la ANAF Sector 5. Nu se poate decat cash. Probabil ca faceau evaziune fiscala :)) Si nu era ceva de moment, ne scuzati, cardul nu merge azi...
        • 0 (0 voturi)    
          Ai fi surprins (Vineri, 27 mai 2016, 23:01)

          M. G. [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Se poate plati cu cardul de cativa ani.
  • -67 (73 voturi)    
    Well ... lacrimi comuisto-nostalgice de krokodil (Vineri, 27 mai 2016, 8:40)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... lacrimi comuisto-nostalgice de krokodil macovist ...

    Caseriile Metrorex opereaza in intervalul 6-22, adica 16 ore pe zi. Muistra Nedreptatilor din Romania - in mare "personalitatea" sa - isi doreste caserie dedicata pentru Guvern, ai carui membri sunt in fond ... cele mai importante personaje din Romania !

    Doar hotia celor de la RATB care vindeau in trecut titluri de calatorie si pentru Metrou, incarcate pe cartela electronica - ne impiedica sa cumparam mai usor biletele. RATB incasa banii insa intarzia platile catre Metrorex, asa ca intelegerea a cazul si nu mai putem folosi cartelele de transport la metrou.

    Recomandam "doamnei" Muistru sa se adrese politicos unui alt calator, pentru a cumpara o intrare la metrou. Probabil ca se va gasi un suflet caritabil sa o ajute.

    Evident - fara posibilitatea de a-si plange de mila ca nu are masina cu GIROFAR la scara Guvernului.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +46 (46 voturi)    
      patria si petul tau...de bere (Vineri, 27 mai 2016, 8:59)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      situatia asta se intalneste si in alte orase si este de bun simt sa ai posibilitatea sa cumperi un bilet legal si in cazul in care esti calator sporadic ... automatele de bilete nu sunt o fantezie ci se gasesc in toate orasele din vest civilizate...
    • +46 (46 voturi)    
      Cam oțărât, amice (Vineri, 27 mai 2016, 8:59)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Patria si dreptul meu? I-auzi. Esti din aia care au numai drepturi, nu si obligatii?
      Femeia face, deocamdata, treaba buna la Justitie, incep sa se cutremure scaune mari. Si e bine.
      Iar apoi este normal ca in paralel cu programul de circulatie sa fie si cel de vanzare de titluri de calatorie, adresatul catre alti calatori nefiind tocmai in regula.
      • +16 (16 voturi)    
        e confuz.. (Vineri, 27 mai 2016, 10:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        "patria si dreptul meu" este deviza de pe stema Bucurestiului. practic, crede ca "dreptul" lui este sa mearga ilegal seara cu metroul...
    • +52 (52 voturi)    
      Esti un/ (Vineri, 27 mai 2016, 9:02)

      Je2 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Femeia a sesizat o situatie anormala si tot ce ai gasit tu de spus e ca ministra isi doreste casierie dedicata pt guvern. Ar fi de apreciat ca dupa multi ani avem ministri care circula cu metroul si nu au nevoie de 38 de Audi-uri pt coloane oficiale, nu crezi ?
    • +26 (28 voturi)    
      In cele 16 ore de care pomenesti (Vineri, 27 mai 2016, 10:03)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      acele persoane care vand bilete ar putea face ceva productiv.

      Munca lor poate fi inlocuita de un automat care nu cere de mancare, sporuri, pensie si somaj si nici nu trebuie sa mearga la culcare atunci cand ai nevoie de el.

      Evident, din punct de vedere al comunistului de rand, este mai inaltator sa dai "de munca" unui individ, chiar daca aia nu e munca ci e un soi de imbecilizare platita.

      Cu o tara de taxatoare si agenti de securitate e normal ca infloresc si casele de pariuri si alte "ramuri ale economiei pe orizontala" precum si indivizii care le stiu pe toate insa numai cum e in tarile civilizate nu vor sa fie si la noi.
    • +11 (11 voturi)    
      intrebare (Vineri, 27 mai 2016, 10:08)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      tu ai citi ce ai scris?
      du-te la un control serios!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Beacs (Vineri, 27 mai 2016, 9:19)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Metrorex-ul lui Ponta este un dezastru ca servicii pentru calatori. Au disparut toate formele de plata alternative cartelei fizice, automatele greoaie atunci cand exista au tot felul de afise cu nu merge cu cardul, nu da rest, defect etc si au reziliat toate contractele cu automatele de sucuri si snacks-uri. La Unirii iesirea de la magazin e in reconstructie de luni intregi si probabil mai sunt si altele, dar nu sunt un calator frecvent Metrorex.
    • +1 (1 vot)    
      Da, Goguţă ... (Vineri, 27 mai 2016, 17:44)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ... au reziliat contractele cu automatele de snacksuri,. cu automatele de lapte, cu alea BCR, şi aşa mai departe, din cauza riscurilor de incendiu - chipurile.

      Că aşa a zis Dumnezeu ISU, şi ai săi profeţi, tinerii burtoşi şi puberi.

      Ca atare, cîntă prohosu la altă masă, că nu ţine!
  • +22 (22 voturi)    
    elena (Vineri, 27 mai 2016, 9:23)

    IOVERA [utilizator]

    avem automate de cafea peste tot dar nu avem automate ptr bilete Metrorex si Ratb.La statia Muncii vreo 4 luni nu era nici casiera si nu functiona nici automatul, asa ca te punea sa traversezi toata intersectia ca sa ajungi la cealalta gura de metrou....si am facut sesizare , au zis ca se stie, ca se fac zilnic sesizari....dar asta e.
    sa mearga d-na Ministru cu metroul, vara, sa vada ca nu exista aer conditionat, ca nemernicii au cumparat vagoane doar cu ventilatie (care era si pe vremea lui ceausescu).
  • -4 (8 voturi)    
    Poți plăti cu cardul... (Vineri, 27 mai 2016, 9:26)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Poți plăti cu cardul dacă ai contactless. Nu sunt peste tot, iar în unele locuri sunt în "revizie"... dar se poate.
    • +7 (7 voturi)    
      Pentru cine are (Vineri, 27 mai 2016, 9:59)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Anul trecut cand mi-am schimbat cele doua carduri, banca nu avea in oferta contactless. Am vazut ca au lansat anul acesta.
  • +6 (20 voturi)    
    pai ce tupeu pe ea (Vineri, 27 mai 2016, 9:26)

    eu sunt [utilizator]

    sa circule cu metroul auzi?! saracoooo!!! huuuo! ... doar taranii circula cu metroul si ratb-ul...
    • -9 (9 voturi)    
      Audi RS8 (Vineri, 27 mai 2016, 9:41)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Ala de la interne si-a tras Audi iar la justitie nu mere un RS8?
      Daca nu-i place doamnei ministru sa sara parleazu atunci sa isi cumpere bicicleta, este mult mai sanatoasa decat metroul si are si pista pe Calea Victoriei.
      ;-)
  • -21 (25 voturi)    
    drepturi vs facilitati (Vineri, 27 mai 2016, 9:34)

    struji [utilizator]

    În calitate de ministru al Justiţiei, dânsa ar trebui să ştie că mijloacele de transport în comun oferă servicii şi nimeni nu are o obligaţie legală de a-ţi oferi ţie, chiar şi ministru, posibilitatea de a cumpăra bilet la orie oră din zi şi noapte. Nu ai bilet? naspa, nu apelezi la acel serviciu şi te orientezi spre alte alternative. Pierderea este la furnizorul de servicii. E ca şi cum te-ai plânge că e închis la magazinul de la bloc şi tu vrei ţigări. Dar povestea cu corectitudinea e P.R. ok.
    • +13 (13 voturi)    
      Faptul ca nu ne putem gandi (Vineri, 27 mai 2016, 10:06)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui struji

      la nevoile cetateanului pentru ca da, uneori avem nevoie de o cartela dupa 22, ce e greu de inteles ?, precum si faptul ca nu putem intelege ca un automat de vanzare a cartelelor este mai eficient decat o tanti scarbita care iti baga cartela sub nas printr-o fanta in timp ce vobeste cu alta sau isi bea cafeaua, ei bine asta arata ca cel putin unii din noi sunt extrem-extrem de limitati in gandire.
    • +14 (14 voturi)    
      Tigari poti sa-ti iei de oriunde, (Vineri, 27 mai 2016, 10:08)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui struji

      dar cartele de metrou nu...

      Daca n-ai masina...

      Si problema e la fel si la RATB.

      In alte tari, de ex. Franta, e plin de automate de bilete prin toate garile, sunt si pt. reincarcarea cartelei personale.

      La noi se prefera intrarea ilegala la metrou, in loc sa-i oferi omului posibilitatea de a plati oricand are nevoie...

      E o solutie perversa, demna de anii '80.
    • +3 (3 voturi)    
      si banii de la buget? (Vineri, 27 mai 2016, 12:41)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui struji

      As fi de acord cu tine daca metrorex ar fi complet independent/privat, dar cum el inghite o gramada de bani publici cred ca avem dreptul sa criticam si sa avem cerinte pe care sa le indeplineasca.
  • +15 (15 voturi)    
    Welcome home babe (Vineri, 27 mai 2016, 9:43)

    EXEs [utilizator]

    Bine ai venit in Bucurestiul anului 2016. Evident totul este la fel ca acum 20 de ani. PSD e tot acolo, coruptia e tot acolo, totul e cuminte, conform si ordonat sa nu deranjeze careva somnul adanc al birocratilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Automatele (Vineri, 27 mai 2016, 9:48)

    Zoii [utilizator]

    În unele staţii există automate, dar trebuie să ai bani ficşi. Automatele nu dau rest.
    • +7 (7 voturi)    
      De obicei solutiile "romanesti" sunt (Vineri, 27 mai 2016, 10:09)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Zoii

      originale. Cand se poate trage o teapa unui cetatean care si-a platit impozitele, mai ales cand e la ananghie, de ce sa nu o faci, mai ales ca o faci pe banii lui ?

      Pana la urma si unii taximetristi, "mai de culoare", fac la fel, te grabesti sa ajungi undeva, ei te duc, dar "intamplator" nu au sa-ti dea rest.
  • +8 (8 voturi)    
    idem (Vineri, 27 mai 2016, 9:51)

    The Great Cornholio [utilizator]

    idem RATB. nu gasesti case de bilete sau automate deschise dar controlori DA.

    In alta ordine de idei, ar fi frumos ca si la sesizari RATB sa se mai lucreze. momentan au program de la ora 8:00AM si nu poti sesiza problemele de la 6:00AM. In plus, de fiecare data ti se raspunde ca pentru orice probleme sunt de vina semafoarele.
    • -10 (14 voturi)    
      corect (Vineri, 27 mai 2016, 11:07)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Propun ca în fiecare stație RATB să fie câte o casă de bilete deschisă non-stop. Iar banii necesari să-i plătească Macovei & prietenele., că au de unde.
      • +7 (7 voturi)    
        nu ai inteles nimic (Vineri, 27 mai 2016, 11:52)

        The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        solutia este sa avem cate un automat in fiecare statie de bilete. Daca ti se pare mult, afla ca la Frankfurt asa este.
        • +4 (4 voturi)    
          plusez.. (Vineri, 27 mai 2016, 13:30)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

          1. in fiecare statie RATB/Metrorex sa fie DOAR automate, fara case de bilete. Doar in cateva statii mari, gen Gara de Nord si Unirii sa fie birouri de informare si casa de bilete.
          2. cardul Activ (care se poate incarca online) sa fie din nou valabil si la metrou.
  • +11 (11 voturi)    
    Partea buna (Vineri, 27 mai 2016, 10:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    e ca Ministrul Justitiei merge cu metroul!
  • +5 (5 voturi)    
    Oare can va inlocui Metrorex... (Vineri, 27 mai 2016, 10:07)

    mcris [utilizator]

    ...turnichetii care iti dau la gioale cu sisteme moderne cu usi care se deschid in fata ta (acum exista doar unul in fiecxare statie)? In vestul Europei s-au adoptat de mult...
  • +6 (8 voturi)    
    Metrou (Vineri, 27 mai 2016, 10:31)

    ovi777 [utilizator]

    In vest functioneaza automate din 1990.
  • -10 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 27 mai 2016, 11:08)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Fenomenal. Tara arde si baba se piaptana. Vedeti ca aveti de rezolvat un mic scandal cu niste dezinfectanti.
  • -9 (11 voturi)    
    Artificial (Vineri, 27 mai 2016, 11:22)

    Bozi [utilizator]

    Este un subiect creat artificial. Doamna ministru a dorit pur si simplu putina atentie. Orice ministru are la dispozitie o masina cu sofer.
  • -10 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 27 mai 2016, 11:23)

    cartograful [utilizator]

    Eu am o opinie separata. Nu-i problema Min. Justitiei chestia cu turnichetii. Un ministru pe durata exercitarii mandatului, la fel ca si presedintele sau un general din SMG al armatei trebuie sa fie disponibil 24/7 nu sa umble lerla pe la metrou. Zilele trecute un personaj mult mai putin important a luat un copac in brate cu 160/ora. Pt. anumite functii e f costisitor sa inlocuiesti oameni in cazul unui atentat sau "lovituri de decapitare" sau de imagine din partea mafiilor, unei puteri externe, samd. La ce cheltuieli are tara asta cu SPP si protocoale, cu siguranta isi permite masina si sofer profesionist pt demnitarii executivi cu functii importante. Chestia cu umblatul pe la metrou dupa ora 22 e populism ieftin oricum. La fel ca si Base care pleca la volanul propriului Golf sau facea tamponari usoare in trafic sau Tariceanu care pocnea masinile oamenilor cu motocicleta. Probabil prin background umblau oricum si gorilele de paza, o cheltuiala in plus pt un moft hip. Tara cheltuie milioane de eur (sau chiar zeci de milioane in presedintelui) ca sa-i aleaga si sa-i tina in functie. Ei ca persoana "costa" mai putin decat functia pe care o ocupa deci pe durata mandatului se pot bucura de mai putine libertati personale.
    • +7 (7 voturi)    
      Poate fi si ca tine, (Vineri, 27 mai 2016, 12:00)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      insa siguranta cu care afirmi lucrurile astea ma cam ingrijoreaza. In Olanda prim ministrul merge cu bicicleta la servici si se considera un angajat ca oricare altul.

      Poate ca si ministrii astia ai nostri "tind" spre aia din occident, nu vad de ce sa le dam in cap pe tema asta, avem o gramada de nedreptati pe care ei ca guvernanti le fac si pentru care ar trebui sa iesim in strada chiar acum, insa pe unde si cum se plimba ar trebui sa fie ultima, dar chiar ultima problema si chiar daca e populism cum zici tu, nu e din cel mai gretos cum e cel in care se scalda majoritatea politicienilor si presei.

      Personal prefer unul care umbla "lerla" decat vreun izmenar burtos revarsat prin limuzine cu girofar.
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 27 mai 2016, 12:23)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui clint

        La olandezi le-au dat rusii un avion jos cu 200 si ceva de CETATENI OLANDEZI si statul olandez nu a miscat mare lucru. Se tem sa dea o concluzie dupa 2 ani ca sa nu strice afacerile corporatiilor olandeze cu rusii. Esti sigur ca e un lucru bun? Unul dintre anchetatori a fost demis anul trecut pt. ca a declarat "missile"="racheta" in loc de aseptica expresie "high velocity object".
        Sigur, in vremuri civilizate asa ar fi normal sa pot sa ma vad cu un ministru in hypermarket sau la metrou ca e si el om ca mine. Dar esti sigur ca traim vremuri civilizate?
        Daca un ministru al justitiei (care sa recunoastem e un minister "nevralgic" mai ales pt o tara ca Ro, nu e min. educatiei sau al tineretului si sportului) este ranit sau ucis din razbunare mafiota, din calcul ca sa provoace destabilizare politica si influentarea unor anchete sau pur si simplu de un idiot care vrea sa-i fure geanta iti dai seama cam la ce destabilizare poate duce? Cate scenarii si banuieli, cat "turmoil" politic si nu in cele din urma cate potentiale abuzuri din partea "serviciilor" asupra libertatii cetateanului (noi apeluri la ascultarea telefoanelor, la camere video peste tot la buletine biometrice, etc).
        Prefer sa-l stiu intr-o masina blindata si ca-si face treaba decat sa ne vizionam in autobuz sau la metrou.
        Izmanarii care au abuzat de pozitia lor au ajuns unde trebuie. Si sper sa nu fie ultimul.
        • -3 (3 voturi)    
          Stai linistit (Vineri, 27 mai 2016, 16:26)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Stai linistit. Subliniez ceea ce ai spus mai devreme: Ministresa Pruna n-a fost nici un moment in pericol. A avut cu siguranta 4-5 garzi, chiar daca mai undercover, bineinteles platite din banul public. Si ca sa vezi fatarnicia maxima, probabil ca fata de situatia normala, cand are 1-2 garzi, acum, tinand cont de "situatia operativa", s-au mai adaugat 2-4 ninja SRI ca sa protejeze Pruna nationala. Cu ore suplimentare, masini de back-up, antemergatori, asistenti la statia urmatoare, tot circul. Una peste alta, plimbarica hipster a Prunei Nationale a costat probabil de vreo trei ori mai mult contribuabilul.
          Dar ce conteaza? E in logica lucrurilor; tot guvernul tehnocrat face asa: mimeaza competenta pentru lingaii de serviciu.
  • -11 (11 voturi)    
    Si penibilul (Vineri, 27 mai 2016, 11:45)

    cu5clase [utilizator]

    in Romania e caracteristic. Ministrul Justitiei a renuntat la masina de serviciu pentru a calatori confortabil cu transportul in comun. Si mai penibil este ca abia acum a descoporit ca nu sunt automate de bilete si caserii deschise :)).
  • +2 (4 voturi)    
    In tarile vestice (Vineri, 27 mai 2016, 12:24)

    TheLionKing [anonim]

    Sunt peste tot felul de sisteme de plata pentru orice mod. Avand in vedere ca noi le facem de abia acum , nu inteleg de ce nu am face mai simplu: card contact-less si gata.

    Sistemele de plata cu bancnote sunt extrem de scumpe (ca achizitie cat si mentenanta). Or acoperi ele cateva cazuri, dar hai sa mai eficientizam lucrurile.

    Si, da, bancile ar trebui obligate ca orice rezident fiscal din Romania sa aiba un card contact less cu costuri minime. Astfel orice sistem de plata s-ar simplifica.
  • +4 (4 voturi)    
    felicitări (Vineri, 27 mai 2016, 13:05)

    verdeata [utilizator]

    pentru că folosiți transportul public, Doamna Ministru
  • +2 (2 voturi)    
    Recomandari si sugestii (Vineri, 27 mai 2016, 13:31)

    Silviuca [utilizator]

    Eu ii recomand D-nei Pruna sa utilizeze ca si mijloc de transport in comun RATB-ul si sa ne comunice, noua, cetatenilor acestui municipiu, care se doreste a fi capitala europeana, parerea domniei sale.......la metrou este parfum.....
  • 0 (0 voturi)    
    la RATB (Vineri, 27 mai 2016, 18:24)

    Sophie [utilizator]

    ...gheretele se inchid la 20:30, treaba ta dupa.... cum iti incarci cartela....Evul mediu!
  • +1 (1 vot)    
    CE COOL E D-NA MINISTRU ! (Vineri, 27 mai 2016, 21:35)

    Susufler0 [utilizator]

    Foloseste emoticoanele !

    PS. :o)

    PPS. Restul nici nu mai conteaza cata vreme a scos-o din incurcatura "cel mai bun prieten" si, totodata, a ramas si cinstita !
  • +1 (1 vot)    
    Hmm (Vineri, 27 mai 2016, 23:05)

    M. G. [utilizator]

    Ce o fi raspuns paznicul cand a auzit expresia "am the right change"? Ceva in germana? Du bist Vezuvius?
  • 0 (0 voturi)    
    raluca pruna si metroul (Sâmbătă, 28 mai 2016, 6:17)

    GiscaDan [anonim]

    Asta este doar PR. Mai bine ar face treaba la justitie, ca la transporturi este altul