Guvernul vrea sa instituie bursa anuala "Ierunca-Lovinescu", pentru studentii romani in Franta

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2016, 20:06 Actualitate | Esenţial

Guvernul discuta in sedinta de vineri un proiect de hotarare privind instituirea bursei anuale "Ierunca-Lovinescu", in favoarea studentilor romani in Franta,care ar urma sa fie acordata de Ministerul Afacerilor Externe. Potrivit proiectului de hotarare, bursa de cercetare se va acorda pe o perioada de 10 luni, iar suma primita lunar de beneficiar nu poate depasi echivalentul in lei a 500 de euro.

Potrivit proiectului de hotarare, bursa ar urma sa se acorde incepand cu anul universitar 2016-2017, iar cuantumul este stabilit anual prin ordin al ministrului de Externe.

In linii mari, bursa se va acorda pentru urmatoarele domenii de cercetare, fara a se limita la acestea:

a) constituirea, evaluarea si conservarea patrimoniului emigratiei romanesti;
b) studierea documentelor privitoare la exilul romanesc;
c) cercetarea exilului romanesc - ca parte a rezistentei intelectuale din anii dictaturii si opresiunii comuniste - in contextul european de dinaintea si de dupa caderea comunismului;
d) studierea mostenirii culturale Ierunca-Lovinescu si a importantei acesteia pentru spatiul cultural francez si european;
e) studierea influentelor pe care exilul romanesc din Franta le-a exercitat asupra miscarii intelectuale din Romania si din diaspora romaneasca;
f) cercetarea contributiei diasporei la dezvoltarea patrimoniului cultural romanesc

Bursa "Ierunca-Lovinescu" va fi finantata anual de la bugetul de stat.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
609 vizualizari
  • -4 (4 voturi)    
    ?? (Joi, 26 mai 2016, 20:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce nu bursa "Eugen IOnescu" sau "Emil Cioran". In fine, am ramas aceiasi privinciali de nevindecat
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru ca... (Joi, 26 mai 2016, 21:28)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pentru ca, precum in orice societate bolnava, daramatorul prevaleaza in fata constructorului, criticul in fata creatorului, gadele in fata arhitectului.
      In plus, e clar ca va fi o noua sinecura din bani publici pentru "prieteni"';citeste "criteriile".
      Inca o data nu pricep cum se face ca toti astia "de dreapta" nu gasesc un sponsor privat, ceva ci sunt - fara exceptie - conectati la banul public. Precum si capitalistii "de succes" romani, desi pe aici sunt vreo doua exceptii.
    • 0 (0 voturi)    
      dA (Joi, 26 mai 2016, 21:28)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce? Probabil esti prea tanar, sau nu ascultai emisiunea "Teze si antiteze la Paris" la Radio Europa Libera.
    • +1 (1 vot)    
      De ce nu bursa "Stefan cel Mare si Sfant" (Joi, 26 mai 2016, 21:46)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Probabil datorita implicarii iesite din comun a cuplului Ierunca-Lovinescu in ajutorarea exilului romanesc din Franta si nu numai in perioada de trista amintire. Probabil datorita luptei continue duse de la distanta in scopul constientizarii de catre vest a ororilor ce se intamplau dincolo de cortina de fier. Probabil datorita integritatii morale a celor doi, care au refuzat sistematic, in ciuda multiplelor incercari e seducere venite din partea regimului, colaborarea cu acesta.
  • -3 (5 voturi)    
    bursa conditionata (Joi, 26 mai 2016, 20:58)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ar trebui impusa conditita sa se intoarca in tara dupa ce termina studiile.
    Altfel doar finantam educatia (economia si societatea) strainilor din banii romanilor !
  • +1 (1 vot)    
    Ironie ! (Joi, 26 mai 2016, 21:30)

    rutger [utilizator]

    Cred ca cei doi se rasucesc in mormant fiin'ca "bursierii" vor fi copii nomenklaturii care au hulit-o la EL!
    Sa le fie de bine viitorilor studenti ! Atentie mare, sa n-o pateasca vreunul ca d-na Monica, prietenii stiu de ce !!
  • +1 (3 voturi)    
    Ierunca Lovinescu? (Vineri, 27 mai 2016, 0:01)

    LianBerthold1 [anonim]

    Nu sună bine ... aduce a nume de animal exotic, precum calul Przewalski, pincguinul Adelie, cîimele Dingo ... și ierunca Liovinescu, cea mai nouă subspecie de ierunci ...
  • 0 (2 voturi)    
    Lovinescu (Vineri, 27 mai 2016, 1:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cand aud numele asta ma duce cu gandul la incercarea in 90 de a rupe Transilvania de Romania. Parca lovinescu era una din semnatarii initiativei..traiasca regele!.