Guvernul vrea sa instituie bursa anuala "Ierunca-Lovinescu", pentru studentii romani in Franta

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2016, 20:06 Actualitate | Esenţial

Guvernul discuta in sedinta de vineri un proiect de hotarare privind instituirea bursei anuale "Ierunca-Lovinescu", in favoarea studentilor romani in Franta,care ar urma sa fie acordata de Ministerul Afacerilor Externe. Potrivit proiectului de hotarare, bursa de cercetare se va acorda pe o perioada de 10 luni, iar suma primita lunar de beneficiar nu poate depasi echivalentul in lei a 500 de euro.

Potrivit proiectului de hotarare, bursa ar urma sa se acorde incepand cu anul universitar 2016-2017, iar cuantumul este stabilit anual prin ordin al ministrului de Externe.

In linii mari, bursa se va acorda pentru urmatoarele domenii de cercetare, fara a se limita la acestea:

a) constituirea, evaluarea si conservarea patrimoniului emigratiei romanesti;
b) studierea documentelor privitoare la exilul romanesc;
c) cercetarea exilului romanesc - ca parte a rezistentei intelectuale din anii dictaturii si opresiunii comuniste - in contextul european de dinaintea si de dupa caderea comunismului;
d) studierea mostenirii culturale Ierunca-Lovinescu si a importantei acesteia pentru spatiul cultural francez si european;
e) studierea influentelor pe care exilul romanesc din Franta le-a exercitat asupra miscarii intelectuale din Romania si din diaspora romaneasca;
f) cercetarea contributiei diasporei la dezvoltarea patrimoniului cultural romanesc

Bursa "Ierunca-Lovinescu" va fi finantata anual de la bugetul de stat.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

640 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    ?? (Joi, 26 mai 2016, 20:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce nu bursa "Eugen IOnescu" sau "Emil Cioran". In fine, am ramas aceiasi privinciali de nevindecat
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru ca... (Joi, 26 mai 2016, 21:28)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pentru ca, precum in orice societate bolnava, daramatorul prevaleaza in fata constructorului, criticul in fata creatorului, gadele in fata arhitectului.
      In plus, e clar ca va fi o noua sinecura din bani publici pentru "prieteni"';citeste "criteriile".
      Inca o data nu pricep cum se face ca toti astia "de dreapta" nu gasesc un sponsor privat, ceva ci sunt - fara exceptie - conectati la banul public. Precum si capitalistii "de succes" romani, desi pe aici sunt vreo doua exceptii.
    • 0 (0 voturi)    
      dA (Joi, 26 mai 2016, 21:28)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce? Probabil esti prea tanar, sau nu ascultai emisiunea "Teze si antiteze la Paris" la Radio Europa Libera.
    • +1 (1 vot)    
      De ce nu bursa "Stefan cel Mare si Sfant" (Joi, 26 mai 2016, 21:46)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Probabil datorita implicarii iesite din comun a cuplului Ierunca-Lovinescu in ajutorarea exilului romanesc din Franta si nu numai in perioada de trista amintire. Probabil datorita luptei continue duse de la distanta in scopul constientizarii de catre vest a ororilor ce se intamplau dincolo de cortina de fier. Probabil datorita integritatii morale a celor doi, care au refuzat sistematic, in ciuda multiplelor incercari e seducere venite din partea regimului, colaborarea cu acesta.
  • -3 (5 voturi)    
    bursa conditionata (Joi, 26 mai 2016, 20:58)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ar trebui impusa conditita sa se intoarca in tara dupa ce termina studiile.
    Altfel doar finantam educatia (economia si societatea) strainilor din banii romanilor !
  • +1 (1 vot)    
    Ironie ! (Joi, 26 mai 2016, 21:30)

    rutger [utilizator]

    Cred ca cei doi se rasucesc in mormant fiin'ca "bursierii" vor fi copii nomenklaturii care au hulit-o la EL!
    Sa le fie de bine viitorilor studenti ! Atentie mare, sa n-o pateasca vreunul ca d-na Monica, prietenii stiu de ce !!
  • +1 (3 voturi)    
    Ierunca Lovinescu? (Vineri, 27 mai 2016, 0:01)

    LianBerthold1 [anonim]

    Nu sună bine ... aduce a nume de animal exotic, precum calul Przewalski, pincguinul Adelie, cîimele Dingo ... și ierunca Liovinescu, cea mai nouă subspecie de ierunci ...
  • 0 (2 voturi)    
    Lovinescu (Vineri, 27 mai 2016, 1:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cand aud numele asta ma duce cu gandul la incercarea in 90 de a rupe Transilvania de Romania. Parca lovinescu era una din semnatarii initiativei..traiasca regele!.