​​VIDEO / FOTO Jeep-ul militar 4X4, "made-in-Romania": Cum poate ajunge Fiat-Chrysler sa produca autovehicule Jeep J8 in Uzina Mecanica Bucuresti

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2016, 20:28 Actualitate | Esenţial

Jeep J8 in Romania
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Fiat-Chrysler este interesata de o colaborare cu autoritatile romane pentru integrarea productiei de autovehicule militare de tip Jeep J8 4X4 in actuala Uzina Mecanica de la Bucuresti, fabrica ce a construit peste 1.100 de tancuri de-a lungul timpului, dar din care ultima unitate construita a iesit de pe linie tocmai in 2009. Colaborarea vine la propunerea companiei nationale ROMARM, iar pentru a se concretiza institutiile de forta ale Ministerului Apararii ar trebui sa fie si ele de acord daca vor astfel de modele si, mai ales, cate astfel de masini pentru ca o cerere concreta sa poate fi conturata. Initial, Fiat-Chrysler ar putea doar asambla la Bucuresti modelele JEEP J8, insa daca cererea depaseste 400 de masini atunci productia diferitelor componente ar putea fi integrata in fabrica din Capitala.


Video realizat cu echipament Nikon

Compania Nationala ROMARM a initiat un dialog preliminar cu producatorul Fiat-Chrysler pentru integrarea productiei de autovehiculele militare 4x4 de tip Jeep J8 in cadrul Uzinei Mecanice Bucuresti, insa acest parteneriat se va concretiza doar daca institutiile de forta ale MApN (Fortele terestre, navale , aeriene), precum si alte institutii de ordine publica sau securitate nationala se vor arata interesate de achizitionarea unui astfel de model.

Reprezentantii Romarm si ai Uzinei Mecanice Bucuresti spun ca un acord privind asamblarea de automobile de tip Jeep in Romania ar fi o oportunitate pentru uzina din Romania care, in prezent, functioneaza la aproximativ 10% din capacitate. Mai mult, in functie de cererea venita din partea institutiilor din Romania, in Uzina de la Bucuresti se va putea trece de la asamblare chiar la productia unor elemente.

"Ar fi nevoie de 400 de unitati pentru un grad de integrare de 30%, sa dezvoltam niste linii automatizate pentur diverse componente", a explicat Toader Ulise, directorul Uzinei Mecanice Bucuresti care a precizat ca in functie de numarul comandat, productia diferitelor componente poate fi marita. "Altfel, la 100 de bucati vin componentele aici si doar le asamblam", a spus oficialul.

Totusi, pana la conturarea unei oferte clare, bazata pe o cerere bine formulata de institutiile de forta ale statului, parteneriatul cu Fiat-Chrysler ramane doar unul pe hartie. Pe de alta parte, noile alocari bugetare in crestere pentru domeniul apararii ar putea incuraja o astfel de colaborare.

"MApN urmeaza sa primeasca, incepand de anul viitor, 2 la suta din PIB. Pe baza acestei decizii politice MApN isi da seama care este bugetul de care dispune pe urmatorii zece ani si aici lucreaza la un plan de dotare. Vor vedea ca au nevoie de 1.000 de masini de un tip, de 1.300 de masini de alt tip si tot asa", a explicat secretarul de stat din Ministerul Economiei, Neculai Banea.

Cei de la ROMARM si Fiat-Chrysler au prezentat, marti, la Uzina Mecanica Bucuresti, doua tipuri de Jeep J8 ce ar putea fi construite sau asamblate initial inc adrul fabricii din Capitala. Mai departe, totul tine de cum se pun de acord institutiile de aparare si ordine publica.

In caz ca parteneriatul dintre statul roman si Fiat-Chrysler se concretizeaza, gradul de integrare (n.r. productie de componente pe linii noi dezvoltate in cadrul Uzinei Mecanice Bucuresti) va varia in functie de marimea cererii.

Jeep J8 este un model pecial creat pentru uz militar, bazat pe platforma Jeep Wrangler si care a fost lansat in 2007. J8 are tractiune 4X4, este echipat cu sasiu ranforsat si poate fi comandat intr-o configuratie de 2 sau 4 usi, care sa permita o gama diversa de roluri ce trebuie indeplinite de catre vehicul, inclusiv transportul trupelor, vehicul de marfa, comunicatii.

Autovehiculul militar poate atinge o viteza maxima de 140 km/ora si o autonomie intre 400-600 km. Motorul standard este de 2,8 litri turbo-diesel si dezvolta 194 Cai Putere si un cuplu de 460 Nm. Modelul poate veni in diferite configuratii si permite montarea de armament si blindaj.

Fotogalerie:













Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13906 vizualizari
  • -17 (27 voturi)    
    Totusi (Marţi, 24 mai 2016, 20:40)

    Snitzelvienez [utilizator]

    "Medalie de aur pentru un autoturism ARO construit de studenţii ieşeni"
    (Sursa : http://m.promotor.ro/masini-noi/news/iaro-camarad-proiectul-unui-aro-modern-realizat-de-studenti-din-iasi-14572328)

    De ce nu se colaboreaza cu iesenii medaliati cu aur?
    • +15 (23 voturi)    
      Pentru ca (Marţi, 24 mai 2016, 21:07)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ARO nu mai exista, iar ca sa refacem o fabrica si sa producem o masina care nu stim daca va fi fiabila, nu merita. Mai bine vin altii cu bani si experienta in domeniu de zeci de ani, creaza locuri de munca si platesc taxele aici in Romania si cumparam de la ei.
      • -19 (21 voturi)    
        ei cu profitul, noi cu munca... (Marţi, 24 mai 2016, 21:32)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Exact de aceea acest Jeep se fabrica si in Egipt!
        • +5 (13 voturi)    
          Cam la fel si cu (Marţi, 24 mai 2016, 22:00)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Dacia, ca sa fim nationalisti pana la capat. Noroc ca au venit altii si au investit ca altfel ultimul model era Nova. Asta cu constructia de masini ne depaseste, ori sunt proaste, ori atat de bune incat costul de productie este mai mare ca cel de vanzare.
        • +11 (13 voturi)    
          exact ? de ce? (Marţi, 24 mai 2016, 22:39)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Preferai sa fie ansamblat in US? sau preferai sa luam GAZ-uri de la rusi?
        • +2 (2 voturi)    
          daca noi nu dorim sa creem ci doar sa furam.... (Miercuri, 25 mai 2016, 10:06)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          asta este si trebuie sa fim constienti de acest lucru.
          Asa cum aud si pe la locul meu de munca pe multi "titrati" .
          Am platit, sa ne faca.
          Intotdeauna noi suntem cu efortul minim dar cu pretentiile cele mai mari.
          Cand vom lasa coada in jos si ne vom vindeca raia poate vom fi priviti altfel.
        • -2 (4 voturi)    
          Pai, la fel e si daca se produce un model romanesc (Miercuri, 25 mai 2016, 11:55)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          100% intr-o fabrica romaneasca 100% - unii raman cu bani mai multi si unii fac munca din fabrica, care-i diferenta? Vrei sa inversezi situatia, fa-ti fabrica si angajeaza tu!
        • 0 (0 voturi)    
          sigur ca da ! (Joi, 20 octombrie 2016, 20:31)

          HOPA [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          numai ca noi trebuie sa fim capabil sa facem ceva bun un atoturism ca jeepul mai rar noi suntem buni de smecheri si atunci trebuie asa cumparam ceva f viabi care se poate preta in teatru de raboi cu ce sa mergi la arme cu ??americani sunt in ivestiti strategice cu romania si moteza la bucuresti aceste masi grozave
          bravo lor ca ne ajuta !!
          multumesc !
      • +7 (9 voturi)    
        jeep (Marţi, 24 mai 2016, 23:27)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        are experienta celui de al doilea mondial si a altor teatre de razboi.

        aro, marca nu mai apartine romaniei. a fost vanduta de guvernele lui ilici. cand don pedro de apaca vorbea de mormanele de fier vechi.
        si la fier vechi a ajuns fabrica...

        sa proiectezi o masina de lupta, pe baza unui prototip studentesc, nu este imposibil, dar necesita cativa ani si investitie, pt. ceva incert.
        armata, totusi, are nevoie de o masina de teren, azi.
        automobilele aro avute in dotare, sunt deja pe butuci.
        iar situatia nu e prea roza.
        • +1 (1 vot)    
          inca ceva (Miercuri, 25 mai 2016, 12:22)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          io zic ca daca mai stam mult pe ganduri, pierdem si aici, cum am pierdut si altele.... cu stiinta romanului in ale negocierii.
          asa'i romanu, targovetz, se mai uita in jur, mai incearca ici si colo, si cand revine, nu mai gaseste, sau ia ce mai gaseste.
          adica, s'ar putea sa ajunga la slovaci, la cehi, la unguri, iar noi sa facem parbrizele si stergatoarele de parbrize. as always...

          jeep e o legenda !
      • -6 (12 voturi)    
        fiabilitate (Marţi, 24 mai 2016, 23:38)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Cand ai acces la patente si informatii , e chiar usor sa faci un automobil. Cand ai IT si oameni care fac senzori pentru Mercedes in Romania atunci e si mai usor. Doar nemernicia te opreste sa nu faci nimic.
        • +5 (7 voturi)    
          Si chinezii (Miercuri, 25 mai 2016, 1:35)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          au IT-isti buni fac senzori si construiesc multe la nivel mondial, au aces la informatii si foarte multi bani. Nu-mi zi ca SsangYong face concurenta marcilor de masini de teren consacrate cu jde ani de experienta in spate. E ca si cum ai deschide un butic langa un hipermarchet si vrei sa-i faci concurenta. Hai sa fim realisti.
          • -4 (6 voturi)    
            Placa cu chinezi (Miercuri, 25 mai 2016, 9:24)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            Nu merge. Acolo este comunism iar creativitatea este suprimata.
            Noi putem veni cu ceva original.
            • +1 (1 vot)    
              "noi putem veni cu ceva original" (Miercuri, 25 mai 2016, 10:32)

              alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              Cam cum a venit iliescu in anii 90 cu democratia originala, nu? Ca in multe alte domenii nu e nevoie sa reinventam roata. Poate fi o poveste de succes cum este si Dacia, pana una alta. Daca Dacia nu era preluata de Renault mai devenea una din cele mai cunoscute marci romanesti din Europa?
              • -1 (3 voturi)    
                Vb prostii (Miercuri, 25 mai 2016, 11:21)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

                Aliantele se schimba. Roata trebuie reinventata altfel n-ai sa ai roata
            • +3 (3 voturi)    
              comunism in China? (Miercuri, 25 mai 2016, 11:03)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              acolo este un capitalism feroce imbinat cu o dictatura iar faptul ca nu asigura cateva chestii (servici medicale, scolarizare, locuinte, gradinite, etc) pentru populatie face ca ala sa nu mai fie nici macar comunism.
              Este doar o dictatura cu numele de comunism
              • 0 (2 voturi)    
                Mda (Miercuri, 25 mai 2016, 11:27)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

                Iesi prin lume si vorbeste cu chinezi . Vezi ce parere au despre China si de ce fug oamenii talentati din China.
                Comunismul din China este asemenea comunismului din timpul lui Ceausescu, diferenta este ca regimul chinez a permis multinationalelor sa produca fara nici un considerent fata de om si mediu. China este un dezastru din toate punctele de vedere.
                • 0 (0 voturi)    
                  chiar mai mult! (Vineri, 1 iulie 2016, 19:52)

                  Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                  am fost acolo de 6 ori in 5 ani consecutivi si am prins toata coasta incepand de la Shanghai coborand spre Wuxi continuand cu Xiamen si terminand vizavi de Macau in Zhuhai. Am fost inclusiv centrul Chinei in Chengdu si Leshan.
                  Ala nu mai este comunism!
                  Este o dictatura combinata cu un sistem economic cat se poate de capitalist.
            • +3 (5 voturi)    
              Spune-mi ceva original romanesc (Miercuri, 25 mai 2016, 11:13)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              apreciat in afara, competitiv.
              • -3 (5 voturi)    
                Spune-mi (Miercuri, 25 mai 2016, 11:52)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                Cand a fost vointa politica pentru a sustine un proiect romanesc. De tradatori si vanzatori nu ducem lipsa.
          • +2 (4 voturi)    
            Esti paralel (Miercuri, 25 mai 2016, 9:47)

            Chappie [anonim] i-a raspuns lui Ord

            cu viata, mai bine taceai si ramaneai un ignorant in continuare. SsangYong este o firma din coreea de sud nicidecum china. Si tot pentru informatia ta SsangYong este o firma care a produs predominant autovehicule de teren zeci de ani la rand (vro' 70). Din pacate undeva prin 2010 au ajuns in pragul falimentului si au fost cumparati de indieni...
          • +1 (3 voturi)    
            SSangYong e korean (Miercuri, 25 mai 2016, 12:10)

            Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            doar ptr conformitate. Si in general e powered by Mercedes.
    • -9 (23 voturi)    
      păi (Marţi, 24 mai 2016, 21:10)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ieșenii n-au însărcinat cu afaceri la București.
    • +4 (6 voturi)    
      nea snitel (Marţi, 24 mai 2016, 23:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Eu incerc sa te inteleg ca vrei sa sustii industria si cercetarea romaneasca dar de la un proiect didactic premiat ca atare si pana la o masina capabila e maaare distanta. Atat de mare incat trebuie sa fii mai mult decat visator sa crezi ca poti face asa ceva. Poate doar sa iei vreun sasiu de Toyota cu motor de Volkswagen la care sa pui tablele proprii dar si atunci va iesi o chestie cam ca faimoasele branduri chinezesti adica o porcarie.
      • 0 (4 voturi)    
        Vezi interviul (Miercuri, 25 mai 2016, 11:33)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Li s-au inchis toate usile. Din nimic au facit o masina. Cu ceva bani si sprijin imagineaxa-ti ce pot face, visele devin realitate
        Intra pe http://www.arcaspace.com/en/airstrato.htm si vezi ce au inceput sa produca baietii de la arca..se spunea acelasi lucru despre ei in 2009.
    • +1 (1 vot)    
      baietii din Iasi sunt f ok ... (Miercuri, 25 mai 2016, 10:21)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      dar ei au facut un studiu de design pe un sasiu de Aro - adica nu au platforma, iar lucrarea lor nu are nici o legatura cu ce ar trebui Armatei / ca sa te apuci de asa ceva trebuie investitii masive si suportul pe ani de zile al unui client (gen Armata...) - inseamna in primul rand stabilitate ...
      • 0 (4 voturi)    
        Iesenii (Miercuri, 25 mai 2016, 11:34)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        Au demonstrat ceva , au reusit sa produca ceva din nimic. Aberatiile cu investitii masive sunt necesare pt sifonarea banilor
  • +6 (6 voturi)    
    zxzxzxz (Marţi, 24 mai 2016, 22:16)

    solar [utilizator]

    Cred ca merita sa fie promovata productia acestui jeep ... romanesc. O varianta civila(adaptata ) ar avea sigur cumparatori nu numai in RO ! In fosta Cehoslovacie si in Ungaria am vazu in 1980 plin de ARO la particulari , fermieri cei mai multi.Erau chiar incantati de ARO disel!! Chestia e ... daca ACUM ar avea Ro norocul asta cu CRYSLER . Poate da domnul.!
    • -5 (7 voturi)    
      deocamdata e egiptean..... (Marţi, 24 mai 2016, 22:41)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Se fabrica in Egipt si Israel. Deci a dat Allah si Yahve......
      • +3 (5 voturi)    
        tot spui ca e fabricat si in Egipt (Marţi, 24 mai 2016, 23:24)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Si care e relevanta? E mai bun, mai prost, mai ieftin, mai scump, mai devreme acasa, mai periculos pentru Ivan?
        • -2 (8 voturi)    
          iar tu tot spui de Ivan, Aliosa, prosovietici (Marţi, 24 mai 2016, 23:58)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          si toata gargara rusofoba cunoscuta. Foarte relevanta la subiect!

          Faptul ca se fabrica deja in Egipt - aliat traditional al Sua si campion al democratiei, nu? - arata ca nu e vorba de nicio cooperare speciala Us - Romania si nici de vreun raport cu care noi, romanii, sa ne laudam. E pur si simplu o afacere: Us livreaza piese in Ro, noi le asamblam in autovehicule iar la urma le si cumparam! Mare scofala.....
          • +2 (4 voturi)    
            Totul e relevant la subiect postacel. (Miercuri, 25 mai 2016, 10:51)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            Asta fiindca exista rusofobi ca mine, rusofili ca ... si postaci platiti de Moscova ca tine.
            Egiptul a fost ani de zile amicul sovieticilor nu al americanilor, pentru stiinta ta in razboiul din '67 egiptenii erau echipati cu T34,85 si MIG-uri.
            Faptul ca cei de la Uzina mecanica Bucuresti vor avea noi comenzi este pentru tine mare scofala. Banuiesc ca si faptul ca Renault face masini la Mioveni e mare scofala. Ca doar Renault se fabrica si in Rusia care e campioana democratiei!
            • 0 (2 voturi)    
              tot o tragi cu Rusia si postaci de la Moscova (Miercuri, 25 mai 2016, 12:23)

              king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              in lipsa de ceva argumentatie.

              E foarte usor sa spun ca esti un postac platit sa faca reclama si sa prezinte imaginea unei mari afaceri castigatoare pentru statul roman, cand de fapt e castigatoare pentru o companie straina. E exact tiparul folosit nu demult de postacii RMGC care inaltau in slavi "investitia" si "inteligenta" companiei care nu vrea decat sa ne fie noua romanilor bine. Si poluati, si cu aurul luat....

              Presupun ca si egiptenii sar de bucurie in sus ca sunt mai bogati pentru ca Jeep asta se fabrica in Egipt. mare scofala...
  • +5 (9 voturi)    
    au iesit postacii sovietici la atac (Marţi, 24 mai 2016, 22:45)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca de ce nu construim un model didactic de la Iasi, ca ei au profitul si noi munca, etc.
    Nici nu ma gandesc ce se intampla daca erau importate direct din US sau aiurea.
    Mai baieti, am o veste proasta pentru voi: Romania nu va mai intra prea curand in labele Rusiei. Luati-va gandul.
    • -9 (13 voturi)    
      ne da US si gaze la iarna? (Marţi, 24 mai 2016, 22:55)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Sau ce castigam de la Americani dam la rusi ca sa cumparam gaze?Sau Us da gaze doar la pro-americani?
      • +10 (10 voturi)    
        Aliosa (Marţi, 24 mai 2016, 23:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Nu stiu daca ai observat dar iarna trecuta doar 5% din necesarul de gaze a fost de la rusi. Si nu inteleg ce vrei sa spui? Ai pus pe masa santajul cu gazele, unicul argument al lui Putin in discutia cu Europa?
        Jalnic mai baieti, nici gazele nu mai sunt ce au fost. Daca americanii dau drumul la exportul de gaze de sist(si au inceput deja) sunteti pe duca soriceilor.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu lasa (Miercuri, 25 mai 2016, 9:50)

        Chappie [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

        ca ne da cracanatu tau de la Moskva. Las-o mai usor cu pufoaica.
    • -5 (13 voturi)    
      legatura cu Rusia (Marţi, 24 mai 2016, 23:44)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      este una nefericita. ce legatura are cu subiectul? Statul roman nu are obligatia sa sustina firme americane sau rusesti prin contracte cu dedicatie . asamblarea unor vehicule straine in Romania nu dezvolta nici o industrie in Romania, ramanem la nivel de stat vasal, grosul banilor iau calea strainatatii.
      • +5 (5 voturi)    
        Pai asa e cu profitul (Miercuri, 25 mai 2016, 8:56)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Investeste tu in Rusia...ai vrea sa iti tii banii acolo dupa ce ai platit toate taxele si salariile?????
        • -2 (6 voturi)    
          Nu e asa (Miercuri, 25 mai 2016, 9:27)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Ai tu acces la contracte cu statul in Rusia? Cine v-a predat lectiile de evonomie , vad ca nu stii nimic despre citcuitul banilor in economie
          • +1 (3 voturi)    
            Ba stiu ca banii trebuie sa circule, rapid (Miercuri, 25 mai 2016, 11:11)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Cu cat mai multi bani si cu cat circula mai repede, cu atat e mai puternica economia. Si mai stiu ca profitul e al tau, nu al altuia si ca faci ce vrei cu el.
            • -1 (3 voturi)    
              Puternica (Miercuri, 25 mai 2016, 11:58)

              Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              N-are cum sa fie atata timp cat asamblezi aici si vinzi statului.
              Vezi salariile mizere si cresterea economica doar pe hartie. De unde scoti bani daca tu ca tara nu produci decat materie prima?
          • +1 (3 voturi)    
            cine a vorbit de contracte cu statul rus? (Miercuri, 25 mai 2016, 11:17)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Asteptam lectii de economie de la tine. Ia zi, care e circuitul banilor in Rusia lui Putin?
            • 0 (4 voturi)    
              Cred (Miercuri, 25 mai 2016, 12:02)

              Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Ce-am expus aici este problema fundamentala a economiei romanesti. Atata timp cat nici macar nu incercam sa producem ceva vom fi tara bananiera. Esti limitat pe crestere economica.
      • +3 (3 voturi)    
        prin noi insine (Miercuri, 25 mai 2016, 11:15)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-21018772-industria-componentelor-auto-trage-semnale-alarma-criza-personal-este-mare-situatia-poate-deveni-dramatica-salariile-raman-insa-multe-cazuri-foarte-mici.htm
        Citeste aici care e situatia in industria componentelor auto. Treaba statului nu e sa faca masini sau piese ci sa reformeze nenorocitul de invatamant si sa faca autostrazi care sa faca sudul si estul Romaniei atractiv pentru investitori.
        Tu ai o problema cu vasalitatea dar nu prea vrei sa intelegi ca pur si simplu sa creezi o masina de la zero e o chestie inutila in ziua de azi. Nici macar cretinul de Ceausescu nu s-a apucat sa faca o masina de la zero si a luat o licenta de la francezi. Nu o data ci de doua ori. Iar suucesul ARO s-a datorat in parte lipsei de optiuni. Sunt curios cat de apreciat ar fi fost ARO daca am fi putut cumpara camionete Toyota sau Ford?
        Daca nu e nici-o legatura cu Rusia cum explici reactia postacilor Moscovei?
        • +1 (5 voturi)    
          Shnitzal viseaza ca romanii ar fi capabili (Miercuri, 25 mai 2016, 11:55)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          peste noapte sa tranteasca o fabrica care sa asambleze jee-uri romanesti din nimic cu forta de munca cecalificata, zilieri.
          Reactia postacilor e cea comandata de la MosCow. Rusia turba cand vede ca o tara de unde au carat ei la greu cu Sovrom-urile si inca mai cara....se pune incet incet pe picioare. Bunastarea altora inseamna foamete in Mujicia. La munca tavarasi, la munca, mai lasati dugheala si furturile.
          • 0 (4 voturi)    
            Mda (Miercuri, 25 mai 2016, 12:07)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Si se schimba roata, azi trebuie sa care americanii? E normal?Rastalmacesti esentialul, acela ca americanii sunt abonati la contracte cu statul roman?
            Suntem in NATO.
          • 0 (4 voturi)    
            Cand (Miercuri, 25 mai 2016, 12:17)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Nu mai ai argumente o bagi pe aia cu mujici. 5 masini pe luna daca produci tot fabrica este. O competitie pe un premiu de 5 mil dolari care produce un prototip de vehicul militar 4x4, 500 000 dolari buget pt 5 echipe universitare din tara . De ce nu se face?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu amice (Miercuri, 25 mai 2016, 12:12)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ceausescu nu este un bun exemplu pentru ca oamenii talentati au fugit din Romania la acea vreme
          Astazi poti creea de la 0 orice, iesemii au dovedit . Esti sortit esecului daca tu nu produci nimic iar banii statului ies afara.
        • +1 (1 vot)    
          vezi ca scrie in articol (Miercuri, 25 mai 2016, 13:44)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          ca e criza in vestul tzarii, unde au plantat productia.
          n'au decat sa mute fabricile in teleorman, in calarasi, sau centrul moldovei...
          si nu se inghesuie nimeni sa se mute, pt. ca platesc putin. nu merita transhumanta.. :)
          in america, oamenii se muta la distante mult mai mari, de pe o coasta pe alta a continentului, daca e nevoie. dar acolo salariile sunt atractive si conditiile de cazare facile.
          se muta cu familia. nu fac naveta de la alexandria sau vaslui la arad sau oradea...
          am primit in cutia postala un fluturas, cu oferta la arad. platesc trasportul si 1600 lei brut.
          cu cat poate reveni omul, la familie, dupa o luna de munca ?
          oferta nu vorbeste de cazare, dar da bonuri de masa de 160 de lei pe luna. supersuficient, aaaa ?! :))
          mai mult castiga la recoltat rosii in italia, sau capsuni in spania...
      • 0 (4 voturi)    
        avantaje, pe intelesul jnitzalului dumbovit.. (Miercuri, 25 mai 2016, 12:15)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        -locuri de munca pt romani
        -vehicule necesare armatei romane, mai ieftine, produse la noi
        -multe din subansamble pot fi asimilate pt productie in ro, noi locuri de munca
        -o poarta de intrare pt. jeep si deci pt. fiat si chrysler, cu alte produse/productii civile si militare /dodge, o alta firma serioasa de autovehicule militare, este tot chrysler.
        -posibilitatea ca jeep sa produca si suv pt folos civil..

        pana la urma urmei, jeep e o legenda, o masina dupa care a fost denumita o intrega categorie de autovehicule, gipanele, cum le alinta baietii nostri. :)
        • -1 (5 voturi)    
          si la RMGC erau tot locuri de munca..... (Miercuri, 25 mai 2016, 12:31)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ce conteaza restul!
          Si aia care fac trafic de droguri utilizeaza acelasi argument: dam de munca la oameni!!!


          Sa fie romanii la banda de asamblare, sa dea la saiba, restul nu conteaza....
          • +1 (5 voturi)    
            pai, ia vezi, citeste (Miercuri, 25 mai 2016, 13:02)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            se pare ca romanii s'au oferit, fabrica este oleaca pe duca.
            ia vezi, ca scrie in articol, umb lucreaza la 10% din capacitate...

            si daca ar fi la capacitate, o extindere n'ar strica, aaaa ?!

            apropos, domnilor fani aro, uzina a inceput cu ims, o copie a gazului rusesc, si el produs cu tehnologie furata de armata sovietica biruitoare, din germania...de acolo s'a ajuns la aro, care fie vorba intre noi, avea o motorizare destul de slaba.

            dece n'am incepe din nou, cu jeep si dodge, pt. inzestrarea armatei, parte nato. si daca ne duce capul, americanii nu se supara sa aducem imbunatatiri. adica de folosirea materiei cenusii romanesti.

            aici nu e vorba numai de automobil, ci de tot echipamentul militar, armamentul cu care se echipeaza vehiculul, care trebuie sa fie compatibil si operational in cadrul aliantei.
        • 0 (4 voturi)    
          Avantajele unui vehicul autohton (Miercuri, 25 mai 2016, 12:51)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          - locuri de munca
          - motivatie uriasa pentru a scoate un vehicul eficient si infiintarea unui nume/brand , salariile pot depasi mult salariul mizer de 1500 lei platit pentru asamblari de vehicule straine
          - vehicule proiectate si adaptate conditiilor diferite din Romania,
          - materia prima si piesele necesare pot misca mici industrii romanesti
          - o poarta de intrare pentru specialistii romani din strainatate
          - posibilitatea de a modifica designul pentru aplicatii civile etc
          - piata externa deschisa
          - profitul poate fi reinvestit pentru a iesi cu modele noi imbunatatite la intervale de timp dupa evaluarea parerilor utilizatorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Problema ar trebui sa fie de oportunitate (Miercuri, 25 mai 2016, 11:46)

    vircu [utilizator]

    Vad ca toata lumea se cearta - ca americanii, ba ca rusii.
    Nimeni nu se intreaba:
    - este nevoie in armata romana de niste Jeep-uri cu un motor gurmand (atat motorina cat si ulei), sensibil si fara nicio protectie pentru ocupanti?
    - comercial: Romania vrea sa cumpere niste linii de asamblare, ca sa faca "macar" 400 de masini. Astea nu sunt gratis - banuiesc ca sunt ceva milioane de dolari. Un Jeep Wrangler 4x4 costa cca. 23.000 euro. 400 de Jeep-uri ar costa 9.200.000 euro si daca socotim si un discount de cantitate sa spunem 20% rezulta in final vreo 7.5 mil.
    Asadar ca sa putem sa ne dam cu parerea ar trebui sa stim care este investitia totala la care se gandeste statul roman - liniile de asamblare + un kit de piese + salariile muncitorilor. Apoi comparam cu cat ar costa daca am face o licitatie Jeep vs. Rover vs. alte 4x4 din Europa variantele militare (Iveco, germane etc) si alegem ce este mai eficient.
    Altfel - dupa ce tot noi platim liniile de asamblare si tot noi cumparam cele 400 de Jeep-uri, ce facem cu liniile de asamblare? Credem ca vom gasi fraieri care sa cumpere de la noi in loc sa ia direct de la producator?
    In doi ani vom fi in aceeeasi situatie - adica muncitorii nu vor avea de lucru si in plus vom fi platit o avere in plus.
    Mi se pare o alta "afacere" gen Microsoft - in care toti bugetarii au inchiriat sau cumparat niste licente scumpe in loc sa apeleze la software-urile 100% gratuite gen Open-Office sau Libre Office - perfect comparabile cu MS Office!!
    Imi pasa fiindca platesc multi bani in fiecare luna catre statul roman.
    MULTI.
    Si celor de pe aici care se joaca ca americanii sau rusii sunt mai buni le spun ca ar trebui sa ne pese doar de noi - noi sa fim cei mai buni. Fiindca nici pe unii nici pe altii nu ii intereseaza de noi - ci doar de ei, firesc dealtfel.
    Acum suntem doar o colonie de doi bani din pacate.
    • +1 (3 voturi)    
      Problema (Miercuri, 25 mai 2016, 12:24)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui vircu

      Este daca iti folosesti rationamentul risti sa fii catalogat mujic.
      De ce nu organizeaza nimeni o competitie intre universitati pentru a produce un vehicul 4x4? De ce nu se implica statul roman? Tot ce trebuie sa faci este sa alegi criteriile si sa pui la bataie 10 mil dolari.
      • -1 (1 vot)    
        pentru ca interesul e doar pentru munca manuala (Miercuri, 25 mai 2016, 12:36)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        ieftina!

        Romani, egipteni si care or mai fi: multumiti ca au bani de un burger si o cola si ca ii baga in seama americanii Whitethrash!
        • 0 (2 voturi)    
          trei milioane si mai bine, de romani, (Miercuri, 25 mai 2016, 13:30)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          sunt plecati pe coclauri la capsunarit, la construit alte tzari, alte automobile, sau, pur si simplu, la dat cu sapa.
          deci, se pare ca munca manuala, facuta cu masini (!!) este f. necesara in romania.
          uzina mecanica bucuresti lucreaza la 10% din capacitate, adica 90% din salariati trebuie sa plece sa lucreze in italia, germania, la iveco, mercedes, sau in britania la rover....tot munca manuala...
    • +1 (3 voturi)    
      evident!!! (Miercuri, 25 mai 2016, 12:28)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui vircu

      De aceea s-au si angajat postaci de serviciu care lauada aceasta "afacere" si eticheteaza drept rusofil/mujic/tavarisi pe oricine are o privire putin critica.

      Va amintiti de postacii RMGC? Aia care iti "demonstrau" cu Romania castiga in timp ce da altora dreptul sa-i exploteza aurul?
      Vor aparea imediat 2-3 care te vor eticheta negativ si-ti vor "demonstra" ca Romania iese in castig de fapt......cam in 5 minute.....
    • +1 (1 vot)    
      sigur (Miercuri, 25 mai 2016, 13:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vircu

      cum alegem, facem si refacem studii pentru autostrada pitesti - sibiu.
      daca vrei sa distrugi ceva, faci o licitatie. :)

      din articol se intelege f. clar ca romarm si umb au antamat cu jeep.
      inseamna ca au ei un proiect.
      si inca ceva, iveco este tot fiat, din cate stiu, deci fiat poate veni cu o motorizare mai eficienta pt. produsul din ro. caci, daca fiat nu stie diesel, atunci...
      aici nu e vorba numai de automobil in sine, ci de echipament si armament. asa, armata poate cumpara suv de la producator si'l poate echipa cum ii taie capul. :)

      si apropo de pretz, ala e pretzul la dealer in ioropa. deci calculatia este umflata din start.
      suvul jeep, in sua, nu foloseste motoare diesel, ci numai pe banzina.

      si mai este o chestie, nemtii, italienii sau frantujii nu se inghesuie sa puna trupe, armament in ro. americanii o fac. si deci, e normal ca armata sa aiba o masina compatibila operational cu aliatul de alaturi.

      fiat si chrysler mai au si alte autovehicule militare care ar putea fi produse pt. folosul armiei romane.....