Augustin Zegrean: Incriminarea sau dezincriminarea unor fapte este atributul exclusiv al legiuitorului

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2016, 8:51 Actualitate | Esenţial

Augustin Zegrean
Foto: AGERPRES
Presedintele Curtii Constitutionale Augustin Zegrean a declarat marti, inaintea sedintei in care judecatorii constitutionali urmeaza sa decida pe tema dezincrimarii abuzului in serviciu, ca "incriminarea sau dezincriminarea este atributul exclusiv al legiuitorului".

"Incriminarea sau dezincriminarea unor fapte este atributul exclusiv al legiuitorului. Uitati-va in Constitutie, cine stabileste legea", a declarat Zegrean.

Zegrean, a mai declarat, miercuri, ca, desi in 2010, CCR a respins o exceptie de necostitutionalitate similara privind abuzul in serviicu, Curtea ar putea sa dea o decizie diferita in sedinta de marti, scrie Medoafax.

"Sigur ca putem. Am mai facut. Curtea poate sa revina asupra unor decizii anterioare. Asta se intampla la orice Curte din lume, (...) dreptul nu zace, se dezvolta (...) trebuie adaptat la conditiile sociale, la viata", a raspuns presedintele Curtii Constitutionale a Romaniei, Augustin Zegrea, intrebat daca CCR ar putea contrazice decizia data in anul 2010.

Intrebat daca legea este suficient de clara, presedintele CCR a afirmat ca "depinde cine o citeste".

Judecatorii CCR vor discuta in sedinta de marti pe tema dezincrimarii abuzului in serviciu, o decizie de neconstitutionalitate urmand a avea consecinte directe asupra a peste 800 de dosare aflate in lucru, potrivit DNA, si scapand multi politicieni de problemele cu legea, potrivit Mediafax.

Pe ordinea de zi a sedintei de marti exista 8 sesizari de neconstitutionalitate legate de articolul 297 din Codul Penal si articolul 13(2) din Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie, printre care cele apartinand fostei sefe DIICOT, Alinei Bica, si baronilor Nicusor Constantinescu si Gheorghe Bunea Stancu. 

Articolul controversat din Codul Penal prevede ca ''fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, nu indeplineste un act sau il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o paguba ori o vatamare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica''.

Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a declarat ca in conditiile in care Curtea Constitutionala a Romaniei va decide dezincriminarea abuzului in serviciu, functionarii isi vor indeplini atributiile dupa ureche si nu dupa lege, precizand ca cetatenii sunt cei care trebuie sa isi faca griji.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9501 vizualizari
  • -14 (24 voturi)    
    Ce-i măi Zegrene ... (Marţi, 24 mai 2016, 9:38)

    Lomecuza [utilizator]

    ... te-a lins în cap vaca Holstein, şi ai prins glas?

    Ce silă mi-e de oameni ca tine, care capătă curaj doar dacă au proptea externă în sparte ... cam ca marii disidenţi români, despre care se ştia că-s patronaţi din exterior ....
    • +5 (13 voturi)    
      stai jos! 4 (Marţi, 24 mai 2016, 10:47)

      legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      matale esti dupa cum se pare Florina Jipa? miruitoare si pretectoarea excrocilor din romania!!!
      • +1 (9 voturi)    
        Credeam ca toti romanii sunt egali in fata legii (Marţi, 24 mai 2016, 11:54)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

        Parca asta era Constitutia.

        Acum daca Parlamentul voteaza ca angajatii publici pot sa faca cate abuzuri vor, sa cheltuie banii pe ce nimicuri vor atat timp cat nu sunt prinsi e valabil pentru toti romanii?

        Da CC liber la bataie de joc pentru toti romanii angajati in orice functie?
  • +2 (12 voturi)    
    corect (Marţi, 24 mai 2016, 9:46)

    IancuJianu [utilizator]

    O data ce legea a fost aprobata de legiuitor, nu mai poate fi contestata de nelegiuitii ca Ponta.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu e chiar asa! (Marţi, 24 mai 2016, 10:54)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Parlamentarii romani au votat o multime de legi (care mai de care mai dubioase) si care, ulterior, au fost contestate si declarate neconstitutionale de catre CCR!
      • +5 (5 voturi)    
        atunci s-o bagam la discutie... (Marţi, 24 mai 2016, 13:11)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        ...pe aia cu imunitatea parlamentarilor. Asta chiar e mai presus de constitutie.
  • 0 (16 voturi)    
    Bine, bine, dar in acest caz... (Marţi, 24 mai 2016, 9:48)

    Andradda [utilizator]

    ...ce rol mai are CCR?
    Adica ce rost mai are decizia de astazi, oricare-ar fi ea, din moment ce Parlamentul e cel care decide pana la urma?
    • +4 (6 voturi)    
      zegrean a obosit.. (Marţi, 24 mai 2016, 10:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      vorbeste gura fara el. CCR decide daca legea este in acord cu Constitutia.
      exemplu - se da o lege care incrimineaza practicarea religiei musulmane. legea poate fi contestata si CCR ar trebui sa o declare neconstitutionala pentru ca libertatea religioasa este inscrisa in constitutie. similar, legi tampite gen casatoria e doar pentru heterosexuali pot fi contestate la CCR.
    • +5 (7 voturi)    
      CCR evită excesele. (Marţi, 24 mai 2016, 10:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      CCR nu este legiuitor,numai verifică să nu fie excese și să nu fie încălcate niște prevederi care Constituția le prevede altfel.
    • +1 (5 voturi)    
      din ce am inteles, (Marţi, 24 mai 2016, 10:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      la ccr se dezbate constitutionalitatea unei anumite prevederi din legea care incrimineaza abuzul in serviciu.
      sesizarea este o chichita avocateasca, menita sa aduca clarificari paragrafului care sta la baza condamnarii lui bica si a urmaririi penale a udrei ("fetele" basescului) : ''fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, nu indeplineste un act sau il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o paguba ori o vatamare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica''.
      afirmatia lui zegrean cum ca incriminarea sau dezincriminarea abuzului in serviciu este o treaba a legislativului, este o smecherie care vrea sa schimbe datele problemei, pentru ca nu despre asa ceva e vorba. ci doar de acel paragraf citat mai sus.
      • -2 (2 voturi)    
        inversare (Marţi, 24 mai 2016, 18:23)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        dactilografa care inverseaza doua litere intr-un nume sau 2 cifre intr-o suma si-a indeplinit defectuos sarcinile de serviciu. Fara sa calce legea si fara intentie [cum demonstrezi intentia ?].
        Asa ca ia 2 ani de puscarie ???
        La alegeri intr-o comuna erau CINCI candidati cu acelasi nume, diferita fiind initiala tatalui. Greseste dactllografa UNA LITERA si astfel "favorizeaza" pe careva. Ia CINCI ANI cu executare ?
        • 0 (0 voturi)    
          in primul (Marţi, 24 mai 2016, 19:34)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

          rand pui mana si verifici daca ai gresit sau nu atunci cand tu ca dactilografa ai dactilografiat un text.
          presupunand ca totusi ti-a scapat o greseala, ramane la judecata magistartului care analizeza "greseala", daca aceasta a dus la obtinerea unor beneficii in favoarea dactilografei, caz in care "greseala" va fi considerata abuz si va face 2-7 ani puscarie sau, va constata ca e o simpla greseala de dactilografiere urmare careia nu s-au creat niciun avantaj functionarei respective sau vreunei terte persoane, caz in care nu va mai fi considerat abuz in serviciu.
          niciodata nu se va gresi o litera care sa favorizeze vreo terta persoana.
    • -1 (11 voturi)    
      rolul CCR... (Marţi, 24 mai 2016, 10:57)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      CCR nu va face astazi decat sa declare neconstitutional abuzul in serviciu asa cum este definit prin actuala legislatie.
      Zegrean are dreptate, este obligatia legiuitorului de a pune altceva in loc in termenul de 45 de zile prevazut de Constitutie.
      • +2 (2 voturi)    
        vise umede de infractori taica (Marţi, 24 mai 2016, 14:04)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        Si atat.
        Zegrean pana la urma nu a spus nimic.
  • +4 (8 voturi)    
    Deci criminal este .... (Marţi, 24 mai 2016, 10:27)

    Keys [utilizator]

    ... cine zice Parlamentul ca este!

    M-am linistit! Suntem pe maini bune!
    • +1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 24 mai 2016, 11:55)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui Keys

      Deci totul e cine e la putere, ala are dreptatea si justitia, iata inca o confirmare ("Incriminarea sau dezincriminarea unor fapte este atributul exclusiv al legiuitorului")...
  • +3 (5 voturi)    
    ce frumos intoarce el bascula prin sufragerie (Marţi, 24 mai 2016, 11:41)

    mnicku [utilizator]

    d-nu' Zegrean e constitutional ca Ro sa incalce tratate internationale semnate? acele tratate sint prioritare legislatiei nationale .

    Intr-unul din aceste tratate abuzul in servicu este incriminat, deci...?
    • 0 (0 voturi)    
      cu incalcarea legii ! (Marţi, 24 mai 2016, 18:25)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      asta zice trattaul. Si cu INTENTIE !
  • -1 (5 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 24 mai 2016, 12:02)

    AndreiSe [utilizator]

    Eu o sustin pe d-na K. dar trebuie sa tinem cont de un aspect importnat, anume modul in care interpreteaza legea micul functionar: "mai bine nu fac nimic, nu semnez nimic, nu dau nici o aprobare, nici o respingere, decat sa fiu apoi acuzat ca am gresit. Mai bine dau un raspuns la o solicitare cum ca documentatia nu e completa, mai transmite-ti inca ceva si apoi inca ceva... poate pana la urma renunta" Asa gandesc toti si astfel am ajuns intr-un blocaj complet. Condamnare de 2-7 ani ca ai gresit cand ai dat un aviz si ai cauzat o paguba unui tert? Imi pare cam mult! Macar sa legi pedeapsa de paguba!
    • +5 (5 voturi)    
      micul functionar (Marţi, 24 mai 2016, 13:24)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      Daca "micul functionar" nu e capabil sa-si asume responsabilitatea pe ceea ce semneaza si sa-si faca treaba respectind legea atunci e un functionar incompetent si nu are ce cauta in administratie.
      • -3 (3 voturi)    
        Chiar asa! (Marţi, 24 mai 2016, 14:01)

        SpiruHaret [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Ia-i tu locul !
        Ca pe logica ta functionarul public este un tip perfect : logic, echidistant, calm, fara pb , si bogat peste masura! Cum ar putea gresi? Greselile sunt permise doar muritorilor de rand: adica tu si cei asemeni tie.
      • -1 (1 vot)    
        neclara (Marţi, 24 mai 2016, 18:27)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        legea e neclara sa ca orice faci nu e bine. Ba, mai mult vedem si cazuri in care procurorul zice ca e INOPORTUNA o investitie. Deci OPINIA -fara sa calci legea- ajunge pt puscarie ?
    • -2 (4 voturi)    
      Pe net multi viteji se-arata! (Marţi, 24 mai 2016, 13:59)

      SpiruHaret [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      Pentru " greseli" sau "neindeplinirea sarcinilor de serviciu" exista Legea 188 a functionarilor publici. Acolo sunt prevazute si sanctiunile. Unele sanctiuni sunt contraventionale , altele sunt penale.
      Problema care este in dezbatere acum este , dupa parerea mea, daca fapta functionarului public a fost cu intentie sau din nestiinta. Ori, acum, procurorul nu are obligatia sa probeze caracterul voluntar si intentionat al faptei. Si-atunci, chiar procurorul in cauza poate face un abuz in serviciu! Pe el cine-l incrimineaza? Tata Mare! Ptr ca ei nu pot fi judecati ptr actele intocmite.
      Si inca ceva; cati dintre cei de-aici au citit un tratat international , mai precis cel de la Lisabona? O sa constatati ca, spre deosebire de articolul din Codul Penal, acolo se precizeaza clar si fara echivoc , intentia functionarului public cu sintagma " ..cu intentie" ! Cine-i de meserie stie ce inseamna asta!
  • +3 (3 voturi)    
    Ne omoara astia! (Marţi, 24 mai 2016, 12:47)

    Sorin S [utilizator]

    da cat mai trebuiue suportati ghijoiii astia la Curtea constitutionala? cata aroganta domle'; ceva de genul : "puteti muri cu Constitutia in mana, conteaza cine o interpreteaza"
  • +6 (6 voturi)    
    rolul CCR (Marţi, 24 mai 2016, 13:12)

    tropotaru [utilizator]

    este aburirea si dezaburirea. Spre deosebire de incriminare si dezincriminare, CCR procedeaza astfel:

    abureste ce este transparent si dezabureste ce este opac.
    • -1 (1 vot)    
      ai exprimat esenta sist juridic RO, meriti 100+ (Marţi, 24 mai 2016, 16:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      " abureste ce este transparent si dezabureste ce este opac. " - perfect adevarat
  • +1 (1 vot)    
    Domnu' Zegrean s-a smecherit, (Marţi, 24 mai 2016, 22:23)

    Susufler0 [utilizator]

    acum inainte de pensie !

    Face un praf de nu se mai vede om cu persoana !

    Ba, CCR poate sa dea o decizie diferita de cea prin care a respins in 2010 exceptia de neconstitutionalitate formulata impotriva incriminarii
    in codul penal a infractiunii de abuz in serviciu, ba, doar legiuitorul este cel care poate sa incrimineze sau sa dezincrimineze o anumita fapta.

    PS. Daca o sa ne tina asa in fiecare saptamana, pana se pensioneaza, am dat-o in bara : ne nauceste de tot !

    PPS. Dar las' ca vine in locul lui Morar iar asta-i scump la vorba precum Iohannis !