IPJ Ilfov: Mortul avea 39 de ani. Condrea s-a nascut in ianuarie 1975. Care este explicatia Politiei

de CZ     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2016, 13:16 Actualitate | Esenţial

Dan Condrea in Registrul Comertului
Foto: Hotnews
Apar primele balbe in randul politistilor: purtatoarea de cuvant a Politiei Ilfov, Claudia Burada, a declarat ca soferul care a murit in accidentul de duminica seara ar fi patronul Hexi Pharma, Dan Condrea, si ca are 39 de ani, conform actelor gasite la fata locului, insa in Registrul Comertului Condrea apare ca fiind nascut la 1 ianuarie 1975, deci varsta este de 41 de ani si aproape 5 luni.

"Este vorba despre un barbat de 39 de ani conform documentelor de identitate gasite in afara autoturismului. Este vorba despre persoana la care faceti referire (Dan Condrea - n.r.). Avand in vedere leziunile pe care le-a suferit respectiva persoana nu putem confirma la acest moment. Urmeza a fi ridicata proba ADN si facuta si expertiza in acest sens", a declarat Claudia Burada, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Ilfov, citata de News.ro.

Reprezentanta politiei a aparut pe mai toate posturile TV facand aceasta declaratie, la fata locului. De asemenea, declaratia privind varsta de 39 de ani a mortului a fost preluata si de agentiile Agerpres si Mediafax.

Numai ca la Registrul Comertului, unde Condrea figureaza ca actionar sau administrator in diverse firme, data nasterii sale apare ca find 1 ianuarie 1975, ceea ce indica o varsta de 41 de ani si aproape 5 luni.

Contactata de HotNews pentru clarificari, purtatoarea de cuvant a Politiei Ilfov a explicat ca a facut o eroare cand a afirmat ca mortul din accident avea 39 de ani, ea precizand acum ca in actele gasite la fata locului scrie ca titularul s-a nascut in 1975.

"Este nascut in 1975, am gresit eu cu doi ani. Atunci, eu am intrebat un coleg ce varsta avea victima si mi-a spus <<39 de ani>>, apoi un alt coleg mi-a spus ca anul nasterii este 1975. Si am ramas eu in minte cu <<39 de ani>>. Dar anul nasterii este 1975" - a precizat Burada.


Clic pentru a extinde


Reaintim ca, duminica seara, un autoturism marca Opel a fost gasit avariat puternic, la marginea unui drum judetean, intre localitatile ilfovene Corbeanca si Buftea, in apropiere de Bucuresti. Din primele cercetari ale Politiei, soferul, gasit decedat si de nerecunoscut din cauza leziunilor foarte grave, ar fi fost Dan Condrea, patronul firmei de produse dezinfectante Hexi Pharma.

Compania facea obiectului unui scandal public de proportii si al unei anchete a Parchetului General, privind concentratiile reduse ale dezinfectantelor livrate in spitale din intreaga tara.

Politistii au reluat luni dimineata cercetarile la locul accidentului in urma caruia ar fi murit patronul Hexi Pharma, Dan Condrea, au precizat pentru Agerpres oficiali ai IPJ Ilfov.

Politia a deschis, duminica, dosar penal pentru ucidere din culpa in acest caz, o procedura obisnuita in cazurile de accidente rutiere soldate cu decese.

Ancheta a fost preluata de procurori, care vor decide daca incep urmarirea penala in rem, cel mai probabil in cursul zilei de luni.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
60366 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    Mirare (Luni, 23 mai 2016, 13:26)

    danen [utilizator]

    Purtatoarea de cuvant era mirata ca daca s-a nascut in '75 nu are 39 de ani.
    • +14 (16 voturi)    
      Explicatia: matematica-i jucausa (Luni, 23 mai 2016, 13:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui danen

      vorbeste gura fara ei........ purtatori de propozitii
    • +6 (18 voturi)    
      01.01... (Luni, 23 mai 2016, 13:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui danen

      este posibil ca un avocat sa-i fi pus data nasterii la intamplare in acte. cine mai verifica?..
    • -1 (5 voturi)    
      la politie... (Luni, 23 mai 2016, 15:12)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui danen

      .. ca regula, mergeau corijentii la matematica.
    • +2 (2 voturi)    
      matematica e grea... (Marţi, 24 mai 2016, 12:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Imi amintesc bancul acela de pe timpul lui Ceausescu:
      ,,-Cum ati facut mamaie de ati nimerit toate cele 3 numere de la Loto?
      -Pai e simplu, tovarase: primul numar, adica 3 e data mea de nastere; al doilea numar, adica 8, este data lui fica-mea.
      -Bine, bine, dar 25 cum v-a venit in minte?
      -Pai 8x3 nu fac 25? a raspuns baba''.
  • +37 (39 voturi)    
    nu e foarte desteapta (Luni, 23 mai 2016, 13:30)

    Humbert [utilizator]

    eu nu inteleg cum poti sa declari ca pe baza actelor varsta, dar sa spui imediat ca nu poti confirma identitatea.

    pai daca nu poti confirma identitatea pe baza actelor, nu poti confirma nici varsta pe baza actelor.

    sau daca spui varsta din acte, inseamna ca crezi ca actele apartin mortului, deci logic este sa confirmi si identitatea, tot din acte.

    dar cand ai calti in loc de creier in capsor, spui ca e vorba de un barbat de 39 de ani, ca asa scrie in acte, dar ca de fapt e neidentificat.

    si mai gresesti si varsta, ca e greu cu aritmetica pentru caputzul tau.
  • +8 (18 voturi)    
    mda (Luni, 23 mai 2016, 13:31)

    SoulSearcher [utilizator]

    deja incep sa apara nepotrivirile....

    dar nicio problema, se rezolva toate, ca doar din sistem s-a dat comanda, si tot din sistem se va musamaliza tot
  • +10 (14 voturi)    
    atentie... (Luni, 23 mai 2016, 13:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...IPJ Ilfov a spus "mortul" si nu Condrea!


    nu e obligatoriu ca cei doi sa fie aceeasi persoana.
  • +14 (18 voturi)    
    Registrul Comertului (Luni, 23 mai 2016, 13:37)

    levierul [utilizator]

    incompetentii aia de la RC au 90% din actionari nascuti in 01.01.1975
  • +7 (11 voturi)    
    Muscle car (Luni, 23 mai 2016, 14:24)

    Trojan.H [utilizator]

    Interesante filmarile aparute la TV. Mi-a atras atentia parasolarul lasat in dreapta dar mai ales masina din spate, o "sportiva" ce parea foarte dotata.
  • +3 (9 voturi)    
    Aritmetica de politist (Luni, 23 mai 2016, 14:34)

    Je2 [utilizator]

    Asta e, absolvirea clasei a 2-a nu e obligatorie pt a fi politist :)
  • +4 (6 voturi)    
    Urma sa "ciripeasca"... (Luni, 23 mai 2016, 16:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    ...si l-au "aranjat".
  • +4 (8 voturi)    
    Purtatoarea de cuvant (Luni, 23 mai 2016, 16:14)

    adrian88000 [utilizator]

    ori este idioata, ori se preface ca este idioata.
    Oricum este incompatibila cu functia. Poate e buna sa vanda covrigi ? Sau gogosi...
  • +5 (9 voturi)    
    dosar penal (Luni, 23 mai 2016, 16:37)

    vodatepes [utilizator]

    Frumos a fi ca politia sa finalizeze dosarul penal de vatamare din culpa si sa-l trimita in instant si asta sa il condamne ca de ce s-a sinucis si sa ii dea vreo 15 ani cu executare.Credeti ca nu ar fi in stare sistemul nostru birocratic? Sa il condamne pe cel de 41 ani ca la omorat pe ala de 39 ani. Ar fi de Kafka dar ar fi ceva.
  • +3 (3 voturi)    
    Totusi, este de bine! (Marţi, 24 mai 2016, 8:41)

    Cristioan [utilizator]

    Va rog sa vedeti partea pozitiva a stirii!

    Eu sunt absolut convins ca mortul NU este Condrea, care a dorit sa scape de raspundere, dar partea pozitiva este ca sistemul mafiot al pedesereului Nu este perfect, nu au ucis pe cineva care sa semene bine cu Condrea, ci au luat si ei ce au avut la dispozitie, un cadavru ce zcea nerevrendicat printr-o morga de spital. Desigur ca vor apare si alte nepotriviri, nu doar aceasta minora, ca are 39 de ani sau 41!
    • 0 (0 voturi)    
      nu intelegi ca a fost deja identificat (Marţi, 24 mai 2016, 15:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

      de iubita lui? este Condrea.
  • -1 (3 voturi)    
    De ce căutați explicații? (Marţi, 24 mai 2016, 8:44)

    asavreau [utilizator]

    Se confirmă bancul.De ce circulă polițiștii câte trei.Unul știe să scrie,unul știe să socotească și al treilea păzește doi oameni de știință.Câți polițiști au participat la anchetă?Sa intrat în logica lui Ion Cîrstoiu-totul este conspirație. Minte de om hodinit și fără minte.Formatori de opinie puși să zăpăcească românul,că doar vin alegerile și trebuie să câștige PSD.