VIDEO Spectatori la concertul Carla's Dreams: Nu se putea respira deloc, nu se putea iesi. E spatiu de 300 de oameni si au fost 3.000

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:10 Actualitate | Esenţial

Marturiile spectatorilor de la concert
Foto: Captura Digi 24
Marturiile unui spectator de la concertul Carla's Dreams de vineri seara de la Piatra Neamt si ale unui angajat al mall-ului Galleria au fost difuzate sambata de postul de televiziune Digi 24. "Cand am vrut sa ies mi-a luat aproape 10 minute. Era o gramada de oameni. Nu se putea respira deloc. Era o caldura imensa", a povestit unul dintre spectatori. La randul sau, un angajat al mall-ului spune ca "Nu se mai putea iesi din nicio parte. Era blocat tot. Aici e spatiu de 300 de oameni si au fost 3.000."

3.000 de oameni s-au inghesuit pe holul ingust al centrului comercial ca sa asiste la spectacol, potrivit martorilor.

"Abia se putea respira. O gramada de oameni. Cand am vrut sa ies mi-a luat aproape 10 minute. Era o gramada de oameni. Peste 2000. Nu se putea respira deloc. Era o caldura imensa",
a declarat un spectator pentru Digi 24.

"Nu s-a putut vedea nimic. Nu se mai putea iesi din nicio parte. Era blocat tot. Era prea multa lume. Daca aici e spatiu de 300 de oameni si au fost 3.000. Va dati seama. Au fost prea multi. Aseara daca veneati... Dar nu puteati intra. Erau pana la scari. Nu puteati sa ajungeti",
a povestit un angajat al mall-ului.
 
Trupa Carla's Dreams si-a intrerupt vineri seara concertul de la mall-ul Galleria din Piatra Neamt in momentul in care spectatorii au inceput sa lesine din cauza caldurii si a aglomeratiei.

Potrivit primarului interimar al orasului, mall-ul Galleria are autorizatie ISU ca spatiu comercial, insa nu a solicitat autorizatie pentru organizarea concertului.

Autoritatile locale ancheteaza incidentul, iar trupa Carla's Dreams a depus plangere la politie impotriva organizatorilor.










8977 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    nu invatam nimic (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:15)

    paranoid_android [utilizator]

    .
    • -12 (22 voturi)    
      Ponta, demisia! (Sâmbătă, 21 mai 2016, 17:50)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      ba am învăţat: Ponta, demisia!
    • +10 (10 voturi)    
      Si totusi am invatat ceva! Fara experienat # (Sâmbătă, 21 mai 2016, 18:38)

      Consta [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Colectiv nu cred ca formatia Carla's Dream ar fi intrerupt concertul!!

      Oficialitatile insa, n-au invatat nimic si nici nu dau impresia ca si-ar propune sa invete ceva!!
      • +6 (6 voturi)    
        dar spectatorii? (Sâmbătă, 21 mai 2016, 21:25)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Consta

        ei nu au nici o responsabilitate?
        ei ce au invatat?
        • 0 (0 voturi)    
          Sa se inghesuie... (Duminică, 22 mai 2016, 0:43)

          Hohey [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          ...dar este vina lor? Organizatorul poarta majoritatea responsabilitatii, el trebuie sa estimeze numarul participantilor/suprafata alocata si sa nu permita mai multi. E simplu...
        • -1 (1 vot)    
          Spectatorii chiar nu au vreo vina, atata timp cat (Duminică, 22 mai 2016, 0:45)

          Consta [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          le- a fost permisa intrarea !! Nu ai cum sa stii ce este inauntru ! Spectatorii puteau fi vinovati doar daca organele de ordine nu le permiteau sa intre iar ei fortau sa intrea ! Atata timp cat nu le-a spus nimeni ce-i inautru oamenii au tot intrat pana s-a umplut incinta!

          Daca la un concert spectatorii indiferent cand vin ar sti exact cati sa intre, atunci n-ar mai fi nevoie de organizatori!
  • +6 (18 voturi)    
    i-a impins cineva inauntru? (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:17)

    robotel corporatel [utilizator]

    n-au vazut ca e prea inghesuiala? ce au cautat inauntru?
    • +5 (13 voturi)    
      asa e... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 18:09)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      e vina cuiva ca s au dus ca vitele la abator...
  • +8 (14 voturi)    
    Petarda (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:20)

    V. Veroiu [utilizator]

    Va dati seama daca cineva ar fi aruncat o petarda ca ar fi fost zeci de morti. Nu de la petarda ci calcati in picioare.
  • +8 (12 voturi)    
    daca firma (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:50)

    mavis [anonim]

    s-a gandit sa nu tina cont de faptul ca nu are autorizatie cred ca e destul de evident ca nu se asteptau sa ii verifice cineva. Ce fel de autoritati nu stiu ca se strang 3000 de oameni intr-o incapere? Stat inexistent.
    • +10 (12 voturi)    
      firma organizatoare (Sâmbătă, 21 mai 2016, 16:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      trebuia sa aiba oameni de paza la intrare care sa nu permita accesul a mai mult de 300 de persoane.
      dar deh, banu-i ochiul necuratului si doar asta conteaza pentru unii, la fel ca in cazul colectiv.
  • +2 (16 voturi)    
    Ar fi interesant de stiut... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:51)

    anar1975 [utilizator]

    ... cati dintre spectatorii de acolo ar fi dat bani pe bilete, daca ar fi fost vorba de un concert cu vanzare de bilete si nu de unul (cel mai probabil) sponsorizat, deci gratuit pt ei.
    Scuze, dar romanii s-au invatat sa aiba numai drepturi, nu si obligatii (i.e. cotizari pt bilete la spectacole, plata corecta a impozitelor pt a se putea ulterior construi sali de spectacole adecvate etc).
    Concluzie: nu va mai mirati atat si cautati si aflarea lantului intreg al principiului "cauza/ efect".
    • +3 (7 voturi)    
      Evident ca au dat bani pe bilet (Sâmbătă, 21 mai 2016, 16:40)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

      E campanie. Si robinetul abia pica. De unde bani de galeti?
    • +7 (11 voturi)    
      Cred ca va inselati! Concertele din centrele (Sâmbătă, 21 mai 2016, 17:06)

      Consta [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

      comerciale nu-s chiar gratuite! Formatiile primesc bani iar patronii magazinelor spera sa faca vanzare odata cu afluxul de spectatori!!

      Oricum, nu are importanta daca sunt sau nu gratuite concertele !
      Se pare insa, ca avem o problema majora in a organiza concerte in incinte! Poate ar trebui sistate concertele din incinte pana nu se face o legislatie cu niste norme clare!
    • 0 (4 voturi)    
      logica unghiului stricat (Sâmbătă, 21 mai 2016, 18:25)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

      Ilogism perfect. Adică "unde dai şi unde crapă". Sau, dacă vreţi : "ce are...chestia asta cu prefectura" (de fapt cam are, aici m-am înşelat!).
      Oricum, dacă vă prezentaţi, vă aleg în Parlament !.
      Acum, dragi cititori, aţi înţeles, aşa de la... "cauză la efect", de ce trebuie restructurată întreaga Educatie ?
  • +1 (9 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 21 mai 2016, 15:01)

    misunel [utilizator]

    Pai daca si oamenii sunt incostienti..adica daca intri si vezi ingramadeala aia maxima ,esti zmeu si iti faci loc cu coatele pana mai in fata sa vezi artistul ca la pomana in loc sa-ti zici ca e prea plin si mai bine o lasi balta..
  • +4 (6 voturi)    
    Hmm!!!! (Sâmbătă, 21 mai 2016, 15:35)

    sipu [utilizator]

    Nu sa invatat NIMIC dupa TRAGEDIA de la COLECTIV. Mall-ul GALERIA 10.000 Ron amenda minim sau 10% din profit pe urmatori 5 ani (de la anul vin si casele de marcat legate la ANAF)
  • +7 (9 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 21 mai 2016, 15:57)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Pacat ca l-au intrerupt, "spectacolul pirotehnic" de la sfarsit era cireasa de pe tort...
    • +4 (4 voturi)    
      :-) (Sâmbătă, 21 mai 2016, 18:33)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      Umor cinic, ca să nu spun sinistru, dar perfect şi în cea mai pură tradiţie a absurdului românesc. Bravo.
  • -2 (8 voturi)    
    Prea cald (Sâmbătă, 21 mai 2016, 16:55)

    BDlamunte [utilizator]

    Fascinant eveniment... la un concert a fost prea cald!!! Cazul colectiv! Coruptia din Romania! Unde era ISU??? Raed Arafat ce facea in tot acest timp? Dormea?? Bleah.
  • -1 (9 voturi)    
    INCREDIBIL !? (Sâmbătă, 21 mai 2016, 17:00)

    Azra [utilizator]

    Mintea omeneasca nu poate intelege TEMBELISMUL autoritatilor din Piatra Neamt- la 6 luni dupa colectiv- care au autorizat tinerea acelui peseudo-spectacol in acele conditii cu totul si cu totul improprii pentru o asemenea concentrare de oameni!!!?Doar o minune a facut ca astazi sa nu fi asistat si vorbit desprea cea mai mare catastrofa pe care ar fi cunoscut-o tara noastra la o manifestare care se vroia artistica.LA COLECTIV AU FOST CEVA PESTE 500 DE OAMENI SI AU MURIT 63.AICI AU FOST PESTE 3000,IN CONDITII SI MAI DIFICILE.FACETI SINGURI PROPORTIA DEZASTRULUI, daca s-ar fi intamplat ceva.
    ACOLO , LA PIATRA NEAMT TREBUIE CA PROCURATURA SA SE AUTO-SESIZEZE SI SA GASEASCA VINOVATII! TOATE AUTORITATILE LOCALE RESPONSABILE, IN PRIMUL RAND ISU TREBUIE DESTITUITE SI TRADUSE IN JUSTITIE.
    Daca s-ar fi intamplatr un dezastru, ar fi trebuit ca presedintele, primul ministru, presedintii celor doua camere ale parlament si multi altii inca sa demisioneze PENTRU NEGLIJENTE DEOSEBIT DE GRAVE IN CONDUCEREA TREBURILOR ACESTEI TARI SI PENTRU FAPTUL CA DIN COLECTIV NU S-A INVATAT ABSOLUT NIMIC !!!? PALAVRE, PALAVRE SI IAR PALAVRE, LA TOATE NIVELURILE!!!
  • +1 (5 voturi)    
    OPRESTE !!! (Sâmbătă, 21 mai 2016, 17:29)

    SRA [utilizator]

    In ELVETIA asista o patrula de pompieri care la orice moment iesit din statutul locatie OPRESTE MANIFESTATIA !
    • +3 (5 voturi)    
      iar in Olanda.... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 19:48)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ...se intentioneaza plantarea unui politist langa fiecare dush ptr salvarea planetei!

      imagine that.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, si nu prea (Sâmbătă, 21 mai 2016, 20:40)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Locuiesc in Elvetia si e drept ca organizatorii sunt foarte vigilenti cu securitatea participantilor. In primul rand, organizarea unui eveniment nu este autorizata pana cand nu sunt stabilite toate masurile si alocate resursele necesare unei situatii de urgenta. Insa am fost la cel putin doua evenimente - o cursa de alergare pe sosea la Fribourg unde in zona de sosire s-a produs o busculada care a fost la un pas sa se lase cu victime intre copiii participanti - si - chiar anul acesta la salonul auto de la Geneva unde am fost busculat impreuna cu cei doi baieti ai mei intr-o ingramadeala indescriptibila si nimeni nu a intervenit erau cel putin 1000 de persoane intr-un culoar in care n-ar fi incaput in mod rezonabil mai mult de 150. N-a intervenit nimeni, din contra, stewarzii de la standul Aston Martin au facut locul si mai putin circulabil.
  • +2 (8 voturi)    
    Despre Romania! (Sâmbătă, 21 mai 2016, 19:31)

    traian_mari [utilizator]

    La critici suntem primii! Prieteni lasa-ti critica si faceti ceva pentru Tara asta, e plina Tara de nemultumiti! Vreti sa fie ca in Vest? va dau eu o veste mare...este ca in Vest! Dar daca criticam intr-una din fata calculatorului nu facem nimic! Eu zic ca lucrurile incep sa mearga, tot mai multi oameni se intoc acasa dupa ce au vazut Raiul din Franta plina de kamikaze, Londra plina de musulmani, Italia si Spania unde suntem sclavi! Asa ca desteaptat-te romane!
    • 0 (10 voturi)    
      Glumesti (Sâmbătă, 21 mai 2016, 21:15)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui traian_mari

      Franta plina de kamikaze ???? Come on, faptul ca 2-3 nebuni se arunca in aer nu inseamna ca Franta e plina de kamikaze. De acord, sunt multi musulmani in Franta dar integrarea e mult mai buna decat pare. Noi exageram totul ca de obicei. Nivelul de civilizatie al musulmanilor din Franta e peste media locuitorilor din Romania. Eu n-am vazut musulman in Franta care sa se poarte necivilizat. La fel si in Londra , n-am avut absolut niciun fel de problema cu musulmanii, integrarea e perfecta. Problemele sunt generate de cetateni romani( nu ma intereseaza etnia, este datoria statului roman sa ridice nivelul civilizational al tutturor cetatenilor - problema e ca statul roman (adica poporul roman) nu e in stare sa faca acest lucru)
      • -2 (2 voturi)    
        Pai .... (Duminică, 22 mai 2016, 11:52)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        De ce nu-i integreaza poporul englez daca-i asa bun la integrat?
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 21 mai 2016, 19:34)

    Kpriciu [utilizator]

    Autoritatile nu lucreaza in weekend! Prea multa boseala si stress in 5 zile.
    Asteptam luni sa vedem masurile