Klaus Iohannis refuza sa promulge legea care ar fi ajutat plagiatorii de doctorate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2016, 16:18 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: HotNews / DP
Klaus Iohannis a anuntat joi ca va retrimite Parlamentului legea votata de Parlament prin care scolile de doctorate ar fi scapat si mai usor decat acum de filtrele de calitate si de integritate. "Plagiate nu rimeaza cu doctorate", a spus Iohannis intr-o declaratie de presa la Cotroceni.

Presedintele Iohannis a motivat nepromulgarea legii pentru aprobarea OUG 4/2016 prin faptul ca amendamentele aduse de Parlament contravin necesitatii de a avea un sistem cat mai corect si mai transparent de obtinere a doctoratelor.

"Aceasta lege nu stabileste acel cadru legal care sa stimuleze performanta si sa incurajeze excelenta. Legea nu e de natura sa garanteze respectarea normelor de integritate si nu clarifica regimul juridic pentru prevenirea si sanctionarea eventualelor abateri. E vital sa redam increderea publicului in scolile doctorale", a spus Iohannis, adaugand ca "performanta trebuie sa primeze, meritul trebuie recunoscut, iar abaterile sanctionate. Vreau sa punem capat fenomenului de plagiat".

Efectele cele mai importante ale acestei legi, daca va intra in vigoare:
  • paseaza la universitatile acreditate sa organizeze studii de doctorat atat responsabilitatea de a acorda calitatea de conducator de doctorate, cit si pe cea de a analiza sesizarile privind plagiatele din doctorate, CNATDCU urmand sa avizeze verdictul. "Pune lupul paznic la oi", spune Dragos Ciuparu, fostul sef al cercetarii. Cu alte cuvinte, legea le cere universitatilor neperformante, care au tolerat pina acum plagiatele, sa pedepseasca plagiatele.
  • relaxeaza procedura de sustinere a doctoratelor
  • da dreptul doctorilor sa renunte la titlu, fara sa suporte vreo consecinta
  • evaluarea scolilor doctorale (care functioneaza pe linga universitati) va fi mult mai permisiva, fiind eliminate citeva filtre si introdus avizul Consiliului Rectorilor (adica al celor controlati). Si asta in conditiile in care un raport al Curtii de Conturi atrage atentie tocmai asupra diluarii calitative a actului de educatie, cu implicatii masive pe piata muncii

Citeste aici mai multe despre legea votata de Parlament










18399 vizualizari
  • +36 (42 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 19 mai 2016, 16:30)

    tudorLeo [utilizator]

    La plagiate si furaciuni nu mai apar la tv 'liderii' de carton sa dea declaratii? Nesimtire crasa...
    • +2 (12 voturi)    
      hei (Joi, 19 mai 2016, 20:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      Solutie simpla: da-le o perioada de gratie de 6 luni in care sa poata renuntza la doctorate si beneficiile rezultate din acestea; dupa 6 luni incepi analiza fiecarei diplome ramase si cei care au trisat sunt bagati la puscarie cu confiscarea averii si eliminarea de la calculul pensiei a perioadei in care au avut titlul de doctor fals.
      • +2 (8 voturi)    
        De acord (Joi, 19 mai 2016, 23:18)

        tudorLeo [utilizator] i-a raspuns lui john70

        O solutie perfecta intr-o tara in care absolventii au coloana vertebrala si decenta, evident ca nu e cazul bizonilor de Romania. Se pare ca au sarit cu minusul pe tine... Parca-i vad cu privirea tampa cum isi imagineaza viata fara diploma draga si banii obtinuti ca doar sunt educati bizonii... vai de capul lor de gunoieri plagiatori.
        • -2 (6 voturi)    
          Well .. probabil este la schimb cu casa din Sibiu (Vineri, 20 mai 2016, 8:58)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

          Well .. probabil este la schimb cu casa din Sibiu ...

          Foarte bine ca nu a promulgat legea, plagiatorii sunt hotzi .. deci la zdup cu ei.

          Idem si cu cei care au furat case ...

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
      • +3 (5 voturi)    
        Deci, sa-i lasam pe hotii de pana acum sa (Vineri, 20 mai 2016, 2:31)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui john70

        scape, ii mai prindem doar pe aia care au murit intre timp sau pe aia care sunt atat de nesimtiti de nu renunta nici in ultima clipa? Dam un fel de amnistie la doctorate, cam cum te-ai gandit tu? Pai, sa dam si altor hoti ocazia asta!
      • 0 (2 voturi)    
        doar pare simplu (Vineri, 20 mai 2016, 16:14)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui john70

        1. plagiatul este furt, reglmentat in codul penal. vrei sa modifici codul penal?
        2. cine sa faca asta? parlamentul?
  • +32 (36 voturi)    
    Bravo Dn Presedinte ! Plagiat = Furt !!!! (Joi, 19 mai 2016, 16:30)

    JohnDreptate [anonim]

    In ROMANIA si doctoratele sant furate respectiv plagiate !
    • +2 (4 voturi)    
      Art. 170 Legea educatiei nationale: (Joi, 19 mai 2016, 20:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui JohnDreptate

      CAPITOLUL III
      Organizarea studiilor universitare

      SECŢIUNEA a 12-a
      Ciclul III - Studii universitare de doctorat
      Art. 170
      (1) În cazul nerespectării standardelor de calitate sau de etică profesională, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, pe baza unor rapoarte externe de evaluare, întocmite, după caz, de CNATDCU, de CNCS, de Consiliul de etică şi management universitar sau de Consiliul Naţional de Etică a Cercetării Ştiinţifice, Dezvoltării Tehnologice şi Inovării, poate lua următoarele măsuri, alternativ sau simultan:
      a) retragerea calităţii de conducător de doctorat;
      b) retragerea titlului de doctor; . . . .

      Va place bataia de joc a "politicienilor" ?

      "Universitatea Bucureşti a trimis din nou la Ministerul Educaţiei dosarul privind plagiatul tezei de doctorat a fostului prim-ministru Victor Ponta, solicitând ministrului Adrian Curaj să îi retragă acestuia titlul de doctor, conform rectorului Mircea Dumitru. Ministrul Curaj declarase anterior că are nevoie de această solicitare, deşi Universitatea făcuse şi în trecut acest lucru, iar dosarul respectiv a mai fost trimis la minister. Nu se ştie însă cum ar urma să procedeze ministrul Educaţiei, dat fiind faptul că nu există un precedent în materie."
      Care-i problema, ce daca exista lege? Nu exista precedent! Asa ca decoratul ministru o lalaie cu curaj . . .
  • +30 (34 voturi)    
    nici o problema, (Joi, 19 mai 2016, 16:35)

    nesuferitu [utilizator]

    gasca numeroasa de plagiatori si sustinatori ai acestore din chestia numita ''parlament'', o vor retrimite fara sa se atinga de ea cu nesimtirea caracteristica ''parlamentarilor''.
    • +5 (7 voturi)    
      va dati seama ca putea sa fie Ponta acum (Vineri, 20 mai 2016, 0:16)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      care sa promulge legea?
  • +24 (28 voturi)    
    Nu-i bai (Joi, 19 mai 2016, 16:38)

    Andradda [utilizator]

    O sa aiba grija parlamentarii sa schimbe cateva virgule si apoi o sa trimita legea inapoi la presedinte , iar acesta e obligat prin lege sa o semneze.
    • +12 (16 voturi)    
      nici macar (Joi, 19 mai 2016, 17:27)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ca sa faca in ciuda maxim pot sa o trimita fix cum au trimis-o prima data.
  • +24 (30 voturi)    
    OK. (Joi, 19 mai 2016, 16:47)

    aqualung [utilizator]

    E un început bun. Come on, grow a pair, că mai vin și alte petarde.
  • +28 (32 voturi)    
    Ma tem ca (Joi, 19 mai 2016, 16:47)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    domnul Presedinte nu-si va termina mandatul. Imediat dupa terminarea conferintei de presa, A3 a declansat deja un atac impotriva Presedintelui cum nici in cazul lui Basescu nu a facut-o vreodata. Nu inteleg dece haita de la A3 a renuntat la atitudinea de bunavointa fata de Presedintele Iohannis si a declansat acest atac. Presupun ca e sictirita pentru ca nu a primit din partea Presedintelui sprijinul pe care il astepta, impotriva justitiei.
    • -22 (26 voturi)    
      sper sa-l dea jos (Joi, 19 mai 2016, 17:57)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Antema 3 il poate da jos asa cum a facut cu Basescu numai ca de data asta nu o sa voteze nimeni cu KJ asa ca scapam de el.
      • +11 (17 voturi)    
        Ne poti spune si motivele? (Joi, 19 mai 2016, 19:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Si apropo, Antena 3 l-a dat jos pe Basescu? cand?
        Si Antena 3 asta cand se transforma in partid? A am uitat a avut un partid pe care insa nu l-a votat nici naiba.
      • +12 (16 voturi)    
        Latrina 3 nu a dat jos pe nimeni, (Joi, 19 mai 2016, 20:33)

        Pseudokinegetikos [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        doar a promovat nulitati si a mancat rahat tot timpul.
    • +18 (22 voturi)    
      A3 nu mai are priza de-alta data si nici (Joi, 19 mai 2016, 18:09)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      imunitatea de alta data.
      • +3 (11 voturi)    
        Cred ca (Joi, 19 mai 2016, 18:52)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        nu sunteti prea bine conectat la realitatile romanesti. Au si vor avea o putere din ce in ce mai mare, daca nu se gaseste nimeni care sa faca o lege prin care manipularile evidente sa fie sanctionate cu puscaria, pe argumentul ca reprezinta o amenintare la adresa sigurantei nationale. Sunt manipulatori de cea mai inalta clasa si ataca intotdeauna in haita, ghidati de un mascul Alfa, ceea ce le potenteaza atacurile.
    • +4 (6 voturi)    
      N-a fost vorba despre niciun fel de (Vineri, 20 mai 2016, 2:14)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      bunavointa, nici o clipa. Au fost scurte accese de "condescendenta" fatarnica. Iar motivul este ca A3 are alta tabara de sprijinit. Nici Iohannis si nici Ciolos nu sunt in tabara aia.
  • +20 (22 voturi)    
    doctorate (Joi, 19 mai 2016, 16:51)

    bolivianu [utilizator]

    Oare vor modifica legea sau vor mima ?!
    • +11 (15 voturi)    
      Intrebarea ta e retorica ? (Joi, 19 mai 2016, 17:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bolivianu

      Eu totusi iti raspund. Sunt convins ca doar vor mima. Si stii de ce ? Pt ca legea e doar proasta, partinitoare, ca multe altele, nu si neconstitutionala. Parlamentarii nu isi fac nicio problema. Daca nu-i va conveni lui Iohannis sa o atace la Curtea Constitutionala. Dar daca erau norme neconstitutionale in corpul legii crezi ca Iohannis n-ar fi atacat-o direct ?
  • +8 (20 voturi)    
    În sfârșit! (Joi, 19 mai 2016, 16:57)

    Melinda Stan [utilizator]

    S-a trezit domnul inspector.
  • -11 (21 voturi)    
    vaaaaaiiii, (Joi, 19 mai 2016, 17:15)

    victor L [utilizator]

    ce curaj!
    Auzi, refuza :P
  • +11 (19 voturi)    
    In esenta, Iohannis a declarat ca nu va promulga (Joi, 19 mai 2016, 17:15)

    Susufler0 [utilizator]

    legea pt ca nu este buna, nicidecum pt ca ar contine dispozitii neconstitutionale !

    Ce inseamna asta ? Ca, mai devreme sau mai tarziu, legea aceasta proasta SI pt ca ingreuneaza mult sanctionarea celor vinovati de plagiate, va intra in vigoare pastrand aceleasi bariere obiective, introduse de legiuitorul interesat sa faca cvasi imposibila sanctionarea hotilor de opera intelectuala.

    Nu vreau sa ma laud, mi-ar fi placut sa ma insel (sper in continuare sa ma insel), dar cred ca ce am spus in decembrie 2016 cand Curaj a prezentat viziunea lui noua privind mai buna reglementare a problemei plagiatelor si sanctionarea lor, respectiv, ca va fi fost demult plecat din post ministrul Curaj iar plagiatorii nu vor fi patit nimic, se adevereste cu fiecare zi ce trece. De ce ? Simplu !
    Parlamentarii vor lua in discutie cererea de reexaminare a lui Iohannis dupa vacanta parlamentara, ca doar nu acum in campanie sau dupa alegeri, in iunie, cand intra in vacanta , ca-s osteniti de-atata munca . Apoi o vor retrimite neschimbata din nou la promulgare iar Mutul, fie o promulga, fie o ataca la CC. Curtea ii respinge sesizarea si, uite- asa, o promulga taman bine in preajma de alegeri parlamentare cand Curaj e deja Istorie. Dupa aceea, ca sa fie siguri, PSD si UNPR o s-o numeasca in viitorul guvern pe Androneasca , ministresa la Educatie, iar fata va modifica legea in sensul ca Ponta trebuie sa mai primeasca din oficiu inca un titlu de doctor in... filosofie politica.

    PS. Daca nu sunteti de acord, reclamati-ma !
    • +2 (4 voturi)    
      "bariere obiective"? (Joi, 19 mai 2016, 21:59)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...nu cumva subiective?
      • 0 (4 voturi)    
        Poate ca ai dreptate ! (Joi, 19 mai 2016, 22:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Poate ca mai inainte ca legea sa ingreuneze procedura, oamenii sunt cei care se constituie in obstacolul ce sta in fata repararii , mai bine zis, a inlaturarii furtului de opera intelectuala, oamenii alesi de unii sau de altii, dupa interese.
  • +13 (15 voturi)    
    comentariu (Joi, 19 mai 2016, 18:11)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Foarte bine ca aceasta rusine de lege a parlamentarilor nostri nu a fost promulgata - chiar credeau plagiatorii ca va merge la nesfirsit cu minciuna si devin peste noapte din analfabeti doctori -amagire totala oa
  • +4 (6 voturi)    
    presedintele este un erou. se opune mafiei (Joi, 19 mai 2016, 19:23)

    hopsinoi [utilizator]

    doctoratelor sustinuta de parlamentarii corupti.

    Legea va fi buna cand pe baza ei vor avea titulul de doctor LIPSA: Ponta, Toba, Oprea ... Atunci este lege! Sa nu uitam ca vorbim de FURT.



    Noi cerem 300 de parlamentari!!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    ALI Baba &Co copii nevinovati !! (Joi, 19 mai 2016, 20:31)

    andreesanu [utilizator]

    ALI BABA &Co mici copii pe linga parlamentul Romaniei !!!.
    Daca derbedeii din parlament intorc legea la presedinte a doua oara nu ne ramine decat sa-i aruncam noi in strada pe derbedei astia care -si bat joc de noi toti .
  • +3 (5 voturi)    
    despre ce e vorba, pana la urma? (Vineri, 20 mai 2016, 0:07)

    Irina25 [utilizator]

    Citind pe aici, un neavizat ar putea trage concluzia ca doctorii adevarati sunt la mare pret in Romania :)
  • 0 (4 voturi)    
    chiar ? (Vineri, 20 mai 2016, 3:53)

    uzu [utilizator]

    bine ca pe asta cu plagiatorri o dezbate si refuza cu vehementa ... dar pe aia care debloca conturile blocate de ANAF alte partidelor pentru perioada campaniei electorale a promulgat-o asa, fara sa clipeasca.
    praf in ochi e chestia asta.
    pacaliciul asta a pus partidele deasupra legii si acuma vine sa ne arate cat de serios e el cand e vorba de corectitudine.