Fostul primar al Londrei l-a facut pe presedintele turc Erdogan "onanist" intr-un poem cu care a castigat un concurs

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2016, 15:07 Actualitate | Esenţial

Boris Johnson
Foto: Wikipedia
Boris Jonson a castigat un premiu de 1.000 de lire sterline pentru un poem badaranesc despre presedintele turc facand sex cu o capra, scrie The Guardian.  

Poezia umoristica a fostului primar al Londrei - publicata de revista Spectator ca reactie la eforturile lui Recep Tayyip Erdogan de a pune sub acuzare un comic german pentru un poem ofensiv - il numeste pe presedinte un “onanist grozav”.  

Johnson, fost editor al revistei Spectator, a castigat “Competitia de poezie pentru jignirea presedintelui Erdogan”, chiar daca cel care le-a jurizat, Douglas Murray, a spus ca in concurs s-au primit mii de poezii.  

Premiul acordat a fost donat de un cititor.  

Johnson - al carui strabunic era turc - a spus ca este scandalos ca o instanta germana a dat o decizie prin care comicul Jan Bohmermann nu mai poate sa repete sceneta despre presedintele turc. 

“Daca cineva vrea sa faca o gluma despre dragostea care infloreste intre presedintele turc si o capra, ar trebui sa poata in orice tara europeana, inclusiv Turcia”, i-a spus Johnslon lui Nicholas Farrel de la revista elvetiana Die Weltwoche, moment in care acesta din urma l-a provocat sa intre in concursul de poezie Spectator. 

Johnson a oferit apoi poezia umoristica (limerick) ce a castigat concursul. 

Cel care a decis acordarea premiului, Douglas Murray, a spus ca “sigur au fost si poeme mai bune. Cu siguranta au fost unele si mai obscene… Personal, cred ca este un lucru minunat ca un lider politic britanic a aratat ca Marea Britanie nu se va inclina in fata presupusuli calif din Ankara”.

Poemul lui Johnson, in original:

"There was a young fellow from Ankara, 

Who was a terrific wankerer.  

Till he sowed his wild oats, 

With the help of a goat, 

But he didn’t even stop to thankera."


Citeste mai multe despre   






















4647 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    hai ca-i buna! (Joi, 19 mai 2016, 15:14)

    marianmarian [utilizator]

    Nu stiu daca chiar a "meritat" primul loc, dar poezioara e chiar buna :) Pt lamurire: "to saw one's wild oats" - a face tot felul de nazdravenii (in tinerete), in special cu tenta sexuala. Iar rima fortata a ultimului vers e chiar bine gandita.
    • -3 (5 voturi)    
      zha capra (Joi, 19 mai 2016, 16:22)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      cine zice ala e..Nu ca-s cu Erdogan dar Johnson chiar are fata de..lucrator manual. nu mai vorbesc de comportament
  • 0 (4 voturi)    
    poezia mi se pare mediocra, (Joi, 19 mai 2016, 15:27)

    bancher [utilizator]

    ai nostri sigur faceau ceva mai bun. Pana si postacilor de pe HotNews reusesc de multe ori sa scoata versuri mai articulate.....dar mesajul e clar ,,Marea Britanie nu se inclina in fata presupusului calif din Ankara''.
    Foarte bine!
    • +5 (9 voturi)    
      Mârlănie (Joi, 19 mai 2016, 15:42)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      E foarte bine ca UK să nu se încline în fața niciunui calif, țar, kaiser, bulibașă sau șef de trib, dar aș vrea să văd asta în realitatea politică a zilei, nu în poezioare de latrină.
      Până una-alta, capitala UK tocmai și-a ales primar musulman - cred că se răsucește Churchill în groapă. Bine că se dau cocoși în limerick-uri...
      • -3 (3 voturi)    
        ?! (Joi, 19 mai 2016, 16:09)

        marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ce-are-a face sula cu prefectura? Daca e musulman, care e problema, mai exact? Ca doar nu si-au ales primar vreun nespalat cu barba de-un metru si AK47 la brau. Un gest ca poezia asta nu e o politica de stat, ci doar o palma peste fata unora care se vor in UE doar pt beneficii, nu pt ideea uniunii. Si e o palma buna, tocmai pt ca e un politician vocal.
      • 0 (4 voturi)    
        Britanicii au fost imperiu (Joi, 19 mai 2016, 16:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        si se vede in atitudinea lor.
        Nu sunt ca altii, vitezi pe internet, si lasi in realitate.
        Daca asta e mentalitatea britanicilor (adica de nesupunere) si a conducatorilor va fi la fel.
        Cat despre primarul Londrei el este perfect adaptat si integrat. Asa este si primarul Bruxelles-ului
  • +3 (3 voturi)    
    eheeeee.... (Joi, 19 mai 2016, 16:11)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    deja e prea tarziu, mai ales cand vine vorba de UK. Dusmanul sta deja la masa cu ei, chiar face legea in casa uneori....