Miron Mitrea, eliberat conditionat

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2016, 13:38 Actualitate | Esenţial

Miron Mitrea
Foto: Agerpres
Miron Mitrea va fi eliberat conditionat, dupa a patra incercare a de a iesi din inchisoare. El a ispasit pedeapsa la Poarta Alba, anunta Digi 24.

Decizia eliberarii conditionate a lui Miron Mitrea este definitiva.

Fostul ministru al Transporturilor a fost condamnat, anul trecut, de magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie la doi ani de inchisoare cu executare.

El a fost acuzat de DNA de luare de mita, instigare la fals material in inscrisuri oficiale, in legatura directa cu infractiunea de coruptie, uz de fals.

Potrivit DNA, in perioada 2001-2002, Miron Mitrea ar fi primit de la Irina Jianu foloase necuvenite de peste 900.000 de lei in schimbul numirii acesteia in functia de inspector-sef al Inspectoratului de Stat in Constructii.










5070 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    Justitia incurajeaza JAFUL !!! (Joi, 19 mai 2016, 13:54)

    andreesanu [utilizator]

    Cand pentru insusirea a 900.000 lei + fals ,uz de fals unul ca manivela ia 2 ani jumate pedeapsa si ai eliberat dupa un an !!!, se da apa la moara la hotii ,la hoti ,la excroci !! si asta o face justitia romaneasca .
  • +7 (9 voturi)    
    Normal (Joi, 19 mai 2016, 13:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Condamnari ca pentru clientela, eliberari pe ochi frumosi, JUSTITIE ROMANEASCA DE R***T. Sa tot furi in Romania, ca in alta parte pentru cit furi aici poti lua usor vreo 10 ani de ocna si nu mai vezi lumina zilei decit dupa ce ispasesti PDEAPSA INTREAGA. Pentru securisto-comunisti, insa legea la noi o face tot hotimea penala din PArlamant.
  • +5 (7 voturi)    
    A ramas cu " manivelele " / lovelele agonisite? (Joi, 19 mai 2016, 14:14)

    Plagarus [utilizator]

    Miroane,numai retragerea la manastire te mai poate spala de zoaie !
    Ti-ai trait traiul,dar nu ti-ai mancat malaiul,asa ca treci la balcon.
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Joi, 19 mai 2016, 14:17)

    Kpriciu [utilizator]

    Numai stiri "bune", bå, Hotnews!
  • +6 (6 voturi)    
    In curand... (Joi, 19 mai 2016, 14:21)

    TheBlizzard [utilizator]

    ...inapoi pe listele P$S. Nu? Ca doar a fost om de baza (autobaza).
  • +9 (9 voturi)    
    prejudciul (Joi, 19 mai 2016, 14:22)

    the obvious [utilizator]

    s-a recuperat ?
  • +8 (8 voturi)    
    LuJu (Joi, 19 mai 2016, 14:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Ce blinda e Lumea Justitiei cu Mafia. Intre timp, noi plecam, unul cite unul, pe vesnicele plaiuri ale vinatoarei.
    • +1 (1 vot)    
      fac parte din aceeasi lume !! (Joi, 19 mai 2016, 14:44)

      andreesanu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ce te mira ???,sunt din aceeasi lume !!
  • +10 (10 voturi)    
    justitie (Joi, 19 mai 2016, 14:33)

    bobyrou [utilizator]

    fura 9 miliarde vechi, primeste 2 ani din care jumate suspendare. Un om simplu daca fura 10 milioane vechi ia 10 ani puscarie. Ce justitie este asta?
    • +1 (1 vot)    
      justitia lui Nastratin Hogea (Joi, 19 mai 2016, 15:49)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Aia cu bolovanul in sin...
  • +9 (9 voturi)    
    O veste buna pt PSD (Joi, 19 mai 2016, 14:37)

    feisbuk [utilizator]

    Il asteptam in politica. Poate un post de VP al PSD, poate se pregateste de un mandat de derutat ...
    Omul are si experienta ocnei acum, iar partidul are nevoie de oameni experimentati, cu greutate la CV.
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Joi, 19 mai 2016, 15:55)

    melcul_naravas [utilizator]

    E taman bun sa-l unga sef la Camera Deputatilor in locul lui Zgonea. Indeplineste toate conditiile.