Perchezitii la clubul CFR Cluj si la Arpad Paszkany si Iuliu Muresan. Ar fi vorba de delapidarea a 8,5 mil. euro, bani din Liga Campionilor - surse

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2016, 8:42 Actualitate | Esenţial

Procurorii DIICOT efectueaza joi 20 de perchezitii in locatii din Bucuresti si Cluj-Napoca, intre care la clubul de fotbal CFR CLUJ 1907 si la oamenii de afaceri Arpad Paszkany si Iuliu Muresan, sustin surse judiciare citate de Agerpres.

In acest dosar, intocmit ca urmare a sesizarii din oficiu a DIICOT Cluj, s-a dispus inceperea urmaririi penale in rem sub aspectul savarsirii infractiunilor de constituire de grup infractional organizat, delapidare, cu consecinte deosebit de grave, evaziune fiscala in forma continuata si spalare de bani, in forma continuata. 

Potrivit surselor citate, perioada infractionala este 2008 - 2011, iar perchezitiile au loc la membrii din acea perioada ai Consiliului de Administratie, contabili si cenzori. 

Infractiunea de delapidare se refera la posibila insusire de bani, respectiv aproape 8,5 milioane euro din patrimoniul SC Sportiva Fotbal Club CFR 1907 Cluj SA, de catre persoane din cadrul societatii care detine clubul de fotbal, cu atributii de gestiune sau administrare a sumelor clubului, care nu au calitatea de functionari publici, in interesul lor ori pentru alte persoane. 

Sursele au precizat ca faptele ar fi fost comise prin intermediul mai multor entitati rezidente si nerezidente (firme off-shore din Cipru si din Seychelles) care au prestat servicii de consultanta si intermediere in domeniul sportiv cu privire la care exista elemente majore de suspiciune de fictivitate (privind transferul unor jucatori de la club, optimizarea activitatii echipei si altele) ori care au executat debite fata de club provenind din cesiuni de creanta suspecte. 

Faptele ar fi fost indreptate asupra elementelor patrimoniale ale clubului provenite din primele incasate cu titlu de bonus de calificare directa in grupele Champions League oferite de UEFA, au mai aratat sursele. 

Cercetarile privind infractiunea de evaziune fiscala se refera la evidentierea in actele contabile ale Sportiva Fotbal Club CFR 1907 Cluj SA a unor cheltuieli care nu au la baza operatiuni reale ori evidentierea altor operatiuni fictive in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale privind suma totala de aproape 8,5 milioane euro.










8882 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    LoL (Joi, 19 mai 2016, 10:21)

    Qwertz [utilizator]

    Dar la Urinea Urziceni sau Aluminiul-Otelul Galati pe cand?!
    • +1 (9 voturi)    
      Nu stii vorba ? (Joi, 19 mai 2016, 12:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      "Ultimul sosit, primul servit !"

      PS. S-aveti pofta dom' Paszkany !

      PPS. Si "La multi ani"!
    • +3 (13 voturi)    
      eee (Joi, 19 mai 2016, 12:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      becali, mm si altii au servit deja puscarie. Acum se pare ca a venit si randul ardelenilor cinstiti. Adica aia care nu sunt ca miticii cei rai
    • +2 (2 voturi)    
      aia n'au suflat cupa de sub nasul din fane babanu (Joi, 19 mai 2016, 14:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      colegii lui dinu s'au sesizat. :))

      deci, a fost timisoara, craiova, otelul, vaslui, petrolul, acum si cfr.
      iar rapid, farul, uta, baia mare, sunt tinute in liga a doaua.
      la moda sunt latifundiarii din ilfov.
      liga intaia, liga ciorogarla.
      la liga si la federatie, legea o fac fostii stelisti cu becalezii si prodanii.
      presedintele la liga, dubai cu ponta.
      burleanu, tot un pesedist, pus acolo politic.
      se infart multi bani in fotbal.....
  • +10 (14 voturi)    
    Pe cind si la Fotbal Club Sportiv Becali? (Joi, 19 mai 2016, 12:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Oierul si-a bagat in buzunar milioane de la Europa si din vinzari de jucatori dar tipa in gura mare ca n-are niciun ban.
  • +4 (12 voturi)    
    Naiba i-a pus sa-i bata pe Dinamo , (Joi, 19 mai 2016, 13:29)

    xrogo [utilizator]

    reactia este rapida !!!
  • +3 (9 voturi)    
    Si ardelenii sunt romani! (Joi, 19 mai 2016, 13:30)

    traian_mari [utilizator]

    Bineinteles ca mai fura si ei din cand in cand!
    • 0 (4 voturi)    
      neeeeee (Joi, 19 mai 2016, 15:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Ei? Cei mai, cei mai? Nope, doar miticii.
    • -2 (6 voturi)    
      ardelenii si rumanii (Joi, 19 mai 2016, 15:12)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Spune-le la ardelenii din harghita si covasna ca sunt rumani. Sa ne spui rezultatul!
      • -1 (5 voturi)    
        Harghita si Covasna se afla in Romania! (Joi, 19 mai 2016, 17:37)

        traian_mari [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Chiar daca locuitorii nu recunosc asta noi stim ca se afla in Romania!!! Stii ce as face eu?
        1- as duce refugiatii acolo
        sau
        2- as duce romanii acolo ca sa incline balanta
        Dar liderii nostrii au in cap numai cum sa isi mareasca averea, nu sa fac ceva bun pe termen lung!
        • +1 (3 voturi)    
          Adica (Joi, 19 mai 2016, 19:43)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

          Cam ce au facut rumanii in Dobrogea si ce au incercat sa faca in Cadrilater, sau?
  • +4 (4 voturi)    
    Doar suspiciuni si supozitii. (Joi, 19 mai 2016, 13:54)

    Plagarus [utilizator]

    Sunt prea bine consiliati ca sa " cada " ,asa ca nu stati degeaba in asteptare,doar,doar vor fi incriminati.
  • -2 (8 voturi)    
    Asta e o gluma (Joi, 19 mai 2016, 14:04)

    voxpopulix [utilizator]

    Ar fi mai interesant de anchetat pentru mita pe care le-au platit-o lui:

    - mircea sandu
    - dumitru dragomir
    - ionut lupescu
    - ion craciunescu
    - vasile avram

    plus multi alti angajati frf si lpf.

    La fel, as vrea sa vad dosarul legat de banii negri pe care Paskany i-a dat familiei Basescu.

    Asta cu 8 milioane e o nimic toata fata de tot ce a facut Paskany.
    • +6 (6 voturi)    
      nu uita (Joi, 19 mai 2016, 14:49)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      de legaturile cu Mosadul si, mai ales, cu serviciile secrete unguresti.
      Stai treaz!
    • 0 (2 voturi)    
      eu as fi curios sa aflu cat a platit ciobanul (Joi, 19 mai 2016, 19:51)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      de la fcsb in cazul valiza sau cand s-a dat verdictul final in cazul bricheta cand unul dintre oficiali a spus ca va trece multa vreme pana se va afla ce a stat in spatele deciziei prin care echipa Rapid a fost furata, da pe cine o interesat sa se rejoace acel meci dintre CFR Cluj si u Cluj ? nu tot echipa oilor ?
      iar la 27 de ani de la ,,revolutie'' inca avem cele doua cluburi departamentale conduse de boroi si barcagista lipa.