Hans Klemm despre acuzatiile lui Traian Basescu dupa intalnirea cu Valeriu Zgonea: Nu am fost deranjat. Libertatea de exprimare, una dintre valorile pe care le pretuim

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 mai 2016, 11:36 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm, a declarat miercuri ca nu este ''deloc'' deranjat de acuzatiile fostului presedinte Traian Basescu privind intalnirea diplomatului american cu presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, aratand ca ''una dintre valorile pe care le pretuim este libertatea de exprimare''. ''Nu (am fost deranjat, n.red.), deloc. Una dintre valorile pe care le pretuim atat romanii, cat si americanii este libertatea de exprimare'', a raspuns zambind Klemm, intrebat de jurnalisti daca a fost deranjat de afirmatiile fostului sef de stat in ceea ce il priveste, informeaza Mediafax.

Hans Klemm a explicat ca vizita la presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, se inscrie in seria intalnirilor cu factorii de decizie din Romania: ''Ca aliati, ca parteneri, cred ca este foarte important sa ne consultam in probleme de interes comun. Traim intr-o lume foarte periculoasa si suntem norocosi ca Romania si SUA au fost capabile sa gaseasca multe modalitati sa coopereze atat in apararea tarilor noastre, cat si in domeniul securitatii cibernetice, aplicarea legii. Pentru a suda legaturile dintre cele doua tari este obligatia mea ca ambasador sa ma intalnescu cu guvernantii, liderii economici si culturali din Romania, dar si cu oamenii din Romania. De aceea trebuie sa vorbesc."

Fostul presedinte Traian Basescu a afirmat duminica seara, intr-o emisiune tv, ca ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Kans Klemm, a gresit atunci cand a mers la presedintele Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea, subliniind ca "s-a transformat intr-un soi de lobbyist pentru functii" si ca acest lucru inseamna in Romania trafic de influenta.

"Dupa parerea mea, ambasadorul Statelor Unite a gresit, asa ceva nu se face. El a uitat ca este ambasadorul Statelor Unite si s-a transformat intr-un soi de lobbyist pentru functii. Pai asta in Romania se cam pedepseste, e trafic de influenta. Sigur, la ei e lobby, la noi e trafic de influenta si daca il descoase putin Codruta Kovesi s-ar putea sa-l cheme la DNA, sigur glumesc", a afirmat fostul sef al statului la RTV.

"Daca a ajuns un ambasador al Statelor Unite sa mearga la figura asta politica (...), la un politician de talia, de teapa lui Zgonea. Imi pare rau, trebuie sa reanalizez putin ce inseamna ambasador al Statelor Unite", a mai spus Traian Basescu.










4167 vizualizari
  • -8 (18 voturi)    
    hehe (Miercuri, 18 mai 2016, 11:40)

    Mazeta [utilizator]

    Moare de ciudă Băsescu. Acum Zgonea este aleasa.
    • +4 (4 voturi)    
      insinuezi ca... (Miercuri, 18 mai 2016, 13:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      klemm l'a racolat pe zgornea ?! :)
  • -7 (17 voturi)    
    stapanul nu e deranjat (Miercuri, 18 mai 2016, 11:41)

    king david hotel [utilizator]

    cand servitorul carteste. Doar il da afara!
  • +10 (22 voturi)    
    Deh... (Miercuri, 18 mai 2016, 12:04)

    Andradda [utilizator]

    A vorbit si Base ca sa se afle-n treaba, iar raspunsul lui Klemm i-a aratat clar marinarului ca i-a cam trecut vremea si ca orice va spune de-acum inainte va fi cantarit doar (si numai) prin prisma libertatii de exprimare.
    • +4 (16 voturi)    
      PS (Miercuri, 18 mai 2016, 12:21)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Cred ca Basescu mai are nevoie de cateva dusuri reci pana se va obisnui cu gandul ca, la ora actuala, e doar unul dintre milioanele de pensionari ai Romaniei. (nu pun la socoteala faptul ca este totusi presedintele unui partid -PMP sau cum s-o mai fi numind)
      Dar de Basescu este inca nevoie.
      Pe de o parte, au Antenistii pe cine sa dea vina pt tot ce s-a intamplat rau in Romania, iar pe de alta parte le aminteste romanilor ca mai exista si politicieni care, in anumite momente, au pus interesele romanilor mai presus decat cele personale, de partid sau de gloata.
    • 0 (10 voturi)    
      aflatul in treaba (Miercuri, 18 mai 2016, 13:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      a fost si in cazul lui klemm, in vizita la zgornea.

      ca daca a fost altceva, e nasol. inseamna ca base a avut dreptate. :)

      deci, slobozenia la gura e sfanta, in democratia ...moderna.

      adica, poti zice orice, conteaza cin' te baga in seama.
      in cazul celor zise de base, o anumita parte a presei. cum ar zice nea ion cristoiu, presa de serviciu a binomului 0).

      ie'te asa se imbarliga mintile.
  • +3 (5 voturi)    
    câiniii latră... (Miercuri, 18 mai 2016, 12:16)

    periscop [utilizator]

    .... iar ursul (grizzly ! ) își vede de drum...
  • -1 (9 voturi)    
    mazete (Miercuri, 18 mai 2016, 12:30)

    bobyrou [utilizator]

    sa umplut mazetele pe hotnews, dar trece si campania electorala
    • 0 (2 voturi)    
      Boby (Miercuri, 18 mai 2016, 16:25)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      intre verb si pronume, cratima.
      • +2 (2 voturi)    
        Si-un "u" ! (Miercuri, 18 mai 2016, 17:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Atat !
  • -5 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 mai 2016, 12:37)

    vitan.sandu [utilizator]

    Asa este! Ca sa fii deranjat de ceva trebuie sa ai obraz (pe la Cluj se zice sa ai Janos Herbak). De unde obraz la Klem?! Pe de alta parte Basescu merita: nu era el in genunci in fata marelui licurici?
    • +2 (2 voturi)    
      Tu esti din Vladivostok (Miercuri, 18 mai 2016, 16:25)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      nu din Cluj.
  • -4 (12 voturi)    
    Libertatea de exprimare (Miercuri, 18 mai 2016, 12:48)

    Reticentul [utilizator]

    Am inteles dle ambasador, vizita la Zgonea, pe picior de i-zgonire, se explica prin nevoia dvs de a va intalni cu "lideri culturali din Romania". Aici l-ati nimerit la fix. Dar nici libertatea dvs de exprimare nici nevoia de a va intalni cu liderul cultural Zgonea, nu raspund la intrebarea lui Basescu: cum explicati ca americanii de la Microsoft (doar acestia) au investit in lupta pentru cresterea coruptiei, si nu impotriva ei, peste 400 milioane de dolari. Nu se contrazice cu anticoruptia pe care, cel putin de fatada, o promovati cu atata patos?
  • +1 (11 voturi)    
    Ce bine! (Miercuri, 18 mai 2016, 12:55)

    MarioaraBadauta1 [anonim]

    Ambasadorul e democrat ,de ce trebuia sa se supere l-a jignit,l-a insultat?Nu.TB a raspuns la o intrebare si si-a spus parerea.Mai rau ca s-a suparat rau de tot Tapalaga.N-a putut rezista si a scris un articol in care se face de ris tragindu-l pe TB de urechi pt libera exprimare.Are un ghimpe pt TB si nu scapa nicio ocazie sa nu zgirie.///
  • -1 (7 voturi)    
    Klemm's challenge (Miercuri, 18 mai 2016, 13:02)

    DanTeo [utilizator]

    Sa traduci în engleza: "Carte multa nu se cere, Prost sa fii, sa ai putere"!
    • -2 (2 voturi)    
      Tarza arde si moshul se scarpina ! (Miercuri, 18 mai 2016, 19:39)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      Oare de ce a fost deranjat julise de intrebarea:
      despre vizitele elenei dupa ora zece seara !?

      "Bunicutzo de ce te uiti asa lung la mine ?!
      Ca sa te vaz mai bine !!!...Si de ce ai ? .
  • 0 (8 voturi)    
    E distractiv pe forumul asta ! (Miercuri, 18 mai 2016, 13:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Ma bag si eu pt a echilibra discutia, dar nu numai...

    Deci dupa mintea unora de aici, Basescu nu are voie sa-i spuna lui Klemm ca e nataflet discutand cu Zgonea, care e un democrat de conjunctura, in realitate, structura lui fiind cea a insului care in vara lui 2012 vota cot la cot cu ceata lui Ponta, impotriva unei justitii libere, impotriva consolidarii statului de drept, finalmente, impotriva democratiei, nu are voie sa-i spuna ca nu e nici pragmatic sa sustina un politician, aflat pe faras si care acum, in sinea lui, isi trage palme pt prostia de a fi incercat sa-l debarce pe Dragnea, cu pretul viitorului sau politic, nu are voie sa-si exprime parerile despre cineva sau ceva pt ca acum e... doar un simplu pensionar.
    Cand era Presedintele Romaniei si reprosa americanilor si lui Nastase, nenorocirea aceea de contract cu Behtelul, unii ii dadeau la cap pt ca "mineaza in mod iresponsabil relatiile noastre cu principalul partener strategic". Si acum tot el este singurul om politic care are curajul sa reproseze "partenerului strategic", un nou Behtel, respectiv, Microsoftul. Ce mai asteptati, so pe el ! Pensionarul !!!
    • 0 (4 voturi)    
      Zgonea n-are dreptul sa se indrepte? (Miercuri, 18 mai 2016, 16:27)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nu trebuie uitat ce-a facut dar are sau nu dreptul sa-si spele pacatele fata de statul de drept? (ca nu de aparatorul lui E... U... e vorba).,
      • 0 (2 voturi)    
        Va cunosc ca pe un om cu judecata "tapana" ! (Miercuri, 18 mai 2016, 17:56)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Nici toata apa Dunarii nu-l spala de pacate !

        Repet : cred ca intre 4 pereti isi trage palme pt ce-a facut ! Dar, e mai putin important ce cred eu. Sa ne uitam in jur, cum il privesc cei ca noi.

        Vi se pare ca l-au descoperit pe noul luptator pt statul de drept ? Daca nu ar fi crezut ca a venit momentul sau, Zgonea ramanea acelasi tip ridicol, bun executant al ordinelor primite de la sefi (inclusiv de la Dragnea).

        PS. Va propun sa mai asteptam. Nu stiu ce ma face sa cred ca in urmatoarele saptamani Zgonea va arata cu adevarat cine este. Rabdare !
      • +2 (4 voturi)    
        spalat pacatele (Miercuri, 18 mai 2016, 19:03)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        are voie sa si le spele si sa indrepte, la inchisoare, ca si restul mafiotilor din parlament.
    • -1 (3 voturi)    
      Idolatrizarea pensionarului ratat... (Miercuri, 18 mai 2016, 21:51)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...asta face susufler...Din toate posturile rezulta o nemarginita stima, consideratie, pt. fostul marinar si carmaci dela Cotroceni, tov. vasescu traian, mai nou trambita coruptilor si penalilor...Mai usor susufler ca bate la ochi!
      • +2 (2 voturi)    
        Uraste-l ma, dar nu prosteste ! (Joi, 19 mai 2016, 0:14)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

        Daca un om se pensioneaza din postura de Presedinte de tara, e al naibii de ratat, dupa mintea ta "realizatule" !

        PS. In rest, chiar ca nu merita sa-mi mai pierd vremea cu tine.
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu a schimbat Tabara si apara CORUPTIA ! (Miercuri, 18 mai 2016, 17:31)

    JohnDreptate [anonim]

    SUA -UE la tinut pe T. Basescu doi ani in functie (2012-2014)cu conditia ca apara Statul de Drept si sprijina LUPTA ANTI CORUPTIE in potriva USL !

    Now : Train Basescu alaturi de Clanul Cocos -Udrea ataca pe toata LINEA Statul de Drept , DNA si SRI ca sa isi acopere Hotia facuta in cei 8 ani de mandat .

    Elena Udrea (omul cara a condus Spaga pentru clanul Basescu)il are la mana pe T. Basescu si nu va face 25 de Puscarie fara sa il toarne pe fostul Presedinte daca isi salveaza pielea .

    Asta este PROBLEMA lui T. Basescu - ANRP si miliardul furat cu stiinta Presedintelui !