Procurorul Codrut Olaru a fost chemat din rezerva si a devenit general activ brigada / Acesta va lucra in cadrul Parchetului Militar

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 18:51 Actualitate | Esenţial

Codrut Olaru
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis a semnat marti decretul privind "chemarea in activitate a domnului general de brigada - cu o stea, in rezerva, Olaru Codrut din Ministerul Apararii Nationale".

Codrut Olaru a fost adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si s-a inscris in cursa pentru functia de procuror sef al Romaniei, pe care a pierdut-o insa in fata lui Augustin Lazar.

Printr-o decizie a Sectiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii din martie 2015, s-a hotarat "continuarea activitatii domnului procuror CODRUT OLARU la Sectia parchetelor militare din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, dupa incetarea mandatului in functia de adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, respectiv 16.05.2016".

Codrut Olaru a fost inaintat in gradul de general de brigada cu o stea, in rezerva, in data de 1 decembrie 2014, printr-un decret semnat de fostul presedinte Traian Basescu si contrasemnat de premierul de atunci, Victor Ponta.










7073 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    dosarele lovirutiei si a mineriadelor ? (Marţi, 17 mai 2016, 19:03)

    nash pandelica [utilizator]

    tot ce se poate...
    sa fie intr'un ceas bun, dcaca'i asa.
    s'auzim de bine.
    • +1 (5 voturi)    
      Precis ! (Marţi, 17 mai 2016, 20:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Si cred ca in opinia Neamtului, e cam singurul dispus sa le solutioneze.

      PS. Cel putin acum la prima strigare !
  • +4 (10 voturi)    
    cand intra DNA la HEXI Pharma & CORUPTION ! (Marţi, 17 mai 2016, 19:32)

    JohnDreptate [anonim]

    CORUPTIA UCIDE !!!!

    Unde este Siguranta Nationala cand SRI nu a informat Parchetele ???

    SRI poate fii anchetat conform Legii de Parchetul Militar daca a detinut INFORMATII in Dosarul Hexi Pharma & Coruption fara sa sesiseze Parchetele.

    Mai mult -o plangera Penala la DNA pantru abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grava pentru Poporul al Romaniei ar sustine ancheta care se desfasuara de la SRI (daca este vinovat )pana la Guvern , Ministri , Prim Ministri, Parchete ect. care au stiut de frauda& omor calificat si nu au aparat Cetateanul. Cetatean care plateste la randul lui IMPOSITE la ANAF ca sa plateasac Statul salariatilor PUBLICI fara sa isi faca datoria confrom LEGII.

    SRI poate declasifica Dosarul Hexi cu aprobarea CSAT si sa informeze Parchetele de porsoanele Publice care nu si au facut treba in mod abuziv dupa ce au fost informate de SRI .

    Ori cum - SRI are Guvernul Ponta (PSD) la mana si poate apasa butonul daca vrea ,cand vrea si cum vrea SRI . Pe de alta Parte exista pericolul ca sboara SRI in aer daca a fost complice la Hexi Pharma & Coruption si nu a informat intentionat Parchetele .

    DNA pe de alta parte nu are decat sa verifice toata LINEA si sa ia masuri corespunsatoare formuland PLANGERI PENALE on gros !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Mare ATENTIE :

    Cine omoara Poporul Roman va PLATI indiferent de Institutie ,Functie sau culoare de Partid . Nu ne dam viata in Afgannistan fara sa ne aparam Tara , Poporul , Familia si sanatate copiilor nostri .
  • +6 (6 voturi)    
    Generali pe banda rulanta... (Marţi, 17 mai 2016, 19:36)

    mihai1986 [utilizator]

    I-as intreba pe acesti chestori din politie daca au prins in viata lor un hot si pe acesti generali din armata, jandarmerie, etc. ce fapte de vitejie au facut pentru aceste grade care au cazut in derizoriu....Pe filiera oprea gasesti o armata de generali...in curand o sa fie mai multi ca soldatii...
  • +2 (4 voturi)    
    Nu l-a impuscat Seche,il impusca el pe tetelu ! (Marţi, 17 mai 2016, 19:53)

    Plagarus [utilizator]

    Codrut si nea Nelu vor lua parte la o competitie de tras cu pistolul / dosarul, iar Codrut va castiga competitia.
  • -2 (4 voturi)    
    In sfarsit mi-au ascultat sfatul !!! (Marţi, 17 mai 2016, 20:39)

    Miky113 [utilizator]

    Bine ca s-a creat precedentul !

    In fapt trebuie chemati de la vatra toti generalii, si utilizati pentru apararea tarii de corupti si mafioti.

    Urgenta 0 ar fi de generali din arma geniu cu minim 3 stele, pentru deblocarea proiectelor de infrastructura.
    DE_Sigur mai exista generali care au lucrat la Canalul Dunare-Marea Neagra.
    Cu un asemenea know-how, Canalul Siret-Baragan ar fi o simpla aplicatie(android) pe harta.

    Cu astfel de mutari Johanis are sanse la prelungiri (de manfdat) !
  • -1 (3 voturi)    
    Doamne Fereste-ne! (Marţi, 17 mai 2016, 21:59)

    Pac-pac [utilizator]

    http://www.cotidianul.ro/lista-minunilor-procurorului-sef-al-diicot-codrut-olaru-188818/

    Asta e tine cu hotii. Probabil are nea Iohannis vreun interes in problemele sale penale...