Refugiatii nu vor sa fie distribuiti in tari precum Romania si Bulgaria. Jumatate dintre cei ce trebuiau sa ajunga acum la noi au disparut

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 15:21 Actualitate | Esenţial

Tabara de refugiati
Foto: Captura YouTube
Unul din sapte solicitanti de azil din cadrul schemei UE de relocare a refugiatilor in blocul comunitar fie refuza fie se face nevazut, potrivit cifrelor furnizate de guvernul grec, citate de Financial Times.  

Din cele 1.324 de persoane procesate ca parte a schemei de relocare, 191 au renuntat sau pur si simplu au disparut, spun oficialii greci.  

Multi dintre cei care intra in acordul de relocare a refugiatilor in cadrul blocului comunitar refuza sa mearga in tarile mai sarace ale UE, precum Romania si Bulgaria. 

32 dintre cei 67 solicitanti de azil programati sa ajunga in Romania au disparut sau au parasit programul de relocare.  

Saptamana trecuta, Bulgaria a fost de acord sa accepte 47 de solicitanti de azil din Grecia. Dar cand li s-a spus ca sunt trimis acolo, 36 s-au retras din program iar alti sapte s-au facut nevazuti. 

Pana la urma, la sud de Dunare au ajuns numai patru persoane. 

In cazul Estoniei, 8 din 27 de persoane au preferat sa se ascunda decat sa fie trimise in statul baltic.  

Chiar si in cazul unora trimisi in tari bogate si cu diversitate etnica sunt cazuri de abandon al schemei europene. Din cei 388 de solicitanti cu destinatia Franta, 24 s-au ascuns iar doi au renuntat.


Citeste mai multe despre   









7331 vizualizari
  • +42 (46 voturi)    
    Ii inteleg foarte bine.. (Marţi, 17 mai 2016, 15:29)

    cinevatus [utilizator]

    ..pentru ca sunt imigranti economici mai mult decat refugiati de razboi!
    • +23 (27 voturi)    
      --- (Marţi, 17 mai 2016, 15:44)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Majoritatea celor care vin zilele astea sunt din Africa. Razboiul din Siria a fost doar o scuza. De parca nu ar fi fost mai ieftin si mai bine pentru cei care sunt intr-adevar refugiati sa fie relocati in tari musulmane, cu ajutorul UE.

      Iar cealalta scuza adusa de Merkel cum ca imigrantii aduc crestere economica s-a dovedit doar o alta minciuna. Germania va cheltui pana in 2020 aproape 100 de miliarde de euro pentru "refugiati". Si asta este doar inceputul. Urmeaza instituirea unui stat politienesc care sa ne protejeze. S-a dovedit ca odata cu trecerea timpului imigrantii musulmani nu doar nu se integreaza, ci devin si mai extremisti.

      Visul comunistilor de control absolut devine realitate, de aceasta data sub masca birocratiei europene.
  • +21 (23 voturi)    
    Nu sunt refugiati (Marţi, 17 mai 2016, 15:33)

    Coddy [utilizator]

    Ei emigreaza spre vest. Atat. Refugiatii, prin definitie, fug de o primejdie sau de persecutie etc.
  • +18 (22 voturi)    
    Ei vor bani frate, (Marţi, 17 mai 2016, 15:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nu munca multa pe bani putini, cum e stilul romanesc.

    Sa fie sanatosi, sa ajunga in vest, unde isi doresc, sa-si realizeze visul de a trai bine pe banii altora.
  • +22 (22 voturi)    
    cersetori (Marţi, 17 mai 2016, 15:39)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    cunoastem foarte bine schema. o aplica cu succes si o anumita etnie prezenta in numar mare prin estul europei.
  • +24 (26 voturi)    
    ... (Marţi, 17 mai 2016, 15:43)

    pathfinder [utilizator]

    Pai sa plateasca UE cate 250000 de euro Romaniei pentru fiecare "refugiat" alocat noua care a renuntat sau a disparut.
    Pai ce pana mea?!?
    • +14 (14 voturi)    
      La asta mă gândeam și io (Marţi, 17 mai 2016, 16:40)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Păi noi ne-am pregătit degeaba aici? Cazare, mâncare, mentenanță - toate astea costă. Îi așteptam în Ro, doar suntem recunoscuți pentru ospitalitatea noastră milenară, și când colo - țeapă!
      Câte 250 000 euro rapid pe cap de „absent” să ne vireze Germania!
  • -10 (18 voturi)    
    probabil ...e de inteles (Marţi, 17 mai 2016, 15:56)

    @Mishu [utilizator]

    au auzit ca avem scut la deveselu si am devenit tinta nucleara .
  • +18 (18 voturi)    
    Asta e... (Marţi, 17 mai 2016, 16:12)

    DanTeo [utilizator]

    Fie pâinea cât de rea, Tot mai buna-n Germania
  • +5 (5 voturi)    
    GAND LA GAND.... (Marţi, 17 mai 2016, 18:47)

    schroedinger [utilizator]

    Cu Bucurie! Nici noi nu-i vrem!
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Marţi, 17 mai 2016, 18:54)

    johana1 [utilizator]

    Germania saraca: https://www.youtube.com/watch?v=GwrfgY13GVw
  • +2 (2 voturi)    
    Escape from Romania (Miercuri, 18 mai 2016, 8:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pai din Romania fug romanii unde vad cu ochii....