Romania si Bulgaria ar putea bloca Acordul UE-Canada din cauza problemei vizelor - ambasadori

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 mai 2016, 16:02 Actualitate | Esenţial

Eliminarea vizelor pentru romani
Foto: pixabay.com
Romania si Bulgaria ar putea vota impotriva Acordului comercial UE-Canada in semn de protest fata de refuzul Guvernului de la Ottawa de a elimina vizele in cazul cetatenilor romani si bulgari, informeaza publicatia EUObserver citand o scrisoare trimisa de ambasadorii celor doua tari, scrie Mediafax.

"Ar fi foarte dificil ca, in actualul context, guvernele din Bulgaria si Romania sa gaseasca argumente in favoarea adoptarii Acordului economic si comercial complet Canada-UE (CETA), dat fiind ca Guvernul canadian continua sa aplice un tratament discriminatoriu cetatenilor nostri", se arata intr-o scrisoare a ambasadorilor roman si bulgar la Uniunea Europeana.

Textul documentului a fost prezentat la Bruxelles cu ocazia reuniunii Consiliului UE pentru Afaceri comerciale, desfasurata vineri.

Sintagma "tratament discriminatoriu" este o referire la mentinerea de catre Canada a vizelor de calatorie pentru cetatenii romani si bulgari.

"Lipsa unui angajament din partea partii canadiene si a stabilirii unui termen pentru eliminarea vizelor constituie un obstacol politic grav asupra perspectivei ca Guvernul bulgar sa aprobe acordul comercial", a declarat ambasadorul Bulgariei, Dimitar Tzancev, la reuniunea de la Bruxelles.

Conform unui diplomat european, declaratia reprezentantului Bulgariei a fost primita cu tacere de catre ceilalti participanti la reuniune.

Uniunea Europeana intentioneaza sa aprobe in octombrie Acordul economic si comercial complet cu Canada (CETA).

Nu este clar daca Romania si Bulgaria vor putea bloca aprobarea Acordului comercial UE-Canada. Comisia Europeana va stabili daca tratatul va trebui ratificat sau nu de catre parlamentele statelor membre UE ori va avea nevoie doar de votul Consiliului UE. In Consiliul UE, Romania si Bulgaria pot pierde la vot.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8221 vizualizari
  • -3 (47 voturi)    
    Mira-m-as (Duminică, 15 mai 2016, 16:31)

    Zummm [utilizator]

    Inca aveti pretentii ca periferia (sau coloniile) U.E sa aiba drepturi ? ha ha ha ce gluma buna.
    • -13 (37 voturi)    
      Patriile hotilor NU, clar (Duminică, 15 mai 2016, 18:01)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Nu vrea nimeni invazie de hoti.
      • -16 (24 voturi)    
        exact (Duminică, 15 mai 2016, 18:05)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        100 000 de tzigani vor lua drumul Canadei. Se va intampla, pentru ca guvernul canadian, condus fiind de un idiot, va elimina vizele pentru Romania si Bulgaria.
        • +2 (2 voturi)    
          Care e problema? (Luni, 16 mai 2016, 17:44)

          CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui john70

          si care e idiotul de fapt?
      • +7 (23 voturi)    
        Exact! (Duminică, 15 mai 2016, 19:59)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        tocmai de-aia ar fi cazul sa mai pui si tu botul pe labe la Ferentari si sa-ti urmezi cariera inceputa la Onanoriu alaturi de colegul @un domn.
        • -14 (28 voturi)    
          Stay calm, you won't get any viza, ok? (Duminică, 15 mai 2016, 21:57)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Ati terminat cu ravagiile prin Europa si vreti teren virgin???
          • +9 (19 voturi)    
            Ti-am mai spus ,dar ma repet (Duminică, 15 mai 2016, 23:17)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            esti un mincinos notoriu cu o fantezie bolnava. Ti-am demonstrat-o nenumarat.
            • -4 (12 voturi)    
              N-ai demonstrat nimic (Luni, 16 mai 2016, 8:41)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Doar ca nu stii pe ce lume traiesti. Look around you, colcaie de hoti si cine se aseamana se aduna.
              • +2 (2 voturi)    
                Tocmai (Luni, 16 mai 2016, 17:39)

                CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                Voi astia care tipati cu romanii sunt hoti trebuie sa va desteptati un pic.

                Nu toti sunt hoti, ba chiar multi sunt educati si civilizati, mai mult ca sigur nu rude si prieteni cu voi, insa puteti cel mult sa invocati destinul pentru asta.
  • +9 (29 voturi)    
    Nu va faceti griji (Duminică, 15 mai 2016, 16:32)

    V. Veroiu [utilizator]

    UE va gasi o modalitate legala sa lase acordul sa treaca fara piedica pusa de Ro si Bg. Nici macar UE nu crede ca cele doua tari nu sunt de categoria a doua, deci nu cred ca isi va bate prea mult capul cu vizele. In plus Schengen desi european sadea tot nu recunoaste apartenenta Ro si Bg la acest spatiu, deci daca UE nu crede, cum ar putea fi atat de ipocrita ca sa ii ceara Canadei acest lucru?!?
    • -3 (29 voturi)    
      dar TU crezi ca Ro si Bg nu sunt second-hand? (Duminică, 15 mai 2016, 16:55)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ...mai mult, superioritatea West-ului se intretine tocmai din existenta acestor state de mana a ii-a in interiorul EU!
      • +4 (26 voturi)    
        Sa punem altfel problema (Duminică, 15 mai 2016, 22:06)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Ce a facut Ro (nici nu discut de bulgari, sa dam exemplul personal) ca sa arate ferm orientarea noastra europeana, aderarea la valorile sale?

        O luam punctual:

        1. Democratia: poporul a votat 300. Ce au facut ei? La ultimele alegeri au marit numarul.

        2. Coruptia: isi voteaza legi ca sa scape de puscarie. Limiteaza puterile procurorilor.

        3. Economia: duduie.

        4. Educatia: doctorate cu inflatie.

        5. Sanatatea: diluam.

        Continuam?
        • +4 (12 voturi)    
          Populatia e una, politicienii e alta (Luni, 16 mai 2016, 9:06)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Ce zice Canada nu e impotriva sistemului nostru politic. E o masura care afecteaza populatia.
          • +2 (14 voturi)    
            Pai prin ce esti tu special? (Luni, 16 mai 2016, 9:50)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ac

            Ca sa meriti liber la viza? Iti trebuie oricum cateva mii de dolari ca sa ajungi, sa stai aici o saptamana si sa te intorci. Daca ai miile alea de $....iti permiti sa aplici pt viza. Nu-s obligati canadienii ca pe langa tine sa lase si hoardele de tigani.
            • 0 (2 voturi)    
              Ha? (Marţi, 17 mai 2016, 7:24)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              Am zis eu ca sint special? Sau ce tot zici aici? Uite, pe intelesul tau de superom: Canada-nu-vrea-sa-dea-vize-la-cetateni-nu-zice-nimic-de-politicieni-EOF. Mai clar acuma, special guy?
          • -1 (5 voturi)    
            LoL (Luni, 16 mai 2016, 11:52)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui ac

            Politicienii sunt reprezentantii populatiei, adica ei reprezinta perfect populatia ca iti place ca nu iti place.
            • +2 (2 voturi)    
              Exact (Luni, 16 mai 2016, 12:18)

              V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

              Daca iei intelectualii, da, pacat. Dar nu ei decid ci conform regulilor democratice decide majoritatea. In acest caz clasa politica e reprezentativa, exact cum afirmi.
            • -1 (1 vot)    
              Italia? (Luni, 16 mai 2016, 17:47)

              CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

              sunt politicienii nostri mai corupti decat cei italieni? (asta e doar un exemplu)

              Voi ati ajuns sa va urati pe sine si credeti ca toti ce va vorbesc limba sunt la fel...

              Imi pare rau sa fiu eu ala care v-o zice: nu e asa, multi sunt educati, civilizati si cinstiti.

              Discriminarea e pe baza de resurse, Romania ramane o tara saraca, iar saracii sunt discriminati.
            • -1 (1 vot)    
              Nu e chiar asa (Luni, 16 mai 2016, 17:49)

              CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

              Tarile latine, in mare parte, au cumva clasa politica compusa din indivizi sub o cea a mediei educate.

              Dar deh, tre sa mai citesti, sa mai si gandesti pentru tine, ceea ce e drept ca pare un efort in cazul multora.
              Mai bine intri in depresii si te plangi sau devii autodistructiv.
    • +21 (25 voturi)    
      nu cred (Duminică, 15 mai 2016, 19:31)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Libertatea comertului merge mana in mana cu libertatea de circulatie. Romania si Bulgaria au dreptate, nu poti deschide complet pietele comerciale fara a avea libertate de circulatie a cetatenilor.
      • -8 (20 voturi)    
        In acest moment (Duminică, 15 mai 2016, 22:03)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        UE si Schengen au nevoie mai putina de noi decat noi de ele. Politica - cea mai mare kurva din lume - spune clar: intr-o astfel de situatie te scapi de balast cat mai elegant si cat mai ieftin. Daca nu poti elegant, atunci nu conteaza oricum.

        Sa fie pentru prima data in istorie cand interesele noastre vor prima ca o comunitate - imi doresc - insa nu cred sa se intample asa ceva. Pe ce ma bazez? Simplu: uitati-va la UK, cand lucrurile nu mai merg exceptional, incearca sa se fofileze afara. Statele sunt ca si biznisurile: profit maxim, cheltuieli minime. Cand nu mai e asa, nu e nimic personal, dar ne despartim.
      • -2 (12 voturi)    
        Ce rahat de comert faci tu cu Canada? (Luni, 16 mai 2016, 9:51)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Ca in afara de niste sticle de vin bahlit romanesc nu am vazut.
        • +4 (6 voturi)    
          Canadiene (Luni, 16 mai 2016, 13:52)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Se vand in Romania ca paine acalda.
          • 0 (0 voturi)    
            Canadiene made in China, I know (Marţi, 17 mai 2016, 14:00)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Canadienele alea nu exista prin Canada, is alt mit fabricat pt romani, ca si gumarii chinezesti.
  • -5 (31 voturi)    
    canadienii ne-asteapta cu cabluri de cupru :) (Duminică, 15 mai 2016, 16:43)

    ampersand [utilizator]

    Austria: Patru romani, arestati pentru ca au furat cabluri de cupru de 400.000 euro

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20998178-austria-patru-romani-arestati-pentru-furat-cabluri-cupru-400-000-euro.htm
    • +8 (26 voturi)    
      Japonia (Duminică, 15 mai 2016, 19:05)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru Japonia, o țară infinit mai civilizată decât orice ai găsi pe continentul nord-american.
      • -7 (27 voturi)    
        Ai auzit asta pe Rossia Tuday? (Duminică, 15 mai 2016, 21:59)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Acolo va taie samuraii, de aia nu va faceti mendrele.
      • -1 (21 voturi)    
        Explic (Duminică, 15 mai 2016, 22:10)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Se numeste "pierderea urmei". In Canada un raufacator roman se poate pierde mult mai usor printre bastinasi (oricum pestriti si ei) decat in Japonia (tara destul de inchisa cultural, moral si ca civilizatie). Este ca si cum as incerca eu sa ma pierd in multime in Nairobi. Eh, sunt alb.
        • 0 (2 voturi)    
          Si restul majoritatii covarsitoare (Luni, 16 mai 2016, 17:51)

          CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          de romani ce nu sunt infractori?

          Vorbiti ca niste oameni mari dar continutul vorbelor voastre... e sec.
          • 0 (0 voturi)    
            Cei (Marţi, 17 mai 2016, 10:40)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

            Care nu sunt infractori si au si resursele necesare calatoriei nu sunt refuzati la viza.
    • -2 (16 voturi)    
      Romanii bine vazuti (Duminică, 15 mai 2016, 22:12)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Culmea, romanii sunt cel mai bine vazuti din tarile care au de-a face doar cu elitele romanesti: in invatamant, in cercetare si in armata - SUA. SUA vede Romania ca un partener (cel putin declarativ) pentru ca interactia este la varf (cu mici exceptii). UE nici nu se sfieste a critica Romania pe fata, chiar cand nu e cazul.
      • +10 (16 voturi)    
        daaaaa daaaaaa (Luni, 16 mai 2016, 5:30)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        De asta SUA au eliminat vileze pentru romani si ne cheama acolo sa le ocupam joburile elitelor. Cum era aia cu vrabia care malai viseaza?
        • +5 (9 voturi)    
          Cine vrea sa mearga in SUA, merge (Luni, 16 mai 2016, 7:11)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

          Dintre amicii mei numarul celor care au fost refuzati la viza este fix ZERO. Unii au primit viza pe 10 ani din prima, chiar daca au mers ca turisti.
          • +4 (4 voturi)    
            Nu chiar (Luni, 16 mai 2016, 11:55)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Daca ai bani nu e nici o problema sa mergi in SUA. Le areti la interviu ca ai 100K in cont, si orice discutie din momentul ala se termina cu obtinerea vizei de turist.
    • +5 (9 voturi)    
      AUZI BRE... (Luni, 16 mai 2016, 9:09)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ai vazut filmul "Nightcrawler"? Ai vazut cu ce se ocupa personajul principal pana sa inceapa sa urmareasca diferite evenimente?
      Stai tu linistit ca si SUA si Canada e plina de "pickers" si nu-i asteapta pentru asta pe romani!
      Hai sictir!
      • -6 (10 voturi)    
        Spui prostii (Luni, 16 mai 2016, 9:53)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Sunyt intradevar dar nu e plin ca in Romania si Europa. Sorry, te comporti natural ca in Canada in tara si esti jefuit ziua in amiaza mare. Nu vreau sa patesc asta si in Canada.
  • -1 (7 voturi)    
    Asistam la o imbunatatire vizibila a vietii din Ro (Duminică, 15 mai 2016, 17:35)

    Lucian Ilea [utilizator]

    sau cel putin la o lipsa a lasitatii cronice:)))
    am trecut de 6900 de zile de munca pt voi din 21 iunie 1997 pe gratis
    si mai am 97 de zile de mers pana la 7000 pana cand iesiti voi din blestemul vechi de 5700 de ani
    desi...
    voi ar trebui sa ajungeti la duhul sfant nu eu!
    Apollo
  • -5 (23 voturi)    
    Bulgarii si romanii europeni de mana a doua !! (Duminică, 15 mai 2016, 17:55)

    andreesanu [utilizator]

    Canadienii nu vor lasa libera intrarea romanilor si blgarilor in Canada ,restul e vprba de claca.
    • 0 (12 voturi)    
      hei (Duminică, 15 mai 2016, 18:07)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Din pacate, da. Guvernul canadian este la ora actuala condus de un alt idiot din dinastia Trudeau (e din tata in fiu, ca la nord-coreeni) care va elimina vizele imediat ce parlamentele din cele doua tzari vor ratifica acordul.
      • +3 (7 voturi)    
        PAI IDIOTI SUNT.. (Luni, 16 mai 2016, 9:11)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Cei care l-au ales! Deci in Canada sunt mai multi idioti!
  • +1 (7 voturi)    
    vise (Duminică, 15 mai 2016, 18:34)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Americanii au schimbat deja regimul visa waiver.ca esti francez, englez, italian etc trebuie sa completezi un formular online cu toate datele tale si sa achiti 14$.acceptul sau respingerea sunt la discretia lor dar te incurajeaza sa aplici din nou
  • +11 (17 voturi)    
    hm (Duminică, 15 mai 2016, 18:50)

    gear six [utilizator]

    decât să vă plângeti atât, n-ati pune voi mina mai bine să faceti ceva pentru tara asta?
    mă mir ca nu vă inghite pamintul ăsta pe care il luati la vorbe.

    hai sa incepeti prin a nu mai minca rahat cu lingura despre români, că suntem natie second hand, că suntem hoti, că aia fac aia, că ăia fac altele.

    dacă voi aveti o părere proastă despre voi (generalizând ispravi ale unor descreierati, multi.... ce-i drept) ) , ce părere sa aiba altii despre voi , cei care văd cum vă dati singuri la pateu?
    (las la o parte trollii care isi fac jobul mâncând rahat pe măruntis, trebuie sa trăiasca si ei, peste asta pot trece).

    depresivilor........ faveti o vizită doctorului ( evident dacă nu a emigrat si acela intre timp, pentru că si doctorul tot om este ).
    • -3 (21 voturi)    
      Prea multi hoti, asta-i buba (Duminică, 15 mai 2016, 22:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gear six

      Cu betivii si puturosii n-am treaba, dar is prea multi hoti si nesimtiti.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Luni, 16 mai 2016, 17:54)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui gear six

      asta este si parerea mea.

      Depresie cronica, dar sa ne mai lase... ca nu e forum medical aici.
  • +6 (24 voturi)    
    zxzxzxz (Duminică, 15 mai 2016, 18:58)

    solar [utilizator]

    ROMANIA si BULGARIA trebuie sa fie foarte solidare si sa spuna un NU hotarat privitor la actiunea total nejustificata rational din partea CANADEI! Este si cazul si MOMENTUL!
  • -12 (20 voturi)    
    ... (Duminică, 15 mai 2016, 19:40)

    verdi [utilizator]

    si ce anume le recomanda titlul de state de prima mana bai arieni proaspeti ?
    ca au ingenunchiat un stat cu mafia lor ?
    ca au acaparat pamanturile bastinasilor fara macar sa le acorde statutul de fiinta umana ?
    ca au prajit oameni in cuptoare ?
    ca si-au umplut buzunare din comentul cu sclavi ?
    nu sunteti mai buni decat adormitul ala de la Cotroceni
    adormiti sunt pana si nationalistii care ar trebui sa duca macar niste camioane cu balegar in fata ambasadei canadiene
    • +1 (1 vot)    
      :))) altul ! (Luni, 16 mai 2016, 17:56)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui verdi

      ce fumati, ca nu va priesti ...
  • -6 (16 voturi)    
    La cat de bine vazuti suntem in Europa,ne vor ? (Duminică, 15 mai 2016, 19:58)

    Plagarus [utilizator]

    Corupţia şi tendinţa de a fenta legea ne definesc in ochii occidentalilor.
    Efectele sunt triste si nemeritate pt. tinerii romani calificaţi, a căror origine poate fi un handicap la interviurile de angajare.
    Autostrăzile, programele de reducere a sărăciei sau de integrare a romilor, o rată măcar decentă a absorbţiei fondurilor – acestea ar face mai mult pentru „imaginea României“ decît o mie de articole laudative cum ca nu suntem cu totii asa.
    Am merita o elită politică de mai bună calitate – şi este problema noastră că nu o alegem de 26 de ani !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur (Luni, 16 mai 2016, 17:57)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      trebuie sa pedepsca toti cetatenii pentru o clasa politica corupta.

      Care politica, unde nu e corupta, vreau si eu sa stiu.
  • +7 (19 voturi)    
    Curaj, ca se poate (Duminică, 15 mai 2016, 20:40)

    idsoc [utilizator]

    Daca ceream voie marilor puteri nu mai eram azi nici independenti, nici uniti. Faptul ca ne fac hoti si-n toate felurile e o dovada ca le putem strica acordul si vor sa intimideze.
    • 0 (0 voturi)    
      xcxcxc (Marţi, 17 mai 2016, 0:01)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

      Chiar asa cum spui ! S-a apucat oala sparta- EUROPA , sa rîdă de HÎRB- Romania ! Intampina pe islamisti cu flori si astia le arunca casa(sandramaua) in aer. Cu ...flori cu tot si cu zambetele care le ofera ! Ba mai dau si iama intre ...fecioarele evropene!
  • +1 (11 voturi)    
    Daca UE semneaza fara noi atunci nu e UE (Luni, 16 mai 2016, 8:37)

    SkyDan [utilizator]

    1. Zeci de mii de parinti si bunici nu pot sa ajunga in Canada la copiii si nepotii lor decat daca se umilesc dupa vize. In general oameni in varsta.
    Daca primesec viza atunci e obligatoriu o asigurare de sanatate care costa 250CAD pe saptamana. Aka, romanii din Canada au fost primiti la munca, drepturile lor de oameni la dracu.

    2. Daca un businessman vrea sa mearga in Canada si greseste o virgula la formularul on-line i se refuza viza fara drept de interogare.
    Cunosc o roman care studiaza pianul la Munchen si da concerte in Bucuresti la Ateneu. A fost invitat la un concurs la Vancouver pe cheltuiala organizatorilor. Tipul tremura ca nu stie daca va primi viza avand deja biletul de avion. E corect? NU !

    3. Canadienii sunt niste oameni semi-depresivi din cauza excesului de iarna si ploaie ( Vancouver). La cea mai mica stire despre cutare care a facut cutare lucru reactioneaza excesiv.
    Sa nu uitam ca evreii au inceput sa fie prima data discriminati oficial in Canada. Accesul in universitati se facea proportional. Japonezii au fost pusi in lagare in WWII fara nici o vina. Ucraineenii au fost fortati sa se stabileasca in Manitoba , in plina salbaticie.

    4. Inainte de WWII Romania era mai dezvoltata economic decat Canada. Facem avioane, locomotive, echipament petrolier,etc. In Canada se mergea cu calul pe strada principala pana prin 1975

    Femeile au primit drept de vot in Canada in 1968. Inainte o femeie putea semna un contract daca era cu tac'su, frate'sau sau sotul.

    5. E incorect sa puna romanilor vize cand cu pasaport romanesc ai mai multe drepturi in Europa decat cu unul canadian.
    Daca vor pot institui un sistem de screen-ing la vama dar sa-i pedepseti pe toti pentru un prezumtiv cateva cazuri e un principiu incorect moral.
    Se tot vorbeste de rautatile facut de romani in UE. Nu suntem nici pe departe comunitatea cea mai rea in UE. Iar cand un popor aduce o contributie la stiinta moderna mai mare decat continente intregi, el necesita respect.
    • -1 (11 voturi)    
      Dezinformezi crunt (Luni, 16 mai 2016, 9:55)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      habar nu ai cum e in Canada.
    • +2 (10 voturi)    
      tu (Luni, 16 mai 2016, 11:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      ai fost in Canada?locuiesti in Canada?
      de unde scoti aberatiile astea?din vc tudor,pavel corut?
      si daca este asa cum zici tu,ce sa caute un roman in Canada?
    • 0 (2 voturi)    
      Strugurii acri? (Luni, 16 mai 2016, 17:59)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      hai ca din romanii hoti ajungem la ce nasol e in canada si ce genii sunt romanii.

      Am inceput sa ma distrez ...
  • +4 (6 voturi)    
    voturi (Luni, 16 mai 2016, 9:02)

    Dedalus [utilizator]

    E doar o atitudine politicianista. Cu sau fara vize, e greu de crezut ca te poti "pierde" in Canada sau ca vei putea avea un job sau deschide o afacere. Daca esti bun, poti si cu vze si fara vize.

    E o chestiune mai curand pentru mase (voturi , alegeri), fara o relevanta practica prea mare. Sigur, e ceva mai complicat cu viza, te face sa te simti cumva infractor, dar practice nu e diferenta fata de situatia cu vize.

    Mai e o problema: in actualul climat terrorist, deschiderea fara vize spre Canada dinspre Romania si Bulgaria nu pare prea imbietoare pentru nord -americani.

    Dar, sigur, asemenea atitudini prin la mase si se spera sa aduca si voturi. ..
    • 0 (0 voturi)    
      Stop (Luni, 16 mai 2016, 14:53)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      pana la teroristi. Un astfel de argument e stupid. De ce?
      Pai cat timp primesc fara viza francezi si belgieni (cu teroristi dovediti) nu au dreptul sa impuna romanilor vize pe motiv de terorism (ca noi nu prea avem destia).