Ciolos a preluat un mesaj in care Godina spunea ca romanii se urasc intre ei si isi denigreaza tara: Nici eu nu o puteam spune mai bine

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2016, 15:52 Actualitate | Esenţial

Marian Godina
Foto: Facebook.com
Premierul Dacian Ciolos a preluat pe propria pagina de Facebook o postare a lui Marian Godina, in care politistul acuza ca romanii au tendinta sa comenteze negativ despre o intreaga profesie daca au avut o experienta neplacuta cu un reprezentant al acesteia si ca "cel mai bine ne pricepem la a ne denigra propria tara".

"Mai am de invatat multe, dar un lucru am putut sa-l observ destul de clar: noi incepem sa ne uram intre noi si sa ne dezbinam tot mai tare, exact asa cum e mai bine pentru cei ce vor sa ne conduca doar in interesul lor. Va dati seama de ce ar fi capabile cateva milioane de oameni uniti, care se indragesc, care se respecta si care inteleg ca sunt de aceeasi parte a baricadei?", spune Godina in postarea sa.

Premierul a pus-o si pe contul sau de Facebook, adaugand doar ca "nici eu nu o puteam spune mai bine chiar daca simt acelasi lucru. Si cand o spune un om de la firul ierbii, mi se pare mult mai convingator."


Citeste mai multe despre   









9142 vizualizari
  • -3 (27 voturi)    
    romanii... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:01)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se urasc in primul rand pe ei si abia in runda a doua intre ei!
    • +8 (16 voturi)    
      romanii (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:04)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa iasa in strada si sa ceara justitie si nivel de trai asa cum merita. Romanii au votat in proportie de 90% pentru desfiintarea senatului, o simpla cloaca de hoti, si reducerea numarului deputatilor la maxim 300. Politicienii nu vor sa aplice legea, dar romanii ar trebui sa iasa in strada si sa ceara aplicarea deciziilor cetatenilor. Bulgarii pot, Belgienii pot, englezii pot, romanasii sparg seminte in timp ce mor oameni in spitale cu miile din cauza interlopilor.
      • +2 (4 voturi)    
        adevarat dar.... (Duminică, 15 mai 2016, 7:06)

        Vladescu [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Tema e alta....
        • +6 (6 voturi)    
          ba nu e (Duminică, 15 mai 2016, 10:59)

          mavis [anonim] i-a raspuns lui Vladescu

          capacitatea de a iesi in strada in masa ar arata ca cetatenii se pot identifica ca grup si nu numai ca indivizi.

          "Va dati seama de ce ar fi capabile cateva milioane de oameni uniti, care se indragesc, care se respecta si care inteleg ca sunt de aceeasi parte a baricadei?", spune Godina in postarea sa.
      • 0 (4 voturi)    
        Romanii (Duminică, 15 mai 2016, 15:42)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Daca nu le convine starea lucrurilor, romanii sa iasa la vot, in loc sa comenteze pe FB.

        Asa se schimba lucrurile, nu prin proteste.

        Iar daca la vot ies "tot aia", inseamna ca cei ce sunt nemultumiti sunt fie minoritari, fie nu au dreptul sa mai comenteze, atata timp cat au stat in casa.
        • +1 (3 voturi)    
          demonstratiile in strada sunt (Duminică, 15 mai 2016, 16:23)

          mavis [anonim] i-a raspuns lui HP

          obligatorii atunci cand cei alesi nu fac decat sa fure, sa minta. Plus, de cele mai multe ori pur si simplu nu ai pe cine vota. Esential este sa nu se astepte cate 4 5 ani pentru sperante, trebuie iesit in strada constant si dati afara toti. In Bulgaria se poate, si in Anglia si in Franta, deci se poate si in Romania
    • +1 (11 voturi)    
      Intrebarea este simpla si veche: (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:27)

      radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cui ii foloseste ca romanii sa aiba o parere proasta despre ei?
      a. Rusiei
      b. Prietenilor care au cumparat / falimentat industrii intregi pe nimic

      Asa o sa intelegem cine a avut grija sa indoctrineze romanii cu pareri proaste despre ei insisi...

      "Cel mai simplu sa ingenunchezi un popor este sa-i distrugi increderea in sine".
      • 0 (0 voturi)    
        c. (Duminică, 15 mai 2016, 4:44)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

        Celor care au vandut pe nimic, ce au cumparat prietenii romanilor (pe "nimic" pentru romani, dar pe mult pentru ei). Printre cei care au cumparat se numara si rusii, daca nu stiai.
    • +5 (5 voturi)    
      De mai baieti!.. (Duminică, 15 mai 2016, 10:53)

      TRAHANACHE [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pe vremea lui Ceausescu vedeai peste toti oamenii destepti, un cap al unui trepadus de partid sau de sinicat. Trepadusii cu 4 clase gasisera drumul scurt pt. a avea putere si a se imbogati. Acum aceasi trepadusi sunt in Senat sau in Parlament. Si ghici?...Alesi de voi!
      Daca nu stiti, ei au falimentat intrprinderile pentru a le vinde pe nimic, contra unor spagi enorme. Li se spune "imbogatiti de razboi", iar voi ii adimirati, numindui baieti descurcareti. Cind o sa va dati seama de resposabilitatea votului, si nu o sa-l mai tratati cu lehamite si iresposabilitate, cind o sa va instruiti familiile sa nu mai voteze cu spatele la urna, atunci o sa aveti o Romanie mai buna. Pina atunci impungeti-va in continuare pe net, iar reprezentantii vostrii, "o sa v-o serveasca din toate pozitiile".
  • +2 (16 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:15)

    chiuaua [utilizator]

    De aceea "sistemul" din romania ne uraste .
    Si nu este asa ?
    Ia vedeti voi ce functioneaza bine in Ro ?
    • +17 (19 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:36)

      searcher8206 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Dar cine e sistemul asta? Cine lucreaza pentru sistemul asta care nu functioneaza? Or fi chinezi, taiwanezi?
      • +12 (12 voturi)    
        sunt toti ceilalti, numai el nu (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:26)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui searcher8206

        Exact. Pentru astia care tot comenteaza si denigreaza in sensul spus de Godina, "romanii prosti" si "sistemul" sunt toti ceilalti numai, cumva miraculos, ei nu.
        • +1 (5 voturi)    
          De acord (Sâmbătă, 14 mai 2016, 23:43)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Văd o uriașă fractură logică în citatul din dl. Godină: dacă e anormal ca o profesie să fie denigrată prin prisma unei experiențe neplăcute, de ce s-ar generaliza criticile punctuale ale d-lui polițist la o întreagă națiune? Domnia sa nu vede că cei mai mulți români sunt de aceeași parte a baircadei? Și dacă nu, se află oare domnia sa pe partea corectă?
          • +1 (1 vot)    
            urechea stanga, cu mana dreapta, pe dupa ceafa (Duminică, 15 mai 2016, 7:02)

            van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            nu erau "punctate"....erau Cantarea Romaniei


            bottom line: nostalgii latine - bombeuri in Cour (potofeu') la mine.

            spor la treaba!
            (by the way...care- i treaba?)O
  • +5 (23 voturi)    
    "cel mai bine ne pricepem la a ne denigra propria (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:31)

    axele [utilizator]

    Nu mai e nevoie sa fie denigrata, e suficient sa fie prezentat adevarul.
    • -4 (12 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:15)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui axele

      Dar rumanu e prea prost sa vada adevarau. Va stie toata Europa de hoti si tigani. Ce vrei sa mai denigram?
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e un pas în plus (Sâmbătă, 14 mai 2016, 23:37)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Unora nu le mai ajunge strada.
        Acum vor să denigreze și Europa.
  • +16 (20 voturi)    
    pai daca puneti caruta in fata calului (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:56)

    mnicku [utilizator]

    Toti bugetarii sint "speciali" , mai putin cei care muncesc in mediul privat si care aduc practic banii la buget.

    In primarii , guvern, parlament, servicii , justitie, politie, .... avem doar oameni "speciali", unu si unu, alesi pe sprinceana . Salarii nediluate, prime pe masura si bineinteles pensii speciale .

    Cel din mediu privat cu salariul minim ce face d-le Ciolos? cum il puneti pe el la aceeasi masa cu un "special" ? ca sa nu fie discutii.

    De ce atita preocupare pt ca cei "speciali" sa beneficieze de toate favorurile ?????????

    Mai discutam cind voi vedea disparind pensiile si favorurile pt "speciali" . Unii dintre ei sint chiar linga dvs . Unul doarme din 2014 pt ca-i special,...........samd
    • -3 (19 voturi)    
      Si noi "specialii" platim taxe (Sâmbătă, 14 mai 2016, 18:48)

      Dl Capsuna [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Stimate domnule "privat" vreau sa va spun ca si noi "specialii" platim taxe din care se plateste alocatia copiilor dvs si pensia parintilor dvs. Ideea pe care o sustineti este total falsa. Daca vreti sa spuneti ca incompetenta si coruptie exista atat la Stat cat si la Privat sunt de acord cu dvs. La Stat avem deturnari de fonduri, luare de mita, iar la privat avem evaziune fiscala, dare de mita. Ideea este ca trebuie sa fim uniti pentru "Bine", sa nu ascundem adevarul, sa aparam dreptatea asa cum este descrisa in lege, sa nu ne coalizam pentru "Rau" cum se intampla atat la Stat cat si la privat. Anchetele pe care le face Statul trebuie duse pana la capat si pedepsiti atat cei corupti cat si cei incompetenti. Deocamdata romanii nu au incredere 100% in justitie tocmai pentru ca unele anchete "se dilueaza" pana la finalul cercetarilor si de aceea exista poate si aceasta dezbinare intre cei uniti ca sa faca rau si cei mai putin uniti si poate putini indiferenti care ar vrea sa faca bine. Acest domn Godina poate fi un exemplu bun pentru foarte multe categorii sociale din Romania si trebuie sustinut si incurajat pentru atitudinea sa din ultima perioada.
      • +10 (14 voturi)    
        problema nu era taxele platite de bugetari (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:25)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

        ci bugetarii insasi.
        Adica mult prea multi si prea multa hirtogaraie ca sa traiasca nepotii, amantele si nevestele lor.
        Bugetarii care-si iau salariile din munca privatilor.
        Intelegi?
        Adica firmele private sint obligate sa aibe contracte cu firmele de paza ale smekerilor, iar jumate din politai dorm ori sint prea burtosi ca sa mai iasa din birouri. Iar cei citiva hoti care-s prinsi sint eliberati de magistrati, alti bugetari.
        Sa nu mai spun de parlamentari ca nu-mi ajunge spatiul...hoti, spagari, parsivi si mincinosi. Sa-i tot "iubesti"...
      • +9 (15 voturi)    
        fara privati si imprumuturi externe (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:26)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

        voi nu ati avea nici bani de hartie igienica.
        • -2 (8 voturi)    
          Fara bugete alocate pentru investii (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:46)

          Dl Capsuna [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          de la Bugetul de Stat unii dintre "privati" nu aveati vile de lux si vacante exotice, daca e sa raspund cu aceiasi rautate...
          Asa cum am spus nu trebuie sa impartim tara in doua: Stat si Privat. Trebuie sa fim uniti si sa fim corecti cu noi si cu cei din jur. Apoi mai trebuie ca Justita sa isi faca treaba, cu magistrati onesti si profesionisiti. Abuzul de putere si neglijenta in serviciu trebuie pedepsite atat.
          • +7 (9 voturi)    
            tara au impartit-o bugetarii prin acele (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:56)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

            pensii speciale incepand cu CCR, pensii care nu respecta nici un principiu.
      • +13 (17 voturi)    
        salariul tau vine din bugetul RO (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:34)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

        din taxele platite de mediul privat + din taxe +TVA, impozite, ...etc .Din taxele de la privat vin banii la buget si nu invers.
        Salariul meu este platit de catre proprietarul firmei private, firma la care statul RO are 0(zero) % actiuni.
        Salariul tau de special vine din banii de la buget, adica si din taxele mele . PUNCT

        Deci tu nu imi platesti mie ceva din salariul tau.

        Incompetentii platiti de catre un o firma privata e problema firmei insa incompetentii platiti de stat din taxele mele ma privesc.
        Si pt ca banii nu mai ajung la toti "specialii" statul RO trebuie sa creasca taxele, sa se imprumute iar acel imprumut trebuie sa-l platesc si eu pt ca tu sa ai o pensie speciala .

        Sint satul de "speciali " si de categoriile speciale din RO . Iti desenez?
        • 0 (4 voturi)    
          si? (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:34)

          spin [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          ce sa facem? ne uitam ca milogii in traista la fiecare 4 ani ,si asta e tot. de legea functionarului public se mai aude ceva? nop1 de legea sanatatii? idem1 etc.. etc.. de ce ,? hai sa luam un exemplu- un sofer de parlamentar are 2-3000 lei1 sa fie sanatos! un sofer de microbuz care transporta copii la scoala are minim pe economie1 ambii, bugetari? ambii presteaza CAM la fel? sa-ti mai dau un exemplu? o secretara sau secretar de primarie ,remunerat ,dupa buget, o secretara /secretar de ministru, jdemii de lei! presteaza cam la fel?etc.. etc.. gaze, energ. electrica s.a.m.d.. CE FACEM NOI? PLATIM SI VOTAM CA DOBITOCII! cam asta e cu tara atsa,iar nenea asta militianu habar nu are ce porumbel a scos pe trompeta! cam asta e tot1 PLATESTE-TI ROMANE TAXELE CA BUZUNARE DE UMPLUT MAI SUNT!!!!
      • +5 (11 voturi)    
        ai pensie speciala pt care nu ai contribuit (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:42)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

        pensie data moca de alti "speciali" din guvern si parlament .

        Si acum vine pm si ne transmite noua fraierilor sa fim calmi , sa fim uniti , sa tacem .... ca asa-i bine si frumos.

        Ce vorbesti bai ciollannis? Ce bascalie e asta ?
      • +6 (10 voturi)    
        bugetarii platesc taxe (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:30)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

        tot din banii pe care ii primesc de la buget - inca nu e clar????
  • +2 (8 voturi)    
    romanii care urasc romani (Sâmbătă, 14 mai 2016, 18:17)

    levierul [utilizator]

    stiu prea bine cine sunt ei si atunci e de inteles de ce o fac
  • +1 (11 voturi)    
    Godina ministru (Sâmbătă, 14 mai 2016, 18:40)

    boogiewoogie [utilizator]

    Mai bine il pune in locul lui Toba ;)

    pam pam....
  • 0 (10 voturi)    
    despre godina (Sâmbătă, 14 mai 2016, 18:42)

    NecunoscutNecunoscut [anonim]

    cu siguranta vorbesc nu prea frumos de politie ptr ca nu prea sunt aparati cum trebuie,deci care este frustrarea dm godina?ce spun e adevarat si se poate constata foarte usor!iar cu denigrarea,sa o lase moarta,cu asa autoritati care li se rupe de siguranta cetateanului nici nu ai cum sa gandesti altfel!
    • 0 (10 voturi)    
      bunicul avea o vorba... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:27)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui NecunoscutNecunoscut

      ...jendar si perceptor numai persoane cu anumite caractere (infecte) se pot face.
      • -1 (3 voturi)    
        "numai omeni de bine" (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:44)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        ..
      • +5 (5 voturi)    
        Zicale bune si zicale rele (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:26)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Poate generatia bunicului tau nu a avut modele de felul lui Godina. Si nici despre el nu ai fi aflat ceva daca nu ar fi fost povestitor pe Facebook. Ar fi fost un politist cinstit, dar in anonimitate. Iar pentru o serie intreaga de oameni ar fi fost un alt caracter "infect". E teribil ca prin prejudecata de profesie/rasa/etnie/etc pe care-o manifesti sa-i descurajezi pe anonimii care poate au luat personal hotararea de a fi oameni cinstiti. O hotarare nu foarte simpla pentru ca in contextul in care activeaza politistii, de exemplu, cinstea nu e apreciata la fel de mult ca subordonarerea, iar uneori faptele bune se platesc, dupa cum am si vazut cu totii.

        Un politist corect in ciuda mediului in care activeaza are un impact pozitiv mai mare decat 100 de "cinstiti" care comenteaza comozi de pe marginea drumului.
        • -1 (1 vot)    
          Vai (Duminică, 15 mai 2016, 14:35)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui adro

          voua celor care va inchinati la idoli falsi!
          asta va e nivelul?! godina?pffffff! sau e si el un tanar frumos si destept!
          ia-l consilier ciolos! ca unde merge mia merge si suta! adica dupa slujbasii de mana a 7-a de bruxelles,gen translatori,ce mai conteaza un flostoner autodidact si indigen!
  • -7 (9 voturi)    
    HN (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:18)

    Qwertz [utilizator]

    Ciudat cum HN nu prezinta stirea jucatorului de polo de la Dinamo decedat. Ce vreti mai mult de atat? Se moare de atat nepasare in tara aia si voua va arde de denigrari si alte magarii?
  • +2 (10 voturi)    
    "problema" (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:04)

    ufo2912 [utilizator]

    cu Godina este: are umor si s-a pus contra sistemului. marea problema este ca "si-a luat-o in cap" de la notorietatea de pe net si isi da cu parerea unde nu-l priveste (fiecare tinde la nivelul sau de incompetenta).
  • 0 (4 voturi)    
    isimplu explicat, complicat priceput ! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:51)

    Miky113 [utilizator]

    Sunteti pe langa realitate si adevar !!
    Romanii isi iubesc aproapele, deci nu se poate generaliza ca se urasc intre ei !
    Romanii sunt patrioti, in special ciobanii din Miorita; deci nu se poate generaliza ca isi defaimeaza tara.

    Ia te Uita de unde ati tras voi concluzia in avantajul vostru:
    Romania e plina de coruptie si mafie;
    de unde intradevar se sustine afirmatia din titlul articolului.
    Romanii cinstiti nu au cum sa nu urasca mafiotii si coruptii, si daca din intamplare acestia se afla in staful statului roman, voi o interpretati si ca defaimare de tara.(fiidnca in mintea voastra ei sunt tara: . "Dai in mine, dai in fabrici si uzine")

    Godina stie pe propeia piele ca asta e valabil si in politie !
    Da, Dl Ciolos afirmatia e corecta, deci puteti sapa la cauza radacina, ca sa vedeti si amploarea ei !!!!

    Si ma rog, se-ati vrea, sa-l iubesc pe judecatorul Moldovan....25 cu executare ?!!! Dragnea 1 cu suspendare, .....
    Nu trage domn Semaca, sunt eu...Lascarica

    Vorba turkului: HAI BESIHTASH(sictir)
  • +1 (1 vot)    
    halal (Duminică, 15 mai 2016, 14:28)

    miculescu-rucar [utilizator]

    sa-ti fie Romanie!
    cand primul ministru citeaza un politai!
    dar,de! asa e cu tehnocratii astia!
    si godina e un tehnocrat,nu?
    cam asta e nivelul guvernului de tehno !
    publicati?