CSM a anuntat ca declaratiile lui Ponta si Tariceanu au subminat autoritatea justitiei in ziua in care presedintele Senatului a declansat un nou atac la adresa DNA

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2016, 15:59 Actualitate | Esenţial

Tariceanu, Ponta si Dragnea
Foto: Agerpres (editat)
Plenul CSM considera ca afirmatiile din vara trecuta ale lui Victor Ponta si ale lui Calin Popescu Tariceanu, care sustineau ca DNA actioneaza intr-o maniera abuziva, au subminat autoritatea justitiei, informeaza un comunicat al Consiliului Superior al Magistraturii. 

Atunci cei doi au sustinut ca cercetarile Directiei Anticoruptie in privinta lui Ponta urmareau demisia guvernului si schimbarea majoritatii parlamentare.

Decizia Consiliului vine in contextul in care vineri, Calin Popescu Tariceanu a declarat, potrivit Agerpres, ca "democratia autentica nu inseamna ca in Romania deciziile politice sa fie luate luate de binomul SRI-DNA" si a acuzat "spectacolul deplorabil al arestarii primarilor in plina campanie electorala".  

Potrivit sursei citate Tariceanu a spus si ca "s-ar putea ca DNA sa distruga tot ce mai este urma vaga de capital romanesc". 

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, tot vineri, ironic, ca el crede in coincidente, facand referire la audierea politicienilor la DNA in campania electorala. 

"Cred cu tarie lucrul asta, eu cred foarte mult in coincidente, mai ales in Romania", a declarat ironic Dragnea la Curtea de Arges, in cadrul unei conferinte de presa, intrebat daca audierea multor politicieni la DNA in campania electorala e o coincidenta.  

CSM a apreciat ca si declaratiile din primavara acestui an facute de deputatul Catalin Radulescu, condamnat penal in prima instanta, au subminat sistemul judiciar. Radulescu a spus procurorii fac politie politica.

Comunicatul CSM privind declaratiile lui Ponta si Tariceanu:

"In sedinta din data de 12 mai 2016, Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a apreciat ca afirmatiile domnului Victor Ponta - fost prim ministru al Romaniei, si ale domnului Calin Popescu Tariceanu - presedintele Senatului Romaniei, emise in spatiul public in perioada 7 - 21 iunie 2015, au depasit cadrul discursului politic, aducand atingere independentei, prestigiului si credibilitatii justitiei, cu consecinta subminarii autoritatii acesteia.

Consiliul Superior al Magistraturii este garantul independentei justitiei si are obligatia de a se sesiza si din oficiu pentru a apara judecatorii si procurorii impotriva oricarui act care le-ar putea afecta independenta sau impartialitatea ori ar crea suspiciuni cu privire la acestea. 

Prin Hotararea nr. 993 din 6 octombrie 2015, Plenul CSM a sesizat Inspectia Judiciara in vederea efectuarii de verificari cu privire la afirmatiile lansate in spatiul public de domnul Victor Ponta, prim ministru al Romaniei la acea data, prin intermediul unor posturi TV (B1 TV si Antena 3) si in cadrul discursului tinut in Plenul Parlamentului la data de 9 iunie 2015, respectiv de domnul Calin Popescu Tariceanu, presedintele Senatului Romaniei (Digi 24 HD). 

Afirmatiile lansate in spatiul public s-au referit la activitatea judiciara desfasurata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, la lipsa de independenta a acestora, in sensul ca instrumenteaza dosare penale intr-o maniera abuziva, fara respectarea dispozitiilor legale in materie penala, in scop politic, urmarind demisia guvernului si schimbarea majoritatii parlamentare. 

S-a indus ideea ca institutii de forta ale statului, prin activitatea abuziva desfasurata si neconstientizarea responsabilitatii pe care o au, urmaresc printr-o incercare de lovitura de stat inlaturarea unui regim democratic ales. 

Inspectia Judiciara a constatat ca sustinerile publice ale celor doi demnitari se inscriu in registrul unor acuzatii nefundamentate si constituie, in fapt, o incercare de disculpare in fata opiniei publice la acuzele formulate de procurori la adresa domnului Victor Ponta in dosarul instrumentat de DNA, in care avea calitatea de inculpat. 

S-a retinut ca afirmatiile denigratoare referitoare la modul de exercitare a atributiilor de serviciu de catre procurori au drept consecinta alterarea increderii opiniei publice in competenta, corectitudinea si probitatea profesionala a acestora, afectand imaginea intregului sistem judiciar.

Impactul afirmatiilor celor doi demnitari de rang inalt, reprezentanti ai puterilor executiva si legislativa este unul puternic, iar consecintele sunt deosebit de grave, intrucat s-a indus ideea unei functionari anormale si incorecte a sistemului judiciar pe componenta atributiilor ce revin procurorilor, parte a mecanismului justitiei, tocmai de catre factori decidenti cunoscatori ai principiilor statului de drept. 

Plenul Consiliului a apreciat ca declaratiile celor doi demnitari au depasit cadrul discursului politic, aducand atingere independentei, prestigiului si credibilitatii justitiei, cu consecinta subminarii autoritatii acesteia."










5742 vizualizari
  • +21 (25 voturi)    
    Three Penal$ Tennor$ & Friend$ (Vineri, 13 mai 2016, 16:05)

    un domn [utilizator]

    epica imagine..."nishte penali"....
    • +10 (14 voturi)    
      troica (Vineri, 13 mai 2016, 18:11)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ingroparii democratiei si justitiei in romania.
  • +13 (17 voturi)    
    asta-i ca-n bancul cu iepurasul (Vineri, 13 mai 2016, 16:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Dupa ce ajunge acasa, incuie usa si raspunde agresiv, in soapta, lupului.
    Bine ca raspund la un an de zile dupa consumarea faptei.
  • +21 (27 voturi)    
    asa si? (Vineri, 13 mai 2016, 16:13)

    V44 [utilizator]

    Deci e clar ca sunt vinovati. Negru pe alb. Si? Au ceva de platit? Inchisoare, amenda, decadere din drepturile de a mai fi alesi?

    Pai daca nu, atunci tot degeaba. Noi stiam ce era de stiut, iar la Antene fie nu va intra stirea, fie va fi interpretata de genul "teroristii din CSM i-au pus la zid pe patriotii Tonta si si Calin Nebunul"
  • +14 (16 voturi)    
    cancerul politicii romanesti (Vineri, 13 mai 2016, 16:32)

    rov [utilizator]

    inca spera sa ne omoare ca popor...
  • -11 (23 voturi)    
    Ha ha ha... (Vineri, 13 mai 2016, 16:40)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai mi se pare normal ca inspectia judiciara, intr-o tara in care nimic nu functioneaza ca lumea sa incerce sa acrediteze ideea ca Justitia este perfecta. Penibil.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu stiu de ce ai luat de data asta minusurile (Vineri, 13 mai 2016, 17:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      - "intr-o tara in care nimic nu functioneaza ca lumea" este corect
      - "inspectia judiciara . . . sa incerce sa acrediteze ideea ca Justitia este perfecta" - este corect
      - "Penibil" - este corect
  • +19 (27 voturi)    
    Doua personaje profund toxice (Vineri, 13 mai 2016, 16:44)

    tudorLeo [utilizator]

    Ambele papusi sunt tinute in viata de penalii mici si mari din partidele lor. Nu au nimic bun de oferit tarii decat coruptie generalizata. Locul lor este la puscarie, alaturi de scursurile societatii deja arestate. Afara cu voi din sistem!
    • +7 (11 voturi)    
      poza arata 3 penal$ (Vineri, 13 mai 2016, 17:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      asa imi apare mie pe ecran...
      • -1 (5 voturi)    
        tudorica considera 1 imaculat (Vineri, 13 mai 2016, 19:39)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ...Dar care o fi dintre ei, ca eu ii stiu ca pe trei puscariabili...
  • +7 (11 voturi)    
    Doi iresp0nsabili "alesi " + (Vineri, 13 mai 2016, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    + marionete ale unor grupuri de interese subterane !
  • +10 (14 voturi)    
    Analiza indelungata (Vineri, 13 mai 2016, 17:41)

    AlexNicolescu1 [anonim]

    Viteza cu care CSM-ul a reusit sa dea un verdict este aiuritor.

    Aici nu vorbim de verificare de probe, de martori, investigatii etc. Niste inalti oficiali au facut afirmatii publice defaimatoare la adresa Justitei iar CSM-ul a avut nevoie de aproape un an ca sa confirme ceea ce era cvasi-evident.
  • +8 (12 voturi)    
    Ce masuri se iau? (Vineri, 13 mai 2016, 19:06)

    LiviuMaftei1 [anonim]

    Care sunt masurile ce se vor lua impotriva celor doi papusoi ? Ca altfel iar o sa iasa tonta &co. cu mistouri iar (po)pulimea o sa-i creada cheie de biserica ! Vrem sa vedem sanctiuni draga CSM !
  • +3 (3 voturi)    
    CSM-ule... (Vineri, 13 mai 2016, 19:57)

    astronaut [utilizator]

    esti DUBIOS !!
  • +4 (8 voturi)    
    Tariceanule (Sâmbătă, 14 mai 2016, 4:13)

    batmanss [utilizator]

    Nici nu ma obosesc să-ti comentez declarațiile , esti o jigodie , cancerul justiției.
  • +2 (6 voturi)    
    si cand se muta (Sâmbătă, 14 mai 2016, 4:50)

    MoemBius [utilizator]

    Razgandeanu la ......brutarie?
    • 0 (0 voturi)    
      nu..., (Duminică, 15 mai 2016, 16:15)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      ci pe podiumul de manechini obezi.
  • +3 (5 voturi)    
    Da . . . (Sâmbătă, 14 mai 2016, 10:04)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . si? In care cot ii va fi durut pe flacaii astia de ce a spus CSM? Exista vreo masura de coercitie in astfel de cazuri? Nexam! Zero taiat in patru! Nici macar nu inteleg la ce isi mai pierd timpul cu astfel de anchete!
  • +1 (1 vot)    
    Unde-i credibilitatea ? (Duminică, 15 mai 2016, 11:32)

    Cremenarul [utilizator]

    Regret profund ca, prin sustinerea fatise a scandaloasei JUSTITIEI POLITICE SELECTIVE promovate cu nesabuinta de catre organele procuraturii, precum si de catre unele instante judecatoresti, Consiliul Superior al Magistraturii si Inspectia Judiciara aduc mari daune prestigiului Justitiei romane.
    Este dureroasa constatarea ca actuala conducere a PNL-ului actioneaza potrivit intereselor aliatilor lor (PeDeLi-stii) de a fi evitati de Procuratura/de Justitie !?
    Din aceasta cauza nu numai eu, ci si multi alti vechi liberali ne-am cam distantat de dna GORGHIU & Co.
    Pentru a fi credibile, CSM si IJ ar trebui sa fie impartiale.
    Trecând cu vederea acuzele grave la adresa justitiei ale unor magistrati si lideri politici agreati - aflati in tabara politica a celor din CSM si IJ - luarile de pozitiie ale CSM-ului si ale IJ de genul celor impotriva domnilor TARICEANU si PONTA sunt lipsite de credibilite.
    Alaturi de multi, foarte multi adevarati/vechi liberali, consider ca CSM-ul si IJ vor putea sa-si indeplineasca rolul numai daca se va reusi ca in componenta lor sa fie alese persoane realmente independente, responsabile si - mai ales - echidistante d.p.d.v. politic !
    In actuala lor componenta, CSM-ul si IJ aduc uriase daune prestigiului si credibilitatii Justitiei romane !