VIDEO Numarul 2 din Pentagon a confundat Bucurestiul cu Budapesta

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2016, 12:00 Actualitate | Esenţial

Robert Work
Foto: defense.gov
Secretarul adjunct al Apararii Statelor Unite, Robert O.Work, a confundat Bucurestiul cu Budapesta, in discursul sau de la inaugurarea scutului de la Deveselu, el afirmand ca "seara trecuta a petrecut un anume timp in Budapesta", noteaza Mediafax.

"Este o reala placere sa fiu aici, e prima mea vizita in Romania. Mi-as fi dorit sa stau mai mult in aceasta tara frumoasa. Am petrecut ceva timp aseara, la Budapesta si in imprejurimi. Este cu adevarat uimitor, sunt locuri minunate", a spus Robert O. Work la inceputul discursului sustinut, joi, la Deveselu.  

Gafa oficialului american poate fi auzita dupa minutul 36.50: 



Scutul de la Deveselu a fost inaugurat joi, la ceremonie participand premierul Dacian Ciolos, secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, ministrul Afacerilor Externe, Lazar Comanescu, ministrul Apararii, Mihnea Motoc, dar si secretarul adjunct al Apararii SUA, Robert O. Work.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4286 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 13 mai 2016, 12:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Pot sa o puna de un club toti cei care au facut asta...
    • 0 (8 voturi)    
      Budapesta este un oraș frumos. (Vineri, 13 mai 2016, 12:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu are de ce să ne deranjeze.Pentru București,mai ale de când a venit Oprescu primar,comparația și confuzia cu Budapesta este o onoare.Înseamnă că orașul nu a decăzut atât de mult.
    • 0 (4 voturi)    
      Sa nu ne agitam (Vineri, 13 mai 2016, 12:26)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      In America, pe harta de la meteo, la sectiunea internationala, pana nu de foarte multa vreme de la Budapesta incolo era o zona uriasa aparent nepopulata pana la Kiev. Deci intre Budapesta si Kiev aparent nu mai exista nimic.

      Acum apare si Bucurestiul, dar treaba asta nu e mai veche de cativa ani, vreo 6..7. Asa ca sa nu e agitam. Ce, noi stim unde este orasul Vientiane ? Fac pariu ca nici 1% dintre romani nu stiu asta. Si totusi e capitala !
    • +3 (3 voturi)    
      Bucharest-Budapest (Vineri, 13 mai 2016, 13:00)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pe langa Bucharest/Budapest, mi s-a-ntamplat si Romania/Armenia + romanian/armenian.
    • +2 (2 voturi)    
      deveselu (Vineri, 13 mai 2016, 17:30)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      asta se intampla cand esti sclav. nu-ti stie nimeni numele.
  • -1 (11 voturi)    
    Ha ha ha (Vineri, 13 mai 2016, 12:18)

    Zummm [utilizator]

    Dar altfel stiu sa ne dea lectii de istorie.
  • -2 (4 voturi)    
    so, not a big deal... (Vineri, 13 mai 2016, 12:18)

    ..13 [utilizator]

    He said that there were wonderful places - this is important.

    Yes, and the location is Bucharest, ROmania.
    Honor to listen Work!
  • +1 (3 voturi)    
    confuzia.. (Vineri, 13 mai 2016, 12:25)

    sareta [utilizator]

    .....macar de s-ar intampla odata,poate doar invatand cu totii limba vecinilor sa dispara marea coruptie.
  • +1 (3 voturi)    
    :)))) (Vineri, 13 mai 2016, 12:26)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    =)))))) Penibil! Dar nici pe departe atat de penibil ca aici:
    https://www.youtube.com/watch?v=6YEcRbT1Dq0

    :)))))))
  • -1 (1 vot)    
    Propun sa schimbe numele vecinii (Vineri, 13 mai 2016, 12:30)

    Mariusica.a [utilizator]

    in Buda..... "Aseara am petrecut ceva timp la Budă".....
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i de mirare (Vineri, 13 mai 2016, 12:31)

    sile1 [utilizator]

    Baiatul asta e tot cel care ne-a confundat cu luptatori la categorie superioara cand noi de fapt suntem pe la categoria "musca"
  • +4 (10 voturi)    
    Am vazut de curind un interviu la HARVARD ! (Vineri, 13 mai 2016, 12:40)

    andreesanu [utilizator]

    m+am lamurit cu americanii si nivelul lor de cultura ,a mai fost un exemplu acum o saptamana ,se lua un interviu studentilor la Harvard !!!.
    Sunt atit de limitati incat la cultura generala pot fi depasiti si de un elev de clasa a Vll a din Romania anilor 1988+1990 !. Asta+i Nr 2 in Pentagon ,are scuze
    nici la noi armata nu s+a rupt cu invatatul .
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 13 mai 2016, 15:32)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu e vorba nici despre nivelul de cultura sau de cunoastere a americanilor, nici despre vid de la Budapesta la Kiev. Pur si simpli asta meritam. Pentru americani noi nu suntem decat niste pupincuristi gata sa stam in genunchi (in fata licuriciului). In timp ce despre Orban si Budapesta se mai vorbeste pe la NATO. Asta mereu le da cate o ocazie sa afle unde este Budapesta. De ce ar cauta ei pe harti Bucurestiul?! Doar de aici nu primesc decat Yes!