18 noi probe neconforme pe produsele Hexi Pharma in spitalele din Mures, Brasov si Calarasi

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2016, 19:43 Actualitate | Esenţial

Ministerul Sanatatii a facut publice noi rezultate ale produselor Hexi Pharma analizate la laboratorul ICECHIM, la toate cele 18 probe fiind gasite nereguli in ceea ce priveste concentratia de substante dezinfectante raportat la eticheta, intr-un caz diferenta fiind si de 4.200 de ori mai mica, informeaza Mediafax.

Potrivit Agerpres, dintre probele luate din unitati spitalicesti din judetul Mures, Polyiodine Scrub avea concentratia declarata de 7,5% si cea determinata de 4,18%, Hexio-Spray avea concentratia declarata "etanol" de 24% iar cea determinata de 19,5%, la "2 propanol" valoarea declarata era de 36% si cea determinata de 11,2%, Hexioiod Scrub concentratia declarata de 7,5% si cea determinata de 4%, Hexio-Sept glutaraldehida avea concentratia declarata de 12% si cea determinata de 1,18%.

La Calarasi, rezultatele testelor pe dezinfectanti arata astfel: la Hexio Iod concentratia declarata era de 10% iar cea determinata de 9,55%, Polyiodine - concentratia declarata de 10% iar cea determinata de 9,10%, Sprasept - concentratie declarata de 12% iar cea determinata de 1,11%, alta proba de Hexio-Sept - concentratia declarata de 12% iar cea determinata de 1,16%.

Analiza testelor de la Brasov arata ca la substanta Polyiodine Scrub valoarea concentratiei declarate era de 7,5% iar cea determinata - de 3,39%.

Reprezentantii unitatilor sanitare din tara au anuntat ca au luat masuri pentru verificarea si inlocuirea dezinfectantilor furnizati de compania Hexi Pharma aflati pe stoc.

In unele cazuri, lipsa pe stoc a unor dezinfectanti care sa fie conformi din punct de vedere al concentratiei a determinat chiar amanarea unor operatii.

Pe de alta parte, in spitalele care isi procura dezinfectantii din alte surse nu au fost semnalate probleme.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2304 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    De ce tac oare " slujitorii " lui Hipocrat ? (Joi, 12 mai 2016, 19:51)

    Plagarus [utilizator]

    Indiferenti nu-mi vine sa cred ca sunt. Termatori poate,dar de ce?Hexi este firma de casa cnf.L.14/1992,sau nu este ?
  • +2 (2 voturi)    
    mafia din Parlament (Joi, 12 mai 2016, 19:55)

    mavis [anonim]

    sa le dea vietile inapoi celor morti din cauza apei de ploaie folosita pentru distrugerea virusilor de hepatita, hiv, tuberculoza si multe multe altele.

    ps. Bulgaria a decis sa organizeze referendum pentru reducerea numarului de parlmentari. Noi l-am organizat in 2009 si a fost aprobat cu 90% (desfiintare senat, si reducere deputati la maxim 300). In Bulgaria se poate dar la noi unde rumanu sta capra iar parlamentaru tap, nu.
  • +4 (4 voturi)    
    Totusi (Joi, 12 mai 2016, 20:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Câte probe mai trebuie pentru ca vinovații să ajungă în bulău?
  • +2 (2 voturi)    
    GENOCID (Joi, 12 mai 2016, 20:30)

    mavis [anonim]

    asta e GENOCID. Au murit zeci de mii de oameni din cauza acestor criminali. De ce nu le sunt conturile blocate, intre castigul din tara si din bancile de afara confiscat? De ce nu sunt toti in arest? INCHISOARE PE VIATA!

    PS. in Bulgaria se organizeaza referendum pentru reducerea nr de parlamentari bulgari. In Romania s-a organizat si validat in 2009. Ce mai cauta senatorii in functie? De ce nu sunt maxim 200 de deputati? Ne-au omorat destul! Am decis sa plecati, plecati!
  • +1 (1 vot)    
    ce mentalitate? (Joi, 12 mai 2016, 22:15)

    bll [utilizator]

    Oare ce mentalitate au oamenii acestia de la Hexi-Pharma? Pot fi numiti oameni? Sunt crime impotriva umanitatii!
  • +2 (2 voturi)    
    medicamentele , va rugam ... (Joi, 12 mai 2016, 22:51)

    TRABI [utilizator]

    Dezinfectantii ...foarte periculosi , dar ........ ce ne facem cu medicamentele pe care nu le verifica nimeni ce au in ele , sau rezultatele verificarilor sunt false -cum ca toate ar fi bune ? Rugam Presedintia si Guvernul sa dispuna demararea unor astfel de verificari pentru ca tin de siguranta nationala . Peste tot sunt numai cuiburi ale mafiilor in domeniu . Oare sanatatea cetatenilor nu tine de siguranta nationala ? Vad ca in prezent , de siguranta parca ar fi pastrarea parlamentului unit al penalilor si vanzatorilor de tara . Ce , nu poate fi dizolvat , luand in considerare numarul mare de arestati , condamnati sicercetati penal , care sunt un pericol pentru cetateni si tara ?
  • +1 (1 vot)    
    CORUPTIA UCIDE ! (Vineri, 13 mai 2016, 0:06)

    JohnDreptate [anonim]

    Cand intra DNA - DIICOT , SRI si SIE in bataie ???

    Ce face Ciolos , Johannis , ICCJ si CCR cu toata PUTEREA data de Popor ???

    Pana cand ne mai omoara CORUPTIA (si in Spitale )si ne jefuie Mafia in Parlamentul al Romaniei de banul Public castigat prin sudoare de Popor ???????????????????????????????????

    Ori resolva Statul Problema ori ne asteapta REVOLUTIA !!!!

    Mare ATENTIE :

    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa ne aparam Tara , Poporul si Familia !
  • 0 (0 voturi)    
    Normal trebuiau sigilat totul la HEXI Pharma. (Vineri, 13 mai 2016, 12:59)

    andreesanu [utilizator]

    Sa vrei sa afli adevarul intr+un moment de criza fara sa faci acea COMISIE or COMANDAMENT de criza este de neconceput !.Sanatatea intra in problemele de securitate nationala !,sau una+i pe hirtie alta+i practica politico+ administativa.
    Vreti ancheta si nu sigilati hala de productie,stocuri ,documente de fabricatie,documente de control al fabricatiei !!.
    Lasati sa se scurga ,sa dispara probe ,dovezi.
    Sau mai grav ca in cayul lui Oprea se distrug dovezile ce incrimineaza Hexi pharma .
    Nu se pune sechestru pe conturi ,pe averile acestor criminali.
    GENOCIDUL este termenul cel mai corect in cazul HEXI PHARMA.