Tariceanu: Mi-am anulat participarea la inaugurarea scutului de la Deveselul pentru ca pozitia Senatului in ordinea constitutionala era desconsiderata flagrant in program

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2016, 15:20 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat joi ca inaugurarea oficiala a sistemului defensiv Aegis Shore din baza de la Deveselu este un eveniment major, care marcheaza contributia activa a Romaniei la actiunile NATO, dar a precizat ca si-a anulat participarea la acest eveniment din cauza faptului ca organizarea lui "desconsidera flagrant pozitia Senatului in ordinea constitutionala a Romaniei", informeaza Agerpres.

"Inaugurarea oficiala a sistemului defensiv Aegis Shore Romania din baza de la Deveselu este un eveniment major, care marcheaza fara echivoc contributia activa a Romaniei la strategia si actiunile concrete ale NATO, cat si contributia loiala a tarii noastre la Parteneriatul Strategic cu SUA. In aceste conditii, am considerat necesar ca Senatul Romaniei sa fie reprezentat la acest eveniment la cel mai inalt nivel si, ca urmare, am onorat invitatia primita de la organizatorii americani, care au colaborat in elaborarea programului cu MApN. Constatand ca organizarea si programul evenimentelor realizate de Guvern si Ambasada SUA desconsidera flagrant pozitia Senatului, in ordinea constitutionala a Romaniei, cat si rolul Parlamentului in elaborarea si legiferarea politicii externe si de aparare, am luat hotararea, cu parere de rau, sa-mi anulez participarea la festivitatile de astazi", a sustinut Tariceanu, potrivit unui comunicat transmis presei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13627 vizualizari
  • +45 (55 voturi)    
    Manechino tu esti bun pe podurile hobanate (Joi, 12 mai 2016, 15:29)

    Plagarus [utilizator]

    Oricum nu mai stii pe ce lume " functionezi "
    • +32 (40 voturi)    
      daca l-or fi invitat (Joi, 12 mai 2016, 16:25)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ma cam indoiesc ca a fost invitat avand in vedere orientarea pro rusa a dl manechin
    • +34 (38 voturi)    
      A aflat tarziu... (Joi, 12 mai 2016, 16:25)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ...ca americanii nu vor sa lege senatorii de rachete pentru a fi primii senatori romani in spatiu. Si evident asta i-a afectat ego-ul!
    • +17 (19 voturi)    
      Ha, ha! (Joi, 12 mai 2016, 17:26)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Lasa ca se razbuna Tradiceanu si mai invita vreun rusnac oficial de rang inalt la Senat asa cum l-a invitat pe Serghei Nariskin in nov. anul trecut. Ca daca ala avea interzis in tarile UE i-a aratat flacaiasul nostru cat pret pune el pe coana Europa. De respect pentru America, ce sa mai vorbim. Fonfaitul de Atanasiu zis Bijboaca stie de ce!
    • -1 (1 vot)    
      haide sa il intelegem.. (Vineri, 13 mai 2016, 9:31)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ..nu a auzit ceasul si s-a trezit prea tarziu si a prins traficul de dimineata din Bucuresti ( :) ) si nu a avut alta scuza.. Ce era sa le spuna la americani ca sa nu para un tolomac si un incompetent total?!?
  • +48 (54 voturi)    
    Nu e destul pana (Joi, 12 mai 2016, 15:30)

    zizi_m [utilizator]

    nu e si fudul ....
    Clasica ilustrare.
    • +9 (11 voturi)    
      nooooo (Joi, 12 mai 2016, 18:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

      n-au vrut aia sa-i puna un cat-walk la dispozitie sa-si faca el intrarea cum l-a invatat mama zina si d-aia scupa de tradiceanca s-a ofuscat.
  • +52 (58 voturi)    
    Asteptam Demisia ta ,bai politrucule ! (Joi, 12 mai 2016, 15:31)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Numai asa Senatul va fi respectat ,Alde fiind un partid mic format din traseisti ,care nu reprezinta poporul !
    • +9 (11 voturi)    
      alde, (Joi, 12 mai 2016, 18:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ca de altfel si unpr, e partid facut din tradiceni de meserie.
  • +40 (44 voturi)    
    Hahaha (Joi, 12 mai 2016, 15:32)

    Emiliom [utilizator]

    Americanii nu au vrut sa se mudareasca.
  • +58 (64 voturi)    
    Da (Joi, 12 mai 2016, 15:41)

    adventure [utilizator]

    Domnule Tariceanu, dvs. nu puteati sa va anulati, pentru ca sunteti deja. Nul.
  • +41 (45 voturi)    
    capra râioasă, cu coada pe sus stă (Joi, 12 mai 2016, 15:43)

    81ack [utilizator]

    vai, nu l-a întrebat nimeni de sănătate și pe el... nu era în primul rând.
  • +52 (58 voturi)    
    Räzgândeanu - episodul 178 (Joi, 12 mai 2016, 15:44)

    DanCelMare [utilizator]

    ... banuiam ca esti un om de nimic. Se pare insa ca la orice ocazie tii mortis sa ne transformi banuielile in certitudini. Orgolii cat elefantul, caracter cat musca.
  • +31 (37 voturi)    
    Si ce-a vrut sa zica de fapt (Joi, 12 mai 2016, 15:44)

    Andradda [utilizator]

    gloaba asta?
    • +19 (23 voturi)    
      Cum ce-a vrut „gloaba”? (Joi, 12 mai 2016, 16:39)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      S-o bage cineva în seamă. L-a introdus Ponta pe ușa din dos, l-a făcut președinte de Senat, și chiar crede că i se cuvine această demnitate.
      Oportunist nenorocit, politruc fără scrupule.
  • +25 (29 voturi)    
    who cares? (Joi, 12 mai 2016, 15:46)

    tenere [utilizator]

    .
  • +42 (48 voturi)    
    Jegosule (Joi, 12 mai 2016, 15:48)

    mitg [utilizator]

    Te-ai suparat ca nu te-au pupat in ...
    Mars in Rusia, sa vinzi masini acolo.
  • +41 (47 voturi)    
    ce cretin (Joi, 12 mai 2016, 15:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Asta isi da seama ca e seful unui Senat care va intra in istorie ca cel mai de rahat senat care a existat vreodata? Si asta si datorita lui.
  • +45 (51 voturi)    
    Omul Moscovei (Joi, 12 mai 2016, 15:51)

    Trojan.H [utilizator]

    Omul Moscovei a avut ordin sa nu gireze cu prezenta.
    • +22 (28 voturi)    
      Ca să nu se facă de râs. (Joi, 12 mai 2016, 16:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Tăriceanu nu a participat pentru-că l-au podidit lacrimile de furie că nu a reușit mașinațiune să ne certăm cu SUA.Să ne amintim episodul când Tăriceanu fiind premier și-a pus sluga,ministrul apărării de atunci să ceară retragerea din Irak.Dacă reușea,acum dansau rușii kazaciok prin România.Imaginați-vă mutra lui Tăriceanu la festivitățile de la Deveselu-lacrimi,încruntat și scrâșnete de dinți.
  • +41 (47 voturi)    
    Decizie inteligenta (Joi, 12 mai 2016, 15:54)

    bntransilvania [utilizator]

    Cea mai inteligenta decizie de cand este in fruntea Senatului.
    Prezenta domniei sale ar fi umbrit cu adevarat acest eveniment remarcabil din istoria Romaniei.
    Nu putem insa sa nu remarcam mediocritatea si lipsa de viziune a acestui domn.Perioada din tinerete in care defila ca fotomodel la marcat, probabil, pe toata viata.
    • +16 (20 voturi)    
      De ce s-a suparat? (Joi, 12 mai 2016, 16:15)

      ValiPricope [anonim] i-a raspuns lui bntransilvania

      Nu am inteles totusi care e supararea, au decis cumva americanii ca pe Tariceanu nu il lasa decat sa se uite printre gard cum mananca ceilalti tort, beau sampanie si incing o miuta?
  • +23 (27 voturi)    
    Da' participarea la senat nu ti-o anulezi? (Joi, 12 mai 2016, 15:57)

    gugurila [utilizator]

    Ar fi mai curat acolo.
  • +17 (21 voturi)    
    ! (Joi, 12 mai 2016, 15:58)

    Kpriciu [utilizator]

    tariceanu, Trădător de țară, Sluga rușilor!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Eu unul te-as invita...... (Joi, 12 mai 2016, 15:59)

    gigiN [utilizator]

    ...doar sa inaugurezi WC-urile publice !!
  • +16 (20 voturi)    
    disconsideratos (Joi, 12 mai 2016, 16:01)

    mnicku [utilizator]

    , ti s-au ofilit spitele de la motocicleta micimea ta ?

    sau erai la parchet, dind cu subsemnatul pt excrocheriile rompetrol ?
  • +16 (20 voturi)    
    very good (Joi, 12 mai 2016, 16:05)

    Eugen_ [utilizator]

    Mai bine ca n-ai fost, asta mai lipsea, reprezentant al rusiei la inaugurarea scutului antiracheta.

    Eu cred ca organizatorii s-au uitat in primul rand la om, nu la functie, cand au decis "organizarea si programul evenimentelor realizate de Guvern si Ambasada SUA".
  • +17 (21 voturi)    
    Fudul, Penibileanu trecea (Joi, 12 mai 2016, 16:08)

    muciflenduri [utilizator]

    Multumim pentru fudulia de care Motocicleanu da dovada. Ar fi fost penibil ca terchea-berchea sa se infiga in fata, ca si cum ar mai avea vreo relevanta.
  • -11 (15 voturi)    
    Daca a lipsit Johann,Tariceanu trebuia sa fie (Joi, 12 mai 2016, 16:10)

    xrogo [utilizator]

    vioara intai la aceasta deschidere,dar vazand ca se baga-n poza,cu totul, Ciolos,l-a lasat singur sa fie el seful !!!
  • +20 (24 voturi)    
    Sclifoseala infantila (Joi, 12 mai 2016, 16:11)

    Andradda [utilizator]

    In realitate, martoaga a primit un sut in dos de la americani pt ca aia n-au uitat cu cata vehementa cerea el retragerea militarilor romani din Irak, incalcand fara jena acordul dintre Romania si NATO
  • +16 (20 voturi)    
    Kaghebistule! (Joi, 12 mai 2016, 16:19)

    dan_costea [utilizator]

    Kaghebistule!
  • +21 (25 voturi)    
    Se apropie DNA-ul de usa ta (Joi, 12 mai 2016, 16:19)

    SkyDan [utilizator]

    Cazul Rompetrol si amicul Patriciu te vor soate pe usa din dos a istoriei.
  • +20 (24 voturi)    
    respect !? (Joi, 12 mai 2016, 16:21)

    LiviuMaftei1 [anonim]

    Papusoi tariceanu , cam asta-i respectul pe care il meriti .Sper sa nu mai aud si sa vad nemernici ,in Camere , de la toamna .
  • +12 (16 voturi)    
    Un caraghios... (Joi, 12 mai 2016, 16:37)

    purplehaze [utilizator]

    ...la atat se mai rezuma figura politica a ...fostului liberal Tariceanu, a carui personalitate, DACA intr-adevar aceasta a existat pe masura functiilor detinute in pnl, este grav deteriorata incepand cu anul 2007, anul in care si-a facut degraba bagajele mutandu-se cu "interesu' " in ograda PSD.
    Daca ne amintim, in urma cu ceva ani, cerea "glorios" retragerea militarilor din frontul asiatic NATO, iar prezentul il regaseste alaturi de amicii din PSD intr-o permanenta lupta pentru ...imaginea parlamentului, dar si pentru propasirea INTERESULUI alesilor in dauna celor multi si a nevoilor acestora.
  • +16 (20 voturi)    
    KGB ul nu a fost invitat de NATO ! (Joi, 12 mai 2016, 16:46)

    JohnDreptate [anonim]

    C. P. KGB Tariceanu nu a fost invitat de NATO sa participe la inaugurarea oficiala a sistemului defensiv Aegis Shore .

    CORUPTIA & Hotia KGB are sediul in Parlamentul al Romaniei nu la Deveselu .
  • +10 (12 voturi)    
    Multumim PNL (Joi, 12 mai 2016, 17:21)

    Razvan_M [utilizator]

    Cine l-a numit pe prostul asta in functia de Presedinte al Senatului si inlocuitor al Presedintelui Romaniei in caz de incapacitate, stiind ce loaza este? Aud?
    Ce se mai aude despre Drink Antonescu si gasca lui de chiulangii tristi? Nu cumva isi incaseaza in liniste beneficiile pt. faptul ca le-au tras-o romanilor in numele PNL?
    • +6 (8 voturi)    
      .. (Joi, 12 mai 2016, 18:38)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Acu sa nu uitam ca cetateanul a fost chiar presedintele PNL, asa ca nu vad de ce ai avea asteptari de la ei... sau de ce ai avea asteptari de la oricare partid parlamentar.
    • +3 (5 voturi)    
      pinochio (Joi, 12 mai 2016, 23:20)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Chiar ai uitat? "Amicul" pinochio...
  • +6 (8 voturi)    
    La auzirea acestei vesti... (Joi, 12 mai 2016, 19:29)

    racing [utilizator]

    Cei de la Deveselu, din guvern, dar mai ales cei de la ambasada sua au facut pe ei de spaima.
  • +6 (8 voturi)    
    Penalii din parlament (Joi, 12 mai 2016, 21:01)

    mihai1986 [utilizator]

    Din pacate penalii din parlament au adus in derizoriu aceasta institutie de baza, onorabila a statului roman. In actuala componenta senatul in frunte cu tariceanu ar trebui sa fie la inchisoare sau groapa de gunoi...
  • +1 (3 voturi)    
    Si eu mi-am anulat participarea (Vineri, 13 mai 2016, 7:33)

    V. Veroiu [utilizator]

    Pt ca am fost foarte nemultumit ca nu am fost invitat.
  • 0 (2 voturi)    
    Va dati seama? (Vineri, 13 mai 2016, 8:59)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Tariceanu nu s-a dus la Deveselu pentru ca a aflat ca lui, ditai sef de senat din Romania, nu I se va pune covorul rosu si nu va fi asteptat de oficialii americani cu flori si temenele. Afland acest lucru, omul nostru(din Calcutta?) a tras concluzia ca senatul Romaniei este desconsiderat si nu I se acorda onorurile pe care le merita. Ce gandire profunda Domnule! Stai si te minunezi cum da mai incape atata minte in capul acestui . . . . nici nu stiu cum sa ii spun, dar in mod sigur as jigni omenirea daca l-as numi OM!
  • +1 (3 voturi)    
    Ultimul control la un psihiatru cand l-ai facut ? (Vineri, 13 mai 2016, 9:29)

    andreesanu [utilizator]

    Cand la un eveniment major ai si invitati straini chiar daca organizarea nu-i cea care ti-ai dorit-o ,faci actul de prezenta si dupa eveniment speli rufele in familie ,freci ridichea celui vinovat !!!,asa face un om cu cap !!!.
    Comportamentul tau Taricene dovedeste ca stai prost cu mansarda ,ca esti needucat ,ai deviatii grave de comportament si de urgenta trebuiesti dus la un control psihiatric .Megalomania este o boala incurabila ,poate o baga seama si cei de pe linga tine si scapam si noi.
  • +1 (3 voturi)    
    lasand gluma de'o'parte.. (Vineri, 13 mai 2016, 9:39)

    akillies [utilizator]

    ..va dati seama ce inteligenta politica are aceasta marioneta?!?!
    Pai daca era un politician bun, se baga in primul rand se facea prezent, spuena 1-2 vorbe patriotice la eveniment, iesea la interval sa isi promoveze alianta odioasa pentru alegerile locale si parlamentare din acest an...iar daca era un politicain foarte bun, profita de ocazie sa aminteasca contributia guvernului sau, sau sa aminteasca sprijinul acordat de el, sa ii mai atace pe Ciolos, pe Blaga ,pe Gorghiu etc.

    Cel mai probabil, nu a fost niciodata pentru acest proiect si a fost tot timpul cel care a tras inapoi..(ma gandesc ca la fel a facut si cu alte proiecte importante de tara..)

    Dar nu ai cum sa ii explici fudulului, cat e de fudul!

    In rest, de fiecare data cand iese la interval, e motiv de distractie! :))
  • 0 (2 voturi)    
    O digestie furtunoasa (Vineri, 13 mai 2016, 11:13)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Mos Popescu zis si Tradiceanu, este atat de patruns de importanta sa ca "al doilea om in stat" incat cere fanfara militara cind se duce dimineata la baie iar cind trage un pirt, o santinela da onorul ! Nea Iancu Caragiale si-a cunoscut marfa !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam! (Vineri, 13 mai 2016, 11:40)

    Razvan_M [utilizator]

    http://revista22.ro/5561/.html
  • 0 (6 voturi)    
    Munciti dar nu ganditi! (Vineri, 13 mai 2016, 14:19)

    Tristul [utilizator]

    Cred ca harnicii postaci nu sunt reprezentativi pentru majoritatea cititorilor HN. Stim toti ca America este campioana democratiei in lume. Dar pentru asta nu trebuie ca noi sa ne straduim sa demonstram ca suntem campionii slugarniciei fara limite. Din punctul meu de vedere atitudinea domnului Tariceanu este fireasca si de apreciat. A taxat eroarea unor functionari (voita sa fortuita), nu a americanilor . Mai incet cu fanfara pe bulevard tovarasi postaci!